SCHIEDAMSCHE COURANT f Ik neem de proef Werkloosheid in één jaar 35 procent gestege Sfationsbimrt slaapt beter JEUGDWERKLOOSHEID: BIJNA 1 OP DE VIJF Schoolraad wil betaalde kracht doorg, aan Rapport aan wethouder: Geen nachtrerkeer meer van Van Gend en Lóós „Deze stijging zal nog wel Tweede MÖB-hiïis ook voor levens- en gezinsvragen Vlam in pan Belmondo aan de jenever Tachtig man ontslagen bij Cincinnati Auto in sloot Later uitgaan i n Maassluis Stuur mij dit nieuwsblad 14 dagen gratis op proef toe m combinatie met: Rotterdamsch Nieuwsblad Naam: Woonpl. Oezo bon tn open envelop, zonder postzegel, sturen naar. Antwoordnummer 834. Rotterdam. Schiedam De bewoners van de stationsbuuxt in Schiedam-Oost hebben de ze week him zin gekregen. Eet nachtelijk transport- verkeer van Van Gend en Loos is uit de straten ver dwenen. Nn de bestellin gen-afdeling gedeeltelijk naar de Westzeedijk in Rotterdam is verhuist en het nachtwerk bij het fi liaal aan de ScMedamse Celsiusstraat is stopgezet hebben de buurtbewoners meer rust. „Een vreemde ervaring, die eerste nacht Opeens geen geluidshinder meer van die denderende af- en aanrijdende wagens", ver telt een enthousiaste be woner van de Celsius straat, die vanavond zijn vierde rustige nacht in gaat, „mijn buren en Ik slapen nu stukken beter". Ook de Bewonersvereni ging-Oost is tevreden over de nieuwe regeling, ïn de "krant van woensdag 10 september, toen bekend werd dat het nachttran sport zou verdwijnen, zei secretaris Hendriks al dat hij dit de beste oplossing vond. Voor het personeel van Van Gend en Loos heeft de reorganisatie ook gevol gen gehad. Een gedeelte is overgeplaatst naar Rotter dam. Het bureau aan de. Celsiusstraat is nu alleen nog door een man continu bemand. Overdag worden er bijna alleen nog aange leverde stukken wegge bracht. „Het hoofdmotief van de reorganisatie is de teruglo pende omzet. Een tweede belangrijke reden is dat we daardoor de geluids overlast kunnen verminde ren", aldus adjimct-direk- teur R. A. van Streun in Rotterdam. De werkloosheid onder de vrouwen ia het ge bied Nieuwe Water weg-Noord is het af gelopen jaar gestegen met ongeveer twintig procent. Een vergelij king tussen november '75 en december '75 leert echter dat er een daling is van 583 tot 571. Bij de vrouwen is in de administratieve sec tor de vraag terugge lopen van 96 naar 33. Bet aanbod ligt nog wel hoog met 159, maar dit is altijd la ger dan vorig jaar. Bij de jeugd is er een. lichte stijging van het aanbod van beneden 19-jarigen. Over het algemeen vinden de schoolverlaters rede lijk goed hun entree op de arbeidsmarkt. De jeugd van 15 tot 22 jaar is met 210 mannen en 144 vrouwen verantwoordelijk voor zeventien procent van de totale werkloosheid in dit gebied. Het aantal werkloze buiten landse werknemers steeg tot 126 mannen; bij de vrouwen daalde het tot 54. Opvallend is dat het hier vaak om Turkse werknemers gaat Even opvallend is dat veel buitenlanders via hun eigen contacten weer werk weten te vinden. Bij het GAB zijn tenslotte 75 mannelijke en 51 vrouwelij ke ex-rijksgenoten in het werk! o zenbestand. In de praktijk blijkt zo meent GAB-directeur Harberts, dat veel van deze mensen uit Suriname grote aanpas singsmoeilijkheden hebben. „Vaak hebben ze daar alleen maar lagere school gehad en wat ze daar in die zes jaar hebben geleerd is qua ni veau te vergelijken met hier de derde klas. Ook zijn er teleurstellende resultaten ge constateerd bij de bijscho- lingM. „Als ze hier komen willen ze allemaal lasser worden. Maar uit de praktijk is ge bleken dat daar vaak niet zoveel van terecht komt", al dus Harberts. -Vrijdag 16 januari 1976, ONAFHANKELIJK. DAGBLAD Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - kiachtendienst 144144 101 ate jaargang no. 25491 8 pagina's SCHIEDAM EN KETHEL Vlaardingen De Stichting Am bulante Geestelijke Gezond heidszorg gaat werkea in een bredere opzet Naast het me disch opvoedkundig bureau (MOB) gaat de stichting nu haar werkzaamheden uitbrei den met een bureau voor le vens- en gezinsvragen. Vanmiddag is bet tweede huis van de stichting aan het Ero- mapleïn 25 geopend. De plech tigheid werd verricht door de drie wethouders van volksge zondheid van Schiedam, Vlaar dingen en Maassluis. Al enige maanden geleden heeft het ministerie van CRM toe stemming gegeven voor het op zetten van een zogenaamd LGV-bureau. Volgens de stichting is dit een logische stap in de richting van - een goede ambulante zorg voor de geestelijke gezondheid in de regio. In tegenstelling tot het MOB- werk, dat wordt bekostigd door de Ziekenfondsraad, worden de LGV-taken grotendeels betaald door het ministerie. Mogelijke tekorten worden aangevuld door geraeentesubsidies. Het personeelsbestand zal nu worden uitgebreid. Op dit ogen blik werken voor de stichting twee artsen, een psychiater, vier psychologen, een crimino loog en vier maatschappelijk werkenden. Overwogen wordt nu om uitbreiding te zoeken met psycho-therapeuten, peda gogen en gespecialiseerde maatschappelijk werkers. Het MOB-werk richt zich hoofd zakelijk op kinderen tot 18 jaar; het LGV houdt zich meer bezig met de volwassenen. Om te komen tot het verder uit bouwen van een goedwerkende dienst voor ambulante geestelij ke gezondheidszorg is verder een werkgroep opgericht Hie rin zitten onder anderen verte genwoordigers van gemeentelij ke gezondheidsdiensten en so ciale diensten. Ook andere op dit terrein werkende stichtin gen zitten in deze werkgroep. Schiedam De brandweer heeft een brandend pannetje vet ge blust in de Louis Ra emae kers- straat. In de keuken van de familie K. was de vlam in de pan geslagen. De vrouw des huizes, die het pan netje direct daarna op het bal kon had gezet, liep daarbij ern stige brandwonden aan beide armen op. Zij is opgenomen in het Gemeenteziekenhuis. Volgens de politie zijn dergelijke brandjes veelal te wijten aan het feit, dat men geen deksel op de pannetjes doet. I Jean Paul Belmondo in Vlaar- dingen. Schiedamse^ jenever drinkend. Bijna een beetd uit een film, maar gisteren wer- keiijkheid op de Vlaardingse i Maasboulevard. j Maar Belmondo was niet de enige „ster". Dat waren ook j de Vlaardingse politieagenten I en far; .dweermannen die wa- ren .pgetrommefd om alles in ae nieuwste Belmondo- film De Premiejager zo echt j mogelijk te doen lijken. En I voor hen was het zoals zij zeiden „gewoon dienst". I Ook burgemeester Kieboom kwam nog even kijken naar i het .vat ongewone gebeuren I zo vlak bij zijn huis. Voorge- I steld worden aan de Franse i vedette hoefde hij niet. „Nee, i nee, ik kom alleen maar even j naar m'n eigen jongens kij- ken", was zijn excuus. En ook de Chinese eigenaar van het restaurant Azië waar- in zich een scene uit de film Het aantal werklozen in het gebied Nieuwe Waterweggebied Noord is vorig jaar met 35 procent gestegen. In december 1974 wa ren er in dit gebied 1138 mannen zonder werk; aan het eind van het vorig jaar waren dat er 1536. Vooral de laatste maand is het aantal werklo zen fors gestegen. Alleen al in de laatste maand december 1975 was er een stijging van 128. VTaardingren Cincinnati Milacron NV in Vlaardin gen heeft ontslag aange vraagd voor 80 werkne mers, De ontslagen zijn vol gens het bedrijf noodzake lijk in verband met een grote reorganisatie die vo rig jaar was aangekondigd. loen werd aangekondigd dat men hij Cincinnati onge veer 130 personeelsleden zou ontslaan. Een en ander was het gevolg van vooral de terugslag in de automo bielindustrie, waarvoor Cincinnati veel machines maakt. Dat er nu minder personeel wordt ontslagen, is onder meer het gevolg van de na tuurlijke afvloeiing ge weest. Dver de uitvoering van de ontslagen is overleg ge weest tussen directie, on dernemingsraad en vakbon den. afspeelt, had een gouden dag. Niet alleen voelde hij zich vereerd met het „hoge" bezoek, ook deed hij goede zaken. Films opnemen maakt blijkbaar hongerig. En de Chinese hap ging er goed In. Of zoals een toeschouwer het opmerkte: „Hij bezorgt zijn i concurrenten vandaag schele i ogen". Zie verder pagina drie. Schiedam Over het funktioneren van de nieuwe schoolraad heeft de werkgroep Gemeen schappelijke Schoolraad een rapport samenge steld dat over twee of drie weken aan de ge meente zal worden aan geboden. Wethouder Clara Visheen wordt hierin onder meer ge vraagd om een full-time ambtenaar aan te stel len. De werkgroep die vorig jaar sep tember de reeds anderhalf jaar „slapende" Gemeenschappelij ke Schoolraad nieuw leven in blies stelt in het rapport nog meer verbeteringen voor. Deze zijn besproken in de openbare vergaderingen die de werk groep de afgelopen maanden heeft gehouden. Het nieuwe huishoudelijke regle ment geeft de wethouder en het Nederlands Genootschap van Leraren bij voorbeeld geen kans meer om lid te zijn van de schoolraad. Het bijzonder onderwijs krijgt echter wel een vaste vertegenwoordiging. Aan toehoorders moet volgens de werkgroep op de openbare ver gaderingen spreektijd worden gegeven. Voor de nieuwe amb tenaar en de aktiviteiten van de raad wil men de begrotag ver hogen tot een bedrag van onge veer 35 mille. „Wanneer de gemeente aan deze nota geen aandacht besteedt, komen er wel moeilijkheden", aldus een woordvoerder van de werkgroep Gemeenschappelij ke Schoolraad. Schiedam Op de Harreweg is de 21-jarige Vlaardingse fitter J. K. met zijn auto in de sloot terechtgekomen. De bestuurder bleef ongedeerd, maar zijn voertuig raakte volkomen ver nield Het ongeluk ontstond toen de fit ter met zijn auto een aanhang wagen van een trekker, be stuurd door de 19-jarige S. M. van de Z. uit Delft, raakte. Daarna verloor hij de macht over het stuur en belandde hij in het water. De aanhangwagen liep eveneens schade op. Dit nieuwsblad, waarin u al het nieuws urt eigen geving kunt vinden, wordt zonder extra kosten be zorgd in combinatie met het Rotterdamsch Nieuws blad. Volgens directeur Harberts van het Gewestelijk Arbeidsbureau moet worden gevreesd dat deze stijging zich in het eerste kwar taal van dit jaar nog zal door zetten. „De verslechtering van de situatie op de arbeidsmarkt heeft zich in deze regio later ingezet dan in de rest van Nederland, Dit geldt voor het gehele Rijn mond-gebied. Vanaf het begin van het laatste kwartaal van vorig jaar is de ontwikkeling in dit gebied duidelijk slechter dan in de overige delen van het land". Vooral is dit hard aangekomen in de metaalsector en hoewel de scheepsbouw op dit ogenblik nog redelijk draait, mag wor den aangenomen dat ook in deze sector in de komende maanden nog wel klappen zul len vallen. „Een en ander is afhankelijk van het tijdstip waarop de nieuwe orders bin nenkomen. Er zijn voorbeelden van bedrijven waar men weet dat die en die orders komen, maar dat kan dan in maart zijn maar ook ïn mei. En voor menig bedrijf kan dat veel uit maken", aldus de heer Har berts. Ondanks dat de laatste maanden van 1975 vooral voor dit gebied erg slecht zijn geweest ligt het niveau van de werkloosheid m het Nieuwe Waterweggebied- Noord voorlopig nog lager dan het landelijke (Nieuwe Water weg: 2,6? procent); landelijk: 5,6 procent), Typerend voor de zeer slechte ontwikkelingen in metaalsecto- r is verhouding vraag en aan bod. In december-1974 was 7 :J en nu nog maar 21 .De vraag is nog steeds in dalende lijn en het aanbod stijgt nog steeds. Daarbij komt dat er in de me taal relatief zeer werktijdver kortingen zijn aangevraagd en toegestaan. In een aantal geval len heeft dit geleid tot een ver lenging en soms zelfs tot reor- ga m sa tie-o n tsl agen. Een wat positiever geluid komt uit de bouw. Eind vorig jaar was hier bijvoorbeeld de vraag 76 en de arbeidsreserve het aantal werklozen) 79. Illustra tief daarbij is dat de vraag in de metaal eind december 1975 634 was en de arbeidsreserve 310. Kantoorsector Een uiterst zwakke plek op de arbeidsmarkt blijft de handels- en kantoorsector. Bijna 20 pro cent van de geregistreerde werkloosheid valt hieronder. Daartegenover staat dat de vraag slechts eenvijfde deel van het aanbod bedraagt Het aan bod ligt 50 procent hoger dan het vorige jaar „Goed gekwalificeerd kantoor personeel is erg moeilijk te vin den. Een Mavo-opleiding met een type-diplomaatje is zeker onvoldoende om in de admini stratieve sector blijvend werk te vinden", aldus Harberts die de indruk heeft dat de automa tisering in deze sector nauwe lijks grote gevolgen heeft voor het aantal mensen dat hier werkt. Maassluis De horecabedrijven in Maassluis mogen binnenkort één uur langer open blijven. De algemene politieverordening zal hiervoor gewijzigd worden. Dit voorstel tDt wijziging moet ech ter eerst nog behandeld worden door de commissie voor alge- mene zaken (donderdag) en door de raad. Het gebeurt op advies van de politie te Maas sluis. Iet verlengen van de openingstij den wordt gelegaliseerd omdat er bijzonder veel van de dispen satieregeling gebruik gemaakt werd. Aanvragen tot het langer open. houden van een horecabe drijf werden in het verleden meestal gehonoreerd. Het be trof dan de toestemming voor één avond. De dispensatierege ling blijft overigens wel be staan.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1976 | | pagina 1