Duivensport slacl itoffer* van flatbouw Tiny Moos profiteert van blonder Carol Folio goede grond Aangepaste hokken Toch winst voor Schiedam nood zakelijk Kapitein Rob jan oiauv? Nieuwe kleutercursus in Oost Kortsluiting 'VRIJDAG 30 JANUARI 1976 IK WERK WEL A&RO-e C?£ LAAT STE TUD EN AAUN SCHILDE- »UEN WORDEN RECELisX ÊOED V ESKOCwT CCK 'Aat RS CLAVE ORDRACHTEN J*U heb je ei&smlu^ sein vastï KU"NiSTHA\5ELAAR.D-E VOOR «JE VERKOOPT WACHT gëPslS- HE& JS OO-T 6EHOORO van LAS2UO ÖftUNWCHL IK KEN ME,LV GOED HU ISSEN1 VESlSND VAfxj NMvJNI OO'W HU »S WVNCVWE TE ADVISEREN 'N zakk O'S ©Ris- yAN^. KA'JWN EEN Kftó is HET 1 NU KAMSmuiS ER BESTE VOOR EEM NIET MEER. BI! SNEL GROEIENDE TOMAttMPlANT. WAAROM HES JE NIET VERTELD, DAT JE HET GiAS ER RL INGEE6T HAD? Gffif Ml! Elm JA, MAAR DOE DE KAMER, POLLE.'J l VOORZICHTIG, soiz-o. 2434. Ja, Rob mag meerijden naar de haven. Wanneer de kar het kasteeltje passeert, vraagt Rob wie daar woont. „Dit is het kasteel van Don Romeo," vertelt de voerman trots; „een groot en rijk man, bezitter van het groot ste deel van het eiland. Hij bezit ook vele schepen en is boven dien een geleerde van naam. Ze i, dat hij de wereld wil hervormen en er een nieuw pa radijs van wil maken. Maar dat zal hem wel nooit gelukken».." „Nee," zegt Rob, „dat denk ik ook." „Kent u hem dan?", vraagt de voerman. „Ik eh...ja, ik geloof, dat ik hem wel eens heb ontmoet," antwoordt Rob, die dan maar gauw over wat anders begint Na een lange rit komt de ossenkar in het stadje aan. Rob bedankt de voerman voor zijn hulp en dan laat hij eerst zijn baard afscheren, cm daarna naar de haven te gaan. Daar ligt zijn schip. Een paar dagen houdt Rob zich nog schuil, tot hij op zekere dag door de radio tot zijn verbazing het bericht hoort, dat alle ver dwenen atoomgeleerden zijn te ruggekeerd. Lupardi heeft dus toch woord gehouden. De vol gende dag gaat hij naar de ha ven om voorbereidingen te tref fen voor zijn terugreis naar Ne derland. Een nieuw tafereel. Onovertroffen koorzang met orkestbegeleiding. Andere solisten zijn met 20 su bliem als vrouw Brink en Manus, begrijpelijk, maar toch ook ver schrikkelijk goed' En dit alles met medewerkers van eigen plaats. Het is toch maar geweldig, uniek voor de polder' Vrouw Brink en Manus komen weer op Het publiek heeft erop zitten wachten Hoofden rekken. Mor»- dern, soms wijd open - waar halen ze het in godsnaam vandaan. In het dagelijks leven toch ook maar heel eenvoudige boerenmensen, doodgewoon ais ieder ander hier. En ziet en hoort ze. Het is een sprookje, veel meer, het is giganti sch! Hei gaat goed, best. boven verwachting' Aife pechduiveltjes lijken op de vlucht. De dirigent is meer dan tevreden, al blijft hij uiterst gespannen. Het ene tafereel volgt Op het andere Betoverende kostuums, zang en muziek vormen een bonte menge ling. een verrukking voor oor en oog, waaraan geen einde lijkt te komen. Vrouw Brink en Manus zijn de grote sterren. Hun aanvankelijke zenu wen zijn geheel verdwenen. Zij denken alleen nog aan zingen en speler. Alles gaat hun gemakke lijk. goed en natuurlijk af Het is of zij al wie weet hoeveel keren in hun glansrollen zijn opgetreden en toch is dit nog maar de pre miere. Manus is een geweldenaar, je kan niet anders zeggen, Maar vrouw t Brink, zij is een klasse apart. Met haar is niemand te vergelijken. Zij steekt met kop en schouders bo ven iedereen uit, draagt de hele, wonderbaarlijk schone opvoering. Zij zingt en speelt zo natuurlijk en ongedwongen, dat zij alles err ie dereen geestdriftig maakt. Daarbij dwingt zij zich zelf om in algehele overgave het uiterste, zo mogelijk nog meer te geven. Jo Brink- Oe Goede beleeft de triomf van haar leven. Jan Brink zit naast vader en Lïa op de rij van de notabelen, dominee, pastoor, dok ter, dierenarts en burgemeester. Wat weggedoken, de wereld om zich heen vergeten. Het is alsof hij. helemaal alleen onder, een geweldig blauwe en zonovergoten hemelkoepel een goddelijke mu ziek en zang hoort.' Hij staat met zijn vader onder het bladerdak van ue esdoorns langs de boerde rij. Vader rookt zijn pijp. 2e zien naar de horizon. Het licht er, flit sen. schichten. Onwezenlijk hel- derrem licht, nu over de hele einder, vloeit uit, opwaarts over het azuur- De laatste klanken verklinken. Het doek valt. Even is er een doodse Stilte. Dan een geweldig applaus. Het doek wordt gehaald. De diri gent wordt op het toneel geroe pen. De zaal staat, het applaus houdt aan. Vrouw Brink. Manus en de dirigent omhelzen elkaar. Het applaus zwelt aan lot een ovatie. Buigingen en gulle hand bewegingen naar alle medewer kenden. naar het orkest- Het applaus is niet te stiller». Bloem stukken voor vrouw Brink, Manus. de dirigent. Het is geweldig. Brink. Lia en Jan op het podium. Het applaus gaat weer crescendo. Ze dragen een grote krans, 2elf ge maakt van bloemen uit de tuin. Vrouw Brink ziet ze. haar afrika nen. goudsbloemen, violen, as ters. anjers, kleurrijk geschakeerd. Innige omhelzingen. De mannen willen wat tegen elkaar zeggen, maar hun stemmer» komen niet boven het rumoer uit. Van Lia hoort vrouw Brink: „Moeder" Hun ogen zeggen meer dan woorden. Als pastoor Verhoef tenslotte op het podium te kennen geef! het woord te witter» voeren ebt hel tumult weg. De bejaarde grijze en flink gebouwde pastoor weet maar moeilijk te beginnen. Hij geeft het grif toe. Woorden kunnen niet zijn gevoelens vertolken. De hele avond was een betovering. Hoe kunnen mensen dit presteren. ..Dank. dank. honderdvoudig har telijk dank. Namens allen hier in de zaal en uil de gehele polder. Hier is iets ongelooflijks geschied. Talent, muzikaliteit, doorzettings vermogen liggen aan dit grandio ze resultaat ten grondslag. Maar bovenal: samenwerking en een dracht. Rooms en protestant heb ben hier naast en met elkaar ge werkt. verschil in geloof was uit geschakeld: met wat scheidt, doch wat bindt was de grote lei draad. Uitgave: SlJTHOFF PERS BV Deze krant verschijnt ïn het gebied Nieuwe Waterweg-noord (van Schiedam tot Hoek van Holland) en is uitsluitend verkrijg baar in combinatie me! het Rotterdamsch Nieuwsblad (in Maassluis eveneens in combinatie met de Haagsche Courant of Het Binnenhof). REDACTIE Chef: M, van den Anker Redactie Schiedam: M. G. de Bruin en W. J. van der Post. Redactie Vlaardingen: T. van Rijn en C. van der Wel. Sportredactie; B. v.d. Berg (Vlaardingen) en C. H. Soeters (Schiedam) De redactie Schiedam is gevestigd aan de Broersvest 3a, tel. 262566. (Ook te bereiken via postbus 137, Schiedam) De redactie Vlaardingen is gevestigd aan de Brede Havenstraat 6, tel. 343229. (Ook te bereiken via postbus 110, Vlaardingen) Berichten voor de redactie kunnen per telex worden doorgege ven, Telexnummer 32177 PLAATSELIJKE CORRESPONDENTEN Maassluis: C. van de Lely, Van Beethovenlaan 625, tel. 01899-12056 Mevrouw N. Wustrow, Torenvalkstraat 13, tel. 01899-1513S Maasland: S. P. van Zuilen. Dlepenburchstraat 34, tel. 01899- 16143 Hoek van Holland: L van Ooijen, Mahustraat 135, tel. 01747- 2304 ABONNEMENTEN Opgave van abonnementen kan geschieden op de volgende adressen: Broersvest 3a, Schiedam, (tel. 010-266091) en Brede Havenstraat 6, Vlaardingen, (tel. 010-354525, b.g.g. 354507) Voor inlichtingen over administratie en abonnementen kan men verder terecht bij het Rotterdamsch Nieuwsblad, tel. 010-144144 KLACHTEND! ENST Dagelijks van 1B.30 lot 20.00 uur en zaterdags van 17.00 tot 19.00 uur: tel. 010-144144 en 070-624562 Agentschap: Rotterdamsch Nieuwsblad, Maassluis: Bilderdijk- laanB, tel. 01B99-17174 NABESTELLEN FOTO'S Geplaatste foto's kunnen worden nabesteld bij de fotoredactie van het Rotterdamsch Nieuwsblad, tel. 010-144144, toestel 152. ADVERTENTIES Advertentietarieven op aanvraag, tel. 010-144144 de rijksoverheid als die van tal van grote gemeenten duidelijk geworden is. Zij zien in de na bije toekomst de vrijetijdsbeste ding als het probleem in de wereld van morgen. Men zal dan ook in toenemende mate rekening moeten houden met het feit, dat voor zeer velen de beschikbare vrije tijd sterk zal toenemen. Die vrije tijd zal toch op één of andere manier moe ten worden opgevangen. Nu kan men met een actieve sport beoefening daar veel aan doen. Maar in de eerste plaats is op dit moment slechts 12 15% van het daarvoor in aanmer king komende deel van de be volking daarbij betrokken. Als men verder bedenkt, dat de leeftijd tot welke dit mogelijk is meestal op 35 jaar moet wor den gesteld, dan zal het duide lijk zijn, welk geweldig pro bleem wacht. Bepalingen Eén van de problemen ligt name lijk bij de woningen, welke met Rijkssteun worden gebouwd. Deze woningen zijn veelal bij woningbouwverenigingen on dergebracht, waarvan de desbe treffende besturen door wette lijke bepalingen werden ge drukt op hun verantwoordelijk heid aangaande de leefbaarheid van de wijk en het welzijn er van. En hier ligt meestal de adder onder het gras. Want wat verstaat men daaron der? Dit is het grofe probleem en wanneer de duivenliefheb- bers erin slagen het grote be lang aan te tonen, dan is er eindelijk eens een kans dat er, naast de betreffende verbods bepalingen, spelregels voor het verlenen van ontheffingen zul len worden gesteld. Toestemming Hoeveel mensen zouden, als zij daartoe de kans kregen, post- duivenliefhebber worden? Men kan b.v. wel zeggen: „Wie de jeugd heeft, heeft de toekomst", maar men moet ze dan ook de kans geven. Het verhaal dat in een flatgebouw geen duiven kunnen worden gehouden, is onzin. Alleen, men moet zich wel beperken en natuurlijk toe stemming van B en W hebben, of van woningbouwverenigin gen, maar dan komt men weer terug op de leefbaarheid van de wijk en het weizijn daarvan. Wat al eerder in dit verhaal is besproken. Het is geen toeval dat, terwijl andere takken van sport een gestage groei kennen, de dui vensport, wat het aantal leden betreft, nauwelijks enige groei te zien geeft omdat de mogelijk heden te gering zijn. Schiedam De eerste winstpunten in het toernooi om het damkampioenschap van Schiedam gingen dit jaar naar Tiny Mous, toen zijn broer Leo door een positionele blunder een eenvoudige remise uit han den gaf. Titelverdediger Wim Vrijland had zich reeds voordeel verschaft tegen Johan Onink, die tot overmaat van ramp in een damzetje trapte en opgaf. De derde winst was voor Piet Bastiaanse, die Peter Lansbergen in de onvoltooide hekstelling nam en met een onweerlegbare dreiging confronteerde. In het ingewikkelde duel van de debutanten kwam Joop van der Schalk tegen Ronnie Heusdens niet verder dan remise, hoewel hij zelf meende gewonnen te hebben gestaan. De partij Peter Bakker Dick van Schalk werd na 60 zetten afgebroken, in een stand, die vermoedelijk wel remise wordt De partij Theo Vrijland Ger Tegelaar werd uitgesteld. Morgen starten ook de spelers uit de B- en C-groep, zodat dan dammers in de slag zijn. In de B-groep lijken Cees den Boer en de zich herstellende Tom Tilman de grootste kansheb bers. Daarnaast kan J. v.d. Zon, de grote onbekende, misschien voor een verrassing zorgen, ter wijl men tevens belangstellend uitziet naar de resultaten van Ben Bastiaanse, Bert Lassooy en Bert Utens, de opkomende jeugd in deze groep. Een prognose stellen voor de C-groep is nog veel moeilijker. Onder de jeugd lijkt Jan van StigtThans de sterkste con current van routiniers als Jan Key, Anton Risseeuw en D. Zonneveld en is zeker niet kan sloos voor de titel. Schiedam In centrum Oost aan de Dr. Zamenhofstraat start maandag een cursus voor de ouders van kinderen in de leeftijd van 1 tot 7 jaar. Deze zogenaamde kleutercursus wordt gegeven door de Stich ting Kruisraad, die de opvoed kundige problemen voor de ou ders ook al eens behandeld heeft in het bureau aan de Wes terkade, Gastvrouw tijdens de 6 of 7 les- avonden zal zijn zuster De Key- ser. De kosten bedragen tien gulden voor de gehele cursus. Belangstellenden kunnen zich opgeven bij Hannie van den Heuvel, Professor Kamerlingh Onneslaan 160. Vlaardingen Vermoedelijk als gevolg van kortsluiting is giste ren van een woning aan de Huygensstraat het dakbeschot in brand gevlogen. Enkele goe deren gingen verloren. De be woner is verzekerd. Schiedam Ondanks de 4-2 achterstand bij bet afbreken, heeft Schie dam 1 in de promotie klasse van de RSB Euro poort Z een nederlaag bezorgt. De einduitslag is 5 1/2-4 1/2. Schiedam heeft zich met deze overwinning uit de de gradatiezone geschaakt. In klasse 3C behield Shell 1 heel duidelijk de leiding. Het nam met de6 1/2-1 1/2 overwinning op Hillegersberg 3_zeïfs nog meer afstand van de naaste concurrenten. Overschie 4, dat ook nog ongeslagen was, kwam tegen Het Zwarte Paard 1 uit Schiedam niet verder dan een 4A gelijkspel. Groenoord 2, de nummer drie in deze klasse, mocht het tegen de nummer vier opnemen. Dit is Maassluis 2, dat echter twee matchpunten minder dan Groe noord had verzameld. Het zul- len er na deze wedstrijd waar schijnlijk ook niet meer wor den. Na de eerste speelperiode van 3 1/2 uur had Groenoord een voorsprong van 3 1/2-2 1/2 genomen, een einduitslag van 4 1/2-3 1/2 wordt verwacht De eerste tientallen van de schaakverenigingen Groenoord en Schiedam spelen in de eerste week van februari een uitwed strijd. Zij treden respectievelijk aan tegen SchiebrieJc 2 en Over schie 2. Een hele zware dobber voor Groenoord. Duiven: slachtof fers van torenflats. Schiedam Het is met de mogelijkhe den tot het houden van postduiven in Nederland, en dat met name in de gro te steden, droevig gesteld. Allerlei verbodsbepalingen, welke meestal in huurcontracten van woningen voorko men, hebben daar toe het nodige bij gedragen. Ook zijn er gemeenten, die het houden van postduiven zoveel mogelijk tegengaan. Hierbij moet wel worden gezegd, dat in het verleden de duivensport niet be paald zo'n beste naam had en ook dat vele doivenlief- hebbers daar in be langrijke mate schuldig aan waren. Maar er is nu een andere tijd. De liefhebbers stel ten zich anders op: eu n ziet het aan de veel be tere bokkenbotzw; men beseft dat men geen on nodige overlast moet veroorzaken. Ook is er een duidf positieve opstelling, .«.neer het gaat om U n edemens hnlp te biedt., als het nodfg is. Denk maar eens al al die grote ac ties", waarbij de duiven sport zich niet onbe tuigd heelt gelaten. Nu zal men zich misschien afvra gen, wat is eigenlijk de bedoe ling van dit verhaal Nou, dat men langzamerhand in die an dere tijd is aangeïand dat ook

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1976 | | pagina 2