Commandeurs polder vol „Orkaan blies ons naar 's-Gr iveitizande" woningen KERKDIENSTEN Kapitein J. W. Niesing van gestrande „Stardust": Maaslanders krijgen voorrang Cursus voor moederschap Allegro In Hoek van Holland één CDA-ïijst VRIJDAG 9 JANUARI 1976 5 De Stardust hoog op het 's- Gravenzandse strand, waar door de ber ging een moei lijk karwei gaat worden. 's-Gravenzande Op nieuwjaarsdag vertrok 's middags om vier uur het stoomschip Stardust uit Viissingen met bestem ming Blaye, ten noorden van de Franse havenstad Bordeaux. Twee dagen later boorde de 1839 ton metende coaster zich in het strand van 's-Gra- venzande, waar de machteloze hoop staal nu elke dag een trek pleister voor dagjesmen sen is. Na via een wiebelige touw ladder op het dek geklau terd te zijn met een nog steeds gierende wind om de oren zijn we blij in de war me kapiteinshut te belan den, waar kapitein V., Niesing uit Maassluis een scheepskapitein van het zuiverste water blijkt te zijn: met baard en recht door zee; zo rnen wit een ruwe, maar vriendelijke zeebonk. En hij wil best kwijt wat er zich allemaal aan boord heeft afgespecid, tijdens wat hij „een van de zwaarste stormen uit mijn leven" noemt. „De stormramp uan 1953 heb ik ook op zee meegemaakt, als stuurman'', vertelt de kapitein ons in zijn hut, „en ik geloof dat de zee nu wilder tekeer ging als toen, ai stond ik er desüjds ais niet-kapitein anders tegen over". MAIS Door eeu storm van windkracht acht tot negen spookte het al flink op de Westerschelde toen de Stardust koers zetté naar de Golf van Biskaje om daar mais in te slaan voor West Afrika „We zetten meteen koers naar open zee om met die storm niet te dicht langs de kust te varen. Ter.hoogte van het Jiehtschip Noordhinder werd de zee wat rustiger en kon ik de snelste route naar Frankrijk nemen", legt kapitein Niesing uit. In een ruwe maar voor ervaren stuurlui niet moeilijke nacht geeft Radio Seheveningen het eerste teken van de onheilspel lende tocht die de opvarenden te wachten staat „Storm uit het westen, windkracht tien" bete kent dat de kapitein maatrege len moet nemen voor zwaar weer. „Samen met eerste stuur man Van den Burg en de twee de stuurman stond ik op de brug waar de golven regelmatig overheen rolden. Het roer moest naar stuurboord en voor de tweede maal doken we in de storm die de 21 jaar oude coaster verhinderde om in open zee te komen". In de nacht van 2 op 3 januari duurt de strijd tot zes uur 's morgens. Dan neemt de storm in kracht af tot een verlossende wind kracht drie. Om zeven uur is het weer mogelijk om recht streeks naar Bordeaux te koer sen. Na 29 jaar met hart en ziel zee man te zijn geweest dacht kapi tein Niesing dat de zee hem nog moeilijk kon verbazen. Maar hij laat zijn mijmeringen voor wat ze zijn als we hem vragen hoe de tocht verder ging. „We leken de Franse zuid-west kust zon der veel moeilijkheden te berei ken toen de wind maandagmid dag weer flink opstak. Bij de ingang van het Kanaal zond de radio een stormwaarschuwing uit: zuidwest tot west acht tot tien. Weer moesten we uitwij ken. Het leek het veiligst om voor de rede van Margate in Engeland te wachten tot het gevaar was geweken. Als het in het Kanaal flink spookt moet je met zo'n klein schip van goede huize komen om hem veilig bin nen te krijgen". uur voor anker bij Margate Ro che, Even na half tien kwam de zoveelste storm.waarschuwing, noord-west negen. Tot half tien bleven we voor anker liggen, om stranden te voorkomen. Toen er zo aan ons werd ge trokken dat het niet langer ver antwoord was om nog stil te blijven liggen, kozen we om half elf weer open zee om in veiliger water te komen. Geen sinecure, we moesten er alles aan doen om niet dwars op de wind te komen". Kapitein Niesing kijkt even op uit zijn logboek, waarin de be- op de brug toen we op het dek achter ons een daverende klap hoorden. Het pas-aangeschafte reddingvlot bleek uit de touwen te zijn gerukt en was op het dek gesmakt. Inmiddels was de storm langzaam maar zeker ge stegen tot windkracht twaalf'. „Hoe het er dan in volle zee uitziet? Het water is overal, je zit erin in plaats van erop. De brug lijkt steeds in de golven te verdwijnen. Sturen is dan ontzettend moeilijk, door het zware slingeren en omdat de schroef om de haverklap „door slaat". De radio stond op Hil- door René ter Steege en Frans Alten ANKER „Die avond gingen we om zeven nauwde dagen zakelijk zijn' be schreven. „Sony, maar in het heetst van de strijd heb ik er niet aan gedacht om de koersen die we toen aanhielden op te schrijven", verontschuldigt hij zijn „plichtsverzuim". „Na het vertrek uit Margate om half elf zijn we tot ongeveer een uur 's nachts in touw geweest om door de zware zeeën te krui pen". Het tijdstip, waarop zelfs kapitein Niesing ging twijfelen aan de goede afloop van de meest woeste oversteek uit zijn lange loopbaan herinnert hij zich nog precies: „Om één uur stonden we met het zweet in de handen versum. We bleken in orkaan kracht twaalf te zitten". „De hele nacht ploeterden we door, met de obsessie om toch maar behouden de Waterweg binnen te kunnen lopen. Om vijf voor negen ging het echt niet meer, het leek een verlo ren strijd, nu de zee met ons deed wat ze wilde. De Noorder- pier in Hoek van Holland was niet ver meer van ons af toen ik driemaal en PAN-bericht de lucht in stuurde, een teken dat we spoedig hulp nodig zouden hebben. Radio Seheveningen zegt dan te gen alle andere schepen: „Ever ybody, keep your mouth shut" (koppen dicht allemaal), omdat bij ons de nood het hoogst was. Twee uur later, om elf uur, vond ik het niet meer verant woord om de Afrikaanse be manning nog langer aan boord te laten zitten. Toen werd het tijd voor „May Day", een drié maal s.o.s. voor sleepboot en reddingvaartuig, Meteen daar na gaf ik de machinekamer op dracht om al het vermogen eruit te halen om het schip op de wind te krijgen. Om twaalf uur werden de negentien be manningsleden op de „Konin gin Juliana" overgezet. De ma chinist zette alle machines stop, en doofde de ketels". „De eerste stuurman en ik waren de enige die nog aan boord waren. Maar ook de rest heeft zich tot het laatste toe ingezet". Vooral zijn stuurlui delen in zijn lof. „Zeelui tot in hun ner ven", noemt hij ze, zonder wie we er niet levend zouden zijn afgekomen. Ze hebben er net als ik geen seconde aan gedacht om de reddingboot in te gaan. „Al vergaat-ie, ik blijf zitten, was het parool", ANKER „Omstreeks twee uur gooiden we voor de laatste maal het bak boordanker uit. Om tien over drie brak het af. Met een nood gang werden we naar het strand geblazen. De kans zat er in dat het schip om zou slaan, volgens mij maakte het op een gegeven moment zestig tot zc- Kapitein Niesing (links) bedankt de Hoekse schip per Han de Blok, die met de „Koningin Juliana" de bemanning van de Stardust veilig aan wal bracht. Naast de schipper de eerste stuur man van het Panamese schip: H. van den Burg. ventig graden slagzij", „Bang? Nee bang ben ik geen moment geweest, daar heb je gewoon geen tijd voor. Vastgebonden hebben we ons ook niet, ge- Foto's: Henk van Westering woon goed vastgehouden, Maar met kapseizen hield ik wel re kening, dat zat er in, de golven rolden over de pijp. Om even na vier zaten we op het strand. Dat accepteer je, de zee heeft dan gewonnen. Maar ik ben geen held hoor, ik doe gewoon mijn werk, het is mijn beroep". Dat „beroep" oefent Niesing nu al bijna dertig jaar uit. Begon nen op zijn veertiende jaar, ge boren Schiedammer, opge groeid op een plek, waar iedere rechtgeaarde zeeman voorgoed verloren schijnt te rijn voor de geur van het zoute water: de Rotterdamse haven. Daar heeft hij zich veel zelf geleerd, maar zegt ook veel te danken te heb ben aan de Rotterdamse zee vaartschool, die hij de beste van Nederland noemt. KOKSMAAT Zijn eerste reis maakte hij als kok-lichtmatroos op de Marga- reta onder schipper Bos op een coaster van 250 ton. Er is, op Australië na, geen plaats ter wereld waar hij niet is ge weest. Tien jaar lang heeft hij ook als eigenaar-kapitein geva ren. Eerst met de Jannie, die in 1967 verging, daarna met de Dirk D. „Een zeeman in hart en nieren", noemt hij zichzelf en zegt nooit spijt te hebben gehad van zijn keuze. Kapitein Niesing brengt ons naar de brug, kleverig en vuil door het zeewater dat drie dagen lang bijna ononderbroken naar binnen plensde. De aanblik van 2ijn commandopost bevalt hem niets: „Geloof me, normaal kun je hier altijd van de vloer eten. Ik mag graag zien dat de dweil overal goed wordt gebruikt". Stuurman Van den Burg beves tigt het grinnikend wanneer schipper Han de Blok van de reddingboot Juliana met rijn bemanning de brug oploopt. LOF Dat kapitein Niesing vol tof is over het werk van De Blok en diens bemanning zou te zwak zijn uitgedrukt. Zijn eerste vraag bij ons betreden van zijn schip was al of hij een dankad- vertentïe kwijt kon, voor de Hoekse schipper en de beman ning, „Zijn eerste reis noemde hij het, maar deze mensen heb ben dit zo bekwaam gedaan dat ik als zeeman mijn petje diep voor hen afneem. Nog nooit heb ik gehoord dat een reddingsactie zo gesmeerd liep. Ik heb geprobeerd mijn beleid af te stemmen op hun aanwij zingen. Maar zij hebben het tenslotte geklaard, we! 20 per fect dat ik niet genoeg kan herhalen wat een prachtig werk ze hebben geleverd". Schipper De Blok maakt er wei nig woorden aan vuil en bewon dert de moderne apparatuur op de brug. „Een nieuwe Decca Mach 21 scherm waarop auto matisch de positie kan worden afgelezen en een nieuwe radio naast het gyrokompas", legt de gezagvoerder uit aan schipper De Blok die verbaasd is dit alles op een 22 jaar oud stoom schip aan te treffen. „Het is een van de laatste stoom schepen die werden gebouwd", aldus kapitein Niesing, die er zes maanden geleden rijn eerste reis op maakte, „en een goed schip ook. Noem het romantiek als je wilt. Mijn vrouw zegt altijd dat ik twee liefdes heb, eerst het schip en dan haar. Dat accepteert ze". De averij die de Stardust opliep lijkt nogal mee te vallen. „Hoe lang ik hier nog 2it weet ik niet, maar ik ga er weer mee weg, dat staat voor mij vast", zegt de kapitein hoopvol. Niesing is duidelijk van de Star dust gaan houden. Op de vraag of het aan zijn hart zou gaan als het schip toch gesloopt zou moeten worden kan hij niet an ders dan „ja" antwoorden. „De band met zo'n schip kan ik niet onder woorden brengen", zegt hij, waarna de kapitein een tijd lang zwijgt Dat het hem zwaar zou vallen er afstand van te doen is duidelijk. f Maasland Inwoners \ran Maasland krijgen het eerst de gelegenheid een premiewoning te koper, die het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten in de Comman deurspolder gaat bouwen. Nu de gemeenteraad de grond aan het Bouwfonds heeft verkocht, wordt er naar gestreefd in april met de bouw te starten. Vlaardingen De Vlaardïngse vereniging voor gezondheids zorg Interkruis geeft een cursus moederschapszorg en kinderhy- giëne In zes lessen zal de dis- trictsverpleegkundige moeder en kinderzorg J. Esmeyer de aanstaande moeders onderrich ten. De lessen worden op maandag middag gegeven, De cursusdata rijn 2, 9, 16, 23 februari en 1 en 8 maart. De cursus begint steeds om half drie. De kosten bedragen slechts veertien gul den. Het leslokaal is in het ge bouw Floreslaan 41. Moeders in spé kunnen zich voor de cursus opgeven door even te bellen naar nummer 343279. Maassluis Gerard de Waardt, stadsbeiaardier van Maassluis, gaat ook in het nieuwe jaar door met rijn wekelijkse caril lonconcert- Zaterdag is het tus sen tïrie en vier wéér zo ver. Zijn programma riet er aantrek kelijk uit. Er staan werken op van 't Hart, Rodgers (Sound of Music) en Paap. Verder 2a] Ge rard de Waardt een aantal Ne derlandse en Zuidafrikaanse volksliedjes en dansliedjes ten gehore brengen. Het bouwplan betreft 41 huizen voor de premie-verkoop en 16 huizen in de vrije sector. Het project komt op het oude hoofdveld van MW '27 en een gebied ten oosten daarvan. De premieverkoop woningen wor den op plm. 5800 vierkante me ter gebouwd, terwijl er voor de vrije sector woningen plm. 5100 vierkante meter is gereser veerd. De grondprijs die het Bouwfonds voor deze ruim 10-000 vierkante meter heeft moeten betalen, heeft het gemeentebestuur niet bekend gemaakt Aanvankelijk was het de bedoeling de grond te verkopen voor de prijs per kavel. Verkoop per vierkante meter bleek echter gunstiger te zijn. Aansluitend op de bouw van de premie- en vrije sector wonin gen worden er in dit uitbrei dingsplan ook 25 woningwetwo ningen gebouwd. Deze rijn voor rekening van de Algemene Wo ningstichting Maasland. De ver koop van de hiervoor benodig de grond komt over een paar maanden in de gemeenteraad. Het gemeentebestuur heeft het premiebedrag voor de 41 pre mie-verkoop woningen nog niet bekend gemaakt. Zonder pre mie kosten de woningen tussen de 90.000 en 100.000 gulden. In overleg met het bouwfonds wordt een voorlichtingsavond voorbereid. DiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHimiNiiiiiiMHtniMiiiiiniuiiniiiiiMiiiifiintiiiiiMMif Hoek van Holland De plaatse-, lijke afdelingen van de drie confessionele partijen (KVP, ARP en CHTJ) zullen bij de komende deel gemeenteraads verkiezingen met één CDA-ïijst uitkomen. Deze nieuwe verkie zingen worden begin juni ge houden, het Is voor de tweede keer dat de inwoners van Hoek van Holland rechtstreeks hun eigen vertegenwoordigers in de deelraad kiezen". KVP, ARP en CHU namen de vorige keer deel aan de verkie zingen als de „kombinatie". Nu is officieel de naam Christen Democratisch Appèl op de lijst gezet Inmiddels heeft het Hoekse CDA ook al een kandi datenlijst opgesteld. Lijsttrek ker is de huidige deelraads- voorritter L. van de Houwen. Na hem volgende de rittende deelraadsleden De Lint, Van Dongen-Eijkemans en Van der Vliet iiiJwimiHUiiiniiiiimiiimmmnumnnmnimimiimiimiuiiiHmmmi Vlaardingen Chr. Geref. Kerk, Emmastraat zondag 10 en 17 uur ds. B. de Romph. Gerefor- meerder Gemeente Pnielkerk, zondag II en 18.30 uur ds. D. Rietdijk en woensdag 19.45 uur Bijbellezing ds. D. Rietdijk. Re monstrantse Gemeente, 2ondag 10.30 uur, ds. A. C. Dorhout Mees. Gereformeerde kerk: Oosterkerk, zondag 10 uur ds. H. J. Kouwenhoven en 17 uur drs. H. Th. van Reenen; cat zondag 8 u. Emauskerk, zondag 10 uur ds. B. Baak. Bethelkerk, zondag 19 uur dr. H. J. Kou wenhoven. Kerkcentrum Holy zondag 10.30 uur drs. J. H. de Vries, Baarn en 17 uur ds. Joh. Lever, cat zondag 13. Pniel kerk, zondag 9.30 uur ds. Joh. Lever en 17 uur ds. L. R. Krol. Maranathakerk, zondag 10 uur drs. H. Th. van Reenen en 17 uur ds. B. Baak. De Wetering zondag 10 uur ds. L. R. KroL Holyziekenhuis, zondag 9 uur ds. G. F. H. Kelling. Het Zonne huis, zondag 10 uur ds. Y. J. Tiemersma H. Avondmaal Dagkapel H. Gecstkerk-Pruel- kerk, Oosterkerk, woensdag 19.30 uur Interkerkelijk Avond gebed. Grote Kerk, zaterdag 11 uur Kom zing met ons en doe als wjj. Hervormde Gemeente - Grote Kerk, zondag 10 uur ds. J. Wie man en 17 uur ds. C. B. Schuur man, Maassluis. Nieuwe kerk, zondag 10 uur ds, W. C. van Dam. Bethelkerk, zondag 10 uur ds. A. P. Nauta en 19 uur ds. H. J. Kouwenhoven (Ge meenschappelijke dienst). Wijk- gemeente Immanuel Aula Groen van Prinstererlyceum, zondag 10 uur ds. G. F. H. Kelling Bediening H. Avond maal. Rehobothkerk, zondag 10 uur ds. C. A. Evelein, Rozen burg en 17 uur ds. J. Wieman. Ichthuskerk, zondag 10 uur ds. W. W. Verhoef en 19 uur ds. G. F. H. Kelling, donderdag 19.30 uur Avondgebied. Holy-cen- trum, zondag 9 uur dhr. A. van Zeiten, ds. W. C. van Dam. Bevesting van Ambtsdragers en 19 uur ds. W. C. van Dam-doe het zelf dienst. Zonnehuis, zon dag 10 uur ds. Y. J. Tiemersma bediening R Avondmaal. Holy ziekenhuis, zondag 9 uur ds. G. F. H. Kelling, Vaartland, dins dag 10 uur ds. P. Vermaal Zaal Harmonie, zondag 10.30 uur spreekster Mw. W. C. van Zelm onderwerp een nieuw begin een nieuwe naam, muzikale me dewerking. Leger des Heils, zaterdag 19 uur straatzang Parallelweg, Diepen- brockstraat, zondag 10 uur Hei ligingssamenkomst, 18.30 u. Openluchtsamenkomst en 19.30 uur Getuigemssamenkomsi De samenkomsten staan o.Lv. bri gadier en roevrouw C. Nieuw- land. Medewerking van muziek korps en zangkoor. Schiedam Hervormde Gemeen te, grote kerk, zondag 10.30 uur ds, M. C. Baart Gerinsdienst H, Doop mjn.v. jeugdkoor The young voices en 17 uur ds. J. J. Poort, Oisterwijk. Opstan- dingskerk, zondag 10.30 uur ds. S. Tijmstra (kindemeven- dienst). Bethelkapel zondag 9.15 uur ds. D. J. Spaling. Aula Pinaplein zondag 9.15 uur ds. M. C. Baart. Kethel Hervormde Gemeente, zondag 9.30 uur St. Martinus- kerk ds. P. Magre, Dorpskerk, zondag 10 uur ds. P. Sierat, Oegstgeest en 19 uur gezamen lijke dienst ds. E. J. Duursema, R'dam-Z. 't Schepphuis, zondag 10 uur jongerendienst o.lv. dhr. R. Vos. Maasland Ned. Herv, Kerk, zondag 10 en 19 uur ds. H, J. J. Keijzer. Geref. kerk, zondag 8.30 uur en 10.30 uur en 14.30 uur H. Avondmaal, ds. H. Mak- kinga en 19 uur'ds. J. v. Leeu wen, Maassluis, nabetrachting Maasland Het a.s. weekend wordt de artsendieost vanaf za terdagmiddag 12 uur tot maan dagmorgen 8 uur waargenomen door P. Noordam, Molenweg.!, tel 12035. De weekenddienst der wijkverpleegkundigen wordt waargenomen door zr, J. C. van der Kruit, tel. 12713. Vlaardingen De weekenddienst der verloskundigen wordt waargenomen door Mevr. Nij- man en mej. Mostert. c Kapitein J. W. Niesing „Een van de zwaarste stormen uit mijn leven.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1976 | | pagina 5