Maassluise politieadjudant 'Verbalen voor niemendal! etj es is flauwekul' Strand afgesloten voor plunderaars AIJTO TE WATER" Scholieren exposeren in Stedelijk Museum Sommige tenten gewoon weggeslagen Vernielingen - DINSDAG 6 JANUARI 1S76 Uv; Mening Maassluis De voormali ge adjudant van ge meentepolitie, de heer G. Groeneveld, zit ge zellig op zijn ^raat- stoer" thuis. Met ingang van het nieuwe jaar ging hij met pensioen. In zijn 60-jarige leven heeft hij heel wat mee gemaakt. Niet dat hij nu niet meer actief is. Dat blijkt wel tijdens ons gesprek. Voortdu rend gaat de telefoon. Op zijn afscheidsrecep tie kwamen zo'n 500 mensen. Niet alieen ge nodigden, maar ook Maassluisenaren waar mee hij zo het een en ander beleefde. Zijn loopbaan begon ruim veer tig jaar geleden als beroeps militair. In 1940 vocht hij bij de Grebbeberg. Hij kreeg hiervoor een onderscheiding. Vol trots laat hij ook een zes tal andere-medailles zien, Na die tijd werd hij op wachtgeld gezet. Hij had toen de keus, afgevoerd worden naar een krijgsgevangenkamp of als veldwachter werken in Aus- terlitz Daarna kwam hij via een periode in Rotterdam naar Maassluis. Hij vertelt: Wij zaten wat te rissen, een paar jongens en ik, toen ,de stip' kwam, ofte wel kapitein van de mariniers Van Rijn. Hij zei jongens jul lie zijn detachement Maas sluis. Later bleek dat er op vlaggetjesdag, het was 1941, het was 1941, een oproer'uit gebroken was. Er waren van een aantal schepen jongens opgepakt De volgende dag werden er 15 gijzelaars ge maakt Hieronder was ook een agent van politie die de mensen op moest halen, Sinds die tijd ben ik altijd in Maas sluis gebleven. In 1942 ben ik als brigadier naar de gemeen- door Teddy van Rijn tepolitie gegaan. Dat scheelde me 400— per jaar en dat was in die tijd natuurlijk veel. In 1954 kwam ik bij de re cherche. Als recherche-man heb ik altijd veel geluk gehad. Ik kan zeggen dat er in mijn tijd weinig misdrijven niet 2ijn opgelost. Vroeger waren dat er voor mij zo'n 80 tot 120 per jaar. Dat redden 2e nu niet meer door alle admini stratieve rompslomp die er bij gekomen is. Het ging allemaal veel gemoedelijker Nu moet je voor elk liflaf je een rapport zus of 20 opmaken, doorgeven aan de kinderpoli tie, kinderbescherming en noem maar op. Als er toen een jongen van bijvoorbeeld zestien iets gedaan had, dan ga je hem een schrobbering, of een schop onder je weet wel. Je bracht hem daarna terug naar zijn moeder, want de vader zat meestal op zee. Je kende ook veel mensen als straatagent. Als er soms een dronken zeeman liep, dan deed je hem alleen maar een nachtje in de cel. Ach ja, het was vaak negen maanden goed gegaan. Met bloemen in de hand kwam hij van zee naar moeders thuis, maar dan had er na die tijd weer genoeg van. Ik zorgde dan wel eens dat ze weer aan het werk kwamen. Als er vechtpartijen waren wilde ik er altijd bij zijn, Ik gaf ze dan een hijsje na, maar maakte meestal geen proces-verbaal op. M'n knuppel of geweer heb ik nooit gebruikt in al die tijd. Zonodig gebruikte ik m'n vlakte hand. De jongere agenten moet ge leerd worden hun tijd niet te verdoen met onbelangrijke za ken. Als ik alles volgens de letter der wet moest doen dan zou ik niet verder komen dan de molen Er zou, bij wijze van spreken, niet eens tijd over blijven om te eten. Het is flau wekul al die verbalen voor niemendalletjes. Ze moesten bij mij niet aankomen met 30 of 40 verbalen per week al leen aan kleinigheden. De burgerij is daar de dupe van. Als er vroeger een burenruzie was, ging ik er meestal pas na tien minuten heen. Vaak zaten ze al weer gezellig samen kof fie te drinken. Wel is de laatste jaren de agres siviteit veel toegenomen. Ook de opvattingen van de rege ring veranderen van dag tot dag. En dan de rechtspraak, die is ook sterk gewijzigd. Ik ben tenmiste blij dat er nog gerechtshoven zijn waar kaal hoofdige mannen zitten met een schat aan ervaring. Gezag moet er zijn. Nu krijgen ze vroeger veel lichtere straffen voor zware misdrijven. Als er een moord gepleegd werd stond de voorpagina van de krant vol. Nu zijn het soms maar vijf regels. Ook ver keersongelukken. Als er ie mand doodgereden werd was dat iets bijzonders. Nu lees je bijvoorbeeld een paar regels dat er tijdens de kerstdagen 18 mensen zijnHet was vroe ger mijn taak de nabestaan den in te lichten. Vooral als het om kleintjes ging had ik er moeite mee. Je mag na tuurlijk je gevoelens niet laten blijven. Ook waterlijken vind ik erg ver velend, Vooral als ze zo'n zes maanden in de modder heb ben vastgezeten en er uitge baggerd worden. We hebben eens een Griek gehad die ik moest indentificeren. Ik heb zijn gegrafenis en alles gere geld. Een Grieks-orthodoxse priester verzorgde de mis in het Nederlands. Ik had ook een aantal mensen opgetrom meld om in de stoet mee te lopen. Iedereen met een kaars in de hand. Wel zo'n man af vijftig waren het er. We heb ben foto's laten maken en die opgestuurd naar de familie thuis. Dat is toch beter dan dat ze als een hond begraven worden. Er is ook nog eens een woonwa gen verbrand met een kind er in. De ouders hadden niets meer over. Samen met me vrouw Ardenne van de Stich ting katholieke gezinshulp en het Leger des Heils hebben wij daarna een actie gevoerd. Binnen 24 uur was er een nieuwe woonwagen. Compleet met inboedel. Het was in die strenge kou van 1957. Mijn deur heeft ook altijd open gestaan voor iedereen. Met de watersnood in Zeeland bij voorbeeld schoven ze alles naar ons toe. Kleintjes onder brengen was geen probleem. Adjudant Groeneveld: nu met pensioen, in de .praat stoef Ook 16- en 17-jarigen konden ze goed in huis gebruiken. Wel bleef ik met drie oudjes zitten. Dat was_ een echtpaar met zuster. Die wilden per se bij elkaar blijven. Al hadden we maar een kippenhok zeiden ze. Ik belde daarom mijn vrouw op om te zeggen dat ik met drie babies thuis kwam. Zelf hadden we net het water dat in huis lag weggehaald. De zuster vertrok na 6 weken. De vrouw is na 7 maanden bij ons gestorven, ze had kanker. De man hebben we nog 2 \}2 jaar bij ons in huis gehad. Hij kwam daarna elk voorjaar nog bij ons logeren. Schatten van mensen waren het trou wens. Dat vond mijn zoon ook, want de oude man maak te wel eens zijn strafwerk... Je hebt in ons werk ups en downs. Je moet de humor blij ven bewaren. Ik heb nooit een blad voor mijn mond geno men, dat wel. Alles recht voor zijn raap. Ik had daar wel eens moeilijkheden door, maar de jongens zijn me vaak dankbaar geweest dat ik ze achter de broek gezeten heb om diploma's te halen, Zelf was ik liever op straat ge bleven. Ik heb graag contac ten met mensen. Als ik van daag nog kon beginnen zou dat weer in Maassluis zijn. Nou ja vervelen zal ik ine beslist niet. Ik heb haast een volle dagtaak als penning meester van de Vereniging voor Christelijk Onderwijs- Kinderen hebben recht op goed onderwijs. Mei zo'n twintig scholen en 160 man personeel heb ik mijn handen vol, maar ik doe het graag. Verder ben ik nog beheerder van het rampendepot van het Rode Kruis. De meeste weten niet dat er zo'n depot is. In geval van nood staat alles klaar voor 90 mensen. Om de 3 maanden moeten de medica menten verwisseld worden en om de 6 maanden de lakens. Met de watersnood heeft het ook goede diensten bewezen. Dan antiek, dat is mijn hobby. Als er wat te slopen was zorg de ik dat ik er bij was. Alles voor het Museum van Maas sluis. Nu heb ik weer pas de luid Wok van het schuurkerk teruggehaald. Die stond al op de veiling en dat wist ik toe vallig. Het zou toch zonde zijn als het kerkje bewaard blijft en de klok is weg. Maassluis en zijn historie gaat mij ter harte. Ik kreeg vanmorgen al een standje van mijn vrouw dat ik weer zo druk bezig ben, maar ze begrijp dat ik het graag doe. Mijn tijd heb ik nooit verslapen!. Hoek van Holland De politie heeft het afgelopen weekeinde een groot deel van het Hoekse strand afgesloten omdat men bang was voor plunderaars. Bij vorige stormen is het af een paar keer voorgeko men dat er mensen waren die gebruik maakten van" andermans ellende en die op „rooftocht" gingen. De strand-exploitanten zijn ook dit keer weer ernstig getroffen door de drie orkaanachtige stormen van de afgelopen da gen. De eerste hulp-actie is ge- lijk zondagmorgen toen het weer beter werd, snel op gang gekomen. Onderling boden de exploitanten hulp, maar later, na een bijeenkomst van exploi tanten, dagelijks bestuur van de deelraad en'gemeenteraad- sleden Rotmeijer en Moor, kon de hulp worden gecoördineerd. Schiedam Voor 850 gulden -* 'schade is aangericht op twaalf pleziervaartuigen in de Schle, nabij het industriegebied. Zes eigenaars van de bootjes heb ben tot nu toe aangifte gedaan van vernieling van zeilen, rui ten en meubilair. Er wordt evenwel niets vermist Van het clubhuis van de muziek vereniging Oefening Baart Kunst werd de ruit van de voordeur ingegooid. Schade: 45 gulden. Vcor 200 gulden aan kleingeld wordt vermist uit het clubhuis van de voetbalvereniging SVDPW in het Hargapark. De deur van het clubgebouw werd mei geweld opengebroken. Er zijn enkele strandtenten die zo zwaar zijn beschadigd dat dezt niet meer kunnen svorden her steld. In een enkel geval is het gehele strandhuis volledig weg geslagen. De emoties waren zeker zondag morgen bij de eigenaars te mer ken. „Hier heb ik twintig jaar voor gewerkt. Eindelijk denk je wat moois te hebben en dan dit", zo reageerde een van hen. Het grote probleem is dat veel van deze strandtenten helemaal niet verzekerd zijn tegen storm schade. In sommige gevallen is dat omdat de eigenaars daar 2elf niets voor voelen (vrij hoge premies), maar er zijn ook voorbeelden van weigering van de zijde van de verzekeringen. Eind vorig jaar nog is er in de Hoek een uitgebreide discussie geweest over de vraag of het nu wel verantwoord is om met de tenten te overwinteren. Volgens chef Van Gillen van de afdeling sport en recreatie was het beter om de boel in de wintermaan den af te breken. Daartegen over stond Rijkswaterstaat die van mening was dat de risico's erg klein waren. Op dit ogenblik liggen veel eigen- dommen die nog maar op het nippertje konden worden gered opgeslagen in een ruimte die de dienst voor sport en recreatie daarvoor ter beschikking heeft gesteld. Schiedam In het weekeinde is een auto met twee inzittenden in het water van de Schie terecht gekomen, De chauffeur had op het Doeleplein de bocht te ruim genomen en door de duisternis en het feit, dat hij ter plekke onbekend was, raakte hij te water. De twee inzittenden konden op eigen krachten uit de wagen komen. De geneeskundige dienst hoefde niet te worden ingeschakeld. De chauffeur is de 51-jarige koopman H. W. M. R. uit West-Duitsland, zijn passagiere de 31-jarige me vrouw M. L M. S.-V. uit Leiden. Later in het weekeinde is de wagen van de bodem van de Schie opgetakeld, Albert Slot: noodkreet. Schiedam Sehravenlan- ders in het Stedelijk Mu seum. Dat is de naam van de tentoonstelling, die gistermiddag in Schiedam is geopend. Een expositie, waarop creatieve uitspattingen van leerlingen van de rijksscholengemeen schap Schravenlant te zien zij'n. Vooral werk van brugklassers is te zien, door het feit dat die nog een lesuur beel dende vorming per week meer hebben dan de ho gere klassen. Daarnaast vallen ook prestaties op van scholieren, die nog op Schravenlant zaten toen de HBS en de MMS nog bestonden. heelt ingericht, gezien worden als een nood kreet. Aangetoond wordt, dat in de hogere klassen van de middel bare scholen de ontwik keling van het creatief denken en werken schro melijk wordt verwaar loosd, omdat één lesuur beeldende- vorming per week te weinig is. De expositie moet dan ook, volgens leraar Albert Slot die de museumzaal Albert Slot: „Dat is een gevolg van de mammoet wet, die de aandacht al leen maar vestigt op het eindexamendiploms. Interesse voor niet direct noodzakelijke vakken wordt daardoor vaak niet getoond, „al is die er wel. De tentoonstelling iri de educatieve zaal van het museum in Schiedam duurt tot en met zondag 18 januari. School en creativiteit Na lezing van de waarderende beschouwing in deze krant van 2 januari over de tentoonstel ling „Schravenlanders in het Stedelijk Museum" zou ik enige opmerldngen willen maken, aJs leraar van Schravenlant. Het woord creativiteit gebruik ik met opzet zo weinig mogelijk, omdat dit een belast woord is. Het heeft te maken met een reeks menselijke vermogens en vakken. Bij de beeldende vor ming gaat het om de beeldende creativiteit. Het beeldend bezig zijn op school is geen vrijblijvende werkzaam- heid, omdat een leerling verant woordelijk is voor zijn zienswij ze die uit het werkstuk spreekt Lessen beeldende vorming (te kenen, handarbeid, textiele werkvormen) vergen veel in spanning zowel van de leraar als van de leerling. Zij het dat deze inspanning andersoortig is dan bijvoorbeeld gramatica, woorden en zegswijzen in een vreemde taal leren of meetkun dige stellingen uit het hoofd leren toepassen. In den lande bestaat de neiging om de zogenaamde expressie vakken in de hogere klassen van VWO en HAVO gedeelte lijk of geheel weg te drukken, vanwege de run op de eindexa menvakken. De uiterst smalle basis van vijftig minuten per week, waarop deze vakken ba lanceren is een aanfluiting. De tentoonstelling in het Stedelijk Museum is dan ook veeleer een noodkreet dan een manifestatie van hoe goed het wel gesteld is met deze vakken. Om een ver gelijking te maken: bepaalde planten, zoals geranium en be gonia, moeten een tijdje in een kleine pot worden gehouden, willen ze goed bloeien, maar dan vragen ze als levensnood zaak beslist ruime aarde. Zo is het ook met de belabberde si tuatie van een vak als tekenen De gestencilde toelichting bij de tentoonstelling Iaat ook duide lijk zien welke ramp de prak tijk van de mammoetwet voor deze vakken betekent: geen mu- seumbezoek, geen kunstbe schouwing, niet meer tekenen naar voorwerpen in het mu seum, geen lijntekenen of con structief tekenen. De „diepte-psychologie" zie ik in relatie tot de zogenaamde vrije expressie, die onderwijskundig weinig operationeel is en nage noeg heeft afgedaan. Men leef de destijds in de veronderstel ling dat „het kind" genoeg beel den in zijn onderbewustzijn bad opgeslagen om daaruit te kunnen werken. De praktijk leert anders: zichzelf herhalen, onzekerheid soms, tobben met de materiaalbehandeling, geen „inspiratie" en motivatie. Veel teraren beeldende vorming zien in de landelijke proef om een expressievak in het eind- examenpakket op te nemen een laatste mogelijkheid het vak als schoolvak van de ondergang te redden. Immers, dan ontvangen de betreffende leerlingen in dit examenvak drie lesuren prak tisch werken en één uur kunst beschouwing per week, even eens museumbezoek. Dan is het een bestanddeel van hun alge mene vorming. Wat de druk op de leerlingen betreft: zonder inspanning geen resultaten, in welk vak ook! Een gemakzuchtige leerling komt geen stap verder. Als aanvulling: op de tentoonstel- ling hangt ook werk, gemaakt onder leiding van collega E. Heiman, die echter slechts en kele uren tekenen geeft. De in de aanhef genoemde be schouwing bevat genoeg infor matie om nu toch eens werke lijk in het museum te gaan kijken, wat er eigenlijk aan de hand is! Albert Slot

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1976 | | pagina 3