De nieuwste rages errinnophilie Felle kritiek op te algemene nota communicatie centrum Autodieven racen in Zandvoort mr.K Ui' 11 ating schokt 11 akkersh aven „Alles wat nieuw iswordt met achterdocht benaderd99 Yoorrangs fout EENLING i EENDRACHT Keukenbrand Ruilbeurs in De Jeugdhaven „We willen niet in een achterbuurt" Nachtsloten Gescheurde tong Belangstelling voor Zwols woningexperi ment JUBILEA BIJ WILTON Lunchconcert Brug dicht Lezingen over archeologie rond Schiedam 1JSLEED DINSDAG 3 FEBRUARI 1976 DoorOnno Schoorheyt Yiaardingen Het legioen verzamelaars heelt naast de postzegels, de suikerzakjes, de lucifermerken en de sigarenbandjes weer eens iets nieuws. Het zijn de herdenkingszegels. Sinds Groningen in 1972 met een aantal herdenkingszegels kwam, hebben vele steden dit voorbeeld gevolgd. Niet alleen steden trouwens. Ook instellingen gaven herdenkingszegels uit. Dat had een speciale bedoeling. De opbrengst was voor het goede doel. Zo zijn er zegels uitgege ven ter gelegenheid van de honderdste geboortedag van Albert Schweitzer en 150 jaar Braille. Vee! van deze series zijn een uit gave van het Bureau Herden kingszegels BV in Vlaardingen. Directeur van het bureau, dat enig is in zijn soort, is boekhan delaar Mari den Draak. „Mijn belangstelling voor de errinnop hilie", zegt Mari en hij legt uit dat errinnophilie, het verzame len van herdenkingszegels een woord van Belgisch-Duitse oor sprong is, „stamt uit de tijd, dat ik in Historische vereniging be trokken werd bij de festivitei ten rond Vlaardingen 700 jaar stad. Ik bracht toen bet idee naar voren om evenals Gronin gen en Alkmaar een herden kingszegel uit te brengen. Dat idee werd goed ontvangen en zo rolde ik er eigenlijk in. Nu ben ik er dagelijks mee bezig en de boekhandel zie ik nog wel eens, maar ik benoei me niet meer met de dagelijkse leiding". Mari den Draak nam bijna dertig jaar geleden het boekenhuis Den Draak van zijn vader over. Hij heeft in de zaak nog zijn 25-jarig jubileum gevierd, maar daarna stortte hij in. Overspan nen, als gevolg ook van de festi viteiten voor Vlaardingen 700. In de gedwongen rustperiode begon de liefde voor de herin- neringszegel te groeien. Omdat alles in do zaak op rolletjes liep, verdiepte Mari zich in de herin neringszegels en maakte van het uitgeven daarvan zijn werk. „Hij moet altijd iets te doen heb ben", zegt rijn vrouw, „als alles goed gaat, vindt hij het niet meer zo interessant". Dat wordt door Mari volmondig beaamt: „Op het gebied van de errin nophilie ben je als eenling bezig op een nog maagdelijk, onont gonnen gebied. Dat trekt me enorm aan. De belangstelling ervoor is trouwens overweldi gend. Ik heb nu een aantal mensen part-time in dienst en houd kantoor aan huis. Maar dat gaat zo niet langer. Ik moet naar een echte kantoorruimte gaan uitzien en ik zal ook men sen in dienst moeten nemen. De belangstelling voor de herinne ringszegels is in een stroomver- Mari den Draak: errinnophiïatelist. snelling terecht gekomen. Het heeft een vlucht genomen die wij geen van allen hebben kun nen voorzien". Met „allen" worden de mensen bedoeld, die ook veel met de zegels bezig rijn. Zoals de leden van de Contactgroep Errinnop hilie Nederland. Mari toont aan. welke vormen de verzamelwoe de kan aannemen* „Ik kwam met een aantal bijzondere ze gels bij de secretaris van de contactgroep en gaf hem die cadeau. Hij was er helemaal stil van. Dat je die aan mij geeft, zei hij, daar ben ik echt kapot van. Toen we weg wilden gaan, moesten we even wachten. Hij ging naar boven en kwam met een stuk antiek terug. Toen was ik even stil. Fet was iets uit de vijftiende eeuw. Uit de Ming- dynastie. Kijk, zo'n waarde kunnen die zegels voor de echte verzamelaar hebben". De erinnophilie is trouwens ietsi vrij onbekends. In Nederland is' het pas sinds 1972 bezig. In Belgie en Duitsland doet men het al langer. Ook m Engeland en Frankrijk kent men de her- mnertngszegels, tenvijl het in Amerika totaal niet aansloeg In Nederland kwam de hennne- nngszegel eigenlijk bij toeval tot stand. -Groningen wilde de PTT een postzegel laten uitge ven met daarop Groningen 300 jaar ontzet. De PTT weigerde om begrijpelijke redenen. Men was bang een precedent te scheppen. De Groningers beslo ten toen een zegel uit te geven, die dan geen frankeerwaarde kon hebben. Dat gebeurde en daarna volgden anderen, dat voorbeeld. Iets wat de PTT maar met lede ogen aanziet Dit jaar staan er twee uitgiftes op het programma. De zegels wor den tegenwoordig voor een goed doel uitgegeven. Half maart verschijnt een serie over de gaffelschoener De Een dracht. Dit schip doet mee aan de speciale Tall Schips Race ter ere van het tweehonderd jarig bestaan van de Verenigde Sta ten. Mari den Draak: „Iedereen kan meevaren met De Een dracht Je wordt na veertien dagen afgelost, want dan komt er een andere bemanning aan boord. Het probleem is dus de vliegreis van en naar het schip. Dat gaat handen vol geld kos ten, Met de baten van de zege luitgifte kan dat toch allemaal nog gerealiseerd worden. In het najaar komt er dan misschien nog een serie over honderd jaar Noordzeekanaal. De onderhan delingen daarover zijn echter nog niet rond, dus ik weet niet of dat doorgaat". Grootste stunt van Mari was tot op heden het uitgeven van de 150 jaar Braille zegels. Deze zegels zijn uniek omdat in de zegel in braille te lezen valt, wat er op de zegel staat. Dat is nog nooit eerder gedaan. Toch is het verschijnsel herdenkingsz^- gel met gemengde gevoelens ontvangen. Mari: „De herden- kingszegeH zijn door Koning Klant en de Elsevier behoorlijk afgekraakt. Dat weerhoudt de verzamelaar niet, hoor. Het is wel een duidelijk Nederlands verschijnsel. Alles wat nieuw is, wordt steeds met de grootste achterdocht ontvangen. Dat moet dan maar. Wij zijn zeker van onze zaak. In de statuten rijn allerlei voorwaarden inge bouwd. De opdrachtgever wordt prima beschermd". De verzamelaars van herinne ringszegels, voornamelijk oud filatelisten, rijn precies hetzelf de als andere verzamelaars. Niet de gewone zegel is interes sant, nee, de bijzondere met afwijkende opdruk of afwijken de kartelrand, daar gaat het de ware erinnophilist om. Dat blijkt ook heel duidlyk uit de eerste catalogus van herinne ringszegels. Op een blok Gro ningse zegels is de opdruk op zijn kop op de zegels terecht gekomen. Er zijn er maar zestig van. De waarde is ruim drie maal zoveel als de normale. „Al bied ik voor zo'n blok dui zend gulden", zegt Mari den Draak, „dan krijg ik het nog niet Voor mij gaat het daar ook niet om. Ik heb wel alle zegels, maar niet alle varianten. Het gaat mij om de gedachte achter de beeltenaar.. Daar kan ik van genieten en daar geniet ik regelmatig van." Vlaardingen Na een voorrangs- fout van de 30-jarige vrachtwa- genbestuurder J. A. uit Den.a Haag liep de 16-jarige bromfïet# ser E. L, uit Vlaardingen een? hersenschudding op. Dit gé-/ beurde op de kruising van bet.! zuidelijke fietspad langs de .Le pelaarsingel en de inrit haar het benzinestation aldaar! De vrachtauto stopte niet voor het meisje. De brommer is zwaar beschadigd. Schiedam Over de voor lopige nota communica- tiecentrum Schiedam zijn op het stadskantoor harde uitspraken ge daan. De leden van de raadscommissie voor communicatie-, wijk-, en jeugdaangelegenheden die het stuk van wet houder Hans van der Wilk kregen voorgescho teld, waren over het al gemeen diep teleurge steld, Men had er meer van verwacht „Teleurstellend, dat 't zo alge meen is gebleven," vond de Pv- dA-er Geert van der Linde," er staan weinig nieuwe gedachten in. In feite staat er alleen in dat er een kloof bestaat tussen de Schiedam Politieagenten heb ben in de woning van de 89-ja- rige C. I. J. aan de Havendijk in Schiedam een beukenbrand je geblust. Later kwam de brandweer nog nablussen. Door de hitte sprong een keuken raam, de gordijnen gingen in vlammen op, Het vuur ont stond, toen de bejaarde man een brandende sigarettenpeuk in de vuilniszak gooide. Schiedam De wijkvereniging Nieuwland houdt vanavond weer een ruilbeurs in de Jeugd haven aan de Albardastraat 69. Op deze bijeenkomst is volop ge legenheid tot het ruilen van postzegels, lucifersmerken, sui kerzakjes en munten. Voor de jeugd begint de beurs om zes uur. Ouderen kunnen in het wijkcen trum om acht uur terecht. gemeente en de burgerij. En dat wisten we al. Ik had toch wat meer concrete zaken ver wacht" De nota van dertien pagina's werd door de CDA-er Poels een inventarisatie genoemd van wat er op dit moment aan de hand is. Hei WD-raadslid Tilborg dacht er net zo over. De libe raal vroeg zich echter ook af of een dergelijk centrum wel zou lopen. „Bij de openbare verga deringen van de gemeente zijn immers in het algemeen bijzon der weinig belangstellenden." In deze kloof tussen overheid en burgerij schuilt volgens de nota een wezenlijk gevaar voor het demokratisch funktioneren van het bestuur. Een communicatie centrum zou er voor moeten gaan zorgen dat er niet alleen informatie van het bestuur aan de Schiedammers wordt gege ven, maar ook dat er informatie van de burgers aan het bestuur wordt doorgegeven. Het communicatie-centrum is vol gens Van der Wilk toch op kor tere termijn te realiseren dan misschien uit de nota zou blij ken. De vertraging in de tot staodkoming is volgens de wet houder te wijten aan de uitge breide discussies die eerst met een grote groep ambtenaren zijn gehouden. „Niet iedereen stond daar bij achter het streven om tot een dergelijk cen trum te komen," 20 ver telde Van der "Wilk gis teravond, na de gespuide kritiek, sommigen von den dat de communica tie niet verbeterd zou worden door er een nieuw apparaat tussen te zetten. Uiteindelijk zijn we echter toch tot een gemeenschappelijke op zet gekomen en hebben we elkaar met dit voor stuk gevonden." Schiedam De politie heeft drie autodiefstallen opgelost. Drie jonge Schiedammers, die eind vorige week werden aangehouden, hebben de diefstallen bekend. Alle wagens zijn inmiddels teruggevonden, De daders zijn C. B. (16), M, A. K. (18) en H. van de B, (16). Een auto. die zij stalen op het Lisztplein in Schie dam, werd later teruggevon den in Vlaardingen: een au to, die verdween uit de Hen ri Polakstraat, werd door de politie teruggevonden op het Bachplein. In de Rochussenstraat in Rot terdam stalen de drie een personenauto, waarmee zij naar Zandvoort reden. Na dat ze daar een paar rondjes hadden gereden op het cir cuit, reden ze terug naar Rotterdam. Ze parkeerden er de auto en namen een cassetterecorder, de autora dio en visgerei mee. Ook deze spullen zijn inmiddels teruggevonden. De jongens hebben voorts in de maand januari een siga rettenautomaat in de Singel gerold. Ze haalden er 65 pakjes shag uit. Achttien gulden aan klein geld ont vreemdden ze uit een auto maat in de Schietbaanstraat in Rotterdam. De arrestatie van de jeugdige autodieven is het resultaat van een onderzoek, dat is ingesteld door de Schiedam- se en de Rotterdamse politie. Gerard van de Windt, be woner van de Bakkershaven, voor de leeg- staande woning in Tuindorp, Maar dat kan niet, aldus een gemeenteamb tenaar: het ver schil is te groot. Schiedam „Stoppen ze ons nu toch in achterbuurten?" Veront waardigd en teleurgesteld zegt Gerard van de Windt (20} dat in zijn woninkje aan de Bakkersha ven in Schiedam. Een huisje, dat over onbepaalde tijd zal worden gesloopt, evenals alle andere panden aan de Bakkershaven. Binnen zes maanden moeten ze ontruimd zijn, de bewoners er van zijn dan ook de meest urgen te gevallen op de lijst van 3212 woningzoekenden, die Schiedam begin vorige maand kende. De begeleiding van de bewoners van de Bakkershaven zal opti maal zijn, heeft de gemeente be loofd. Het vertrouwen van de be woners in die uitspraak is echter alweer ernstig geschokt. „Het wordt een rommeltje," zegt Van de Windt. Met hem zijn de bewo ners bang, dat ze worden geman geld in de ambtenarij. Oorzaak van de teruggekeerde angst om te worden weggefrom- meld in één of andere verpauper de straat is een uitspraak van een gemeenteambtenaar, vorige week gedaan tegen Ineke van de Windt. Donderdag ging zij naar het Stads kantoor om te informeren, of er al huurders waren voor het pand Gouden Regensingel 7 in Kethel- Tuindorp. Een leegstaand huis, waar het drie mensen tellende gezin Van de Windt eigenlijk best voor voelt, nu ze toch weg moe ten uit de Bakkershaven waar Gerard zelfs geboren is. „Tuin dorp is een gezellige wijk en de huizen zijn er betaalbaar," rede neerden ze. Van een ambtenaar kreeg Ineke echter te horen, dat er al een huurder is voor het pand in Tuindorp. Wat de ambtenaar ook zei, en dat is wat de bewoners nu dwars zit: „Het verschil tussen Tuindorp en de Bakkershaven is toch veel te groot". De conclusie, die de be woners nu trekken, is dat ze van de Bakkershaven terecht komen in een andere oude huurt, waar wie weet? over vijf jaar de beuk weer in gaat. Met andere woorden, de hoop op een echt goede woning is een gezellige wijk hebben ze opgegeven. Ook het FvdA-raadsüd Aad Wieg- ma is bang, dat de Bakkersha- venbewoners van de ene oude Hij heeft daarom van burgemees ter Arie Lans, die ondermeer de huisvesting onder zijn hoede heeft, de toezegging gekregen, dat de raadleden over een maand of zes een lijstje krijgen, waarin wordt opgesomd waarheen de be woners van het woongebieje (de Bakkershaven ligt temidden van fabrieken bij de Buitenhaven weg) verhuisd zijn. „We kunnen dan eens bekijken, hoe de huisvestingspolitiek van de ge meente is", aldus "Wiegman. De socialist vindt, dat desnoods hui zen moeten worden gevorderd om de bewoners van de Bakkers haven snel te laten verhuizen. Volgens hem kan het noodzake lijk worden woningen, die gerui me tijd leegstaan, te vorderen van bijvoorbeeld makelaars. Noch bij de afdeling burgerzaken, noch bij de wonïngdienst, noch bij het bureau huisvesting kon men ons zeggen, welke ambte naar de bewuste uitspraak ge daan heeft en waarom. Gerard van de Windt: „Wij willen niet naar een buurt als de Station straat. Ik wil graag in een fat- crtDrtliilrff himrf KliiVen wrflnon" Vlaardingen Naar aanleiding van de serie inbraken in het weekeinde in woningen aan de Insulindesingel en de Burge meester Pruissingel doet de Vlaardingse politie een beroep op iedereen om 's nachts het nachtslot op de deur te doen. Bi] deze inbraken werd voor meer dan tienduizend gulden aan geld en waardepapieren ge stolen- In alle gevallen was men het nachtslot vergeten. Vlaardingen Op een fabriek sterrein aan de Waterleiding- straat is de vijftigjarige H. G. J. ten val gekomen. Uit zijn auto stappend struikelde hij over een stuk ijzer. Hij scheur de zijn tong bij zijn val. Vlaardingen De gemeente heeft belangstelling voor de ex perimentele woningbouw in Zwolle. Daarom togen onlangs burgemeester Kieboom, wet houder Bas Goudriaan en een aantal leden van de commissie stadsontwikkeling en volkshuis vesting richting Zwolle. Zij be-' zochten daar een voor het grootste deel voltooid complex van 75 koopwoningen en lieten zich hierover uitgebreid voor lichten. Deze woningen vullen de „gaten" van een sanerings- wijk in oud-Zwolle. Zij grenzen aan de gedeeltelijk gerestau reerde stadswal van Zwolle. De huizen waarom het gaat kosten 75.000. De rijksbijdrage is 31.000. Schiedam Bij Wilton-Pijenoord zijn 34 jubilarissen gehuldigd. Aan de heren Van Hillo, Onver wacht _en Sehrey, die allen 40 jaar bij het bedrijf werkzaam zijn, werd bovendien de zilver en medaille in de Orde van Oranje-Nassau uitgereikt Bur gemeester Arie Leij speldde de jubilarissen het eremetaal na een toepasselijke toespraak op. Vlaardingen Tijdens het lun- chuur op donderdag 5 februari - geeft organist Aad Zoutendijk zijn wekelijks concert in de Grote Kerk. Om kwat voor een speelt de organist een aantal koralen van Kellner en Henri Gagnebin. Daarna komen com posities van Francois Couperin aan bod, opgevolgd door een fantasie van de zeventiende- eeuwse componist Abraham van Kerkhoven. Het concert wordt om kwart over een beslo ten met een eigen improvisatie van de organist 'Schiedam De Appeimarktbrug over de Lange Haven is in ver band met herstelwerkzaamhe den op woensdag 3 februari gesloten van 's ochtends 8 lot *s middags 17 uur. Schiedam Stadsarcheoloog C Hoek komt donderdag 5 fe bruari in het Stedelijk Museum aan de Hoogstraat een lezing geven over het ontstaan van de handelssteden aan de Maas mond. Op donderdag 26 februa ri komt Hoek, eveneens op uit nodiging van de Archeologische Werkgemeenschap Nederland (A.W.N.) praten over het histo risch en oudheidkundig bode monderzoek in Schiedam. Deze lezingen zouden aanvanke lijk hebben plaatsgevonden in december, maar werden door ziekte van de archeoloog uitge steld. Vlaardingen Het schaat sen is moeilijk. Dat on dervond de 27-jarige me vrouw G. J. A. B. uit Vlaardingen op een sin gel aan de Berkendreef. Na de eerste slagen op de gladde ijzers kwam zij ten val en brak haar been. Zij is in het Holy- ziekenhuis opgenomen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1976 | | pagina 3