Materialen in de 1 mens nog in de kin der schoenen Loop eens mee en let op wat er mis is 1 Maasland koopt melk mato- grosso Sieraden gestolen Arts en technicus werken nauw samen VRIJDAG 9 JANUARI 197S Schiedam De ge meente Schiedam interesseert zich geen bal voor wat er met Schiedams binnenstad gebeurt. Dat vindt Jaap van der Most, voorzitter van de werkgroep Schiedam van de Consumentenbond. Die opmerking be tekende de aanhef van een lang ver haal, dat werd ver teld op de deze week gehouden ver gadering van de werkgroep. Van der Most stak van wal, toen enkele le den van de werk groep hun ongenoe gen over het winkel- centum van Schie dam hadden ge spuid. „Loopt u nou eens met mij mee door het centrum," betoogde hij. „En let eens op wat er alle maal mis is. Stel, u bebt een auto, die d op het Emmaplera parkeert. Als dat ten minste kan, want er is nog al eens kermis of Iets anders en das moet je een ander plekje zoe ken. laten wc aanne men dat u vervolgens gaat winkelen in de Broersvest en dat n blijft Itfpen aan de kant van de Eotterdamsedijk. Bij de Koemarkt aange komen zult u, om in de Hoogstraat te komen, moeten oversteken. Nou wil het geval, dat de stoplich ten aldaar niet altijd werken. Ze doen het wel als het stil op straat is. Maar als ze nodig zijn, zijn ze uitgeschakeld. Dat is trouwens kenmerkend voor heel Schiedam. Zijn we dan via een handjevol winkels rond de Koemarkt in de Hoogstraat gekomen, dan valt daar meteen op dat er veel minder winkels zijn dan moge lijk was geweest; veel panden dienen slechts als etalage en opslagruimte voor winkeliers, die elders op de Hoogstraat hun zaak hebben. Maar de Hoogstraat is nooit een uitschieter geweest. Ik ken Loop eens mee door het centrum van Schiedam. Consumentenbond wandelt door l e n itrum i Ïchie dam Vlaardingen Om de ver keersveiligheid en het woonplezier te verhogen zullen in de wijk Holy zoge naamde woonerven in ge bruik worden genomen. Het woonerf dwingt door de vormgeving de auto's lang zaam te rijden. Dat gebeurt door drempels, bloembak ken, korte rechte stukken en een verspringende rij baan. Spelende kinderen, voetgangers en fietsers hebben hier de grootste rechten; de auto wordt ge duld „ais gast". Te herkennen is het woonerf aan een speciaal verkeers bord en een stuk sierbestra ting aan het begin. Boven dien worden de drempels afzonderlijk aangegeven door waarschuwingsbor den. Parkeren kan men op de aangegeven parkeer plaatsen om de smalle rij baan niet te blokkeren. Bij het verlaten van het woonerf moet voorrang worden verleend aan het verkeer op de ontsluitings- weg. De gemeentepolitie van Vlaardingen heeft over dit onderwerp een folder samengesteld. Deze folder kan op het GEB worden afgehaald. Bovendien kan men terecht bij de verkeer spolitie, telefoon 342355. Schiedam van voor de oorlog, ik ken het Schiedam van in de oorlog en ik ken het Schiedam van na de oorlog. En altijd is het zo geweest, dat de winke-1 liers zich richtten op de ko pers." Jongeli [ui Met die laatste opmerking pro beerde Van der Most uit te leggen, dat de Hoogstraat zich niet richt op jongelui. Eén van de leden van de werkgroep had zich daar kort tevoren over beklaagd. „De Hoogstraat wordt ongezellig door al die radio- en platenzaken en spij kerbroeken wink els," luidde het commentaar. De kritiek, dat dat kennelijk werd gedaan voor de jongeren, werd door Van der Most weerlegd. Hij ging verder mekt zijn verhaal: „Doordat er een geringe diver siteit aan winkels is, en doordat bovendien veel panden mis bruikt worden voor etalage ruimte, is het voor de consu ment niet aantrekkelijk om twee keer door die straat te lopen. De winkelstraat is zo nauw, dat je makkelijk alle winkels aan beide kanten kunt observeren als je er door loopt Maar dan? Als je eenmaal de hele Hoogstraat achter je hebt liggen? Dan kom je in een nie mandsland. De Grote Markt en de Lange Kerkstraat. Daar zijn geen winkels, het is er niet zo gezellig, je moet er wel door om naar je auto te kunnen, want terug door de Hoogstraat gaan doe je niet meer. Nou, dat maakt een uurtje winkelen in Schiedam wel minder gezellig." Van der Most sprak in dat ver band ook over het gebrek aan parkeerruimte en over het mi stroostige van de kaalslag in het stadshart. Zijns inziens zou op die kaalslag voorlopig best een parkeerterrein kunnen wor den aangelegd. Zolang er toch niks anders gebeurt... iHij ging daarna in op het open baar vervoer in het centrum. „Wat heeft de gemeente voor ons gedaan? Vroeger hadden we nog een buslijn via de Lan ge Kerkstraat en de Grote Markt. Dat was een uitkomst voor degenen, die de Hoog straat en de Broersvest wel hadden gezien en naar huis wil den. Nu moeten ze echter weer helemaal terug naar de Broers vest of het Emmaplem. In Vlaardingen en Rotterdam is dat wel aantrekkelijker. Neem' nou Vlaardingen. De bus zet je daar midden in het centrum af, je kunt plezierig een hele ronde maken over het liesveld, je kunt nog wat andere winkel straten bekijken, maar waar je dan ook uitkomt, er staat weer een bushalte. Bovendien is in Vlaardingen genoeg parkeer- ruimte". Hij kwam nog even terug op de kaslslag, die als tijdelijke par keerruimte zou kunnen dienen. "Dan weer je gelijk de auto uit de Broersvest, waar dan geen parkeerplaatsen meer nc zijn. Dat maakt het winkelen1 nog wel aantrekkelijker". De ondertoon van de tirade van Van der Most was voortdurend het gegeven, dat de Schiedamse consument veelal naar Vlaar dingen of Rotterdam gaat, om dat het onaantrekkelijke karak ter van Schiedams hart niet wordt veranderd. De gemeente zou er veel aan kunnen doen, maar doet niets, besloot Van der Most. Delft De tijd is zo lang zamerhand wel goed voorbij dat de weten schapper zich terug kon trekken in het vakje van zijn eigen discipline. Ge boekte resultaten blij ken opeens onmisbaar te zijn in andere vakgebie den. Een zeer fraai voor beeld van een weten schap die veelzijdig is en onmisbaar voor ande re disciplines, is de me taalkunde. Op de Technische Hoge school bestaat een tus senafdeling der metaal kunde. Dat betekent niet dat deze afdeling zomaar wat rondzweeft op de TH en van dag tot dag in een ander gebouw te vinden is. Maar wel, dat de hoogleraren die hier doceren, ook in een van de deelnemende afdelin- gen werktuigbouw, scheikunde of natuur kunde zijn benoemd. Me taalkunde zit in een ei gen gebouw aan de Eot- terdamseweg en functio neert verder als een ge wone afdeling. Het karakter van de tussenafde- lïng spreekt het duidelijkst uit de behoefte die in tal van ande re gebieden bestaat aan kennis die de metaalkundig ingenieur tijdens zijn opleiding opdoet. Een constructeur wil weten welke corrosieverschijnselen metalen vertonen. Een con structeur wil weten wat staal in beton doet en een vliegtuigbou wer moet weer weten hoe be- 1 paalde legeringen zich gedra gen. Een gebied waar metaalkunde in Delft nog niets aan gedaan heeft, maar waarop in de toe komst veel kennis nodig zal zijn is de kennis van de biomateria- len. Oftewel materialen in de mens. De dekaan van de tussenafdeling der metaalkunde, prof. dr. ir. F. J. Kievits, hield onlangs voor leerlingen van het voortgezet onderwijs in de aula van de TH een voordracht over dit onder werp. Reden om eens met prof. Kievits te gaan praten. Vooral omdat Delft officieel nog niet bezig is met het gebruik van materialen in de mens. „Maar", zegt prof. Kievits, „moet dat ook in de toekomst zo zijn? De TH-Twente moet zich in de toe komst met de medische tech niek gaan bezig houden van de staatssecretaris. Maar dat hoeft niet te betekenen, dat we hier in Delft daar niets aan zouden kunnen doen". Materialen in de mens. Prof. Kie vits noemt het meer een bobby en wil ook geen expert ge noemd worden. Het neemt niet weg dal hij zich uitgebreid ver- Professor Kievits in het Delftse laboratorium voor metaalkunde met een Enqelse heupprothese in zijn handen. a diept heeft in de problemen die het gebruik van materialen in de gewrichten met zich mee brengt. Het is een gebied dat in de medi sche wetenschap zeer sterk in opkomst is. Er is duidelijk be hoefte aan „mechanische ver vangingen of implantaties". Het gebruik van metaal in menselij ke gewrichten omvat alleen de mechanische vervanging. Ge wrichten die versleten zijn of gewrichten die al bij de geboor te een afwijking vertoonden. In zijn voordracht ging prof. Kie vits vooral in op de heupprothe se, die erop gericht is ongemak ken en pijn weg te nemen. Het principe van zo'n heupprothese is erg eenvoudig. Een gedeelte waarvan de steel in het dijbeen bevestigd is en waarvan de ko gelachtige kop draait in een kom die in het bekken beves tigd is. Metalen prothesen die vervaardigd worden door grote internationale ondernemingen zoals in Engeland bijvoorbeeld ThacRay en Howmedia. Aan de hand van ai vervaardigde voor beelden is prof. Kievits er over igens al in geslaagd zelf model len met hulp van studenten en personeel te maken. Dat ge beurde via de al ruimschoots beproefde verloren was-metho- de. Het is noodzakelijk dat de medi sche wetenschap meedenkt met het ontwikkelen van prothesen. Voor de heupprothese is metaal bij uitstek geschikt Het is sterk, Noodzakelijk, want proe ven hebben aangetoond dat een heup bij normaal gebruik één tot drie miljoen maal per jaar wordt belast, met piekbelastin- gen van drie vier keer het lichaamsgewicht, Maar er doen zich uiteraard pro blemen voor. De structuur van metaal verschilt nogal wat van die van het menselijk bot. Prof. Kievits: „Je kan ook niet onge- straft een stalen pijp in een stuk tuinslang doen. Maar toch moeten we metaal gebruiken want er is nog geen kunststof gevonden die sterk genoeg is". Het kogelgewncht mag dan ook niet gaan slijten. Het zou hoogst onaangenaam zijn als minuscu le deeltjes in het lichaam te recht zouden komen. Het me taal mag niet roesten het is natuurlijk ook uitermate verve lend als het lichaam het ge bruikte materiaal afstoot. De nieuwste ontwikkeling zijn prothesen van gesinterde me taalpoeders. Dat wil zoveel zeg gen als het met hoge druk aan elkaar „plakken" van metaal poeders. Dat komt de soepel heid van de prothese ten goede. Zoals al eerder gezegd: roesten mag niet. Heel wat pacemakers hebben het in het begin bege ven omdat ze vastliepen Er doen zich voor de metaalkun dig ingenieur nogal wat moei lijkheden voor. De belangrijk ste is dat niemand de omstan digheden waarin de prothese gebruikt moet worden, precies kent. Ieder mens is anders, het is nooit precies te voorspellen wat een lichaam doet als er metaal in wordt geplaatst De bïomateriaJen staan nog in de kinderschoenen. Duidelijk is dat arts en technicus nauw sa men moeten werken. Of zoals in een recent artikel werd ge steld: „De chirurg staat te wachten bij het laboratorium op de gereedschappen van zijn vakmeestal is dit de deur van het laboratorium voor me taalkunde". Het is echter de vraag of dit gebied aangepakt gaat worden door de tussenafdeling van me taalkunde. Als het aan profes sor Kievits ligt wel. Maasland De jongeren van de Maaslandse jeugdbijhelstudiegroep zetten hun aktiviteiten voor het Braziliaanse ontwikkelingdorp Mato Grosso voort. Na de suk- sesvolle kledingaktie - richt de groep zich dit maal op het ondervoe dingsprobleem dat er in het jungle-dorp nog heerst. Onder leiding van Jaap van der Giessen, die Mato Grosso des tijds bezocht, begint de groep dezer dagen melk te verkopen. Huis aan huis wordt de Maas landse bevolking gevraagd of men voor elke maand in dit jaar I liter melk wil kopen voor de kinderen in Mato Grosso. Het zendingsechtpaar Guus en Jannle Bringsken zorgt ervoor dat de melk gekocht wordt en in die gezinnen komt, waar het het hardst nodig is. Het komt er op neer, da melk in januari betaald in febtuari wordt ver strekt enzovoorts. Uiteraard kunnen er meerdere liters per maand gekocht worden, terwijl er ook voor meerdere maanden tegelijk betaald kan worden. Doet elk Maaslands gezin per maand met 1 liter mee, dan betekent dit dat de kinderen tot 10 jaar in Mato Grosso elk 2 liter melk per week krijgen. Het ondervoedingspföbleem is dan nagenoeg meteen verholpen. De kledingaktie van enkele maan den terug bracht ruim zeshon derd kilo bruikbare kleding op. Een klein deel daarvan is al verstuurd. De grootste partij wordt in het voorjaar verzon den, als Mato Grosso weer be reikbaar is. De toegangsweg naar het dorp is door de regen tijd namelijk tot mei zo goed als onbegaanbaar. De kledin gaktie duurt overigens nog voort, waarvoor het adres is Hofdijkstraat 15. Monster Bij een inbraak in een woning aan de Ericastraat zijn dinsdagavond sieraden gestolen ter waarde van ongeveer twee duizend gulden. Van de daders ontbreekt ieder spoor. Men kwam de woning binnen door een slot aan de achterdeur te forceren. Als buit werden drie ringen, een paar gouden manchetknopen en een zilveren armband en horloge meegenomen. De Mon- sterse politie verklaarde dat de afgelopen dagen veel soortgelij ke inbraken zijn gepleegd in Monster en de omringende ge meenten. Men verschaft zich steeds toegang op dezelfde wij ze. Meestal wordt weinig mee genomen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1976 | | pagina 6