Angst regeert water weg derby FC Vlaardingen en SW verdienen geen winst Superieur Zwaluwen raast langs DOTO Programma HVO RAAKT ACHTEROP W aterweg-agenda Winst en verlies Groenoord klopt leider Geslaagde hattrick Leen Pijpers MAANDAG 12 JANUARI 1976 i Ruud van Dijk (16) trapt Wim Berckenkamp (op de grond) na, Baaren", geïntimideerd raakte. „waardoor FC Vlaardingen 74, aldus trainer Van Rinus Steenbergen (4) onderschept de uithaal van Cees Bouman Door Bas van den Berg Vlaardingen De zoveelste Waterwegderby was er één van het slechte soort. Niemand zal dit ontken nen, vooral voor de wijze waarop FC Vlaardingen '74 en SW hun angst ten toon spreidden. Beide trainers, Jan van Baaren en Beo Halkes, hoe vooraf ook getooid met aanvallend voetbal, voelden zich na afloop de grote verliezers. Halkes de realist: „Onbegrijpelijk waarom wij niet durfden, vooral niet in een fase dat FC Vlaardingen '74 door plotse ling twee wissels („Cees Zwambom en Barend van Hijkoop voor resp. Cees Bouman en Hugo Logten- bergh", red.) zwakker werd". Woorden van die strekking, maar met een schuin oog richting boosdoener SW, ook Jan van Baaren: „Naast die angst hebben wij ons laten intimideren. Door de snelle overtredingen tegen Wim Berckenkamp (Ruud van Dijk en Jan den Tuinder, red.) waren wij snel aangeslagen, Of liever gezegd, geïntimideerd Met die strijdwijze won SW de slag. En over de twee wissels: ,Jn die fase na nist zaten wij helemaal vast". Toen moesten wel notabene de beide smaakmakers Bouman en Lochtenberg hun plekken afstaan. Van Baaren- „Met een Cees Zwambom en een langzaam maar zeker weer in vorm komende Barend van Hijkoop val je geen builen". Het hield echter wel in dat FC Vlaardingen door die steun op dat middenveld langzaam maar zeker werd teruggedreven. Maar noch tans geen uitgesproken overwicht van de Schiedammers. Halkes: „Wéér die angst, terwijl ik het in de rust nog zo heb gezegd, gé maar gerust" Maar SVV nam enkele malen alleen een voorbeeld aan Fred Meerhof, die dapper in spitspositie opereerde, zonder los van aanvoerder Ger Robbemond te komen. FC Vlaardingen draaide dat laatste halfuur duidelijk op zijn routine. Anders De „oudjes" konden het tempo bijna niet meer bijsloffen. Daarom was die Vlaardingse opbouw erg traag, vol met verkeerde schoten en dat joeg het kijkerspubliek (5000 man) vroeg van de tribunes. Opmerkelijk feit: FC Vlaardingen verloor na rust wel de slag op het middenveld, maar SW verzuimde doelman Dick van der Meer onder druk te zetten. Trouwens, ook doelman Bouwmeester van SW kon de schoten tellen. Slechts éénmaal moest hij gestrekt naar de hoek voor een. kogel van Cees Bouman (voor rust), maar raakte met zijn vingertoppen de bal en het leer weer de paal. Geluk dust Halkes weer: „Toch hadden wij de meeste aanspraak op de winst. Getuige de veldmeerderheid. Meer niet. Wij hebben winst ook harder nodig als FC Vlaardingen '74, dat naar mijn idee dat gelijke spel wel goed vond. Wij moeten zien van de laatste plaats af te komen. Vanaf de eerste competitïedag vechten we daar al tegen. Parallel daarmee lopen we elke wedstrijd op onze tenen. Hoe lang houdt de ploeg dat vol? Daarom hadden wij niets te verliezen Dus aanvallen, maar de wijze waarop was slecht Nogmaals, onbegrijpelijk". RUIMTEDEKKING Halkes ween „ledercens had de opdracht zich niet aan een man van FC Vlaardingen te binden. Dus ruirotedekking. De snel bewegende Vlaardingers kwam je altijd tegen. Zoals een ervan, Hugo Lochtenberg, die wel veel aan de bal was, maar weinig effectief. Steeds weer kwamen wij de Hagenaar tegen. Wij waren niet van oo 1 vla pure mandekking achter de Vlaardingers te gaan aankan en in die opzet zijn wij wel geslaagd". Ook trainer Jan van Baaren tipte een positief punt aan: de deling, waarmee FC Vlaardingen 74 weer twee plaatsen opschoof. De trainer: „Wij zochten een combinatie van techniek en kracht Maar juist die intimidatie maakte ons snel machteloos. Begrijpelijk dat wij angst kenden Ik wil niet zeggen dat SW dat op zijn geweten heeft maar ook het publiek was met zijn duur betaalde plaats de grote verliezer". De natrapbewegingen van Ruud van Dijk en Jan de Tuinder aan het adres van wim Berckenkamp. die overigens uitstekend leidende arbiter Jan Keizer onbestraft liet (Van Baaren: Een duidelijk geval van een gele kaart'*), maalde FC Vlaardingen 74, dat tot dat moment een licht veldoverwicht had, snel monddood. Niettemin bleven de Vlaardingers lang aan de bal, maar van enig raffinement in de ploeg was geen sprake. Het verval van het middenveld kondigde zich toen al aan. De slechte passes van Cees Bonman werden afgewisseld met misgrepen van Rob van der Bol (Halkes: Hij wist niet wie hij moest dekken, waardoor hij zelf uitgeschakeld werd") en aange zien Frans Stans zich teveel met Wim Mulder moest bemoeien ging er van dat Vlaardingse trio weinig kracht uit Niettemin volgden schoten elkaar in vlot tempo op. Zelfs van Ger Robbe mond, of Hugo Loch ten bergh, maar het mooiste schot kwam van de voet van Cees Bouman, die via de vingertoppen van doelman Bouwmeester de paal raakte. Maar ineens stond die vergissing centraal De Vlaardingse defensie, belust op winst drong te ver op. waardoor Jos Zoetmulder via een versnelde solo een uitstekende kans kreeg om SW aan een voorsprong te helpen. De bal vloog over doelman Dick van der Meer heen. voor de voeten van Danny Molendijk die eveneens te hoog mikte. Het lichte veldoverwicht van de Vlaardingers hield voor rust stand, maar erg effectief was dat niet Hugo Lochtenbergh ontpopte zich als de gaten dichtende middenvelder, maar de passes aan spits Jan Rood bol bleven beperkt. In tweede instantie zakte het spelpeil zeer sneL Enerzijds door het volledig prijsgeven van het Vlaar dingse middenveld, maar ook waren toen Jan den Tuinder en Fred Meerhof bij herhaling in staat om ver op te rukken. FC Vlaardin gen 74 raakte er zelfs bij in paniek, wat tot gevolg had dat wilde trappen over en weer werden gelanceerd. Korengevel mocht nog de plaats innemen van Danny Molendijk en Bart Kreft voor Packo Pavlovic, maar beide formaties vonden dat gelijke spel (0—0) al lang goed. Niemand had ook meer verdiend Maandag: Vergadering bouwcommissie Vlaardingen, Wim. de Zwijgerlaan, 20.30 uur. Dinsdag: Weidevogels—Maassluis, E-hal, 21 uur; Or. Nassau Kwiek, E-hai, 20 uur; Jaarvergadering av. Fortuna, Zuid- buurt; WIK/BW—Volley '68 (dames) te Gorkum; TSB—FC Vlaardingen 74, Vijfsluizen, 19.30 uur. Woensdag: Spirit-ODI, Margriethal, 21.30 uur; DIIS-FC Vlaardingen 74, Kethel. 19.30 uur. Schiedam Het standaardteam van ZW Groenoord moest in de tweede klasse bij leider Hel- levoetsluis op bezoek eu slaag de er in deze zaalvoetbalclub de eerste nederlaag van de competitie toe te brengen. Het duel bad plaats in sporthal Dukdalf te Brielle waar de Groenoord fel van leer trok zodat de thuisclub alle zeilen bij moest zetten. Succes bleef evenwel uit wegens pech en onnauwkeurig schieten van de aanvallers. Hellevoetsluis wist zich aan de Schïedamse druk te onttrekken en toog zelf ten aanval. Enkele moeilijk situaties ontston den in het doelgebied van Groe noord die echter door een in goede vorm stekende doelman Gommel kundig werden opge lost. Na het draaien met een brilstand verzuimde Joop Mes- semaker zijn directe tegenstan der afdoende af te stoppen zo dat deze ongehinderd de score voor Hellevoetsluis kon openen- 1—0. Met een harde gerichte schuiver zorgde Rob Noordzij al vrij snel voor de gelijkma ker: 1—1. Opnieuw nam de thuisclub een voorsprong waarop Groenoord een passend antwoord had. Een dieptepass van Piet Romeijn werd door Rob Noordzij door geschoven naar de vrijstaande Van der Heuvel die deze kans dankbaar benutte: 2—2. Kort voor tijd zag Joop Messemaker zijn harde schot door de Helle- voetse doelman gestopt. De te rugspringende bal belandde voor de voeten van Rob Noord zij die het winnende doelpunt scoorde: 2—3. Groenoord bezet nu samen met DOTO en De Rozet de tweede plaats op de rangschikking met vier punten achterstand op Hel levoetsluis. Leen Pijpers op weg z'n hattrick bij Zwaluwen-DOTO. Vlaardingen De hond die tijdens de wedstrijd van Zwaluwen tegen DOTO het veld indartelde, was kenmerkend voor het wedstrijdbeeld. Immers, het dier liet zich door aanvoerder Werner van der Meer gemakkelijk pakken en wegdragen, hetgeen Zwalu wen in feite ook met DOTO deed. Een superieur Zwaluwen liet DÖTO na de rust (1-0) nog even tegenspartelen, maar maakte het karwei daama geheel volgens de positie op de ranglijst en het wedstrijdbeeld volmaakt af; 3-0. Zwaluwen behield met deze over winning de toppositie op de ranglijst. Op twee punten volgt het verrassend in de tweede klas debuterende Barendreeht, dat ook zaterdag geen misstap maakte. „Wel verspeelden thuis pas één puntje, en Barendreeht komt hier heen", liet trainer Frans de Kruis reeds zelfverze kerd horen. Zwaluwen presenteert zich dit seizoen inderdaad als een com- pleet elftal aan rijp om da a in Hoogstandje dit seizoen de al zo lang begeer- u de eerste klas te behalen. „We kenden vanmiddag opnieuw geen zwakke plekken", aldus De Kruis. „Vooral onze verdedi ging vond ik erg goed, waarin de jonge Martin van der Kooy als vervanger van John Schoen makers een sterke partij speel de". DOTO kon zich slechts tot dicht bij de rust staande houden, dankzij het niet benutten van de Zwaluwen-kansen. Een voor sprong van drie doelpunten bij de rust zat er voor de Vlaardin gers dik in, maar DOTO kwam nog steeds met de schrik vrij. Pas op slag van rust buitte Zwaluwen het overwicht uit „Een doelpunt dat op een zeer gunstig tijdstip viel en ons over dat moeilijke punt van scoren heen hielp", analyseerde De Kruis na afloop. Immers, Leen Pijpers, Hugo Slui mer en Joop Brussé zagen uit gespeelde kansen niet verzil verd. Pijpers was al langs Piet Keemink, die het gevaar ten koste van een overtreding keer de. Hugo Sluimer zag een inzet door Jan Hordijk van de bjn gehaald en Pijpers kwam an dermaal niet langs Keemink. die het ditmaal correct klaarde. Kansen die zich in de eerste twin tig minuten voordeden, waarte genover DOTO niets kon stel len. Pas na een half uur werd het een keer gevaarlijk voor Zwaluwen, maar Kees Broos bezweerde dat met een ferme trap Nadat Joop Brussé een knap vrij gemaakte bal net over het al door doelman Van Bergen ver laten doel lepelde, nam Zwalu wen net voor de thee toch eind elijk de leiding. Doelman Van Bergen kreeg een kopbal van Maarten Keizerwaard niet vol doende onder controle. Op de rand van het strafschopgebied ving Leen Pijpers de bal op en hard en laag tekende de Vlaar dingse topscoorder voor 1-0, DOTO stelde er slechts een per soonlijk nadelig resultaat tegen over. De nog op een schorsing wachtende Jan Hordijk pakte Rein Homan dusdanig, dat een nieuwe waarschuwing aan zijn straflijst kan worden toege voegd. Evenals na de rust bij Arie Verboon trouwens het ge val was, toen die Hugo Sluimer te grazen had genomen. Kort na de rust bofte Zwaluwen overigens dat DOTO niet langs zij kwam. De twee beste Pemis- sers, verdediger Martin Mut- saers en invaller Hans de Lan ge, waren in de tweede minuut heel dicht bij een doelpunt. Lange kopte een voorzet Mutsaers volkomen vrijstaand in, en niet zonder geluk doelman Boers de bal tegen been. „Daarom ook vond ik de 3-0 nederlaag geflatteerd", ver klaarde DOTO-trainer Piet Pie ren. „Die bal gaat er niet in, terwijl Zwaluwen op gelukkige wijze even later wel scoort". Pieren legde zich overigens wel bij de nederlaag neer. „De over- winning was dikverdiend voor Zwaluen", stelde hij. „De kan sen waren wel fifity-fifity, maar hun veldspel was beter". Van fifity-fifty kansen was overi gens totaal geen sprake. DOTO nam het eerste kwartier na de thee wel het initiatief, maar ge lijk de nauwelijks protesteren de hond werd DOTO meer en meer van het veld gedragen. HATTRICK Tussen de twintigste en vijfen twintigste minuut sloeg Zwalu wen twee keer toe. Leen Pijpers Lrok achter een dieptepass en passeerde doelman Van Bergen beheerst: 2-0. Pijpers nam even later de totale VLaardingse pro- duktie voor zijn rekening, door een strafschop te benutten. Een kopbal van Brussé belandde via de handen van Jan Hordijk en Peter Slotboom in het doel. Voor de handsbal van Hordijk had uitstekende scheidsrechter Van der Molen echter al geflo ten. De strafschop was overi gens geen probleem; 3-0, Vlaardingen Voetbalpro gramma zaterdag 17/1: Ex celsior Maassluis—Marken, De Zwerver—Zwaluwen, HVO—JAC, PPSC—Zuid vogels, SV *35—HBSS, Vlaardingen-^SC Voome, TSB—Devjo, Naaldwijk- -MW *27, DUNO—Hoekse Boys, Rijnmond—DVO '32, Maluku—GSS, Satelliet—P- hoenix, Botlek—Sunlight, Zinkwegse Boys—VDL, CION—Nelson, GTB Groen Wit R, WK-BVCB, SW C—Telstar C, FC Dordrecht C—FC Vlaardin gen C (beker). Zondag 18/1: SW—Fortuna SC, Hermes DVS-AFC, EBOH-DHS, Schiedam Hellevoetsluis, RKWÏK Leerdam Sport, DEH—De Hollandiaan, SVW—VFC, DFC—Martinit, Hoek van Holland—Steeds Voor waarts, Tediro—VDL, Ex celsior '20—St. Lodewijk, SVDPW—*s-Gravendeel, Geluksvogels—Fortuna. DJS—Ursus, GLZ-SFC, WF-SC Zuid, FCN *66—RDM, Varkenoord— Schiedamsche Boys, MSV 71—SC Maas. Enschede De jeugd van FC Vlaardingen 74 werd bij FC Twente onder de voet gelopen en dat hield een i nederlaag in. Bij de rast was de stand al 4—0 in bet voordeel van de Twentenaren. De enige goal kwam op naam van Rlnle Ot te, terwijl scheidsrechter Piet van Gaste! vlekkeloos blies. De jeugd van SW bedwong op Harga SC Cambuur met 31. Doelpunten waren van Cees Zoetmulder (kopbal). Piet Klep- ke en Rob de Nijs. Hazelhof van SC Cambuur scoorde te gen. Vlaardingen HVO heeft zijn plaats in de kopgroep van klasse Ia van de Rotterdamse Schaakbond ver speeld. Een neder laag tegen Messe- maker 2 is hiervan de oorzaak. De stand is op het ogenblik nog 1.3, maar een 4-fi ne derlaag wordt ver wacht Vijf partij en zijn ter arbitra ge ingestuurd en één zal nog worden uitgespeeld. Door deze nederlaag zaJ HVO hoogst waarschijnlijk van een derde plaats naar een vijfde plaats zakken. Het komt op evenveel matchpunten als Schiedam 2. Het aantel bordpunten van de twee vereni gingen zal welhcht wat in het voordeel van de Vlaardin gers zijn. De top per in deze klasse ■wordt vandaag ge speeld: HiHegers- berg gaat Spangen 2 bestrijden. Beide tientallen zijn wg zonder verlies. Hil- legersberg verza melde meer bord- punten en is favo riet.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1976 | | pagina 3