7 r voor „Ik ben focli niet gek!" psydkiaterso vo >r ïevensh 3lj e:*s Soulgroep Centre brengt single uit mm t Tardieu met Echo's in De Teerstoof .EVENSHULP Auto in brand Aanzicht Kluiskade wordt aangetast Gewond op ijsbaan Afrikaanse kunst Eigentijdse llllllil of III hedendaagse IJIlilllUillllllllllll problemen: VOOR OE HEOENDAAGSE VROUW MET PERSOONLIJKE OF EIGENTIJDSE PROBLEMEN Nieuw bestuurslid Algemeen Ziekenhuis Duitser Engelsman bij Tourix rf5' 'V' •Jas f, A A'-c"Tl Politie pakt jeugdige dieven Partij snoep uit kantine gestolen Schiedammer bekent inbraken DONDERDAG 5 FEBRUARI 1976 3 Levenshulp, een woord dat de laatste jaren voor steeds meer mensen geldt. Steeds meer personen raken geeste lijk in de knel, kunnen er zelf niet meer uitkomen en zoeken de hulp bij anderen. Maar bij wie? Dat is vaak de moeilijkheid. Zo is er bij voorbeeld de drempelvrees om onmiddellijk naar een psychiater te gaan. „Ik ben toch niet gek", is dan een bekende opmerking. Ook een officieel bezoek bren gen aan zo'n instantie als het Bureau voor Levens- en Ge zinsvragen, remt velen. Daarnaast zijn er de mmder officiële adressen. Geen hel derzienden, geen kaartenleg- ster, enz. enzmaar gewoon mensen die ongediplomeerd andere mensen die in de knoei zitten willen helpen. Bijgaand verhaal gaat onder meer over iemand die zegt dat ook te willen. Uitgaande van het goede van de mens hoeven we daar met aan te twijfelen Aan de andere kant staan we er niet voor in dat het ook zo is. Discutabel is bijvoorbeeld of geestelijke mensenliefde voor 25 gulden per consult kan worden gekocht. Een ander daarentegen zal zeg gen: „Ja. maar, die mevrouw moet ook eten" Een conclusie bevat het ver haal dan ook niet De lezer moet voor zichzelf uitmaken wie of wat er nu feut zit Eén ding is echter zeker: het hele probleem zou de -• ereld uit zijn als de overheid het beroep van psycholoog be schermd zou maken". c ALLEEN NA TEL AFSPRAAK 010-3SS28S VLAARDINGEN MEVR. HUYGEN. Bijna dagelijks staan dergelijke advertenties in de krant Vlaardmgen „Levenshulp voor de hedendaagse vrouw met eigentijdse of persoonlijke problemen. Alleen na afspraak". Een van de vele advertenties die dagelijks in de kranten verschijnen. Hoewel ze meestal sterk over eenkomen in vorm en woordgebruik valt er op het eerste gezicht al een ruwe schifting te maken. De eerste groep van adver teerders wordt gevormd door astrologen, helder zienden (ook huwelijks moeilijkheden), hand schriftspecialisten en kaartenlegsters. Het woord „psychologisch" wordt vaak in deze ad vertenties gebruikt. Toch Is het duidelijk, dat het hier om psycho logisch ongeschoolde lieden gaat, wier enige doel het is mensen geld uit de zak te kloppen. Moeilijker is het met de tweede categorie, waartoe vermoede lijk ook de bovenstaande ad vertentie behoort. Of het hier nu gaat om mensen, die werke lijk begaan met de problemen van anderen en hulp willen bieden uit edelmoedige motie ven, of dat er van gewone op lichterij sprake is, is vooral voor degene die hier in een crisissituatie op reageert, erg moeilijk vast te stellen. ,Ik ga uit van het unieke van de mens", zegt mevrouw Huygens van de Vlaardmgse Abel Tas manlaan, die zo'n advertentie liet plaatsen. „Ik probeer een eenvoudige, menselijke omge ving te scheppen, waann het de mensen gemakkelijk valt, over hun problemen te praten. Veel mensen doet het al ontzettend goed, zich eens uit te spreken tegen iemand die luistert, die tijd of aandacht heeft voor zijn problemen. Veel tijd en aan dacht. dat is mijn recept". Het Bureau voor Levens- en Ge zinsvragen in Vlaardmgen is echter bepaald niet zo gelukkig met dergelijke initiatieven. „We moeten echter voorop stellen, dat we niets kunnen onderne men. Het beroep van psycho loog is niet beschermd. Iede reen kan zich zonder enig diplo ma te bezitten psychotherapeut noemen en thuis een praktij kje beginnen". Mevrouw Huygens: „Ik doe dit werk vanuit een rijke ervaring in het bedrijfsleven. Daarbij maak ik natuurlijk wel gebruik van de moderne inzichten van de psychologie. Na bet eerste oriënterende gesprek maak ik een persoonsanalyse, daarna probeer ik samen met de dient de kern van zijn problemen te vinden Die ligt bijna altijd rn zijn jeugd, het gebrek aan op vang en warmte. Dat is de grondslag van de innerlijke on zekerheid, waarmee zoveel mensen te kampen hebben Ik geef dus niet zelf een oplossing, die moeten ze zelf vinden Op een gegeven ogenblik zeg ik dan: nu is het afgerond. Maar ze kunnen natuurlijk altijd weer bij me terecht, als er weer problemen opduiken". Aan de grote toeloop naar de gelijke „levenshelpers" is af te leiden dat er een grote drempel vrees bestaat voor de officiële opvangcentra, zoals het Bureau voor Levens- en Gezinsvragen er een is. Aan de stichting zijn twee artsen, een psychiater en vier psychologen verbonden, die deskundige begeleiding kunnen geven. Bovendien kun nen vier maatschappelijk wer kers daadwerkelijk iets doen aan de woon- of werksituatie, als die (medeloorzaak is van de problemen van de client. Toch bestaat er bij veel mensen een gevoel van onbehagen om zo maar een buro binnen te stap pen om daar zijn problemen op tafel te leggen. Men is bang, het stempel opgedrukt te krijgen, ergens niet goed te functione ren, met andere woorden „niet goed bij zijn hoofd" of gewoon „gek" te zijn. Dan valt het veel mensen gemakkelijker op een vertrouwen wekkende adver tentie te bellen. ,Maar ik krijg mensen hier, die door artsen en psychiaters zijn opgegeven Hele tragische ge vallen, die totaal verstard zijn m hun denken, die zichzelf ook hebben opgegeven En ik geef nooit iemand op Weet'u, ik houd zo ontzettend veel van mensen", zegt mevrouw Huy gens. Mevrouw Huygens vraagt wel 25 gulden per consult „Volgens mij is de nivellering van me neer Den Uyl zóver doorge drongen dat iedereen dat op kan brengen. Als je niet hoe veel geld uitgeeft aan alsmaar nieuwe en grotere auto's, waar mee de mensen toch niet geluk kig 2ijn, omdat die koopzucht een compensatie voor hun in nerlijke leegte is-—" Mevrouw Grottendiecke is psy chologe bij het Bureau voor Levens- en Gezinsvragen „Het enige wat wij mensen kunnen raden, die zich m ongediplo meerde handen begeven- zich heel goed te bezinnen waaraan men begint. Kritisch beschou wen wat zo iemand die mis schien best wel edelmoedige motieven heeft, werkelijk voor hulp kan bieden. Maar dat kan iemand in een crisissituatie vaak niet". De stichting waarschuwt verder nog waarschuwt verder nog, dat de kosten van een dergelij ke „therapie" niet door het zie kenfonds vergoed worden. Dat is bij de door het rijk gesubsi dieerde instelling als het Bu reau voor Levens- en Gezins vragen wel het geval. Vlaardmgen De gemeenteraad moet zorgen voor een nieuw bestuurslid voor de stichting Algemeen Zieken huis. Onder het beheer van deze stich ting valt bijvoorbeeld cok het Holyzie- kenhuis. De heer J. de Koning, die vroeger deze functie vervulde heeft namelijk per I januari ontslag genomen in verband met zijn benoeming tot algemeen di recteur van het Gemeente Ziekenhuis in Schiedam. Drs De Koning hoorde tot die bestuur sleden die rechtstreeks door de ge meenteraad worden gekozen uit de overige inwoners van de gemeente. Daarom moet dus in deze vacature door de raad worden voorzien. B. en w. hebben nu de heren dr. W. J. Bengers en ir. P. C. Smit voorge dragen als kandidaten voor de functie van bestuurslid. Pop groep Centre: van links naar rechts achter Theo Suy ker, Koos de Jong, van links naar rechts voor Hans Mol, Pier re Stadt, Peter van Eiik, Koos Kei zer Maasland —Twee oude iepen aan de Kluiskade blijken de laatste stormen niet te hebben over leefd. De bomen, die staan ter hoogte van pand nummer 20, zullen het rijtje waarvan zij deel uitmaken, moeten verlaten. Door de laatste stormen zijn de wortelpartijen in het talud van de kade dusdanig losgeraakt, dat de bomen gesteund moes ten worden om schade aan ka- de of wonmg door omwaaimg te voorkomen. Een deskundig ingesteld onderzoek heeft in- middels aangetoond, dat het on verantwoord is de bomen lan ger te laten staan Overplanten is door de ouderdom niet meer 1 mogelijk, daarom zullen de ie pen binnenkort worden ge- 1 rooid. Schiedam Centre, een drie maanden jonge popgroep uit Schiedam, komt binnenkort met een single op de platen- markt. Deze zevenmansformatie heeft funky-soul op het repertoire staan, „omdat je deze dagen met hard-rock niet meer aan de slag komt". De meeste leden van de band komen uit Schiedam-Ke- thel. Ze kennen elkaar van enkele sessies of speelden al met elkaar in andere pop groepen. De kern van Cen tre wordt gevormd door musici van de ter ziele gega- ne Schiedamse formatie Co- bol d, die nog wel interes sante pogingen deed om iets te bereiken op het terrein van de underground-mu- ziek. De bezetting van Centre is als volgt: Koos Keijzer speelt sopraan- en tenorsaxofoon, dwarsfluit en basklarinet en maakte -vroeger deel uit van ondermeer Summer Breeze, Flails én enkele „big bands" uit Rotterdam. Pianist en organist Peter van Eijk komt uit Cobold en speelde daardoor in Danger Sect en Union Station. Rotterdam mer Pierre Stadt is zanger, ook hij maakte deel uit van Cobold en zong daarvoor in Changes. Trompettist Koos de Yette speelt voor het eerst in een popgroep, wel blies hij lange tijd in har monieorkest Ambrosius. Slagwerker Peter de Jong maakte eens deel uit van de bekende Rotterdamse soul groep Free die enkele hitjes in Nederland had, ook speelde hij in Black Spirit en Cobold. Theo Suyker is bassist en komt uit Chan ges, Cobold, Dilemma en Ash. Tenslotte is er Appie, bijnaam voor Hans Mol. Hij speelt slag- en sologitaar en komt uit Black Spirit, de Trifids en Variable Voice. Met die laatste groep won, Hans Mol een talentenjacht en via hem kwam Centre door dat feit in contact met Jürgen Koen van Phonogram. De single gaat It's AH Right Now heten, de b-kant krijgt als titel Shame. Ziet Centre het als een con cessie om het spelen van hard-rock op te geven voor „witte soul", omdat die stijl nu eenmaal in trek is? Peter van Eijk: „We hebben ervoor gekozen om te kun nen optreden, liefst avond aan avond, zodat we full-ti me kunnen r""in draaien. Het public'" - r gek op in ieder gev< wat blijkt? Soul bev? swingen er zelf ook lekaer op. We doen het met plezier". Centre heeft een gedegen re pertoire, waarmee de groep zo'n twee uur vol kan spe len. Contacten met zalen en managements zijn er al vo lop. „Eindelijk komt het dan eens van optreden", zegt Peter van Eijk. „De meesten werden het beu om altijd maar op zoldertjes te repeteren. Bovendien, geld verdienen ging ook een rol spelen". "V L* Vlaardmgen Tony Rose en Buddhix treden zaterdag op m Vlaardmgen Dit gebeurt in het sociëteitsgebouw van de stichting Assurancetounx aan de Hoflaan. De folkmu- sici beginnen hun optreden om negen uur. Tony Rose is een vertolker van Engelse volksmuziek. Zijn materiaal haalt hij voornamelijk uit de Zuid west kant van Groot-Britta- nie. Rose begeleidt zichzelf op gitaar of op concertina. Niet altijd. Hij zingt ook wel geheel zonder instrumentale backing, a-eapella zoals dat heet. Rose heeft al twee l.p.'s op zijn naam staan. Een der de as in voorbereiding. Voor het eerst in Tourix een Duitse folkartiest. Deze man, Buddhix geheten, is oorspronkelijk in de blues begonnen. Via de twaaifsna- rtge- en de zessnange gitaar kwam hij tenslotte terecht bij de vijfsnarige banjo. In zijn muziek is nog steeds een bluesinvloed te bespeuren. Zijn repertoire bestaat voor een groot gedeelte uit eigen nummers. Er is nog geen 1 p. van Buddhix verschenen, maar in de loop van het jaar mag er een verwacht wor den. i Tony Rose Schiedam Dc politie heeft drie jongelui aangehouden op ver denking van diefstal. Het zijn de 15-jarige C. F., de 17-jarige G. J. O. en de 18--jarige F. V-, die inmiddels hebben bekend inbraken te hebben gepleegd in de Jeugdhaven aan de Aibar- dastraat. De buit bedroeg tijdens de in totaal vier insluipingen 1300 gulden Ook werd nog een bromfiets ter waarde van 1200 gulden gestolen van de Lange Haven De 18-jangc bekende te vens valse aangifte te hebben gedaan van diefstal van zijn brommer In verband met deze zaak is ook de 24-jarige A. H. P. gearres teerd omdat hij bromfietson derdelen zou hebben geheeld Allen zijn inmiddels weer op vrne voeten Schiedam Het theater Tardieu komt morgen en zaterdag naar het zoldertheater In De Teerstoof met „Echo's". Dit stuk van N, Richard Nash wordt gespeeld door onder anderen Róhrman, Ad Fernbout en Bob van Tol Echo's is het laatste stuk van de Amerikaanse schnjver, die in Nederland vooral bekend is door de verfilming van De Regenma ker Het werd door de American Playwright Theatre als beste stuk van 1972 gekozen Het spel dat dit weekeinde aan de Nieuwstraat wordt gespeeld gaat over een jonge man en een jonge vrouw die een paradijs opbouwen van dromen en geluk. Deze droomwereld wordt uiteindelijk ver brijzeld door de buitenwereld. Kaarten voor beide voorstellingen kunnen worden gereserveerd via de WV in het Proveniershuis, van maandag tot en met vrijdag van 9-17 uur en vrijdagavond en zaterdag aan de kassa van het theater aan de Nieuwstraat. De prijzen bedragen 7,50 en 6,-— voor CJP-ers en 65-i-prs VLAARDINGEN Geboren: Jurgen Mathijs, z.v. G W. Akkerhuis en E. Lepolder, Albertine Agneslaan 188. Jean- nette, d.v. A. van de Merwe en A. Beek, Joh. de Wittstx. 91d, Monique, d.v. D. Dirksen en P. Polak, Róntgenstraat 32c, Ma ria Cecilia, d.v. J. A. Oprei en E. C. Luengo Ordones, Rozen burg, Meiendaal 65. Overleden: Klaas Phiiippus Kleij- wegt, 53 jr, echtg. v. J. L, Schot- man. Maasland, Pr. ïrenelaan 10, Johannes van Baarle, 49 jr, en echtgenote: Johanna Bertha Louis, 47 jr,. van Blankenheim- straat 26, Helena Oranje, 81 jr, wed. D. H. Keijzer, Willem de Zwijgerlaan 470, Matthijs Dro ge, 79 jr. wednr. v. A. C. van Koffen, Schiedam,' Nieuwland- plein 66, Maria Elisabeth van Dijk, 74 jr, echtg. v. H. C. Bot, Willem de Zwijgerlaan 370. Schiedam Met een nevelstraal heeft de brandweer aan de Bur- gemeester van Haarenlaan, na bij het kruispunt met de Nieu we Damlaan, een in brand ge vlogen auto geblust. De oorzaak van de brand in de wagen van de Hagenaar B, L. V. is vermoedelijk kortsluiting in de elektrische bedrading. Schiedam Bij een val op de ijsbaan aan de Schiedamseweg heeft de 15-jange Ineke van Raaite een hersenschudding op gelopen. De scholiere van de Burgemees ter Knappertlaan werd voor op name met de ambulance van de GG en GD naar het Gemeente Ziekenhuis gebracht. Schiedam Inbrekers hebben voor een paar tientjes aan snoep waren gestolen uit de kantine van de sportvereniging Demos Uit het gebouwtje m het sport park Harga verdwenen dertig pakjes chocolade, tien rolletjes drop en tien pakjes kauwgum. De schade die bij deze inbraak werd aangericht bedraagt vijf tig gulden. Schiedam De 21-jarige Schie dammer G. C. H. is voorgeleid aan de officier van justitie in Rotterdam, omdat hij twee In braken heeft gepleegd. Beide heeft hij inmiddels bekend. Op 9 januari sloeg hij toe in een wonmg aan de Stationsstraat, waar hij echter niets van zijn gading kon vinden. Op 10 ja nuari stal hij 1200 gulden uit een pand aan de Singel. Vier dagen daarna werd hij aange houden. Maasland Van 14 tot en met 22 februari exposeert de Vlaar- dinger Joop Groen in het Maas- landso expositiecentrum De Ro zenhof met een kol lek tie Afri kaanse Kunst. Zaterdag 14 fe bruari verricht wethouder J. Kwakkels tem de opening. De expositie is geopend op woens dag-, donderdag, zaterdag- en zondagmiddag van drie tot vijf uur, alsmede dinsdag-, woens dag- en donderdagavond van zeven tot negen uur,*

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1976 | | pagina 3