Verzamelde opstellen van Henri Hartog „Opgebroken paden brengen je tot wanhoop7' 1 Blokje Vernielingen in kantine WÊIMïM- rond^ Gratis prikken Vrouw in het hos99 ver dwenen Gebakken toccata Schiedammerdie streed voor schoonheid voor de arbeiders Chris Hinze in Stadsgehoorzaal Inrichting rk-school kost 80 mille Duitser verdrinkt Historische films in Maasland Gehandicapte mevrouw F. M. Kroon: Eigenraam te sterk WOENSDAG 7 JANUARI 1976 Hoeft vin Holland De kantine van de Hoekse watersportvereniging is grotendeels vernield. Onbekenden drongen door een kapotgeslagen raam binnen waarna deuren en sloten werden vernield* Vermist wordt er niets. Uil de auto van de 45-jarige A, v. K. uit Maassluis is aan de Hetmweg een damestas gestolen. Het tochtraampje van de auto was geforceerd. De school aan de Tasmanweg moest het eveneens ontgelden: hier werden flink wat ruiten inge gooid. De 21-jange P. v. D. kwam maandag tot de ontdekking dat in de De Ruijterstraat de linnen kap van zijn auto was kapotgesneden. Vlaardingen De Chris Hinze Com bination treedt 15 januari om 8.15 uur op in de Stadsgehoorzaal in Vlaardingen. Chris Hinze zelf kreeg al een aan tal jaren geleden bekendheid door zijn bewerkingen van klassieke stukken. Later zwaaide hij om en gmg hij jazz en jazz-rock spe len. De nieuwe. Chris Hanze Com bination zit ook in die hoek. De Combination be staat naast Hinze uit drie Ameri kaanse negers, James Batton, piano en fender piano, John Tur ner, bas, Hakim Emanuel „Ski" Thompson, drum. Ook de Duitse gi tarist uit de vori ge Combination Stephan Diez speelt mee. Maasland De Bouw van de rk basis- en kleuterschool aan de Postlaan vordert gestaag. De bouw is momenteel drie weken voor op het schema, zodat de nieuwe school, als het weer mee blijft werken, met het komende schooljaar in gebruik kan wor den genomen Inmiddels wordt al naar de in richting uitgekeken, want het merendeel van de oude inventa ris dient vervangen te worden Wat nog bruikbaar is wordt naar de nieuwe school overge bracht Voor de kleuterschool is naar ra- irung een bedrag van 24.500 gul den nodig voor de inrichting en voor de basisschool een bedrag van 44.400 gulden Bij elkaar en inclusief BTjiV is met de inrich ting een totaalbedrag van 80 000 gulden gemoeid. De in specteur en raadscommissie zijn met dit krediet akkoord gegaan, dat gisteren de raad heeft gepasseerd Op de begro ting voor dat jaar stond overi gens 90.000 gulden voor deze post gevoteerd. De opstellen, die Jan Noorde- graaf heeft bijeengebracht, handelen over het functioneren van kunst in de maatschappij, zoals Henri Hartog dat ziet of zou willen. In De Kroniek was daar lange tijd een uitvoerige discussie overaan de gang, waaraan .ook Lode wijk van Deyssel had meegedaan. Van Deyssel werd door Henri Har tog bijkans vereerd. Voor zichzelf had Hartog het probleem van de verhouding kunst/maatschappij al opge lost Hij vond dat de kunst, ook de meeSt Individualistische, door Kor Kegel Schiedam Bij uitgeverij De Vrije Vogel in Leiden is een boekwerkje verschenen met opstellen van Henri Hartog, een criticus, schrijver en onderwijzer die leefde van 1869 tot 1904. De opstellen van deze Schiedammer zijn verzameld door Jan Noordegraaf, die in 1974 al een dun boekje over Henri Hartog publiceerde onder de titel „De onbekende meester uit Schiedam". Henri Hartog heelt een belangrij ke rol gespeeld in de arbeiders beweging in vooral Schiedam en Rotterdam. Op zondagoch tend 28 februari 1904 werd hij op het witbesneeuwde Schie- damse kerkhof onder grote be langstelling begraven: „De Delfshavense tram had ze niet allen kannen vervoeren uit Rotterdam, zijn vrienden, de menigte arbeiders en jonge vrouwen: zijn sociaal-democra tische partijgenoten", aldus een mededeling van de Rotter damse vereniging „Voor De Kunst", die Jan Noordegraaf in zijn uitleiding heeft aange haald. „Voor De Kunst" telde zo'n 4000 leden en Henri Hartog was één van de oprichters van die ver eniging. Ook hieruit blijkt hoe zijn vele strijdschriften insloe gen als een bom. Hartog werd op 1 augustus 1869 geboren in een gezin van Israëlitische kleinhandelaars. Hij was - de oudste zoon van de koopman Salomon Benjamin Hartog, die zich in 1854 in Schiedam had gevestigd en er was getrouwd met de Schiedamse Maria Kos ter. Het gezin telde nog zes kinderen. In zijn familie werd Henri „die roole" genoemd: op 1 oktober 1899 (twee jaar eerder was hij naar Rotterdam verhuisd) komt hij voor op een ledenlijst van de SDAP afdeling Rotter dam. Een jaar later laat hij zich schrappen als lid van de Nederlands-Israëlitische ge meente in Schiedam. Hij geeft dan op geen godsdienst meer te belijden. In hetzelfde jaar stapt hij over van de bond van Nederlandse onderwijzers naar de bond van sociaal-democrati se he onderwijzers. Strijdschriften, kritieken en be sprekingen publiceerde hij, veelal onder pseudoniemen, in verschillende literaire tijd schriften als De Vrouw, de Am sterdamse Kroniek, De Jonge Gids, het Tweern aandelijksch Tijdschrift en De Twintigste Eeuw. Ook schreef hij artikelen in Het Volk. het geluk dat zij schonk niet het voorrecht van een bepaalde klasse was. Recht op schoon heid 'bepleitte hij juist voor „die brede schaar van mannen en Vrouwen in een materialisti sche stad als de onze, voor wie het leven niets dan werken en zorgen Is". Vandaar, dat hij zich actief inzet te voor de vereniging Voor De Kunst. De leden hiervan kon den voor een paar stuivers per jaar uiteenlopende culturele manifestaties bijwonen. Jan Noordegraaf citeert: „Als Har tog dan, in een hoekje van de zaal, die dichte drommen van arbeiders en misdeeld en op een avond van Voor De Kunst, zich hartelijk hoorde geven in gejui ch, dan stonden vaak de tranen van blijdschap op zijn aange daan bleek gezicht". Noordegraaf heeft in de verzame ling opstellen die geschriften opgenomen, die hem het meest van literair-historisch of theore tisch belang schenen. Naast ar tikelen over bourgeoisütera- tuur, Anna de Savomin Loh- man, Frans Coenen, Multatuli en Koos Speenhoff staan in het boekje ook bibliografieën, één over en één van Henri Hartog. Het boekje is 83 pagina's dik en kost 3,90. i - Een opgebroken pad: „Daar sta je dan en je kunt geen kant meer op in je invalidewagen" Vlaardingen„De mensen staan er vaak niet bij stil wat er voor problemen kunnen ont staan als je in een invalidewa gen rijdt U moet me goed be grijpen hoor. Ik ben blij dat ik er eentje heb. De afgelopen zes jaar heb ik meer gezien dan al die tijd daarvoor. Ik heb er echt een stukje persoonlijke vrijheid bijgekregen, maar ja die ongelukkige fietspaden soms_." Mevrouw F. M. de Kroon uit Vlaardingen-Holy zucht eens diep. De 62-jarige maakt verder een opgewekte indruk en zegt zelf dat ze zich niet zo vaak uit het lood laat slaan. Ze is voor 80% invalide/ heeft het aan haar hart, is zwaar rheuma-patiënt. Haar bromfietswagen is dan ook haar steun en toeverlaat. Ze kan wel hele kleine stukjes lopen. Rijdt vaak naar het win kelcentrum en zet haar karretje dan neer om gauw een bood schap te doen. Dit lukt allemaal best, maar dan moeten er geen wegopbrekingen zijn. „Je zit daar dan en kunt geen kant meer op. Er is nog niets Gisteren waren er slechts drie honden te bekennen in het dierentehuis aan de St An- nazusterstraat. Het lijkt wel of de Schiedammers wach ten op de opening van het nieuwe asiel. Dat zal nog wel even duren: deze week be gint men met de inrichting en het za) wel begin februari worden eer de dieren kun nen worden opgevangen. Drie honden dus: een prach tige roodbruine Ierse Setter van ongeveer anderhalf jaar (een leef), een soort Drentse Patrijs van vijf jaar (reu) en een Cocker Spaniel. De Setter is zo lief dal-ie wel snel weg zal gaan. Wat be treft de Patrijs ligt het an ders. Een beetje zielig geval De hond heeft vele bazen gekend en zoekt nu nog maar één ding1 rust Hij kan niet tegen het alleen-zijn en vertoeft met graag in het gezelschap van kinderen. Een ouder echtpaar zou voor hem (de naam ts Rum- mie) 'dus een uitkomst zijn. Voor blokje rond hebben we een beroep gedaan op Billy, de spaniel. Hij heeft een goudbruine vacht met half lang haar en een prachtig gevormd lichaam. Oorspron kelijk een jachthond is de spaniel in Nederland tegen woordig een „luxe-hond" ge worden. Niet gek natuurlijk, want de spaniel leeft ge woon voor z'n baas, Hij zal alles voor hem doen. Ook Billy heeft de bekende karaktertrekken, waardoor dit ras zo'n populariteit ge niet. Hij is charmant, ontzet tend aanhankelijk en hij mag vrijwel iedereen. Billy Signalement Naam- Billy Ras: Cocker Spaniel Geslacht; reu I>eefti jd: 2 jr. Kleur: goudbruin Schofthoogte; 51 cm. heeft echter ook z'n nadelige kanten. Hij is (te) nerveus bij kinderen en als hij een paal of boom ziet dan moet je hem niet proberen tegen te houden. Als een magneet wordt Billy aangetrokken en voor je 't weet licht hij z'n poot op al „moet-ie met". Toch is het een echt gezellige hond om mee te wandelen. Hij is uiterst gehoorzaam. Iets te dik eigenlijk. Een spaniel heeft vee) lichaams beweging nodig, zo ook Bil ly. Ook bij hem is dit echter een beetje verwaarloosd. En met door hem.... Nu de laatste maand voor het oude gebouwtje aan de St. Annazusterstraat is aange broken (althans dat hoopt iedereen) doet de dierenbe scherming nog even een be roep op U. Men kan nog wat dekens gebruiken om de honden 's-nachts nog enige warmte te kunnen geven. Het asiel in Schiedam is elke dag open van 9-12 en van 2-5 uur; zaterdags alleen 's-ocb- tends en zondags gesloten, Telefoonnr.: 266266. aan de hand als er tijdig een waarschuwingsbordje staat. Ik rijd dan wel een stukje om. Maar hoe vaak het ai niet is gebeurd dat ik ben blijven ste- ken. Soms staat er wel eens een bordje fietsers en brommers af stappen. Hoe moeten wij verder, daar is niet aap gedacht Ik heb een driewielerwagen met een brom- fietsmotor, zodat ik op de rij wielpaden moet blijven. Het is me namelijk wel eens gebeurd dat ik op de autoweg reed en daar weer af moest van de politie. Toch zou het prettig zijn als die fietspaden dan wat beter en breder waren. Soms moet je net een soort slalom maken met al het slipgevaar vandien. Ik woon op de Eksterlaan en ga dan via de Holysmgel naar de stad. Je schokt dan ontzettend met je rug. De paden zitten vol putten en kuilen. Het is aJ hob belig voor gewone bromfietsers, dus Iaat staan voor ons. Ik weet ook dat ik niet alleen namens me zelf praat, maar dat andere gehandicapten net zo denken. Wat een feest was het voor me toen ik in Limburg reed, daar waren veel paden geasfalteerd, als dat hier ook eens zou kun nen...". Vlaardingen De inenting tegen difterie-kinkhoe5t-tetanu5-kin- derverlaming voor zuigelingen en kleuters kan kosteloos ge schieden. Moeders moeten dan morgen met hun kind naar de huisarts gaan. Deze zal tussen half twee en twee uur de klein tjes inenten. Het is niet nodig van te voren een afspraak te maken. Wel moet de toegezon den oproepkaart worden mee genomen. Ook ouders die hun kinderen al eerder hebben laten inenten,! kunnen weer komen. Deze heri nenting verlengt de immuniteit en is noodzakelijk. In maart zal ook gelegenheid worden gege ven kinderen kosteloos tegen mazelen te laten inenten. Vlaardingen Een vrouw in het bos, dat is de naam van een schilderij, dat is gestolen uit een toonkamer van een meubel bedrijf aan de Westhavenkade. Het schilderwerk van de kunst enaar De Bock heeft volgens kenners een waarde van onge veer 1500 gulden. Ir het afgelopen weekeinde is ook een vrachtwagen opengebroken die geparkeerd stond aan de Kwikstaartweg. De buit was hier een gereedschapskist Schade: ongeveer 400 gulden. Vlaardingen Ook in het nieuwe jaar gaat Aad Zoutendijk door met zijn wekelijks lunchcon cert. Dit keer speelt de organist van de Vlaardingse Grote Kerk werken van Bach, Corette en Seixas. Van de laatste compo nist speelt hij het Toccata. Zou tendijk besluit zijn korte orgel concert met een improvisatie. Naaldwijk De 25-jarige Duzise student Manfred Schön is gis teravond omstreeks half acht - na een auto-ongeluk op de Maasdijk, ter hoogte van de Nulweg, door verdrinking om het leven gekomen. De man zat op de achterbank van een auto, bestuurd door de 29-jarige A, M. H. uit Nijmegen. De bestuurder zag een flauwe bocht te iaat en reed rechtdoor waarna de auto vanaf de dijk m het water viel De chauffeur en een andere inzittende kon den door omwonenden worden gered Mond-op-mond beademing mocht bij de Duitser niet meer baten- De 21-jarige J. G. H. uit Nijme gen. die naast de bestuurder zat. is m het beademingscen trum van het Haagse zieken huis Leyenburg opgenomen De bestuurder mankeerde mets. Toen omwonenden de Duitser uit de wagen haalde bleek deze al te zijn verdronken. Zijn stoffe lijk overschot is naar het Hoty- ziekenhuis in Vlaardingen over gebracht. De poltie in Naald wijk verzoekt getuigen van het ongeluk zich te melden. iiiimmiimimiiuifmimiiiiiiitiiiit Vlaardingen Het zaalvoetbal team van Promenadegarage Ei genraam heelt zijn eigen toer nooi in de Vlaanfingse sport hal gewonnen. In de finale ge beurde dat met veel overtui ging tegen outsider Leen van Rij, die bij de rust al een 3-1 achterstand opliep. Daarna le verde het overwicht van de timmerlieden maar één doel punt op. Uitslagen: Van Rij- Eijle 5-2, Metalas-NMB 2-2, Hoogerwerf-Van Rij 1-2, Eigen- raam-NMB 14), Eijle-Hooger- werf 0-3. Eigenraam-Me tal as 3-1, Eijle-Metalas 5-1, Hooger- werf-NMB 1-2. miitmiiiiiiiimimiimiinuiinmni Maasland De Historische Vereniging Maasland houdt mor gen een interessante filmavond. Een aantal van de te draaien films vragen speciale aandacht voor de schoonheid van historisch belangrijke steden in deze omgeving. Zo zijn er films over Schiedam. Delft en het Zeeuwse Zierikzee, maar ook kleinere plaatsen in Zuid-Holland krijgen aandacht Tevens komt de scheepsarcheologie aan de orde. De bekende berging van de „Wasa", waaraan de televisie onlangs aan dacht besteedde, zal op een speciale film te zien zijn. Naast de films is er ook het prachtige klankbeeld (dia-serie met toelichting) van de heer J. Moerman uit Schipluiden over het vroegere kasteel Sion, waarvan de restanten nabij Den Hoorn zijn aangetroffen. De filmavond wordt gehouden in het jeugdgebouw Pollepel aan de Langetaam 17 en begint om acht uur.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1976 | | pagina 3