m Liberal e pa rkeer - kronkel uil Zweden Sursum Corda huldigt dirigent DM F Kakkerlakken in Maassluise flats Tuinbouw had gunstig jaar Pop-concerl in Passage afgelast Inbraak op tennispark Vijvers ea grasgazons Aangehouden Expositie over vissers- vakbonden j Diefstallen uit auto's Van eenmans zaak tot miljoenen bedrijf Je gaat er niet dood van maar het is wel vies VRIJDAG 9 JANUARI 1976 3 Hoek van Holland De politie heeft een 13-jarige jongen aan gehouden. De knaap was uit een kindertehuis in Den Haag weggelopen en vandaar uit op rooftocht gegaan. In Hoek van Holland stal hij uit een tuindersschuur een draag bare radio en ook elders pleeg de hij kruimeldiefstallen. Hij is teruggebracht naar het kinder tehuis. Vlaardingen De tentoonstel ling „Een sociale zaak" zal vol gende week dinsdag om kwart over aeht in het Visserijmu- seuzn worden geopend door Vlaardïngens burgemeester W, A. fiieboom. Op de tentoonstelling is in een beeldverhaal van vijf episoden de opkomst van de vakbewe ging in het Nederlandse visse rijbedrijf te zien- Een thema dus, dat wel aansluit bij de aktuele spanningen in de visse rij. De heer H. H. Boelmans Kranenburg zal in zijn functie van secretaris van de Reders- vereniging voor de Nederlandse Zeevisserij een inleidend woord houden. Schiedam Dit een auto, die was geparkeerd in de Alphcms Ariënsstraat, zijn een fotoca mera, een paraplu, sleutels en gereedschap verdwenen. Bo vendien werd de benzinedop verwijderd. Uit de tank werd veertig liter benzine gehaald. De totale schade bedraagt 500 gulden. Eigenaar van de auto, is de Schiedammer G. van N, een 28-jarige inkoper. Uit de wagen van de 21-jarige timmerman T.J.H.S., woonach tig aan de Hogebanweg, werden een cassette-recorder en vijf cassettes gestolen. Bovendien werd de autoradio losgerukt en vermeld. Een zaklantaarn werd gestolen uit de auto van de 41-jarige importeur J.M.A.K. De wagen stond op het Jacques Urius- plein. De braakschade bedraagt 200 gulden. Schiedam Snoep, bier en limo nade ter waarde van 150 gul den, alsmede een kwartjesauto maat van de telefoon zijn gesto len uit de kantine van het ten nispark van J. van Vliet aan de Stadhouderslaan. Inbrekers vernielden een draadglasruit en konden zo binnenkomen. Schiedam Enkele maanden ge leden kondigde de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie afdeling Schiedam bet grote gebeuren al aan. Het zou niet blijven hij het uitbrengen van het rapport over de winkel voorzieningen in Schiedam, maar de werkgroep ruimtelijke ordening zou zich storten op een tweede project: het parke ren in de stad. Wist het aller eerste rapport een regelrecht pleidooi voor het handhaven van de dure en fel bekritiseer de Verlengde Passage nog enigszins te boeien, wat de WD nu heeft uitgebracht lijkt nergens meer op, door Martin de Bruin Deze week werd het rapport uit gedeeld na afloop van een ver gadering van de commissie ruimtelijke ordening. Wat bleek? Niks geen nota over par keren in Schiedam, maar een rapport over een nieuw par- keersysteem afkomstig uit Zwe den. Dat wel eens in Schiedam gebruikt zou kunnen worden. Drie van de twaalf pagina's van het rapport waren bedrukt met een omschrijving van dit sys teem (de rest was wit). In onze krant van enkele dagen geleden werd het systeem al enigszins beschreven. De auto mobilist moet bij postkantoor of bank een bonnenboekje ko pen. Elke keer als hij zijn auto kwijt moet in de binnenstad Schiedam De Commissie van de samenwerkende KNTF en de volkstuindersverenigingen Thurlede en Vijf sluizen houdt op dinsdag 13 januari een in structieve lezingavond in het gebouw Christelijk Sociale Be langen aan de Lange Haven 73 te Schiedam. De avond begint om 20 uur en is voor iedereen gratis toegan kelijk. De lezing wordt ver zorgd door de heren Hendriks en Fortuin, leraren van de Rot terdamse Tuinbouwschool met als onderwerpen: de aanleg en het onderhoud van grasgazons en vijvers in eigen tuin of volk stuinen. Dit alles te onderstre pen aan de hand van te verto nen kleurendia's. De bezoekers krijgen na afloop de gelegen heid om vragen te steken over de behandelde stof en verdere tuinaangelegenheden. Vlaardingen Bouwbedrijf Van der Waal heeft een goed jaar achter de rug. Het in 1962 als eenmanszaak gestichte bouwbe drijf is thans een miljoenen- zaak. In de loop der jaren zijn tal van projecten uitgevoerd. Ook dit jaar zijn er al een viertal in uitvoering. Hieronder vallen twee scholen in Vlaar dingen. De omzet voor 1976 wordt geschat op zo'n twintig miljoen gulden. Deze schatting is gebaseerd op de orders die al in portefeuille zijn. De groei van de afgelopen jaren en de overname van enkele bedrijven waren aanleiding de directie tot vier man uit te breiden. Het Emmaplein: de grootste parkeerplaats voor de binnenstad waar de auto nog vrij mag worden neergezet scheurt hij er een vel uit, tekent de tijd van aankomst aan en gaat rijns weegs. Een ideaal systeem, lijkt het De werkgroep noemt dan ook vele voordelen. Het tarief kan bijvoorbeeld snel worden gewij zigd, er kunnen zones met ver schillende tarieven worden in gevoerd en wat belangrijker is: de parkeermeters („ontsiering van het stadsbeeld") kunnen worden gesloopt De gemeente scheelt het handen vol geld bo vendien: er behoeven geen nieuwe meters te worden aan geschaft en onderhoud hoeft niet meer. Ideaal, dat „Park System Nya Ab"? Misschien, in een stad als Göteborg, waar je voor .50 öre een plaatsje mag zoeken. Het lot wil echter dat Schiedam lang geen Göteborg is. Schier dam kent slechts een klein cen trum. Parkeermeters weg? Er rijn er maar 186; waarvan een aantal zelfs niet in de binnen stad. Het nadeel van mensen die van buiten Schiedam komen (en dus geen bonnetjes hebben) riet de WD wel. De oplossing is dan echter te eenvoudig geko zen: dan moeten er maar wat meters blijven staan, zegt de werkgroep. Men vergeet enkele belangrijke punten, Ten eerste: er zijn dus maar 186 meters. Ten tweede: waar moeten de met-Schiedam mers hun auto kwijt als de plaatsen bij de meters vol zijn? Snel een bonnetje kopen? Bo vendien zullen ongetwijfeld meters zetten: alleen voor niet- Schiedammers. Schiedammers die eens een De werkgroep suggereert verder keer naar de binnenstad gaan, een aantal plaatsen voorlopig tóch gebruik maken van de me- aan te wijzen voor dit systeem ters. En je kan moeilijk op de (behalve dus waar de meters VLAARDINGEN De nieuwjaarsreceptie van de christelijke harmonie vereniging Sursum Corda in het repetitielokaal in de Nieuwe Kerk had dit jaar als hoogtepunt de huldiging van Beer Boerman, die vijftien jaar geleden tof dirigent van Sursum werd benoemd. Het komt zeer zelden voor, dat een diri gent zo lang van één vereniging verhonden blijft. Ook burgemeester W.A. Kieboom (ere-voorritter van Sursum Cor da) was gekomen, om met de heer en mevrouw Boerman le praten over de successen, die Sursum heeft meegemaakt on der leiding van dirigent Boer man. De heer J. Sebel, voorzitter van Vlaardings oudste muziekver eniging (opgericht 24 september 1902) zei in rijn toespraak, dat de vereniging thans groeiende is en dat Sursum toekomst heeft, met name door de vele jongeren, die de vereniging een warm hart toedragen. Hij legde de nadruk op de door Sursum behaalde successen, behaald op diverse bondscoücoursen, de radio-uitzendingen en het on vergetelijk hoogtepunt om in het kader van het Holland Fes tival '65 te spelen in het Kur- haus te Scheveningen. Dirigent Boerman begon in ja nuari 1961 met een 5-jarenplan om Sursum Corda tot in de hoogste regionen van de ama- teurmuziek te brengen. Een plan dat volledig slaagde want in 1966 werd het hoogste aantal punten gehaald op een bonds- concours, namelijk 346 van de 360 te behalen punten. De heer Boerman ontving als blijk van waardering voor"zijn trouw aan de vereniging een elektrische handboor, terwijl mevrouw Boeman in de bloe metjes werd gezet De heer Boerman toonde zich trots over Sursum Corda. In 1977 zal het 75-jarig bestaan worden gevierd met diverse ac tiviteiten waaronder in de eer ste plaats een groot concert, Zowel mannelijke als vrouwelijke leden zijn bij Sursum Corda van harte welkom, en er zijn vacatures op vrijwel alle instru menten. Inlichtingen worden gaarne verstrekt bij het secreta riaat, gevestigd bij de heer A.K. Bot Gedempte Biersloot 2, tel. 344886 en tijdens de repetities bijeenkomsten, telkens op maandagavond vanaf 8 uur in de Nieuwe Kerk aan de Binnen singel. Liedjeszanger Dimitri van Toren komt zaterdag 10 nuari naar het zoldertheater in De Teerstoof aan de Liedj jam Nieuwstraat. Het optreden begint 's avonds om negen uur. Kaarten zijn a 7,50 verkrijgbaar bij het bureau van de VW in het Proveniershuis en zaterdag van 13.00 uur at via het theater. Ook het poppentheater Francine Abbing en Theo Ferra komt zaterdag naar De Teerstoof met het stuk „Kapers op pinkstereiland". De voorstelling begint 's middags om half drie en is bestemd voor kinderen vanaf vijf jaar. Toegangsprijs is een rijksdaalder. staan: F!antage;Plein Een- dracht, Lange Haven, Korte Haven, Westvest tijdens koop avonden, parkeerterrein Stads kantoor en Emmaplein tijdens koopavonden, weekmarkt en op zaterdagen en langs de 's-Gra- venlandseweg. Overal waar nu vrij mag worden geparkeerd. Tot zover het systeem. In feite waardeloos, niet zozeer vanwe ge de nadelen, maar omdat het door de WD niet wordt inge past in de toekomstige situatie. Want het is toch de bedoeling dat het centrum van Schiedam wordt vernieuwd. De Wt groep is daar in het geheel aan voorbij gegaan. Men wil hij voorbeeld het Emmaplein, waar een stadserf met parkeer garage is gepland, gewoon als parkeergebied blijven gebrui ken. Zelf heeft de WD voor parkeer garages gestemd tijdens de be handeling van het binnenstads plan, vanwaar het links laten liggen van deze mogelijkheden en ineens iets anders introdu ceren? Een merkwaardig standpunt Of zon het geheel een Zweedse reclamefolder zijn, vertaald door enige pien tere liberalen? Maassluis „Je gaat er niet dood van, maar het Is wel vies al die kakkerlakken". Mevrouw Commeren van de Beetbovenlaan 167 in Maassluis trekt een vies gezicht als ze er aan denkt. Niet alleen zij maar ook veel andere mensen uit de flat hehben last van dit ongedierte. Zelfs zodanig dat de woningstichting Woningbeheer besloot hier wat aan te doen. Nadat een aantal bewoners zo'n vier weken geleden regel matig opbelden om de diertjes te melden is het zuiveringsbedrijf Van Loon ingeschakeld. Volgens dit bedrijf zullen, de be handelde woningen, dan zeker gedurende twee tot vier jaar kakkerlakvrij rijn. Het gebruik te bestrijdingsmiddel werkt na melijk langer tijd door. Per wo ning heeft men ruim een uur nodig om de sporen na te trek ken en de nodige voorzieningen te treffen. Het is niet altijd te voorkomen dat deze kakkerlak ken in woningen opduiken. Ze worden nogal eens meegeno men aan de kleding van iemand die op een schip werkt In een mum van tijd hebben ze rich dan vermenigvuldigd. Ze vin den snel hun weg naar andere woningen via de verwarmings buizen. Men hoeft dus per se geen vies type te rijn als men de insecten in huis aantreft Dit wordt nogal eens gedacht De echtgenoot van mevrouw Commeren bijvoorbeeld gaf haar de schuld omdat ze de stofdoeken vuil opborg in de kast, en daar de kakkerlakken vond. De insecten hebben ech ter maar heel weinig nodig om van te leven. Ze zullen aller eerst genoegen nemen met etensresten, maar hebben ook met stof al bun buikje rond. Bij de schoonmoeder van mevrouw Commeren, die twee eteges la ger woont, kwamen de beesten vooral in de keuken. Ze zag ze hollen als ze aan het eten was. Gelukkig is het zuiveringsbe drijf bij haar al geweest Ook bij mevrouw Hendrix is het leed nu geleden. „De kakker lakken waren bij mij wel ruim 3 cm groot", aldus deze be woonster. „Ze knarsten ook on der je schoenen als je er toeval lig op strapto." Nadat de kak- kerlakkverdelging plaats vond zag ze er nog drie. „Maar die waren gelukkig al dood." Eep. tip van het zuiveringsbedrijf is nog om tijdens vriesweer alle ramen en deuren open te zet ten. De beestjes sterven dan vanzelf wel af. Uit de krant van gisteren. Delft „De gang van zaken in de tuinbouw is in 1975 in het algemeen genomen gunstig geweest", aldus ir. F. Hekker, de voorzitter van de Kamer van Koophandel voor Delft en omstreken. In zijn vanmiddag- uitge sproken jaarrede ver klaarde hij verder: „In 1975 waren de ontwikke lingen in de tuinbouw afwijkend van die in het jaar daarvoor. In 1974 daalde namelijk de om zet van groenten op de vellingen enigszins, ter wijl de veilingomzet in bloemen sterk steeg. In 1975 daarentegen stegen de omzetten van de groenten zowel als van de bloemen in bijna ge lijke mate. Een en ander leidde ertoe, dat de om zetten bij de veilingen in het Westland aanzien lijk toenamen". Voor dit jaar liet ir. Hekker een minder optimistisch geluid ho ren. „Niettegenstaande deze re delijk gunstige omzetontwikke ling in de gehele glastuinbouw is de rentabiliteit gedaald als gevolg van de sterk gestegen kosten voor energie en arbeid. In 1976 wordt voor de glastuin bouw een verdere kostenstij ging verwacht van naar schat ting 16 procent Betwijfeld moet worden of deze kosten kunnen worden opgevangen door hogere opbrengsten. Het tuinbouwbedrijfsleven ver wacht dan ook een verdere da ling van de rentabiliteit". Hekker ging ook nog even in op de omschakeling van groente teelt op bloementeelt. „De ont wikkelingen in 1975 hadden een vertragende invloed op de al jaren aan de gang zijnde om schakeling van groenten naar bloemen. In 1975 lijkt de groen teteelt het zelfs gewonnen te hebben van de bloemen. Niette min rijn velen van oordeel, dat de omschakeling verder voort gang zal vinden en dat binnen afzienbare tijd de omzet van bloemen in het Westland gelijk zal zijn aan die van groenten cn mogelijk groter", aldus de voorzitter. Hij waarschuwde voor de moge lijke gevaren van verdergaan de omschakeling: „Een te ver teruglopen van de groenten- markt kan de aantrekkelijk heid van het Westland als groen ten centrum aantasten. Bovendien is aan de huidige situatie waarbij de groenten- en bloementeelt economisch van ongeveer evengroot belang zijn, het voordeel verbonden van een zekere risicosprei ding". Gebrek aan belangstelling tiesten aangingen deze week afgekocht, toen bleek dat er in de voor verkoop slechts negen toegangskaartjes waren verkocht. Men had op een paar honderd gere kend. Vrijdagavond meï de_ ar- Vorig jaar, bij de presentatie van Schiedam Het optreden in het Passage-theater van Cardinal Point en Big Mouth and Little Eve gaat niet door. De Stichting Schïedamse Gemeenschap heeft het contract dat zij voor het programma, werd, er zelts verwacht dat de stoeien van het theater op deze avond voor ze ventig procent bezet zouden zijn. ,Dat is het risico van het contract dat wij vorig jaar juli rijn aan gegaan. Deze groepen zijn waarschijnlijk niet populair ge noeg geworden", .meent SG-di- reeteur Kuud Piilard, „de avond van het optreden hoeven we niet af te wachten, want de ervaring leert dat er dan toch ook niet voldoende kaarten worden verkocht". Over het bedrag waar het con tract voor is afgekocht wil Pii lard niets zeggen. „Dat is niet relevant", zegt hij, „het is niet zeker of we voor dat bedrag het schip in gaan, dat is pas aan het eind van het programma te zeggen". De negen mensen die voor het concert een plaatsbewijs koch ten kunnen het entreegeld aan de kassa terughalen. In bet Pas sagetheater zal vrijdagavond nu gewoon de film Rats, kuch en blauwe bonen draaien.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1976 | | pagina 3