Drempel van GAB lager door „baantles-!ioek,? State n i verbs asd over goedkeuring GS Ik neem de proef J I I m F f Oranje-carillon weer automatisch i Ife Banen* gekraai li Inventarisatie Viaardings stil kunstbezit Bezwaren tegen bestemmingsplan Steendijkpolder Nieuw parkeer systeem voor Schiedam iii a| ■m Pil Binnenkort ook vacaturebank Vragen over uitbreiding van Maassluis Bijdrage voor geschiedschrijving WERKGROEP VVD INTRODUCEERT: Vlaardingers onder gewonden busongeluk Filmrechten zijn van Schiedam m »;i| I #ii §T liil •4ff *|fj :id i\ ïfi HU 19 ■SS Woensdag 7 januari 1976 ONAFHANKELIJK DAGBLAD Broersvest 3 telefoon administratie 26809J redactie 262566 - klachtpndienst 144144 lOlate jaargang no. 25404-4 pagina's - SCHIEDAM EN KETHEL De haan van de Nieuwe Kerk aan de Vlaardingse Bin nensingel is niet meer. Triest ligt hij als oud vuil op de begane grond. Voorlopig Is nog niet bekend wanneer hij de torenspits weer zat sieren. De restauratie zal wel enige tijd vergen. Erg veel is er namelijk niet meer van over. Niet alleen de na de stor machtige dagen aan de kerk toren bengelende haan is naar beneden gehaald. Van de linkertorenspits ontbreekt nu ook een groot stuk. Overi gens was dit volgens insiders al eerder nodig geweest. Er lag namelijk al langere tijd een groot brok steen levens gevaarlijk los. Een vakature- bank zoals die over een paar maanden bij het Gewestelijk Arbeidsbureau in Schiedam en waarschijnlijk ook in een Viaardings wa renhuis start gaat. van Scïiiedam/Vlaardlngen In de Schiedamse wijk Groenoord en in het centrum van Vlaardin- gen komen open vacatureban ken. De reeds bestaande bank, ondergebracht in de Schiedam- se werkwinkel aan de Korte Dam, zal mogelijk verdwijnen. Het arbeidsbureau* nieuwe stiji Den Haag Het Statenlid ing. P. van Leeuwen (GPV) heelt het provinciaal bestuur vragen gesteld over een artikel in onze krant van 11 december 1975 onder de titel „Maassluis krijgt zwarte Piet van Lely toege speeld". Hierin werd o.m. ver meld dat Rijnmond-gecommit teerde Roozemond in een ver gadering, had verklaard „dat men er niet aan ontkomt grond aan Maasland te onttrekken wanneer de Steen dïjkpoider in Maassluis wordt volgebouwd". In Maasland bestaat de vrees dat het bedrijf Lely industries hier door zijn proefterreinen zou verliezen en naar het buiten land vertrekken, zoals directeur mr. ir. Mulder heeft gedreigd. De vragensteller wil nu weten of de Maassluise woningbouw inderdaad ten koste zal gaan van Maaslands grondgebied. Een vacaturebank is een plaats waar iedereen zonder direkte hulp van het arbeidsbureau zelf een baan kan zoeken. Zodra het noodgebouw naast de huishoud- en. nijverheidschool De Hargahof komende zomer klaar is kan iedereen, al dan niet in het bezit van een baan, vrij een kijkje gaan nemen in de mappen met vakatures die daar staan. Er zal keuze zijn uit een paar honderd banen. De enige bemoeienis van het GAB bestaat uit bet geven van inlich tingen hoe de mappen geraad pleegd moeten worden. In Vlaardingen voert het arbeids bureau aan de Van SlingeJandt- straat besprekingen met een groot warenhuis in het centrum om enige tijd na de verhuizing naar Schiedam daar ook een vakaturebank te openen, „De werkzoekenden worden dan niet meer aan de hand gehou den. Het zal een kwestie van zelfstandig werken worden", al dus direkteur H. J. Herberts, „we hopen daardoor op snellere resultaten. Bovendien betekent het dat de drempel die sommi gen uit valse schaamte nog er varen lager wordt Het bestand in de mappen moet wel behoor lijk worden gemengd, zodat ie dereen er iets in kan vinden. Het zal ook regelmatig worden vernieuwd om de kans te ver kleinen dat een vakature ai be zet is". Een direkt gevolg van de open vakaturebank is dat er naast het publiek dat geregeld een bezoek brengt aan het GAB in verband met bijvoorbeeld uit keringen nu ook werknemers komen die al een baan hebben, maar wel eens weg willen. zal zich in de toekomst door dit alles meer richten op de bemid deling van de zogenaamde „harde" gevallen: mensen die herschoold of bijgeschoold moeten worden en werkzoeken den met medische problemen, zowel geestelijke als lichamelij ke. 99 Vlaardingen De Historische Vereni ging Vlaardingen gaat het „stille kunstbezit" van Vlaardingse particu lieren inventariseren. Dit gebeurt op 15 januari om 8 uur in gebouw „De Lijndraaier". Het gaat hier niet om ware kunstschat ten, maar vooral om sier- en gebruiks voorwerpen, die bij kunnen dragen in een stukje geschiedschrijving van Vlaardingen. Dat kunnen munten, te gels, etsen en schilderijen zijn, maar bijvoorbeeld ook een monsterboekje van iemand die vroeger heeft geva ren, of relatiegeschenken van al dan niet nog bestaande Vlaardingse be- drijven. Het leuke van dit soort zaken is immers, dat als men ze maar lang genoeg bewaart, ze vanzelf geschiede nis worden. Sn dat is dan ook onderwerp en doel stelling tegelijk van de Historische Vereniging Vlaardingen. Door het be studeren van historische en archeolo gische aspecten van Vlaardingen wil de vereniging de bewoners zelf in staat stellen wat meer te weten te komen over hun woonplaats. Hoeveel geboren en getogen Vlaardingers zou den nou eigenlijk weten dat de naam van hun woonplaats oorspronkelijk „plaats waar tol geheven wordt" bete kent? i Zo zullen de eigenaars in de gelegen heid worden gesteld om hun bezit door deskundigen te laten onderzoe- ken en taxeren. Bovendien kunnen grotere stukken desgewenst door de vereniging bij de particulier thuis worden opgehaald en na afloop weer netjes worden thuisgebracht De vereniging wil er de nadruk op leggen, dat er beslist geen pogingen' zullen worden Ondernomen om parti culier bezit aan te kopen. Dat zou de vereniging met eens kunnen, omdat ze geen fondsen heeft. De doelstelling van de HW blijft uiteindelijk het ter beschikking stellen van informatie over Vlaardingen aan de Vlaardin gers zelf. Ter lereinghe ende ver maak, is hun standpunt Voor de bewoners van de wijk Holy zal de HW op 17 februari in het wïjkcen- - trum „De Heipaal" een informatie avond organiseren. Daar zullen de wijkbewoners tot in de finesses wor den ingelicht over het rijke verleden van de Heerlijkheid Holy", dat terug gaat tot in de middeleeuwen. Den Haag/Maassluis Het ZuidhoUandse KVP-Sta- tenlid P. G. J. Bakker is uiterst verbaasd over bet, feit dat Gedeputeerde^ Staten zonder meer een „verklaring van geen be zwaar" hebben uitgege ven voor het bestem mingsplan Steendijkpol der II in Maassluis, dat nu is voorbestemd on grotendeels woongebied te worden. In vragen aan het college van GS zegt Bakker dat ongeveer an derhalf k twee jaar geleden een gelijksoortig bestemmingsplan voor ongeveer hetzelfde gebied ter goedkeuring aan het college werd voorgelegd. Bakker zegt te weten dat GS toen zijn goedkeuring aan het plan onthield omdat er sprake was van grote stank- en geluidshin der. Deze zou voornamelijk af komstig zijn van de aan de andere kant van de Nieuwe Wa terweg gelegen industrieën. Bakker wijst er nu op dat het nieuwe bestemmingsplan eerst enige tijd ,ter inzage heeft gede gen in afwachting van het ver krijgen van een „verklaring van geen bezwaar". Het KVP-Statenlid wil nu weten of het GS bekend is dat er tijdens die periode bezwaren zijn gemaakt tegen het bestem mingsplan. Hierin werd op nieuw gewezen op de stank- en de geluidshinder. De bezwaar makers zouden inmiddels ook al hebben gereageerd op het afgeven van de „geen be- zwaar'-verklaring omdat er niets is gedaan aan de ingedien de bezwaren tegen het bestem mingsplan zelf. Vragensteller Bakker wil ook ho ren van GS of het juist is dat deze verklaring begin december telefonisch is „afgegeven". Over al deze zaken vraagt Bakker* een uitgebreide motivatie, waarbij hij met nadruk ant woorden val horen over het passeren van de bezwaren te gen het bestemmingsplan Steendijkpolder II. Dit omdat een en ander wel in een vreemd daglicht komt te staan omdat hetzelfde college van GS in de toekomst óók nog zal moeten beslissen of deze bezwaren te recht waren of niet ff Dit ni Dit nieuwsblad, waarin u al het nieuws uit eigen om geving kunt vinden, wordt zonder extra kosten be zorgd in combinatie met het Rotterdamsch Nieuws blad. Stuur mij dit nieuwsblad 14 dagen gratis op proef toe in combinatie met: Rotterdamsch Nieuwsblad Naam: Adres: WoonpL: Tel.: Deze bon in open envelop, zonder postzegel, sturen naar: Antwoordnummer 834, Rotterdam. Parkeermeters weg: het kost teveel geld en ontsiert de stad. Schiedam De werkgroep ruim telijke ordening van de VVD heeft deze week een rapport uitgebracht, waarin een nieuw Zweeds parkeersysteem wordt aangeprezen. De vinding kan met geringe kosten worden in gevoerd, aldus de werkgroep. Het komt er op neer dat de auto mobilist een aantal parkeer- kaarten moet kopen eer hij er gens in de binnenstad zijn wa gen kwijt kan. De tijd van par keren kan hij zelf aangeven op de kaart Parkeermeters zou den daardoor overbodig wor den. De werkgroep, die al eerder een rapport over de Verlengde Pas sage uitbracht gebruikt drie pagina's om uit te leggen waar om deze wijze van parkeren ideaal is. Over andere mogelijk heden wordt met geen woord gerept: het rapport telt dan ook slechts die drie pagina's. De VVD noemt het Zweedse sys teem - dat ook in Ierland rede- lijk succesvol is, aldus de werk groep - „eenvoudig en flexibel". Bovendien vindt men de inves teringen hiervoor nihil. De werkgroep, waarin ondermeer enkele raadsleden zitten, noemt vele voordelen. Zoals: eenvou dige toewijzing van parkeer plaatsen bij evenementen, het tarief kan snel worden gewij zigd, invoering van zones met verschillende tarieven en geen ontsiering meer van het straat beeld. De aanschaf van nieuwe meters kan vervallen. De WD zegt dat tussen 1975 en 1980 voor aan schaf een som van 120,000 gul den nodig is. Bovendien is on derhoud niet meer nodig. Een probleem is voor de werk groep echter de mensen die van buiten Schiedam komen. Sim pele conelusie: dan moeten er toch maar een aantal meters blijven bestaan. Samenwerking met steden als Vlaardingen, Delft en Maassluis zou de WD toejuichen. „De kaarten kunnen gemakkelijk voor meer dan één stad gelden, bijvoorbeeld voor het gehele Rijnmondgebied". Vlaardingen Een nieuw automatisch speelwerk voor het Oranje-carillon blijkt een kostbare zaak. B. en W. vragen voor het aanbrengen van het automatisch speelwerk een krediet van bijna 46.000 gulden aan de raad. Bij de. restauratie van het Oranje-carillon in 1967 is het aanbrengen van een nieuw automatisch speelwerk achterwege gebleven. Wel lag het in de bedoeling iets dergelijks tezijnertijd te plaat sen. Daarom werden van de voor een automa tisch speelwerk benodigde steunen voor de mag neethamers al aangebracht Het oorspronkelijke karakter van de Markt is inmiddels in ere hersteld. De Grote Kerk is gerestaureerd en het dagelijks bestuur van de Culturele Raad Vlaardingen acht nu de tijd rijp voor een automatisch speelwerk. Het bestuur gelooft dat hierdoor de sfeer verhoogd zal wor den. Het automatisch speelwerk zal worden" geïnstal leerd door de Eijsbouts in Assen. Dit bedrijf heeft ook het carillon geleverd. Gaat de raad vanavond akkoord met de kredietaanvraag, dan Heeft Vlaardingen na negen jaar weer een auto matisch carillonspel. Vlaardingen Tot de ge wonden van het busonge luk in Oostenrijk (zie el ders in deze krant) beho ren enkele Vlaardingers. De uit deze plaats af komstige heer Grootveld liep een gebroken sleu telbeen en een gebroken schouderblad op. Zijn beide dochters braken respectievelijk een arm en een elleboog. B en W in antwoord op vragen Bosman (CDA): Schiedam - Ben W van Schiedam blijven van mening, dat het vertonen van Jan Schapers film „Schiedam kiest voor het water" alleen mag, als de gemeente daarvoor toe stemming heeft gegeven. Met andere woorden: Hans de Ridder, cineast uit Rotterdam, mag niet knippen in die film om delen eruit te verwerken in een eigen film. En de NOS zal die nieuwe film vac De Ridder zeker niet mogen uitzenden, zonder de gemeente om toestem ming te vragen. Dat is de strekking van ant woorden, die B en W ge ven op schriftelijke vra gen van CDA-raadslid Siem Ros man. Die wilde weten, welke rol de ge meente Schiedam nu heeft gespeeld in de rel over de niet afgemaakte film van Hans de Ridder over Schiedam, Die rel heeft een aantal ge volgen gehad.' de NOS besloot om af te zien van uitzending van De Rid ders ftlm in het program ma Van Gewest tot Ge west; De Ridder heeft een schadevergoeding geëist van de gemeente Schiedam; en in het Zak-, kendragershuisje, waar medewerkers van Jan Schaper geregeld bijeen komen, spreekt men weer schande van het beleid van het college van B en W in deze. Toen de NOS aan de ge meente vroeg wie de ac teursrechten bad, begon de strijd tussen de ge meente enerzijds en Hans de Bidder (die van Schaper toestemming had) anderzijds. •li UI IH Mi

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1976 | | pagina 1