Laconiek TUINBOUWNOTA KAN JAREN OP ZICH LATEN WACHTEN PvdA-lid mevrouw Langedijk: „Spreiding tuinbouw is van levensbelang" SW,V Vraag mevrouw Lange dijk de mening over de minister van landbouw en visserij, Van der Stee, en ze zal iedereen vertellen dat ze de be windsman veel te laco niek vindt. „Hij praat veel te weinig als minis ter. Als Van der Stee vragen moet beantwoor den doet hij dat altijd aan de hand van brief- Oud-Avcreest/Den Haag Een tuinbouwnota, zoals de PvdA-fractie in de Tweede Kamer die voorstaat, zal er bijna zeker niet komen. Dat werd wel duidelijk tijdens de begrotingsdebatten voor de landbouw die enkele weken geleden in de Tweede Kamer werden gevoerd. Minister van der Stee wilde niet verder gaan door te beloven, de voor stellen van links eens door te nemen. Een van de drie landbouwspe- cialisten in de fractie, me vrouw S. Langedijk - de Jong, is enigszins teleurgesteld dat bet voorstel min of meer voor kennisgeving is aangenomen, al had ze eigenlijk niet anders verwacht. Bij haar thuis, een onlangs gekochte boerderij, gesitueerd op de grens Drent- he-Overijssel, vertelt zij hoe de tuinbouwnota er moet uitzien. Vier punten zouden centraal moeten staan in deze nota. a. de ruimtelijke ordening in de tuinbouw; b. de concentratie van produ centen en hun afzet; c. de kostenstijging, met name die van de energie en d. de exportsituatie. Zij vertelt: „Van alle gebieden in ons land waar meer of min der geconcentreerd tuinbouw wordt bedreven is het West- land een verhaal apart Ner gens is zo'n opeenhoping te vinden van producenten, vei lingen, handel, afzet en export In het verleden heeft de over heid ooit wel eens pogingen gedaan om ook in andere ge bieden een dergelijke cen trum-positie te ereëeren, onder andere in de noordelijke pro vincies. Die gebieden zijn door verschillende oorzaken nogal achtergebleven hij het West- land. Maar ik vraag mij af of de overheid nu kan zeggen ,we hebben het geprobeerd maar het ging niet'. Daarom heb ik in de Kamer gevraagd of de overheid in deze mislukking berust of dat er nu een nieuw te volgen tuinbouwbeleid komt met een visie op de ruimtelijke ordening". Gebieden waar thans ook tuinbouw te vinden is moeten volgens het PvdA- lid door de overheid worden geholpen. „Het is duidelijk dat het Westland een onmisbaar gebied geworden is. Dat bewij zen de aanvoercijfers van de veilingen wel. Alleen al in Zuid-Holland wordt 49 procent van de gehele Nederlandse tuinbouw geveild. In Limburg door Gérard Voituron (omgeving Venlo) is dat 12,3 procent. Dan volgen Noord Brabant (10 procent), Noord- Holland (7,9 procent), Gelder land (7.4 procent) en de overi ge provinces in totaal 13,4 procent In de gebieden met de lagere percentages zijn, rela tief gezien, de kleinste bedrij ven te vinden. En het is be kend; deze mensen houden met de grootste moeite het hoofd boven water. Spreiding zou voor deze categorie dus uitstekend van pas komen". Decentralisatie Om tot decentralisatie van de tuinbouw te komen stuit men op nogal wat onoverkomelijk heden. Mevrouw Langedijk; „Bij handhaving of teruglopen van de huidige mankracht in de tuinbouw, kan voor een £e laconiek veel te laconiek en hij weet dat van zichzelf. Ik denk dat hij onder schat hoeveel ogen er op hem gericht zijn. Met be grotingsvraagstukken stippel je een beleid uit en dan kun je als minis ter geen geintjes staan maken". Een andere uitspraak van het PvdA-lid is: „Ais je die man ernstig wilt zien worden moet ie hem eerst flink uit z n tent lokken". beleid van gebundelde decen tralisatie nauwelijks worden gedacht aaneen grootscheepse verplaatsing van de tuinders, Het enige dat dan overblijft om verplaatsing van de tuin ders gedaan te krijgen is wan neer er verlies van gebied op treedt. Dat kan het geval zijn bij planologische beslissingen. Een stuk gebied moet worden bestemd voor woningbouw en de tuinder kan dan verdwij nen. Maar ook dat stuit dan weer op nieuwe moeilijkheden want het aanbod van andere ruimte laat nogal eens te wen sen ever". Voor de PvdA is het duidelijk dat het Westland waarschijn lijk altijd een voorsprong zal blijven houden op de andere gebieden in het land. „De grootste kracht van dat ge bied is de export. Die richting wordt ook in de andere tuin bouwgebieden gezocht. Ex port is namelijk de belang rijkste levenskans voor de tuinbouw zeker in de gebieden met de lage veiling- toevoer-percentages". De toekomst van de tuinders ligt mevrouw Langedijk nl aan het hart Zelf komt zij ook uit een familie die zich in de agrarische sector bezig houdt „We hebben de minister ook gevraagd wat hij van plan is te doen als de tuinders niet meer op aardgas kunnen sto ken. De Gasunie heeft onlangs berekend dat de glas-tuinders tot 1985 volop gebruik kunnen maken van aardgas. Daarna komt er een geleidelijke te rugloop. Uiteraard hebben we ons afgevraagd wat dit bete kent voor het rijksbeleid ten aanzien van de tuinbouw en de individuele tuinder. Als deze terugloop in het beleid van de minister pas dan kan Minister Van der Stee jes die hij van zijn amb tenaren heeft gekregen', zegt zij. Voorts betreurt mevrouw Langedijk het dat de minister nog nooit het achterste van z'n tong heeft laten zien tijdens debatten. „Hij is er worden gekozen voor be wuste stabilisatie of het over schakelen van glastuinbouw naar open grond. Hij kan ook kiezen voor inkrimping van de gehele tuinbouw. Wij vra gen ons daarom af waar Van der Stee voor kiest Een weg terug van gas naar olie kan ik mij niet voorstellen. Zo'n. omschakeling zal een hoop tuinders de das omdoen", meent zij. Export De PvdA-fractie acht het van uitzonderlijk belang dat de ex port-situatie niet verslechtert. Wat dat betreft is men nogal bang voor de ontwikkelings landen. „Die exportsituatie zal enorm verslechteren als we produk- ten invoeren uit de derde we reld. In de regel zijn die pro- dukten erg goedkoop omdat de lonen daar zo laag zijn. De D regering dient deze ontwikke- g lingslanden terdege in de ga- B ten te houden", aldus me vrouw Langedijk. In de voor stellen dringt men ook aan hetzelfde importbeleid tegen over Duitsland, onze grootste afnemer, te blijven voeren. Onze Oosterburen zijn bij voorbeeld goed voor 79 pro cent van de export-bloemen. Het staat voor mevrouw Lan gedijk vrijwel zeker vast dat de confessionelen de PvdA- voorstelien zullen steunen wanneer die weer ter sprake B zullen worden gebracht, Een tuinbouwnota zit er echter, zo op het eerste gezicht, niet in. We! komt er waarschijnlijk in 1976 een landelijke structuur schets op tafel. Misschien dat de partijen daar dan op door kunnen borduren, Mevrouw S. Langedijk - De Jong: volgde ruim twee jaar geleden partij-lid W. Meyer op. De laatste werd de rechterhand van CEM-minis- ter Van Doorn. Ook mevrouw Langedijk is afkomstig uit het CRM-were ld je. Haar aan dacht ging echter veel meer uit naar de agratische problemen. „Ik woon op een boede- nj en mijn hele familie is werkzaam in de agrarische sector", licht ze toe. Geboren in Breda verhuisde zij sinds die tijd zo'n keer of vijftien. In India studeerde zij de ontwik kelingen op het platteland. Later ging ze voor enige tijd naar Tanzania waar zij zich bezig hield met ontwikkelingshulp en problemen in de agrarische sector. De PvdA heeft drie landbouw-specialisten. Twee van de drie spe cialisten zijn van het vrouwelijk geslacht. Zij ondervindt geregeld dat anderen deze situatie nogal vreemd vinden. „Bij samenkomsten zegt een voorzitter bijna altijd „mijne heren". Ik kan het dan niet laten mijn vinger omhoog te steken zodat de goede ipan moet zeggen „mijne dames en heren". Voorts vindt zij het vreemd dat er geen enkele landbouworganisa tie in ons land is waar een vrouw zitting in het bestuur heeft. Mevrouw Langedijk: „vinger opsteken fjü'f 1 Het Westland: monopoliepositie?

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1976 | | pagina 4