i Bewonersverei ti p. ïg voor Schiedam-centriim Een sociale zaak"' niet iedereen zal het aanspreken DE UITKUK Auto schept jongen Brandkast krakers aangehouden Oprichter Hans van Kleef: bevolking motiveren Carillons en orgels Bingo in Nieuwïand Expositie over opkomst van de vakbond in het visserijbedrijf 55 STANK KLASSIEKE STIJLMEUBELEN Gemeentegids de deur uit Maaslandse gemeente ontvanger onderscheiden GERRIT VERBOOHSTRAAT6. SCHIEDAM. TEL 010-26998$ DONDERDAG 15 JANUARI 1976 Schiedam Na een aanrijding op de Professor Kamerlingh Ortneslaan Is de 7-jarige Man fred de Witte met een hersen schudding in het Nol et Zieken huis opgenomen. De jongen liep van achter gepar keerde auto's plotseling de rij weg op Ondanks krachtig rem men kon de 34-jarige automobi list HL J. H. uit Schiedam hem niet ontwijken. Het voetganger- tje is met de ambulance van de GO en Gd weggebracht Schiedam De politie heeft vier Grieken en één Nederlander in de kraag gegrepen, die ervan worden verdacht een brand kast te hebben gestolen en la ter gekraakt. De brandkast werd ontvreemd uit een stomerij aan de Eizensteeg. De buit was vijftienhonderd gulden en een complete boek houding. Twee van de aangehouden Grie ken, de 24-jange zeeman S R en de 34-jarige musicus G. C verbleven illegaal in ons land. Samen met de 35-jange lasser S. C. M. uit Schiedam zijn zij inmiddels voorgeleid aan de of ficier van justitie. Naast dit trio, dat heeft ingebro ken, is ook de man die de brandkast heeft vervoerd, de 29-jarige snackbarhouder M. T. aangehouden. Degene die de kast heeft gekraakt is eveneens gearresteerd: een 29-jarige Ne derlandse garagehouder W. A, J, van A. Deze twee wonen in Rotterdam. Hans van Kleef: gewacht op effect krakers. Schiedam Met de verspreiding van de gemeeutegids Schiedam *76 is gisteren begonnen. Het honderdentwaalf pagina's dik ke boekje zal deze week tesa- men met de allernieuwste stadsplattegrond gratis huïs- aan-buïs worden bezorgd. Nieuwkomers in Schiedam zullen de gids van de gemeente toege stuurd krijgen. De zojuist verschenen wegwijzer van drukkenj De Magneet komt in de plaats van de voor malige gids van de Stichting Schiedamse Gemeenschap. Een uitgebreid werk met honder- de adressen en telefoonnum mers van bekende en onbeken de Schiedamse instellingen, verenigingen en organisaties. Tevens bevat het een voor woordje van burgemeester Lems en een korte beschrijving van de stadsgeschiedenis en de monumenten in het centrum. Schiedam/Maassluis De orga nist van de Grote Kerk in Schiedam de lieer 3. P. Bak kers, speelt wijdag op zijn or gel. Dat gebeurt voor de korte lunchpauzedienst. Deken Van Diepen zal de spreker bij de dienst zijn. Bekkers zal twee werken van Johan Sebastian Bach uitvoeren. Het concert begint om half één. In Maassluis doet stads beiaardier Jan van der Zwart weer van ach horen Zaterdag speelt hij tussen drie en vier uur op het carillon van de Grote Kerk. Jan van der Zwart begint ditmaal met een improvisatie. Verder speelt hij een aantal Ameri kaanse en Engelse volksliedjes en drie menuetten van Mozart, Beethoven en Bocchenni. Kiok- muziek van Strategier en Lied- variaties van Vogel staan ook op het programma. Schiedam De wijkvererugmg Nieuwïand houdt vrijdag een bingo-avond in het wijkcen trum aan het Dr. Wibautplein. De maandelijkse bingo-avond be gint om 20 uur. Schiedam Het hart van Schiedam heeft altijd^ veel meer belangstelling gekregen dan andere delen van de stad. Toch hebben juist de bewoners van dit stadsdeel 2ich nooit goed kunnen uitspreken over het wel en wee ervan. Over hun hoofden heen werd voortdurend beslist, een enkele actiegroep kon daar niet steeds iets aan doen. Dat zit Hans van Kleef al lang dwars. Daarom wil hij de bewo nersvereniging binnenstad oprichten. Vreemd genoeg is het centrum de enige wijk van Schiedam, die nimmer een wijk- of bewoners vereniging kende. Daardoor is er altijd een slechter contact geweest tussen bewoners en gemeente dan in andere wijken het geval is. Wel bestaat een winkeliersvereniging, City- Centrum, maar die heeft duidelijk andere mo tieven, belangen en uitgangspunten om voor de binnenstad op te komen dan de bewoners. Ook Hans van Kleef heeft zo zijn gedachten over wat in de binnenstad moet of kan gebeuren. „Maar die heeft elke bewoner. Laat ik mijn plannen nou niet doordrukken", zegt hij. „Er komt een bewonersvereniging en daarin moe ten de bewoners zich met elkaar uitspreken." De club-in-oprichtmg zal het accent leggen op de halve maan: het gebied dat wordt begrensd door Lange Haven, Broersvest en Lange Kerk straat Hans van Kleef woont er middenin. Hij heeft een tweekamerwoning in het nieuwe complex van 48 huizen langs de Gedempte Baansloot Een plekje waar Schiedamse ge sloopte binnenstad thans weer een klein beetje opleeft Zij het dan, dat eerder kan worden gesproken van een kunsthart dat nooit zo zal kunnen functioneren als het oude, dan van een langzaam genezend hartinfarct OPERATIE De bewoners hebben die operatie nooit kunnen voorkomen, zegt Hans van Kleef, die 25 jaar geleden werd geboren in Rotterdam, sinds 1970 zeer geregeld in Schiedams centrum kwam cn er nu dneenhalf jaar woont: eerst bijna drie jaar in Klem-Groenendal, nabij de afrol Hoog straat/Lange Achterweg, nu in het nieuwe deel van het centrum. Juist omdat het centrum altijd zoveel aandacht kreeg, hebben de bewoners altijd gedacht: er zal vast wel iemand voor ons opkomen", zegt Door Kor Keqel Hans van Kleef. „Daardoor werden zij zelf passief Natuurlijk kwam dat ook, doordat de meeste bewoners een dagje ouder waren, want het jongere deel van de bevolking vluchtte vooral naar meuwbouwhuisjes in Sehiedam- Noord. De anderen zagen het met zitten om aan zo'n onderneming te beginnen Maar ook hadden ze da moed niet meer om hun oude huisje op te knappen." Hans van Kleef spreekt nu over de tijd, dat de binnenstad nog niet was gesloopt. Later werd het anders, weet hij. Jongeren vormden in het centrum actiegroepen en probeerden de kern van Schiedam voor verder verval te behoeden. Het gros van de bewoners was echter nog steeds niet gemotiveerd en zweeg. „Een bewonersvereniging maakt het voor de bewoners veel makkelijker om te zeggen, wat ze willen. Dat zal dan ook meer effect hebben, want een vereniging kan zich beter presente ren dan actiegroepen. Dat klinkt gek, maar 't is wel zo. Als bijvoorbeeld een woning leeg komt, moet je niet op een kraker wachten, maar als bewonersvereniging inspringen en bij de gemeente erop aandringen, dat iets zinnigs met dat pand gebeurt", zegt Hans van Kleef. STATUTEN Zaterdagavond heeft Hans van Kleef de statuten van de bewonersvereniging Schiedam-West op gehaald bij Dirk van Vooren, oud-voorzitter en bestuurslid van West. Door ze een beetje aan te passen, kunnen die statuten eenvoudig wor den gebruikt voor de bewonersvereniging bin nenstad „Formaliteiten zijn een peuleschille tje", zegt Hans van Kleef. „Probleem is alleen: waar vinden we een goede vergaderruimte, en: hoe benader je de bewoners? Dat laatste kan alleen via pure publiciteit Het gaat in die halve maan, waar we in werken, om zo'n 500 huizen- Ik hoop op een daadwerkelijke belangstelling van ongeveer tien procent van de bewoners." Hans van Kleef loopt al lange tijd met het plan rond om een club voor bewoners op te richten, die zich bezighoudt met welzijnswerk m de binnenstad. „Toen in de lente van vorig jaar het initiatief van de krakers van De Laan kwam, heb ik mijn plan niet verder willen uitwerken. Ik wilde aanzien, hoe de krakers uit de verf zouden komen. Maar het bleek een instabiele groep te zijn, waarmee we te maken hadden. Met behulp van enkele politici ben ik 11 toen begonnen met het vormen van een organi satiecomité voor de bewonersvereniging." Die vereniging zal binnen een maand zijn opge richt, hoopt Hans van Kleef. Feit is, dat wet houder Hans van der Wtik (PPR) het plan toejuicht Na het presenteren van rijn beleid snota voor 1978 zei de wethouder van wijkaan- gelegenheden al het jammer te vinden, dat juist het centrum geen bewonersvereniging kende Vaandel van een van de vakbonden. Vlaardingen „IK ben me er van bewust dat de tentoonstelling" een so ciale zaak „niet iedereen zal aanspreken. Het is namelijk toch wel iets waar je moeite voor moet doen. De meeste bezoekers zullen er vluchtig langs lopen. Toch hoop ik dat er een aantal intensief kijkt PEPERLAfJDSCHÉttt i-VEREEDIGinR 9<.vouhqh cd itsi C3" Maasland De heer J, B. van Velzen, de gemeenteontvanger van Maasland is gisteravond onderscheiden met de gouden eremedaille verbonden aan de orde van Oranje Nassau we gens zijn veertig jang jubileum in overheidsdienst. De bij de onderscheiding behorende ver sierselen werden Van Velzen opgespeld door burgemeester J. van den Brink, tijdens een druk bezochte receptie. Van Velzen begon zijn loopbaan in 1936 bij de gemeente Schi pluiden. In 1954 werd hij ge meente-ontvanger van Maas land. Ook in het sociaal-culturele leven van Maasland vervult de bijna 63-jange jubilaris vele functies. Hij is ondermeer administateur van de Algemene Woningstich ting en Dienstcenlrum. De receptie werd bezocht door het voltallige gemeenteperso- neel, aile raadsleden en vele vertegenwoordigers van Maas landse verenigingen. Uit het orgaan van de Nederlandse Zeemansver- 'eniging. De heer J. van Dorp, di recteur van het Visserij- museum in Vlaardingen praat over de expositie die vanaf gisteren in het museum te bezichtigen is. Deze gaat over de opkomst en ontwikke ling van de vakbewe ging in het Nederlandse zeevisserijbedrijf. „Bij zo'n onderwerp zijn er nu eenmaal weinig voorwerpen te vinden. Wij hebben wat vaan dels en bestuursinsignes kun nen bemachtigen, maar daar houdt het mee op. Ook het foto materiaal is schaars. Men liep vroeger nu eenmaal niet zo vaak met een camera rond." Hij vervolgt: „Wij hebben daar om tot op het laatste moment geaarzeld of we er mee door zouden gaan Het is dan ook wat later en duurder geworden dan we hadden gehoopt Toch besloten we hel te doen, omdat de sociale geschiedenis momen teel m de belangstelling staat Dit aspect komt normaal in een museum onvoldoende aan bod Ook staan de vissers weer m de belangstelhng.Den k maar eens aan de Schevenïngse haven blokkade en de vangstbeperkin gen Wij hebben daarom ge tracht om samen met onze vormgever, de heer Joop Stich ter, toch tot een interessant ge heel te komen". Hij vertelt dat het meer een beeldverhaal is in vijf tijdvakken, onderverdeeld in berusting (tot 1890), veront rusting (1900), ontwaakt (3910), samen sterk (1915) en kracht metingen (crisisjaren) Daar naast is er een diaserie „Afwis selend laten wij daarmee een onderwerp zien zoals het vroe ger was en zoals het nu is," aldus Van Dorp. Bij zijn onderzoekingen voor het museum stuitte de wetenschap pelijk medewerker van het Vts- senjmuseum, dr. J. P. van de Voort, op een aantal rapporten over dit onderwerp. Deze zegt „Er is veeTliteratuurmateriaa) De berusting spreekt uit de houding van deze vis sersvrouwen. de eerste vakbewegingen voor de vissers. Belangstellenden voor al deze achtergronden kunnen de expo sitie tot het eind van dit jaar bezichtigen. üy; Lening op dit gebied, maar over het algemeen moeilijk toegankelijk Zo weten wij ook niet precies hoeveel vissers lid waren van een vakbond. Er was namelijk geen splitsing gemaakt tussen de koopvaardij en de visserij. Ook de nevenbedrijven van de visserij vielen onder de Neder landse Federatie van Transpor tarbeiders. Het duurde ook lan ger dan in andere bedrijfstak ken voor de vissers georgani seerd waren. Een van de voor naamste oorzaken is wel dat de kerk er tegen was. Men vormde ook gesloten gemeenschappen. Er was moed voor nodig om voor de eigen belangen op te komen. Men werd al gauw een sociale oproerkraaier genoemd. Een onruststoker waarvan de kinderen werden nagewezen" Die berusting blijkt wei uit een citaat uit een verslag van een vergadering van werklieden in 1890: „Een vereeniging waar van het beginsel berust op lots- AOVERTENTtE of loonsverbetering is verkeerd Het eigen ik wordt dan op den voorgrond gesteld en dit is al tijd verkeerd. De leuze van der gelijke vereeniging voor den werkman deugt niet De communicatie onderling tus sen de vissers was erg moeilijk. Wanneer en of men thuis kwam was meestal de vraag. Visser zijn bracht toch wel de nodige risico's met zich mee. Er was altijd die angst en onzekerheid thuis als het eens wat langer duurde. Bleef men langer weg omdat er een grote visvangst was, was het een gevolg van averij of was het schip met man en muis vergaan. Een van de voorvechters voor de vakbeweging van de vissers was de Vlaardinger Willem Drop, een eenvoudige kuiper man, Hij trok zich het lot van de vissers aan Hij bracht het tot gemeenteraadslid, werd la ter betaald vakbondsbd en daarna zelfs Tweede Kamerlid. Dit speelde rond de eeuwwisse ling. in die tijd ontstonden ook Graag zou ik willen weten of er in de week van 4 tot en met 10 januari meer mensen in Vlaar dingen waren met de zelfde klachten ais ik. Namelijk pijnlijke ogen, vee! niezen en een neus die de indruk gaf, dat je verkouden was. Enkeie mensen die ik ont moette hadden dezelfde klachten. Daarom vraag ik me af of dit niet te wijten is aan de witte stof die met de storm en regen mee kwam. Dat het door een bepaaide vorm van luchtvervuil ing kwam staat voor mij bis een paal boven water daar het niet de eerste keer is, maar nu wel ern stiger. Daarnaast is het vreemd dat zo'n groot aantal vol wassenen en kinderen allergisch is en men meestal niet weet wat de oorzaak is. Daarom deze vraag: Mocht u ook last gehad hebben graag een berichtje. Met ineer mensen kunnen wij er misschien iets te gen gaan doen. Mevrouw C. Hoogenwerf- Meijer, Karei de Grote laan 2. Vlaardingen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1976 | | pagina 3