Historische werkgroep Maasland Schuldig of onschuldig? Leeft nog bij de Duitsers monument en verkrotten!" „Onze Oudheidkundige werkgroep Maasland verontrust over beleid gemeente: s rass s x -1-d ".vtr; j, DONDERDAG 22 JANUARI 1976 4 De Historische Werkgroep Maas land bestaat al vrij lang. maar in de huidige aanpak en samen stelling pas twee en een half jaar. Het doel van de groep is om de historie van het eigen dorp aan het licht te brengen, te bewerken en te bewaren. Be roepshistorici komen hier mees tal niet aan toe. Voor de aktieve liefhebbers, lag hier, in samen werking met de vakmensen, dan ook een breed terrein opep. Voor een deel bevinden de gege- vens ach rog in het woongebied zelf, voor een ander deel moeten ze elders opgespoord worden. Deze liefhebberij en vrije-tijdsbe- stedïng kan een belangrijke bij drage leveren - ook in weten- Schappelijk opzicht - aan de plaatselijke geschiedenis. Daarin staat de groep niet alleen; in een stimulerend en coördinerend ver band wordt er samengewerkt met de andere lokale historische werkgroepen. Vooral in het West- land is er door de coördinatie van streekhistoricus M. C. M. van Adrichem uit Honselersdijk op dat gebied veel gebeurd. Voorheen lagen de aktiviteiten van de Maaslandse werkgroep gro tendeels bij de bestudering van de Duitse Orde en haar bezittin gen. Momenteel is de aandacht gericht op het veel omvattender boerderij-onderzoek. Aktieve liefhebbers van de historie zijn verenigd in de historische werkgroep Oud-Maasland» ter wijl de mensen, die niet aktief kunnen of willen zijn, lid van de historische vereniging kunnen worden. De aktiviteiten van deze vereniging richten zich voorna melijk op het houden van lezin gen, excursies, museumbezoek, dia- en filmvoorstellingen. Het secretariaat van de historische vereniging is: mevr. T. Zwaard- Hakbijl, Plantage 23, Maasland, 01899-13658. De coördinator van de historische werkgroep is: üL de Graaf, Plantage 23, Maasland, 01899-17941. I Schiedam In PASSAGE/BIO deze week „Der Füssgan- geri% een door acteur Maximilian Schell zelf geregisseerde - film uit 1973 over de nu nog levende oudere Duitsers, die erbij waren en toekeken, toen in Duitsland de lichten uitgingen, toen de onmenselijkheid gemeengoed maakte, ook voor de zogenaamde beter-gesitueerden, die later nooit meer helemaal met hun geweten in het reine konden komen. Gustav Seliner speelt de 65-jarige groot-industrieel Heinz Albert Giese, lid van de Landdag, die bij een auto-ongeluk rijn oudste zoon verliest Er gaan geruch ten dat Giese tijdens de rit ru zie kreeg met zijn zoon en daar bij de macht over het stuur verloor. In ieder geval is Giese bij dat ongeluk door een rood licht gereden. Zijn rijbewijs wordt ingetrokken en hij wordt voetganger. Maar Giese is bij de dood van meer mensen betrokken ge weest, schuldig of onschuldig. dorp. Een boulevardkrant ont- dekt dit en blaast de zaak op tot een schandaal, waarvan Giese het middelpunt wordt Dit maakt voor Giese zowel het verleden als het heden tot een i benauwenis. Hij gaat verlangen naar de dood, die hij in de oorlog zo heeft leren vrezen. Hij verliest het contact met zijn omgeving, hij versteent als het ware. De op hem gerichte aan vallen deren hem niet meer. Hij stelt zich geheel in op het nu ook voor hem naderende aard se einde. Een eenzame Gustav Seflner als „Der Fussganger" (in Passage/BIOJ. INPIKKEN, WEGWEZEN Mogen we Amerikaanse films ge loven, dan vervolgen de plaat selijke politiemannen zelfs een- Autowrakken in „inpikken en wegwezen". voudige verkeerso vertreders met ongebreidelde geestdrift, ongeteld de autowrakken en doden onderweg. Als men de boosdoener maar in de boeien kan sluiten. Voor „Gone in 60 seconds" (in PASSAGE onder de titel „Inpikken en wegwe zen") kreeg een schroothande- laar in Califomië het idee om zijn ervaringen over het pikken en verhandelen van dure auto's tot een film te maken. Die valt duidelijk in twee delen uiteen. Een jongeman, die in Califomië voor verzekeringsmaatschappij en autoschadegevallen bekijkt, maakt zijn garage meteen tot een om bouwplaats voor gesto len auto's. Dat gebeurt in sa menwerking met familie en en kele helpers. Op een wandbord worden dt diefstallen netjes bijgehouden. Hoe allerlei uit zonderlijke auto's in minder dan een minuut van eigenaar wisselen wordt in dat deel uit voerig uiteengezet De politie komt er met geen pink tussen. Gelukkig valt een gefrustreerde bruidegom uit de boot en dan kan het sein worden gegeven voor de achtervolging van een gele Mustang, die zelf als wrak eindigt maar tevoren in een veertig minuten durende film- jacht 93 andere wrakken op de weg heeft gelaten. Met specta culaire opnamen toont de laat ste helft voor de liefhebbers opwindend botswerk. Het eer ste deel heeft weinig diepgang en de regisseur-hoofdrolspeler identificeert zich nogal onsym pathiek met het patsersmilieu. Maar zo heldbaftis is dat niet.. In de matinees „De dansmees ters" met Laurel k Hardy in PASSAGE en PASSAGE (BIO. Maasland De Oudheidkundige Werkgroep Maasland is meer dan verontrust over het door de gemeente gevoerde beleid ten aanzien van de monumenten in het dorp. De werkgroep wijst op enkele negatieve voorbeelden wat betreft de restauratie van monu menten. Van het pas afgesloten monumentenjaar is in Maasland ook niet veel gebleken. „Landelijk ge zien is men in verschillende gemeenten in die opzet geslaagd", stelt Hans Vingerling namens de werk groep. „Wat Maasland betreft kunnen we slechts als geslaagd particulier initiatief noemen de restauratie van de korenmolen „De Drie Lely's." ter", brengt Vingerling de me ning van de werkgroep over. „kan gewezen worden op de verbouwing van de oude boer derij aan de Burg. Van der Lelykade nr. 7. Die is zo ingrij pend veranderd, dat men nau welijks meer van een monu ment kan spreken. Deze ver bouwing. waarvoor de gemeen te weliswaar vergunning ver leende - kennelijk niet geheel volgens de wettelijke voor schriften - hield slechts in dat de voorgevel van de boerderij overeind bleef. Daarachter is echter een geheel nieuwe bun galow gebouwd", aldus Vinger ling. „De wet verstaat echter onder een monument het gehele pand". In. Maasland wordt zelfs al gesproken van een HoBy- wood-aehtige boerderij. De werkgroep is teleurgesteld dat het monumentenjaar in Maasland geen betekenis heeft gehad. Doelstelling was im mers ona de bevolking bewust te maken van de waarde van monumenten binnen de samen leving, onder bet motto: „We hebben geen monument meer te verliezen". „Dit hield onder meer in", aldus Hans Vinger ling, „dat de overheden in sa menwerking met partikulieren zich zouden inspannen voor bet behoud van de resterende mo numenten". 'Het enige initatief daartoe van de zijde van het Maaslandse ge meentebestuur was het houden van een fietstocht. Deze door de oudheidkundige werkgroep, in samenwerking met de school hoofden georganiseerde tocht, voerde de leerlingen langs di- „In dit verband" aldus de veront- verse monumenten in het dorp. ruste maar nog meer teleruge- „Als negatief voorbeeld ech- stelde werkgroep, „moet wor den gewezen op het gedrag van de gemeente met betrekking tot het monument naast het ge meentehuis". Dat is het pand 's-Herenstraat 15 laatstelijk be woond door de familie Barend- recht „Dit pand behoort tot de belangrijkste monumenten van Maasland", aldus Hans Vinger ling, „zowel uitwendig als in wendig". In dit zeventiende- eeuwse pand heeft vroeger ook burgemeester Van der Lely ge woond. Dit pand is sinds eind 1972 in het bezit van de ge meente. De bedoeling was om het te restaureren en het te gebruiken als uitbreiding van het gemeentehuis. Na ruim drie jaar leegstand is er echter nog steeds geen definitief bestem mingsplan. Volgens de werkgroep is het huis gedurende die tijd volledig ver waarloosd en hebben de leeg stand en de onvoldoende be scherming tot gevolg gehad dat er regelmatig wordt ingebro ken. Kostbare tegelwanden en ornamenten zijn vernield of ontvreemd. Burgemeester J. van den Brink: „Zo spijker je het dicht, of zo is er weer inge broken. Veelal gebeurt dat 's nachts". Rein de Graaf, coördinator van de werkgroep, vult Vingerling aan: „Met het oog op deze toe stand heeft de oudheidkundige werkgroep al eens aangeboden het pand zolang te betrekken als werkruimte en eenvoudige onderhoudswerkzaamheden te verrichten. Dat zou de gemeen te vrijwel mets gekost hebben. Op dit voorstel werd echter niet gereageerd". De langdurige leegstand en het gebrek aan onderhoud is het pand niet ten goede gekomen. Nagenoeg alle kostbare voor werpen als tegels en smeed werk zijn ontvreemd. Hetgeen door kenners moet zijn ge beurd, want tegels van generlei waarde liet men ongemoeide De kelder is echter geheel ontdaan van de fraaie te gel ver sieringen, die het pand rjjk is geweest. Na een opmerking van de werk groep heeft de gemeente wel een aantal waardevolle spullen uit het pand verwijderd. De fraai gebeeldhouwde en ge kleurde kop in de bal van het huis heeft het nu echter door diefstalpogingen of vandalisme ook moeten ontgelden. De neus van het unieke beeldhouwwerk je is afgebroken. Het pand ver keert verder inwendig in dusda nige staat - open gebroken vloe ren, vernielde kasten e.d. - dat er een oorlog lijkt te hebben gewoed. Behalve de voorgevel van het pand herinnert niets eraan, dat het volgens de werk groep tot de belangrijkste mo numenten van Maasland be hoort BESCHERMD „Wat wil de gemeente Maasland nu eigenlijk met betrekking tot de monumenten en het be schermd dorpsgezicht?", 20 vraagt de werkgroep zich nu af- Vingerling: „In het begin van de jaren zestig heeft Maasland, als één der eerste gemeenten in Nederland, er bijzonder voor geijverd om het centrum tot beschermd dorpsgezicht te la ten verklaren. Tot nu toe is er echter nooit een noodzakelijk bestemmingsplan voor dit be schermde gedeelte vastgesteld". Volgens de werkgroep ont breekt het de gemeente kenne lijk aan vaktechnisch personeel dat deskundig is terzake van monumenten en dat voorlich ting kan geven aan bewoners over eventuele verbouwingen of veranderingen aan gevels. Tevens meent de werkgroep dat de gemeente weinig behulp, zaam is bij het inschakelen van monumentenzorg omdat tussen beide instanties weinig overleg plaats vindt. „Wat in andere gemeenten, die niet 20 voorop liepen bij het verkrijgen van een beschermd stads- of dorps- gericht, wel het geval is", licht Vingerling toe, LEEFBAARHEID Uit een en ander spreekt de be zorgdheid van de oudheidkun dige werkgroep over het beleid van de gemeente met betrek king tot de Maaslandse monu menten en in samenhang daar mee over de leefbaarheid van het oude centrum. „We zouden graag zien dat hier in de toe komst meer aandacht aaan be steed wordt", besluit Hans Vin- getting. Hl 11 mill Wat het schromelijk verwaar- 8 loosde pand naast het gemeen- g tehuis betreft staan er op korte tlp^if termijn geen verbeteringen op m ff l' ifl? ff JmJm: Cf'/i het program. Burgemeester f 11' Van den Brink: „De opdracht tSfg "y i| &HË ÜIMÜ tot het maken van een schets- -MPfflilp* ontwerp is gegeven. De ge- meenteraad had hiervoor in «imf Jff JÊwÊÈÉ oktober 22.500 gulden voor uit- Lgg|g|M getrokken. De uitwerking van y die plannen verwacht ik niet voor dit jaar", aldus Van den Brink. Op^de gemeentebegro- land geen geld - een in verhou- ding klein percentage moet de gemeente zelf betalen - voor IS Een van Maaslands belangrijkst» monumenten "ïiet er van !b^chennd doL^ binnen uit als een uitgeleefd krot. maar de resten wandbe- ïicht" ten spijt.. kleding herinneren aan een rijker verleden. Het zeventiende eeuwse woonhuis aan de Herenstraat in Maasland, par naast het ge meentehuis; een dichtgespij kerd monument.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1976 | | pagina 4