Eerst ziek worden, voor iets verbetert? FotJS. I Cw'cr Schok VRIJDAG 9-JANUARI 1976 De huizen aan de Buitenhavenweg. Aan de voorkant vallen ze nog mee. 'ofIt^e^diuii5'few h"? aa„n Karkant van de huizen. Menig rat- - z,ct1 er thuls' s Zomers stikt het in de huizen van luizen en vlooien. verpesten het lapje grond, waar evengoed aardige tuin tjes hadden kunnen liggen. Temidden van smerige etens resten vreet een armetierig' katje van een dooie, half afge kloven rat. Vlakbij, vanaf een balkon aan de achterkant van de woningen aan de Rotter- damsedijk, bungelt aan een meterslang touwtje vlak bo ven de grond een plastic em mertje met beschuitpap. Gesprek „Tot voor een paar jaar gele den verkeerden die huizen in prima staat," zegt mevrouw Poulos. „Maar vooral het laat ste half jaar is het buurtje ,hard achteruit gegaan. En daar is makkelijk wat tegen te doen. Kocht de gemeente die huizen maar. Met een goeie huisbaas zouden die huizen heel goed bewoonbaar kunnen zijn." De enkele bewoners betalen huisbaas K. Biharie al gerui me tijd geen huur meer, op de 81-jarige F. Mulder na. Toch horen ze niets van de huiseige naar, die overigens in Utrecht al eens een proces verloor om dat hij panden van hem ver waarloosde. Dat hij de huizen aan de Buitenhavenweg best aan de gemeente kwijt zou willen, zit er dik in. Een ge sprek met hem, ging als volgt: U doet al jaren niks meer aan die zes panden aan de Buiten- havenweg. Bent u nog steeds van plan om de klachten van de bewoners te laten voor wat ze zijn? Biharie: Waarom zou ik die huizen opknappen? Dat heeft geen zin, dan blijf ik aan de gang. Die huizen vallen in de sanering". Er bestaat geen enkel bestem mingsplan voor dat rijtje hul zen. En de gemeente kan ze ook niet zomaar saneren, om dat u particulier eigenaar bent. Biharie: „Ik dacht, dat ze in de sanering vallen. Maar dat moet u als Schiedammer toch beter weten dan ik, die altijd in Utrecht is?" U bent toch de eigenaar? Weet U dat dan niet eens? Biharie: „Ik weet niet, waar u met uw vragen op doelt Maar ik zeg u, het heeft geen zin om ze op te knappen. Dat is weg gegooid geld, want over vier, vijf jaar gaan ze toch tegen de vlakte." Ten slotte zei Biharie nog, dat 'hij zich lelijk in de boot geno men voelde, nadat hij de huis jes jaren geleden had gekocht, omdat ze slechter bleken te zijn dan hij had verwacht Gemeentevoorlichter Dolf Buschkens zei later, dat de panden niet in de sanering >Mevrouw Koster heeft veertig jaar gewoond in het rijtje huizen, cfat nu staat te verkrotten. ren: de huizen aan de Buiten havenweg zijn in enkele maan den zelfs slechter geworden dan daar het geval was." vallen. Met andere woorden: van sloop is geen sprake. Buschkens: „Als meneer Biha rie dat wil, moet ie een ver zoek indienen, bij de gemeente. Maar dat gaat hem geld kos ten." Ellendig Frans van Pelt, Schie dams snig échte zwerver, is één van de mensen die bij tijd en wijle in het huisje slaapt. De huisbaas laat niets van zich horen, zeggen de bewoners. „Het gebeurde wel, dat ik aan getekende brieven aan Biharie ongeopend kreeg teruggezon den", zegt mevrouw Poulus. „Het is ellendig. Dit stukje Oud-Schiedam verpaupert. Ik was woninginspectrice in de tijd, dat in Schiedam de bouw vallige huizen aan de Parallel weg onbewoonbaar werden verklaard. Nou, de Parallel weg had de naam van een „aggenebbusbuurtje" in Schie dam. Maar ik kan u verzeke- Een 9pre deken en wat lappen moeien de kamer nog enigszins bewoonbaar maken. Gaten in de vloer, de muren zijn beschimmeld. heeft veertig jaar in het be wuste stukje straat gewoond. Daarna verhuisde ze. Nü zegt ze; „Het is een ongehoord schandaal, dat die huisjes in enkele jaren tijd zo achteruit konden gaan." Daar is ook nog J. Stouthan- del, een man die er een half jaar woonde. Tot tijdens de kerstdagen bij hem werd inge broken en een deel van zijn huisraad verdween of werd vernield. Hij week uit naar een kraakpand in Rotterdam, Stouthandel zegt: .Biharie heeft de pandjes verpest Hij deed er nooit wat aan, liet zich nooit zien. Sommige bewoners kermen hem niet eens. Er zijn klachten bij de vleet we heb ben hem vaak gebeld, maar hij geeft niet thuis." Mevrouw Poulus is ten einde raad. Brieven aan B. en W., aan de sociale dienst en aan de technische bedrijven heb ben juist zoveel uitgehaald, dat in het woninkje van haar vader alleen het hoogst nood zakelijke is opgeknapt. Ver der niets, en dat is geen won der, zegt gemeentelijk voor lichtingsambtenaar Busch kens: „Iedere bewoner moet eerst met zijn bezwaren naar ons toekomen. Pas dan kun nen we eventueel ingrijpen". Tot nu toe hebben de bewo ners dat nauwelijks gedaan. Mevrouw C. Koster, aan de Buitenhavenweg geboren, Toekomst Huiseigenaar Biharie vertelde trouwens nog, dat hij één de zer dagen wilde praten met de gemeente over de toekomst van de huisjes. Hij had even wel nog geen afspraak ge- maakt Dat de toestand voor de huidi ge bewoners onhoudbaar is, is duidelijk. Mevrouw Poulus: „We moeten nu met zijn allen naar de gemeente toestappen. Gerenoveerd moet er worden, wie dat dan ook doet, Biharie of de gemeente. Want niet voor niets hebben de bewo ners van de eerste verdieping, waar het nog wel goed wonen is, zelf al voor duizenden gul dens verbouwd. Boven zijn de muren niet zo vochtig. Maar de situatie op de-begane grond is heel onhygiënisch. Spijker de huizen dicht, of knap ze op. Want door die rotzooi aan de achterkant is de kans op vlooien, luizen en ratten groot Liever gezegd: die zijn er al. Moet men eerst ziek worden, voor er wat wordt verbeterd?" Schiedam „Mijn va- der is nog de enige be woner van dat rijtje buizen, die consequent hunr betaalt. De ande ren verdommen het. En ze hebben gelijk ook, want Biharie is een huisjesmelker." Emotionele woorden van mevrouw L. Poulus- Mulder uit Rotterdam, voormalig woningin spectrice in Schiedam. Biharie is een Utrechte naar en eigenaar van zes pandjes aan de Buiten havenweg in Schiedam, Een kijkje op een binnenplaats. Om die zes woningen gaat het. Ze verkrotten, Biharie heeft er al jaren niets aan gedaan, de ge meente kan ook niet veel uitrichten, kortom, mevrouw Poulus is wan hopig: haar 81-jarige va der woont in één van de huizen. Een kijkje nemen bij de be wuste panden leert het volgen de. Aan de voorkant van het rijtje, dat vanaf de Koemarkt in Schiedams centrum nog makkelijk te zien is, vallen op: een door de storm stukgesla gen. ruit, die later zal worden vervangen door een plaat hardboard, en enkele van het natte hardboard bol staande deuren. Dat valt nog mee. Binnen echter is het anders: overal staan de kelders blank van het grondwater, het vocht is opgetrokken, soms zijn de muren beschimmeld. Drie interieurs springen eruit. Daar bestaat het meubilair uit oude kranten, die over de tochtige vloer liggen verspreid. Hier en daar oude lappen en wat gore dekens. Uit de vloe ren zijn enkele planken ver wijderd. In een hoek is duchti ge geurineerd. Er slapen wel eens dronken mensen en da klozen. In één van de beneden woningen verblijft bij tijd en wijle Schiedams enig échte zwerver Frans van Pelt Aan de achterkant van de gri bus is ook een ontstellende rotzooi: bergen afval en puin

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1976 | | pagina 4