SCilIËDAMSCHE COURANT Zijdeveld de gebeten hond Politie onderzoekt vreemde gedrag van Oostenrijkse vriend Aanpassing Rijnmondpas op komst v,. Negen mnties Clara was er met ^sÊBMÊBSm Dievegge onder rok Oppositie hakt houding van PvdA-wethouder over binnenstad Nog geen bekentenis moordzaak Anja Boers Lief Boze Babbers bieden bezwaar- schrift aan Vaak komen „eigen" bewoners toch het eerste aan hod Dinsdag 13 januari 1976 ONAFHANKELIJK DAGBLAD 101ste jaargang no. 25488,4 pagina's - Brocrsvest 3 telefoon administratie 268001 redactie 262566 klachtendienst 144144 SCHIEDAM EN KETHEL Schiedam 5n totaal wer den gisteravond negen mo ties ingediend door de di verse partijen. Twee wa ren er afkomstig van de PvdA, die wil dat: hij de voorbereiding van woningbouwplannen ook wordt gedacht aan ge zinnen met lage inkomens die een huis willen kopen de raad uiterlijk 1 juni een plan voor realisatie van we Izï jus centra onder ogen krijgt. Het CDA kwam met liefst vijf moties: De fractie wö dat: bij het ministerie van CRM wordt aangedrongen op meer subsidie voor de Muziekschool men met Rotterdam gaat praten opdat de* Schiedammer niet meer betaald voor elektriciteit dan strikt noodzakelijk is er een reservepot komt voor het gasbedrijf om schommelingen in de jaa romzetten te voorkomen er fasegewijs verder wordt gebouwd in Schie- dam-noord vanwege finan ciële consequenties en de samenlevingsopbouw binnen een maand bet' contact met Empeo wordt hersteld. De VVD tenslotte kwam met twee moties op de proppen: Men wil van het rijk een verklaring dat nu al bepaalde gedeelten van de binnenstad kan worden bebouwd en met spoed wordt begonnen. Een spoe dige uitspraak van de Kroon over het bezwaar- schrift van WD." Er moet voor voldoende parkeerruimte worden ge zorgd. j in Schiedam Onverwacht scher pe kritiek daalde gisteravond neer op het hoofd van wet houder Chris Zijdeveld (Pv dA). Tijdens de eerste begro tingsbehandeling veroordeel den CDA en VVD hem naar aanleiding van het besluit van staatssecretaris Schaefer om geen geld te geven voor enkele belangrijke binnen stadsprojecten. De oppositie beschuldigde Zijdeveld ervan dat hij van te voren hierover had gepraat met de bewinds man. „Minachting voor de raad", aldus het CDA. „Of een vergaande daad van Schaefer of het college heeft nooit in het plan geloofd," meent de VVD. De partijen vonden dat het vertrouwen was zoekge raakt. De PvdA hield partijgenoot Zijdeveld de hand boven het hoofd. Fractielei der Joop de Jong noemde Schaefers besluit realistisch. Hij vroeg zich af of Schiedam verder in zee moest gaan met projectontwikkelingsmaat schappij Empeo. Duidelijkheid hier over wenste ook Cor van Tilborg (VVD). Bovendien wilde de liberaal dat er ondanks het bezwaarschrift bij de Kroon van V en D wordt gebouwd in de binnenstad. De Jong dacht aan sociale woningbouw als eerste vereiste. Zijdevelds verdere beleid werd redelijk genoemd. Politiek werd er uiteraard ook gisteravond gespeeld. De PvdA wilde vanzelfsprekend dat het college dódr zou gaan met haar beleid. Het CDA eiste meer de mocratische verhoudingen en miste daadkracht in het college, „De nota's bevatten, weinig nieuws. Veel informatie ont breekt", aldus Rosman (CDA). Mild was de WD, hoewel frac tieleider Gerard Verhulsdonk meer openheid wenste. Ook hij vond het beleid over het alge meen karig. Naast Zijdeveld moest vooral Hans van der Wilk (wethouder wijken en voorlichting) het ont gelden. Kosman vond de ge dachten over communicatie „onthutsend". De voorlichting beloofde veel, maar camou fleerde dat er nog niets is ge beurd, aldus de CDA'er. Ook Verhulsdonk was deze mening toegedaan, hoewel hijtoegaf dat de portefeuille moeilijk ,en Lief was de liberaal voor wethou der Clara Visbeen (onderwijs, sport). De nota onderwijs vond hij redelijk, die van cultuur en sport echter sober. Het CDA had een uitgesproken mening: „Zij beheerst haar beleidster rein onvoldoende". De communistische wethouder Bef Collé (sociale zaken, volks gezondheid) kreeg tegenspel van vooral de liberalen. Ver hulsdonk vond dat de CPN'er het zich te gemakkelijk had ge maakt: „Weinig zeggen, dus ook weinig kritiek dacht hij zeker". De extra verhoging van de onroe- rendgoedbelasting fOGB) viel bij het CDA niet in goede aar de. De CPN/?,/,Scheeres~Bol~ mers. bij monde van Aad de Wolf was tegen iedere verho ging. Rosman was verbaasd over het uitblijven van een aan vullende nota financiën vanwe ge de wethouderswisseling Scheeres-Bomers. De financiële positie van Schiedam noemde hij zorgelijk. Burgemeester "Arie Lems (politie, brandweer) behoefde weinig te incasseren. Wel waren bijna alle partijen van mening dat de nota van Lens over woningtoewijzing node 'werd gemist. PvdA, CDA en WD vroegen zich tevens af waar de nota's gezondheids zorg, grondbedrijf, reinigings dienst, havendienst en perso- neelsplan bleven. Ook het meerjarenbeleid wilde men snel onder ogen hebben. VIaardingen IJsbrand van de Velden, de wethouder van fi nanciën, heeft gisteren bezoek gekregen van een comité van Babbers, de bewoners van de Babber-polder. Zij overhandigden de wethouder 327 bezwaarschriften tegen de onroerend goed-belasting. Maar daar bleef het niet bij. Het ac tiecomité stond er op met de wethouder rond de tafel te gaan zitten. Zij eisten meer dui delijkheid in deze huns inziens duperende en onrechtvaardige heffing. In vaak niet mis te verstane bewoordingen gaven de wijkbewoners hun ongenoe gen te kennen over het feit dat veel Babbers nu 200 tot 400 procent meer moeten betalen dan vorig jaar. Ook vindt men het niet in het sociale beleid van de PvdA passen dat deze belasting niet naar inkomens grootte, maar naar grondopper- vlakte gemeten wordt. Dit in tegenstelling met de vroegere grond-, riool-, straat- en perso nele belasting waarvoor zij in de plaats komt. Daarbij moes- ten door de wethouder wel eni ge vooroordelen en misverstan den van belastingtechnische aard uit de weg worden ge ruimd. Maar de wijkbewoners rijn nog steeds niet overtuigd. Zo wil het er bij de Babbers niet in dat zij voor hun bepaald niet riante woninkje met een tarief aangeslagen worden dat hoger ligt dan dat in Rotter dam. Het laatste wooTd is dan ook nog niet gesproken in deze kwestie. Zij drongen er bij de wethouder op aan dat hij in elk geval stappen zou ondernemen om volgend jaar een herziening er door te krijgen, 's Avonds vergaderden de Babbers weer in vt Nieuwe Land. Onderzocht werden de mogelijkheden van renovatie van een complex van 419 semi-permanente woningen. Een brief met bevindingen aan b en w ligt in de lijn der ver wachting. Schiedam Wethouder van vorming en recreatie Clara Visbeen-Stroman (PvdA) was gisteren nog1 steeds niet hersteld van een lichte hersenschudding. Zij woonde de algemene beschouwingen dan ook niet bij op advies van haar arts. Wethouder Chris Zijdeveld vervangt haar. Het vermoorde meisje. Boven de boetiek „Kadoo 221 heeft het drama zich 2 afgespeeld. Hoek van Holland „Ik heb wel ruzie met haar gehad, maar ik heb haar niet - vermoord", hield de 28-jarige Oostenrijker T. S. tijdens de langduri ge verhoren giste ren stug tegenover de politie vol. Des ondanks is de man 's middags in verze kerde bewaring ge steld in verband met de moord op de 20-jarige kapster Anja Boers. Zij werd gewurgd in haar woninkje aan de Prins Hendrik straat 221 boven de boetiek „Kadoo 221". Er zijn verscheidene rede nen voor de politie om de Oostenrijker, die als kassenboiiwer in 's Gra venzande werkte en sinds enkele weken bij Anja woonde, vast te houden. Twee andere stellen, die een kamer boven de boetiek heb ben, hadden al eerder Anja en haar vriend ru zie horen maken. Zater dag gebeurde dat op nieuw. Tegen een goede kennis in 's Gra- venzande had Anja vorige week gezegd, dat de Oostenrijker het huis uit moest, omdat hij haar een keer had mishandeld. Ze durfde hem echter niet weg te sturen en was ook bang om de politie te waarschuwen. Volgens S. is hij na de ruzie weggelopen. Toen hij 's nachts terugkwam zou hij Anja dood op de grond hebben zien liggen en toen zo zijn geschrokken, dat hij weer wegging „Ik ben illegaal m Nederland en dacht dat iedereen mij dus wel voor de dader zou houden", vertélt de Oostenrijker de politie. door Willem Uilenbroek Met een broer en vriend, die bei den op een camping in 's Gra- venzande wonen en ook illegaal in Nederland verblijven, is S. op sjouw gegaan. De broer en vriend - K. F. S. (18) W. Z. zijn inmiddels ook door de politie gehoord en overgedragen aan de Vreemdelingendienst. Pas zondagavond keert het trio in Hoek van Holland terug. Op de D. v. d. Burgweg gaat er echter De Rijmnondpas voldoet niet in de praktijk en zal daarom dit jaar nog worden aangepast en eventueel afgeschaft. Volgens een woordvoer der van het Itijnmondse volkshuisvestingsbn- reau is de in 1968 inge voerde pas sterk verou derd. Met de pas kan men zich in twee ver schillende Kïjnmondse gemeenten laten in schrijven als woningzoe kende. De 23 hierbij be trokken gemeenten zijn verplicht driekwart van de vrijkomende wonin gen toe te wijzen aan deze gegadigden. In de praktijk komt het er vaak uit de eigen gemeente als eerste aan bod komen. Alhoewel zo'n gemeente dan wel volgens de richtlijnen van de pas werkt wordt het principe toch ontdo ken. Zo ook in Vlaardmgen, op neer dat woningzoekenden Wethouder Rïen Bovenberg stelde Schiedam Vijf vrouwen heb ben gistermiddag bij sigaren magazijn Apollo aan de St, Li- duinastraat met de zogenaamde babbeltruc 5875 gulden gesto len. Vier vrouwen leidden de 44-jarige winkelierster af. terwijl een vijfde, die waarschijnlijk onder de rok van een van de anderen de winkel is binnengekomen, in het kantoortje achter de winkel ongemerkt de weekopbrengst uit een geldkistje meenam aldus 'de politie Tien minuten nadat de nog onbe kende .zigeunerachtige" vrou wen in de leeftijd van twintig tot vijfenzestig jaar in een grij- ze BMW waren verdwenen, werd de diefstal pas ontdekt 'Jf- De politie stelt nog een onder zoek in. Meer over de belevenis sen van mevrouw Apollo vindt u op pagina drie van. deze krant Mevrouw Apollo en haar moeder waren gistermiddag in de win kel aan de Sehiedamse St. U- duinastraat nog duidelijk onder de indruk van het gebeuren. 4| onlangs duidelijk dat de Rijn mondpas nauwelijks een rol zal spelen bij de woonruimteverde ling. Door het plan Holy Noord- Oost zullen ruim duizend wo ningen te verdelen zijn. Hier voor zullen voornamelijk de ei-1 gen woningzoekenden in aan merking komen, is de mening in Vlaardmgen. Volgens de Rijnmondse volks huisvesting zullen bij het hand haven van de pas waarschijn lijk een aantal gemeenten wor den uitgeschakeld, Voorne en Putten bijvoorbeeld hebben duidelijk geen groeitaak. Dit betekent dat eventueel ter be schikking komende woningen meestal nodig zijn voor de ei gen woningzoekenden. Het is daarom niet reeel te eisen dat aanvragers buiten deze ge meenten ook m aanmerking ko men, Zelfs voor Spijkenisse en Hellevoetsluis is de situatie ver anderd, Deze gemeenten heb ben in het Rijnmondgebied een duidelijke groeitaak. Door de strubbelingen in de woning bouw van de afgelopen tijd is echter ook daar het aantal wo ningzoekenden toegenomen. Aangezien iedere gemeente een eigen verantwoording draagt bij het verdelen van de wonin gen zou zelfs door het Rijn- mondpasprincipe „ontdoken" kunnen worden Bovendien speelt de nota van Van Dam een woordje mee bij de verou dering. Nu ook alleenstaanden» vanaf 18 jaar zich kunnen laten inschrijven zal het aantal wo ningzoekenden per nog groter worden. iets fout. De bestuurder van de auto verliest de macht over het stuur, waarna de wagen over de kop slaat De drie inzitten den nemen de benen, waardoor de politie even later een geheel verlaten auto ondersteboven op de weg vindt liggen. Terwijl een agent rondkijkt stapt S. op hem af. Hij deelt mee, dat zijn auto is gestolen, kijkt naar de verongelukte wagen en zegt dan op verbaasde toon; „Maar dat is-t-ie". De agent bestudeert de auto even en wil de hem nog onbekende man spreken, maar S. is al weer verdwenen. Kort daarna duikt hij op in de bar Fu**-Inn, die achter Anja's woning ia een schuur is gevestigd. Tegen de barman deelt hij mee, dat hij Anja dood heeft aangetroffen. De barman vertelt dat door aan een rechercheur, die op zijn vrije avond in de zaak zit. De rechercheur gaat met S. mee, ontdekt de moord en waar schuwt zijn collega's. Hij neemt de Oostenrijker mee naar het politiebureau voor nader ver- hoor. Kort daarna volgt daar dan een ontmoeting met de agent, die bij de over de kop geslagen wagen was gekomen. Controle Sinds gisteravond is de politie bezig met het controleren van de verklaringen van de Oosten rijkers en een groot aantal ken nissen van het vermoorde meis je. „We hebben een veelheid van mededelingen, die we alle maal eens uit moeten zoeken", stelt hoofdinspecteur J. M. van Straten. Zowel in 's Gravenzande als in Hoek v van Holland was de moord het gesprek van de dag. In 's Gravenzande overheerste het medeleven met Anja's ou ders. De familie Boers is m het plaatsje erg bekend en zeer ge zien. De heer Boers is beheer der van het Hervormd Vereni gingsgebouw De Brug. Anja werkte sinds anderhalf jaar aan de Langestraat in haar he renkapsalon .Anja's Barber shop". Anja was de enige dochter van het gezin. Een oudere broer is getrouwd.en woont in 's Gra venzande. De dood van de jon ge vrouw is vlak voor twee belangrijke feestdagen geko men. Anja zou over twee weken 21 jaar zijn geworden en haar ouders zijn volgende maand 25 jaar getrouwd. Een kennis van het vermoorde meisje' vertelt: „Anja was een erg levenslustig type. Ze had veel vrienden en vriendinnen, maar was ook bij de ouderen zeer gezien. Aan de andere kant kon ze heel zake lijk zijn. Ze was beheerster van de kapperszaak en dat deed 2e prima- Haar zakelijk en privele- ven hield ze heel nadrukkelijk gescheiden". In Hoek van Holland was er voor al verbijstering óver de gruwe lijke en zinloze daad van Anja's moordenaar. Omdat Anja er nog niet zo lang woonde, zijn er maar weinig bewoners, die haar kennen. „Ik vind het ver schrikkelijk wat er is gebeurd. Ze deed hier vaak boodschap pen en was altijd even aardig. Ze ging nogal eens uit, maar dat is logisch op die leeftijd", zegt een winkelier.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1976 | | pagina 1