„Een zwoeger is bejaard, een miljonair een oudere beer'5 Geen vuiltje aan de lucht": lachen in Passage Reddingskans voor Stael- duinsebos ligt in Broekpolder Directeur Diensten centrum over discri minatie '/m Afscheid oprichters Rode Kruiscolonne GEVALLEN OP T IJS c. ifc!) >Sï2 i^Éte £-<? .j^-kss r$mk£c~ Provincie vraagt medewerking Geen vals spel bij provincie DONDERDAG 5 FEBRUARI 1976 5 1 E f; - C n i »S.\ 'kth-As-i i De kok: 9500 maaltijden per jaar. Chris Huyer: "Wat is bejaard?" Maasland Chris Huyer, directeur van het Dienstencentrum in Maasland is een zeer ac tief man. De laatste ja ren heeft hij nogal wat op touw gezet voor de plaatselijke gemeen schap. Vooral de oude ren in Maasland en om geving liggen hem na aan het hart. Hij houdt er ook zeer speciale ge dachten op na als je praat over bejaarden, een woord dat hij eigen lijk liever niet hoort. Een van de laatste activiteiten die hij op stapel heeft gezet is het vormen van een zogenaamde social in*. Vrij vertaald zou men kunnen zeggensociale bij- eenkomst'. Voor Chris Huyer wil dat zeggen dat eens per maand een aantal mensen, werkzaam in de maatschappe lijke, sociale en gezondheiszorg bij elkaar komt om te praten over de specifieke problemen die er kunnen ontstaan in een gemeenschap. Bij deze gesprek ken zijn ook afgevaardigden van politie, kerk en gemeente aanwezig. een tijd met de plannen rondt", vertelt Huyer. „De eerste op komst was teleurstellend maar de inbreng van de aanwezigen was echter zo positief dat we unaniem besloten deze weg voort te zetten. Toen we dan ook voor de tweede maal bijeen kwamen konden we spreken van 2eer succesvol". ,Ik kan nou wel zeggen dat het Dat deze ,soeial in' zijn vruchten initiatief van mij uitging maar al heeft afgeworpen wordt dui- het Groene Kruis liep ook al delijk wanneer de directeur spreekt over een bejaarde da me die opgenomen moest wor den in een verpleegtehuis. „Normaliter ben je soms maan den bezig met zo'n probleem omdat de meeste verpleegtehui zen ,voV zitten. Tijdens zo'n so cial in praatte ik erover met een persoon die goede contac ten had met volksgezondheid. Die is toen her en der gaan praten en binnen enkele weken was de zaak rond. Dat zijn de v. wwï Miou-Miou in de auto, die met zijn lu gubere inhoud een hoofdrol speelt in Georges Lautners filmkomedie „Geen vuiltje aan de lucht" (in PASSAGE/BIO}. door J. A. Frenkel Schiedam Het was het grote lachsucces in de recente Arnhemse Filmweek: „Pas de problème", een in feite ouderwetse Franse komedie vol onwaarschijnlijkheden, een gemoderniseerde Fey- deau, maar hart verover end van spel, hoogst amusant van inhoud en met vaart en verve geregisseerd. Hoek van Holland De Rode Kruiscolonne in Hoek van Holland is twee van zijn oprichters kwijtgeraakt. Na een dienstverband" van 25 jaar besloten de heren H. de Weers en Ph. Oprei het kalmer aan te doen. Zij gaven daarom het Rode Kruiswerk op. Wel blijven beiden voorlopig nog actief in de EHBO. .Hun werk werd gewaardeerd met de zilveren medaille van Oranje Nassau en de zilveren dokter Tïlanusmedaille van de EHBO. Deze laatste onderscheiding is eigenlijk alleen voor artsen. De beide heren zijn als enige niet medici onderscheiden, Tijdens de afscheidbijeenkomst omtvangen de heren Boeij uit 's-Gra- venzande en Meinders dit Maasland een medaille voor veertig keer bloed geven, Dit betekent twintig jaar lang twee keer per jaar een halve liter bloed. Een enorme plas bloed, maar er zijn soms vele liters voor één patient - nodig. De schepper: Georges Lautner (bijna vijftig), die in vijftien jaar zo'n slordige vijf-en-twin tig films op zijn naam heeft ge bracht. Van al die komedies en policiers (waaronder drie „Mo- nocle"-mysteries, „Les Barbou- zes", „Le Paeha", „11 était une fois un flic" en nog onlangs „La valise") is er eigenlijk niet één een flop geworden, omdat Laut ner een vakman van de oude stempel is, die geen enkel risico neemt en van tevoren zijn zaak jes terdege voorbereidt. Toch maakt „Pas de problème", in Passage onder de titel „Geen vuiltje aan de tucht", geen ge forceerde indruk en waait er zelfs steeds iets van een ver kwikkende spontaniteit door al le opgediste onzin. Want dat is het tenslotte allemaal wel, Laut ner zou de laatste zijn om dat te ontkennen, maar hij heeft er kennelijk evenveel plezier aan beleefd als zijn medespelenden en straks de toeschouwers, die- wel een slechtere keus kunnen maken. Alle ellende wordt veroorzaakt door een mysterieuze man, die aanbelt bij een meisje met een twijfelachtig verleden en'een maal binnengelaten dood neer valt, bloedend uit vele kogel- wonden. Het meisje, vanwege haar strafregister bang om de politie erbij le halen, schakelt een toevallig passerende stu dent in om haar van het lijk af le helpen. Maar dat gaat met 20 gemakkelijk en het lichaam zal nog enige dagen bivakkeren in de kofferruimte van de door de student van zijn vader ge leende Citroen DS. De auto wis selt enige malen van bestuurder en er ontstaan steeds hachelij ker situaties, wanneer papa er mee naar Zwitserland rijdt, waar zijn vrouw op winter sportvakantie is. Allerlei toestanden, die' de lach spieren geducht kietelen, maar. ook een soort weldadige span ning opwekken. Miou-Miou als het meisje, Nenri Guy bet als haar vriend, Bernard Mcnez (van „Le chaud apin" on ,,Pleu- re pas a Ja bouche pleine") als de student, Jean Lcfebrc en Rende Saint-Cyr als zijn ouders bij elkaar een kostelijk stel. dat ai die toestanden relief geeft. In PASSAGE/BIO voor de jeugd „Kuifje en het geheim van het Gulden Vlies". PASSAGE vertoont de Franse scxkomedie „Het (v)nj bewijs" oftewel „Le permis de eondui- re". In de matinees „De vier clowns". Vlaardingen De 17-jarige 's- Gravenzandse M. M, S, is op de VUardingse ijsbaan gevallen toen zij met haar schaats In een scheur vast kwam te zit ten. Zij viel op haar achterhoofd en liep een hersenschudding op. Het meisje is naar het Holyzie- kenhuis overgebracht. Eenzelfde lot trof de 26-jarige Vlaardingse M. G. de H. Zij kwam ook te vallen en moest ook met een hersenschudding naar het ziekenhuis worden bracht dingen die meer moeten gebeu ren en dat kan alleen maar als je geregeld contact met elkaar hebt". Tot nu toe staan er zestien namen op de ,soeial-in-lijst'. Iedere bij- eenkomst wordt gestart met een inleiding door een bezoeker die over zijn eigen beroep praat. Hij tipt daar de moeilijk heden en mogelijkheden van aan. Deze persoon is dan tevens gedurende de samenkomst de gespreksleider. Na zo'n inlei ding ontstaat een ongedwongen sfeer waarbij iedereen ook in afzondering elkaar kan spre ken. „Je moet in afzondering kunnen spreken als dat nodig is want soms is het niet nodig dat anderen de naam weten van degeen voor wie je wat wil doen", aldus Huyer. MAALTIJDEN Een ander initiatief van Huyer is het verstrekken van warme maaltijden aan ouderen die öf geen zin hebben te kokkerellen of het eenvoudigweg niet meer kunnen. Vorig jaar kwamen er ruim 9500 maaltijden uit de goed geoutilleerde keuken van het Dienstencentrum waar kok Jan Bastemeijer de scepter zwaait De maaltijden worden vijfmaal per week verstrekt. Voor dege nen die daar behoefte aan heb ben wordt er op vrijdag een voedzame soep gemaakt Die kan dan zaterdags genuttigd worden. Tenslotte is er ook nog aan de zondag gedacht Maar dan bestaat de maaltijd wel uit een diepvries-diner. „Waar schijnlijk zullen weinig mensen beseffen hoeveel werk er aan deze maaltijden zit Meer dan de helft wordt bereid op dieet- basis", vertelt Huyer. Zo'n etentje kost de gebruiker 4,50. „We kunnen de prijs zo laag hou den doordat we vrijwilligers hebben die de maaltijden be zorgen. Er gaan zelfs tien pan netjes naar Schipluiden. lYou- wens, ons hele werk steunt bij na op vrijwilligers. Mensen die bejaarden bezoeken kunnen we altijd gebruiken. Zo hebben we ook veertig vrijwilligers die stencils in de brievenbussen doen. Eisen aan onze vrijwilli gers stellen doen we niet Wan neer iemand zich aanmeldt als bejaardenbezoeker nodigen we die persoon uit voor een praat je. Dan weten we gauw genoeg wat we in de kuip hebben. Het moet vooral géén persoon zijn die wil betuttelen. Dan krijg je een conversatie zoals "Hé moe dertje, zal ik dan nog eens effe een lekker bakkie voor je in schenken drink maar lekker op hoor..,'Ton dat is juist iets dat we willen vermijden". "Ik weet dat de mensen nog steéds huiverig staan tegenover bejaardencentra. Neem nou het Dienstencentrum. Ik ben er van overtuigd dat er mensen zijn die denken "stoffig en ver-, grijsd". Ze realiseren zich niet dat ze do ouderen met deze gedachten op een eiland zetten. En wat is bejaard? De wet zegt 65 jaar. Maar voor mij gaat dat niet op. Ik ken mensen van jaar die ik bejaard vind en van 65 jaar die ik jong vind. Trou wens, er wordt ook behoorlijk gediscrimineerd. Iemand die al tijd hard heeft gezwoegd is be jaard en een man die een mil joen op dc bank heeft staan betitelen ze ak een oudere heer". In Maasland wonen zo'n vijfhon derd bejaarden. "De oudste is 102 jaar. Die zien we hier nooit als we iets organiseren voor deze" mensen. Maar de 02-jarige komt hier geregeld", vertelt Hfyer. Een achttien holes golfbaan neemt een flinke ruimte in beslag. Met minder dan zestig hectare grond kom je er niet. De gülvers hadden het plan om zo'n golfbaan in het Staelduinse bos aan te leggen. Dat viel niet erg in de smaak van verschillende instanties, omdat het bos dan voor openbare recreatie gesloten zou rijn. De provincie greep in en kocht dat deel van het bos. De golvers hadden echter één voorwaarde gesteld, waardoor de provincie wet verplicht was voor de omstreden baan ruimte te vinden. Er moet nu snel gehandeld wor den, anders vervalt het bos als nog aan de golvers. Links en rechts beginnen de besprekin gen over het localiseren van de golfbaan in de Broekpolder. De besprekingen over deze zaak zijn een uitvloeisel van de ver plichting, die het provinciaal bestuur op zich heeft genomen om voor 25 januari 1977 een terrein beschikbaar te stellen, waar de golfbaan kan komen, die aanvankelijk in het Stael- duinse Bos zou worden inge richt De plannen voor deze golfbaan werden in de jaren 60 gemaakt door de Rotterdamse „Stichting ter Bevordering van de aanleg van een 18-holes golfcourse in het Rijnmondgebied". Deze stichting was eigenaresse van het deel van het Staelduinse Bos, dat niet door het ministe rie van defensie in beslag is genomen. De plannen van de stichting bete kenden, dat het bos niet langer openbaar terrein zou zijn en daartegen rezen zo veel bezwa ren, dat het provinciaal bestuur besloot in te grijpen. Het kocht het bos van de stichting voor 1.580.000 en verplichtte zich daarbij voor een andere plaats te zorgen, waar de baan kan komen. Is aan die voorwaarde op 25 januari volgend jaar niet voldaan, dan verliest de koop overeenkomst haar rechtsgel digheid. Gedeputeerde Staten zijn daarom ijverig op zoek gegaan naar 60 ha grond, die geschikt is voor aanleg van een golfbaan. In eerste aanleg werd gedacht aan een gedeelte van de groen strook, die om de te graven Rijnpoorthaven zou komen, maar dat idee bleek onuitvoer baar doordat de pachters van de grond in kwestie gebruik wensten te maken van hun. voorkeursrecht van koop. De zaak is aanhangig gemaakt bij de Grondkamer en later bij de Centrale Grondkamer, maar beide instanties stelden de pro vincie in het ongelijk. Daarna is een zevental andere, theoretische mogelijkheden on derzocht, maar daarbij rezen vele problemen. Soms bleek de. eigendom van de grond helemaal niet te verwer ven, in andere gevallen zou dat veel te veel tijd gaan kosten of moest er veel te veel aan grond verbetering (door opspuiten) ge daan worden om een prakti sche mogelijkheid op te leve ren. BROEKPOLDER Zo bleef ten laatste alleen de Broekpolder over en daarover rijn GS dus gaan praten met de dagelijkse besturen van Vlaar dingen en Maasland, De hete Broekpolder is eigendom van de overheid, zodat op dit stuk geen moeilijkheden gevreesd behoeven te warden. De ge dachten gaan uit naar een op zet, waarin zo goed mogelijk de privébelangen van de stichting gecombineerd worden met het algemeen belang. De golfbaan zal aangelegd worden in een parkachtig landschap en het ligt in de bedoeling dit golfpark ook toegankelijk le maken voor wandelaars en fietsers. De stichting heeft zich verder al bereid verklaard de eigenlijke baan op bepaalde tijden even eens voor anderen dan de eigen leden beschikbaar te stellen. Het ledental, dat momenteel on geveer 400 bedraagt, zal overi gens ongeveer verdubbeld moe ten worden om exploitatie van het terrein mogelijk te maken. Bij de aanleg van dat terrein moet er wel rekening mee ge houden worden, dat dwars door de Broekpolder nog een rijks weg is getekend, aansluitend op een brug over de Vlaardinger Vaart. Hoewel er alle kans is. dat deze weg nooit wordt aan gelegd, zal de ruimte er voor toch open moeten blijven tot definitief van het plan wordt afgerien. Ten noorden van deze eventuele weg is in de Broek polder echter ruimte genoeg voor aanleg van het golfpark, dat als element van rustige re creatie goed aansluit bij het ten noorden er van liggende rustge bied, de moeraslanden tussen de vlieten. Het Staelduinse bos; gered door Broekpolder? Binnenkort zullen dus de gemeen tebesturen van Vlaardingen en Maassluis moeten beslissen of zij aan dit plan willen meewer ken. Maasland is er bij betrok ken voor een vrij smalle strook langs de Boonervliet; Vlaardin gen heeft zeggenschap over de rest van de 350 ha tellende pol der. Denkbaar is, dat bezwaren zullen rijzen tegen het gro tendeels afstaan van 60 ha recreatiegebied aan een beslo ten groepering, maar daar staat tegenover, dat dit de enig over gebleven mogelijkheid is om het Staelduinse Bos te behou den voor openbare recreatie. Hier komt dan nog bij, dat de exploitatie van het resterende gedeelte recreatiegebied voor de gemeente Vlaardingen toch al een financieel moeilijke kwestie dreigt te worden, Den Haag In zijn pogin gen, vervangende grond te kopen voor aanleg van de aanvankelijk in bet Staalduinse Bos ontwor pen golfbaan, heeft het provinciaal bestuur ge tracht terrein in handen te krijgen in het gebied van de geprojecteerde Rijnpoorthaven, tegen de aanleg waarvan het zich overigens steeds heeft verzet. In de procedures, die hierover namens de pachters van de grond zijn gevoerd, is de pro vincie verweten, dat zij er bij gemeentebesturen op heeft aangedrongen een bestemmingsplan ter vi sie te leggen, waarin de haven was opgenomen. Door die ter-visielegging zouden namelijk de pach- ters hun voorkeursrecht van koop verliezen en zou de provincie dus haar plannen kunnen uit voeren. De gedeputeerde drs. Borg. man wijst deze beschuldi ging van de hand. Dat de gemeenten gevraagd is een bestemmingsplan te maken was harde nood zaak, voortvloeiend uit de verplichting die de be trokken ministers de ge meenten hadden opge legd om aanleg van de Rijnpoorthaven mogelijk te maken. De provincie had de taak op nakoming van die verplichting toe te zien, ook al druiste dat tegen haar eigen opvat tingen in. Het ging dus zeker niet om het dienen van eigen belang, maar de drang op de gemeen ten zou ook uitgeoefend zijn als er geen sprake was geweest van grond aankoop door de provin cie.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1976 | | pagina 5