Dijkbewaking c ©i t ekende dienstplicht Feestelijk werk van Manon Litli en Frank Letterie Maaslands Jongerenkoor Het Hemeltje in De Teerstoof Feest voor Zevensprong Bromfietser opgenomen Koninklijke onderscheiding Natuurgenot in huis SGP vergadert In gemeentemuseum Maassluis: VRIJDAG 30 JANUARI 1976 3 De „sol daten" van het Dijkbewa- kingsle- ger. alle vijf afdelingen is er een afdelingscommandant Dat is in vier districten een hoofd van de technische dienst van dat district De hoogste verantwoording wordt gedragen door de dijkgraaf en hoogheemra den van het Hoogheemraad schap Delfland. Zoals het verplicht is aan de dijkbewaking deel te ne* men, zo is het natuurlijk ook verplicht om aan een oproep gehoor te geven- Niet opkomen kan volgens de algemene keur, een poli tieverordening, door het Hoogheemraadschap be straft worden. De maxi mumstraf is vijftig gulden boete of zes dagen hechte nis. Minder valide mensen komen voor het dijkleger niet in aanmerking. Evenmin als bestuurders van overheden, geestelijken, artsen en on derwijzers. Maasland Het Jongerenkoor Maasland gaat volgende week van start. Dinsdag 3 februari vindt de eerste repetitie plaats in zaal de Magneet, 's avonds om zeven uur. De leiding is in handen van Addie de Jong. Voor er gezongen wordt, zijn er nog enkele mededelingen over de juiste repetitie-avonden en het aanvangstijdstip daarvan. Schiedam In het zolder theater in De Teerstoof komt morgenmiddag het poppentheater Het Hemel tje. Tineke Knol zal dit keer het stuk De Paradijsvogel opvoeren. De toegangsprijs voor deze voorstelling aan de Nieuw- straat 12 bedraagt een rijks daalder. Schiedam Voor leerlingen van de kleuterschool De Zeven sprong wordt dinsdag 18 mei een groot feest gegeven in cen trum Oost aan de Dr. Zamen- hofstraat Tijdens dit festijn treedt Woudi de Clown op. Op maandag 2 februari komt Woudi de Clown, in het dage lijks leven beter bekend als de heer Woudenberg, op een ou deravond van de Zevensprong. Deze bijeenkomst wordt gehou den in de aula van de Prof. dr. Kohnstammschool aan de Fah- renbeitstraat, De komiek zal deze avond onder de titel „Van duim tot mario net" een poppenspeldemonstra tie geven. Vlaardingen Met onbekend let sel is de 29-jarige J.A.F. in het Holyziekenhuïs opgenomen. Dat gebeurde na een aanrijding op de kruising van Lepelaar/- Dillenburg en Zwanensingel. De Vlaardinger, die op een bromfiets reed, kreeg geen voorrang wan de automobilist J.K. (22), De voertuigen kwa men met elkaar in botsing. De bromfietser moest naar het zie kenhuis worden vervoerd. Vlaardingen Vandaag is de heer L. Voorburg uit Vlaardin gen onderscheiden met de Orde van Oranje Nassau. Hij ont ving zijn medaille uit handen van burgemeester Hem van Schiedam, die dit deed uit naam van burgemeester Kie- boom van Vlaardingen. Dit feestelijk gebeuren vond plaats bij Wilton Fijenoord waar de heer Lieve als afdelingsbaas 45 medewerkers onder zich heeft. Veertig jaar geleden trad hij bij het bedrijf in dienst als leerling-draaier op de bedrj jfs- school. Maassluis Een feeste lijke tentoonstelling dit-, maal in' het gemeente museum Maassluis. Tot en met 8 februari zijn daar schilderijen en te keningen van Manon Li- th, en bronsplastieken van Frank Letterie te bezichtigen; gevarieerd werk, dat duidelijk laat zien over welke voor treffelijke eigenschap pen de kunstenaars, die ze vervaardigden, be schikken. Manon lath, die sinds 1969 in Maassluis woont en werkt en daarbij voorkeur schildert en tekent, houdt kennelijk van haar woonplaats. Het grote schilderij, dat Maassluis' Gro te kerk en huizen rond de haven laat zien, is een feeste lijk doek, waarop Manon Lith een sterke contrast- en coun- tourenwerking met een fijn doorspelend zonlicht realiseer de. Ete Govert van Wijnkade, Noordgeer en Kerkeiland zijn eveneens van die karakteris tieke Maassluise plekjes, die de kunstenaresse inspireerden tot tekeningen, die haar doen kennen als een kunstenaresse, die „muzikaal" te werk gaat in haar meerstemmige lijnenspel, Van haar hangen er ook ver scheidene portretten, jongens en meisjes, die direct aanspre ken en door wrocht zijn uitge werkt. Manon Lith toont zich eveneens als een gevoelig kunstenaresse, die bewogen is met het lot van oudere men sen, die de nieuwbouw amper aankunnen. Problemen als lucht- en watervervulling en overbevolking gaan haar even eens ter harte, maar ook kan ze genieten van de aanblik van het dagelijks voedsel als aard appelen, rode kool en uien, die ze haast grijpbaar op haar pla ten zet, Met grote toewijding tekent en kleurt ze deze „alle daagse dingen". Fijn verstild weet ze ook een landschap of een stadsgezicht te realiseren, getuige het werk dat haar uit de vingers kwam na een reis door Joegoslavië. De bronsplastieken van Frank Letterie zijn stuk voor stuk fijn om te zien of zo maar even in de hand te nemen. Deze kunstenaar uit Voorburg, kreeg zijn beeldhouwersoplei ding aan de Haagse akademie en aan de Rijksakademie in DOOR JAN ZWART Amsterdam. Hoofdzakelijk is hij beeldhouwer en medaiïleur van portretten, figuren, paar den en penningen. Vereerd met de Prix de Rome (1961), de Jacob Hartogprijs, een sub sidie van de Stichting Kunste naarsverzet en met de mate- riaalprijs van de Jacob Maris- h stichting, maakte hij allengs verscheidene reizen door Eu ropa en kreeg hij ook penning opdrachten voor World Press Photo en voor de vereniging van Penningkunst Zijn plas tieken zijn sterk van beweging en expressie. Opvliegende kip pen, vechtende hanen, galop perende paarden en worste laars komen energiek uit zijn handen en vingers. Maar ook kan Letterie uiterst gevoelig werk afleveren, wanner het fi guren betreft als moeder en kind, een slapende amazone, een kind met kat, en baad sters. Van grotere objecten laat de tentoonstelling tevens de voorstudies zien, zoals het schaap met lam, dat elders in Maassluis in het groot staat afgebeeld. Fijnzinnig en gees tig gaat Letterie ook te werk, wanneer hij bijvoorbeeld meisjes aan het strand ver beeldt. Het wijzen naar de zee, het afweren van het zonlicht, het zijn van die kleine accen ten, die zijn kunstwerken een extra en aparte bekoring ge- v\jn. Gemeentemuseum Maassluis, Zuiddijk 16. Manon Lith, schilderij en en tekeningen; Frank Letterie, bronsplastie ken. Openingsuren: dinsdag l/m zondag 14- 17 uur; dinsdagavond 19-21 uur. Tot en met 8 februari. Vlaardingen/Maassluis/Schiedam Het ge knal en gesis en gehuil van het oud en nieuw-vuurwerk was nog maar nauwelijks in de oren uitgeraasd of een nienw lawaai trok de aandacht. Een zeer zware storm, die gedurende lange tijd orkaankracht be reikte trok over ons land. Bij vele Neder landers kreeg de herinnering aan de wa tersnood van 1953 weer een beangstigende helderheid. Niet voor niets overigens. De storm viel evenals in 1953 samen met een springvloed en de windrichting was ook ditmaal noord-west. Zaterdagmiddag de derde januari om drie uur werd in vrijwel geheel Nederland een volledige dijkbewa king ingesteld. Wie zijn deze wakkere wa kers over 's lands water keringen? Zijn het dap pere vrijwilligers, die het aan de zee ontstolen land tegen een nieuwe invasie van water wiï- Schiedam De Aquarium- en Terrariumvereniging „Natuur genot in Huis" houdt op maan dag een contactavond in ge bouw Christelijk Sociale Be langen, Lange Haven 73. Voor deze avond is uitgenodigd de heer J. G. 't Hooft uit Hendrik Ido Ambacht. Zijn gespreks stof is gericht op de houders van een aquarium die over wil len gaan tot het kweken van tropische visjes, dus ook voor eventuele „beginners" bijzon der interessant, Bijzondere aandacht besteedt deze ervaren aquariaan aan de samenstel ling van het water van zo'n onderwaterwereldje als levend kijkvenster. Hardheid, en zuur graad, enz. van dit water zijn voor een goed functionerend aquarium van het grootste be lang. Vandaar dat hij daadwer kelijk enkele bepalingen zal uitvoeren op watermonsters genomen in bestaande aquaria die de bezoekers zelf kunnen meebrengen. Naar aanleiding van een vorig jaar, gehouden enquete kreeg het bestuur een inricht over de belangstelling welke onder de leden bestaat voor het inrichten en houden van een terrarium. Kleine biotoop)65 voor reptielen en/of amfibieën waarvoor de belangstelling de laatste jaren sterk toegenomen is. Dit viel ook uit de uitslag van de enquete onder de leden te con stateren Het gevolg hiervan is geweest, dat er een voorlich tingsavond over het terrarium is gehouden met als spreker, de heer Laurens, die zelf beschikt ever een grote collectie hagedis sen. Schiedam De Staatkundig Ge reformeerde Partij houdt van avond een vergadering in de Hoeksteenkerk op de hoek van de Warande en de Burgemees ter Knappertlaan in Schiedam. Spreker voor de SGP is ds. W. J. van der Post uit Berg Am bacht. De vergadering begint om acht uur. len beschermen en daar voor bij nacht en voor namelijk bij ontij over dijken en duinen wande len? Of zijn het gewone ambtenaren van de ge meentewerken die dit bij hun normale taak moeten doen volgens een geheime clausule in bet arbeidscontract? Geen van beiden. De man schappen van het dijkleger worden gerecruteerd uit de bevolking. Niet op basis van vrijwilligheid. Jaarlijks worden in het gebied Water weg-noord mensen door het Hoogheemraadschap Delf land aangewezen voor de dijkbewaking en weigeren mag niet Dijkbewaking is een soort tweede dienst plicht Een geheime dienst plicht. Leger Het dijkleger van het Hoog heemraadschap is driehon derd man sterk. Het schap is verdeeld in vijf districten, die op hun beurt zijn ver deeld in polders. Deze pol ders geven suggesties aan het schap welke mannen ge recruteerd kunnen worden. De diensten die de bewa kers verrichten, zijn tweele dig. Allereerst bestaat de beperkte dijkbewaking. Dit betekent dat de dijkbewa- kers zich thuis gereed moe ten houden. Zij kunnen dan snel worden opgeroepen. Begin vorige-week is twee maal beperkte dijkbewa- Cavalerie king ingesteld. gestelde verzamelpunt. Elk district heeft zijn eigen ver zamelpunt. Het Schiege- maal in Schiedam en de Bomersluis in Maassluis zijn de verzamelpunten in het Waterweggebied-noord. Bij de laatste werkelijke dijkbewaking, begin deze maand, kwamen tweehon derd van de driehonderd man op. Mr. P. A. R. Ver beek, hoofd algemene zaken en personeelszaken van het Hoogheemraadschap Delf land, noemde dit een ver heugend grote opkomst. Ten tweede is er de werkelij ke dijkbewaking. De man nen worden alle driehon derd opgeroepen. Dit ge schiedt telefonisch, per tele gram of, in geval van nood, per taxi. De mannen gaan naar het van te voren vast- Het leger wordt gesteund door een uitgebreide cavale rie. Vreest een dijkvvaker een doorbraak dan neemt hij contact op met de lei ding. Deze dirigeert dan vrachtwagens met zandzak ken en ander verdedigings materiaal naar de bedreig de plaats. De materialen, zand en vrachtwagens, wor den veelal geleverd door aannemers. Vaak staan er voortdurend een aantal ge laden wagens klaar. Deze kunnen dan bij alarm on middellijk uitrukken en de eerste klappen opvangen. De bewakers zijn zelf ook door Onno Schoonheijt niet geheel machteloos. Zij zijn bewapend met een spa de en zijn verplicht laarzen te dragen. De spade en laar zen dienen bij een oproep mee genomen te worden naar het verzamelpunt. s Opmerkelijk verschil met het leger van de Nederlandse strijdmacht is de vergoe ding. De dijkwakers kun nen rekenen op een vergoe ding per uur, afhankelijk van tijdsduur en tijdstip, die te vergelijken is met het uurloon van een bouwvak- 'ker. Deze vergoeding ligt dan tussen de tien en twin tig gulden per uur. Ook de aannemers krijgen de gele verde materialen en ar beidsuren vergoed. Al deze kosten komen voor reke ning van het Hoogheem raadschap. Het is niet moei lijk om uit te rekenen dat de dijkbewaking begin deze maand handenvol geld heeft gekost. Discipline Het liefst heeft het Hoog heemraadschap mensen die in dienst geweest zijn. „Die zijn gewend aan discipline en kunnen ook beter tegen ontberingen", aldus de heer Verbeek. Er zijn dan wel geen officieren, maar lei ding is er wel. Het opperbe vel berust bij de directeur van de technische dienst. In Maassluis. Schilderij van Manon Lith. Paarden. Bronsplastiek van Frank Letterie.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1976 | | pagina 3