H timiits li teil: in Vlaardiiigen toeg en 01 „Koude flats voor crisis gevallen er vo'or 'n goed doel ik neem de proef Actiegroep ageert tegen renovatie St. Jozefwoningen J (T Toeloop op jeiigdwoningen bleef uit Eerste paal Rijnmond MTS Veel passagiers voor nachtbus Provincie tikt Schiedam op vingers Kinderen van zeven jaar gaan soms op dievenpad Braakschade groter dan buit Alleen als noodoplossing Daling aantal aanrijdingen ?s"1f m Lekke band: toch op rijksweg SCHIEDAMSCHE COURANT Maandag 12 januari 1976- ONAFHANKELIJK DAGBLAD -lOlste jaargan» no. 254876 pagina's- Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachtcndienst 144144 SCHIEDAM EN KETHEL Begroting moet sluitend worden Schiedam Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland hebben de gemeente Schie dam een aanmaning verstoord. De „finan ciële baas" wil weten hoe men de komende jaren een sluitende begroting denkt te krijgen. Zoals bekend is er voor dit jaar een gat van ongeveer één miljoen gulden ge raamd. AI enkele ja ren moet de stad door middel van zijn reser ves de tekorten dek ken. De schatkist van Schiedam is echter niet onuitputte lijk. De reserves per 1 januari worden geschat op ongeveer zes miljoen gulden. Het college van B. en W. wil deze som afbouwen tot er nog een reserve van drie miljoen gulden is. GS gaat akkoord met de vermindering van de re serves, maar wil wel graag weten hoe Schie dam over een aantal ja ren de begrotingstekor ten, die ongetwijfeld zul len vallen, zal gaan dek ken. Wethouder financiën Rei- nier Scheeres ziet verho ging van de onroerend- goedbelasting (OGB) als een uitkomst. Hij vindt het 'dan ook teleurstel lend dat met name het CDA de tien procent ex tra heffing op de OGB (die door de raad nog moet worden, behandeld) niet ziet zitten. Mevrouw Rietje Taverne: „Ik ga niet zonder meer akkoord. Het nut voor de burgerij is nog niet aan getoond. De mensen moe ten meer betalen, maar wat krijgen ze ervoor te rug. Extra ambtenaren zegt niets voor hen". Gezien het standpunt van het CDA zal het erom spannen of de extra ver hoging van de OGB er door komt De WD ont houdt zich nog van me ning, maar de sleutelpar- tij in de raad, de CPN, stemt sowieso tegen. Dat zou eventueel een neder laag voor het college kunnen betekenen. De eerste begrotingsverga dering in Schiedam be gint vanavond met de al gemene beschouwingen. Commissaris Van Toledo: stijging criminaliteit. Schiedam Bij de Algemene Bank Nederland aan de 's-Gra- Yelandseweg is dit weekeinde ingebroken. Hierbij werd een ruit aan de achterzijde van de bank vernield: schade duizend gulden. De kantoren werden doorzocht, maar de dieven.kon den slechts naar huis met een regenjas, een draagbare radio en tien pakjes sigaretten. Vlaardingen De criminaliteit is in het afgelopen jaar in Vlaardingen met acht procent toegenomen. Het aantal inbraken steeg zelfs met 29 procent. Een gelukkige omstandigheid daarbij is dat de politie ook meer misdrijven oploste. In 1974 was dat percen tage 36,7 en vorig jaar steeg dit tot ruim veertig. Dit is boven het landelijk gemiddelde. Ernstige zorgen baart Acx Vlaardingsé politie de enor me groei van het aantal za ken, waarbij jongeren be trokken zijn. Inbraken en diefstallen door kinderen tussen de zeven en de tien jaar komen steeds meer voor. In een groot aantal gevallen bleken de ouders van niets te weten. Een geheel andere ontwikkeling doet zich voor in het Vlaar dingsé verkeer. De daling van het aantal bij de politie gemel de aanrijdingen zette door, maar het aantal verkeersdoden verdubbelde bijna G974: 4 en 1975:8). Een bijna angstige stijging werd geconstateerd bij het aantal Vlaardingen Vooruitlopend op een mogelijk ge flats voor zwaargewond; in 1974 dat er 57. Dit de statistii van de politie blijkt verder, dat de meeste botsingen in het verkeer voorkomen op de vrij dagmiddagen van vier tot zes uur. dronken rijders. In 1574 kregen 88 oereonA «n proces-verbaal Steeds groter wordt ook jaarhjks personen een proces-verbaal voor het rijden onder invloed en in het afgelopen jaar waren dat er niet minder dan 140. Daarnaast kregen ook nog eens 192 weggebruikers een rijver bod opgelegd, omdat zij wel te veel alcohol op hadden, maar niet zoveel dat de politie moest overgaan tot bloedproeven. Ter illustratie; in 1973 toen ercog - geen 'november-wef was, wer den maar 52 personen aange houden omdat zij teveel op had den, VRIJDAGMIDDAG Bij de verkeersaanrijdingen raakten vorig jaar 38 mensen het aantal mensen dat bij de politie komt om sociale hulp. Volgens commissaris Van Tole do wordt het zo langzamerhand pure noodzaak dat er in Vlaar dingen een soort 'crisis-inter- ventie-centmm', kortom een plaats waar mensen die door allerlei sociale spanningen 'bet gewoon jüet meer zien zitten* kunnen worden opgevangen. Inmiddels zijn er wel contacten gaande met het Leger des Heils. Ook zullen besprekingen wor den begonnen, met omliggende gemeenten als Schiedam en Maassluis, waar ook dit soort zaken steeds meer voorkomen, om misschien te komen tot een regionale aanpak hiervan. „crisis- interventiecentrum" zouden alvast enige dit soort gevallen vrij moeten komen. Wethouder Rien Bovenberg ziet hiervoor wel een mogelijkheid in enkele flats aan de Fazantlaan. Deze zijn zo wie zo vrijgekomen door onoplosbare verwarmingspro blemen. Natuurlijk is zo'a flat daarom niet geschikt voor permanente bewoning, maar als noodoplos sing wel. Als nu hijvoorbeeld een vrouw met drie kinderen bij de politie komt aankloppen, omdat ze het niet meer ziet zitten, weet men vaak niet wat men daar mee aan moet Voor al in het weekend is er niet altijd iemand van sociale dienst bij de hand om zulke gevallen te helpen, De?e tussenoplossing zou dan \ooruitIopen op de plannen die aanwezig zijn om een crisiscen trum te creëren. Hierover rijn a! gesprekken gaande met de politie en de sociale dienst. Vlaardingen zelf is wat dat be treft te groot voor een servet en te klem voor een tafellaken. Samenwerking met omliggende gemeenten is daarom gewenst. Ook politiefunctionaris me vrouw Ekeï zet zich in om een goede opvang te waarborgen. ,.Het politiebureau is tenslotte geen revalidatiecentrum. Bin nen hooguit drie weken zal o\ei!eg met de omliggende ge bieden plaatshebben", aldus mevrouw Ekel, chef vam de Vlaardingsé kinderpolitie yiaardingen rz.De rommelmarkt die op zaterdag in de. school aan de Sperwerlaan is "gehouden is een groot succes geworden. Van tien uur 's morgens tot vier uur 's middags konden de bezoekers een keus maken tussen wat de christelijke jeugdver eniging aan zelfgemaakte en tweedehands bij elkaar had ge bracht. De opbrengst van de markt gaat naar een goed doel: naar een dorp m Ethiopië, waar van het geld landbouwartikelen en dergelijke zullen worden aangekocht Schiedam De bouw van de nieuwe Rijnmond MTS aan de Nieuwe DamJaan is gestart Se cretaris M. van Harmeien van de Stiehting voor Uitgebreid Technisch Onderwijs ten West en van Rotterdam heeft vrij dagmiddag officieel de eerste paal geslagen. De school, die vier etages hoog zal worden, wil het Rotterdam se aannemersbedrijf Muijs en de Winter (MUWI) in augustus 1977 gereed hebben. Met achttien lokalen gaat het dan plaats bieden aan zo'n 450 MTS-ers uit het Waterwegge bied, die momenteel nog zijn ondergebracht in de vroegere huishoudschool aan de Prins Mauritsstraat. De kosten van het nieuwe school gebouw worden voorlopig ge schat op een bedrag van onge veer vijf miljoen gulden 11 Dit me Dit nieuv/sbtad, waarin u ai het nieuws uit eigen geving kunt vinden, wordt zonder extra kosten be zorgd in combinatie met het Rotterdamsch Nieuws blad nom^1 S-?R Schiedam Bewoners van de westwijk hebben een actiegroep opgericht tegen de komende renovatie van de 213 St. Jozefwoningen. In de Westfrankelandse- straat, Huysmansstraat, Van Beverenstraat en Ant- honie Muysstraat heeft de nieuwe groep dit week einde stencils verspreid waarop wordt geageerd te gen het werk waar de rooms-katholieke bouwvereni ging eind dit jaar mee wü starten. „Waarom mogen we zelf niet be palen wat er met onze huizen gaat gebeuren?", vraagt Frans van Rasteren, één van de leden van de actiegroepen zich af, matie-avond die de bouwvereni ging overmorgen houdt in het gebouw van Christelijke Socia le Belangen aan de Lange Ha ven. „uit een enquête die we eind Het eerste succes dat de verhol- vorig jaar hebben gehouden blijkt dat ruim 83 procent van de bewoners de renovatie hele maal niet ziet zitten. Bijna al lemaal hebben we de huizen zelf al opgeknapt. Renovatie is niet nodig. Wel een paar kleine gen buurtbewoners zich zelf toeschrijven is het feit dat de enquête die St. Jozef en de gemeente rond kerst m de buurt wilden houden nu uitge steld is tot na de tweede infor matie-avond. verbeteringen, zoals bijvoor- Over de felle reacties 2egt de heer beeld een nieuwe voordeur. La ten ze de buitenkant en de straat maar wat opknappen. Het gevolg van de renovatie is toch alleen maar een forse huurverhoging. En dan kunnen ze wel over een huurgewen- nings-bïjdrage praten, maar ze vergeten dat dat maar voor korte tijd is. Nee, we gaan voor de renovatie niet uit ons buis" L. F. Griffioen, één van de ge meente-ambtenaren die in het! projëktteam St. Jozef zitting heeft: „Hoe kunnen de bewo ners nu zeggen dat ze tegen renovatie zijn, als ze nog niet weten wat 't precies inhoudt? De renovatie hoeft echt niet zo rigoreus te worden zoals in Zuid, Straks mogen de bewo ners zelf kiezen uit een paar Stuur mij dit nieuwsblad 14 dagen grabs op proef toe m combinatie met Rotterdamsch Nieuwsblad Naam Adres Woonpl Tel- Deze bon in open near Antwoordnummer B34, Rotterdam zonder postzegel, sturen De woningen van de bouwvereniging St. Jozef in Schiedam-West. De meeste bewoners De actiegroep heeft ook al aanee- Pakketten die we in enige zien da komende renovatie volgens de actiegroep helemaal niet zitten. Zij willen alleen kondïgd dat zij van zich zal proefwoningen witten gaan uit een opknapbeurt voor de buitenboel. later; traren op de tweede infor- T,.ï°Ven Uit de protesten die tijdens de eerste informatie-avond wer den geuit is volgens de heer Griffioen in leder geval wel duidelijk geworden dat het projektteam wat omzichtiger te werk zal moeten gaan. Vlaardingen De verwachte toeloop van jongeren voor woningen is uitgebleven. Nu ook jongeren vanaf 18 jaar de mogelijkheid heb ben zich in te schrijven als woningzoekende blijkt de interesse minder dan ver wacht. Wethouder Rien Bo venberg is hierdoor eniger mate gerustgesteld. Het blijft namelijk een feit, dat de mogelijkheid van in schrijving nog niet altijd betekent dat men ook op korte termijn een woning krijgt. Wel kan door het soort inschrij ving bekeken worden wat de wensen zijn. Dit kan een rol spelen bij de woningbouw. Voor de ergste nood op woning- gebied van de jongeren wordt gedacht aan het aanpassen van een aantal grote woningen. De ze zouden zodanig veranderd kunnen worden dat hier een aantal jongeren een eigen huis" kunnen krijgen In noodgevallen kunnen ook jon geren onder de 18 jaar in aan merking komen voor een wo ning. Wel zal dan contact wor den opgenomen met de ouders en het Jongeren Adviescen trum. Bij conflictsituaties zal vooral de mening van het Jon geren Adviescentrum zwaar wegen, aldus de wethouder. In Vlaardingen en Schiedam Schieham/Vlaardingen Dg Rotterdamse Elektrische Tram (RET) is tevreden over het aan tal mensen,' dat gebruik maakt van nachtbussen. Vooral de li j- nen N2 en N3, die door Schie dam en Vlaardingen rijden, zorgen voor een opmerkelijk hoge score. Meer dan twintig procent van het totaal aantal naphtreizigers in de Rijnmond maakt van deze twee lijnen gebruik. Er zijn twaalf nach troutes. De RET houdt een jaar lang een proef met de nachtbussen. Om op de hoogte te bhjven van de gang van zaken, had de werk groep Schiedam van de Consu mentenbond out cijfers ge vraagd. Toen bleek dat alleen de nachtbus, die in Rotterdam de metro vervangt, nog fre quenter wordt bezocht dan de beide lijnen in Vlaardingen en Schied3m De nachtbussen njden alleen in het weekeinde, in een gebied in en rond Rotterdam met als uit-» lopers lijnen naar Hoogvliet, Vlaardingen, Capelle en Lom bar dijen. Gemiddeld maken per weekend 4885 mensen gebruik van een nachtbus. Andere ge middelden: 725 mensen (14,8 procent) rijden in de bussen van lijn N3 en 340 mensen (7 procent) njden met N2, Lijn N3 is de route, die loopt van Vlaardingen-West naar het Cen traal Station in Rotterdam. De reis gaat dan via Vlaardings centrum en de wijken Oost en Holy en vandaar via Groe- noord, Nteuwland en het NS- station Schiedam naar Rotter dam. Lijn N2 rijdt van het treinstation Vlaardingen-Oost over de Mr. L, A. Kesperweg naar Schie dam en verder via de Vlaardin- gerdijk, de BK-laan, de Koe markt, de Rotterdamsedijk, het Marcoiuplein en de Schiedam- seweg naar het Centraal Sta tion. Schiedam De 38-jarige Turk IG. uit Maassluis is dit week einde met zijn auto in de van grail van rijksweg 20 beland Alhoewel een taxichauffeur zo attent was hem a! op de Burge meester van Haarenlaan te waarschuwen dat zijn achter band lek was reed hij door. Hij dook dan ook gelijk de vangrail in. De gealarmeerde politie nam hem hierna mee naar het bureau, omdat er drank in het spel was. De man werd tijdens de rit naar het politiebureau onwel, zodat hij naar het Ge meenteziekenhuis moest wor den overgebracht. Hier verloor hij het bewustzijn. De vangrail doorstond de botsing, wat niet het geval was met de auto. Deze werd zwaar beschadigd,

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1976 | | pagina 1