Wie krijgt de kabel in handen? DE DUISTERE TOEKOMST VAN DE LOKALE OMROEPEN DONDERDAG 19 FEBRUARI 1976 „live-uitzending" van de gemeenteraadsbsgroting Zoetermeer. Een landelijke primeur voor de LOZ t<E!ks zaterdag om17 30 uur op kanaal 3 gaan vanuit tie studio aan de Fokkerstraat de programma's de kabel Zoetenneer De meningen over de zin en onzin van het experiment lokale omroep blijven verdeeld. Niet alleen in Zoetermeer, waar het experiment bijna een jaar draait, ook in Melick Herkenbos, Deventer, Bijlmermeer, Goirle en Dronten. Wdt voor de één betekent experimenteren met een nieuw communicatiemiddel om de massa mondiger te maken en bij te dragen tot de zo begeerde democratisering is voor de ander een geldverslin dend kneuterig, uitprobeersel, slechts gerechtvaar digd door de zaak te overgieten met een sociaal sausje van samenlevingsopbouw en communicatie. De berichten, die uit de proef- gemeenten pubkek voorden, verhalen bijna uitsluitend over de machtsstrijd van de vrijwillige televisieamateurs onderling. De lokale samen leving op z'n smalst' „Een logisch gevolg", roept een aantal lieden die met de beginselen van de sociologie bekend zijn „Geef je de mensen die tot nu toe nooit iets te zeggen hebben gehad het woord èn het versprei- dmgsnuddel, dan moet dat wel op gekrakeel onderling uitdraaien Andere, meer positieve berichten over het verloop van de televi- sieproeven in de zes gemeenten waren tot dusver niet of nauwe lijks voorhanden Een zaak van gissen dus voor allen die, hetzij actief of passief, iets met het medium te maken hebben SLUIER Maar zie, tegen alle verwachtin gen in is er een tip van de sluier die over de onderzoekingsresul taten ligt, opgelicht De aanlei ding hiertoe is de veelbespro ken en bekritiseerde medianota van minister Harry van Doom, diein deTueece Kamer aan de orde kwam Nog nat van de drukinkt lag daar tot verrassing van velen het met haast melkaargezette inte- rimrapport van het Nijmeegse wetenschappelijk team, deskun digen op het gebied van de massacommunicatie Het team, dat in opdracht van de CBM bewindsman belast is met het wetenschappelijk onderzoek in de Nederlandse proefgemeen- ten Enige voorlopige cijfers en conclusies had de minister no dig voor de verdediging van zijn geïntegreerd mediabeleid Een meevaller voor alle lokale- omroep-betrokkenen, want had de minister bij de instelling van het onderzoek met uitdrukke lijk gezegd, dat de resultaten geheim zouden blijven tot na de beëndiging van het experi ment17 Dr J Stappers, lector in de mas sacommunicatie aan de rijksu niversiteit in Nijmegen belast o Keuze van beeld, geluid en aanwijzingen voor de cameramensen. Oe regiekamer van de LOZ met de leidmg van het onder zoek, heeft geen expliciete ver klaring voor de ommezwaai van de bewindsman Wel heeft de tussentijdse rapportage tot gevolg dat de onderzoeksplan ning van de wetenschappers to taal doorkruist wordt en dat het rapport slechts 'n aantal uitgewerkte gegevens bevat ONDERZOEK LOZ Höe vindt het wetenschappelijk onderzoek in Zoetermeer plaats*1 Voordat de Lokale Om roep Zoetenneer vorig jaar op 15 maart haar eerste uitzen ding de kabel instopte, werden er een maand tevoren vijfhon derd Zoeterraeerdere van zes tien jaar en ouder thuis onder vraagd door een studenten-pa nel. Elk gesprek duurde meer dan een uur en bevatte zo'n 500 vragen als hoeveel leest u', hoeveel uur kijkt u televisie/luistert u naar de radio7, van welke ver enigingen bent u lid?, welke zijn de problemen in uw plaat st enz De gegevens van deze enquête werden verwerkt op ponskaarten en in de com puter gestopt Over anderhalf jaar knjgen dezelfde mensen nog een dergelijke enquêtegolf te verwerken Naast dit onderzoek werden er m juni en december van het afge lopen jaar tweehonderd men sen, voornamelijk telefonisch, geenquêteerd Door gebrek aan tijd en mankracht konden al leen de resultaten van het jum- onderzoek m het mtenmrap- port worden verwerkt Verder zijn er voor dit jaar nog drie deels telefonisch deels mon delinge enquêtegolven m Zoe termeer te verwachten STIJGING Wat is tot dusver het resultaat? Sprak in 1973 bij het Veld kamp marktonderzoek 42% van de ondervraagden zich duide lijk positief vóór de lokale om roep uit, twee jaar later, pal vóór de eerste LOZ-uitzending was dit percentage gestegen tot 57%. Ais stijgingsoorzaak noemt dr. Stappers het tijds verschil tussen beide onderzoe ken, Bij de laatste opinie pei ling behoorde lokale omroep al tot de reele mogelijkheden. Hoewel 85% van de onder vraagden toen wel iets wist over lokale omroep, vond de helft dat er toch met voldoen de informatie was gegeven om zich een duidelijk beeld te vor men Dr Stappers „Het valt op dat men bij alle experimenteerge meenten van te voren met dui delijk heeft kunnen maken wat men wilde Er is vooraf weinig public relations gepleegd ter wijl dat toch makkelijk door stickers of affiches had kunnen gebeuren Verder besteedde over het alge meen de regionale pers weinig aandacht aan het gebeuren Dat kan uit concurrentie overwe ging zijn gebeurd, of omdat men „dat amateuristische ge doe" met au sensux wilde ne men" Vlak voor de eerste LOZ uitzen ding verklaarde 88% van de ondervraagden dat zij zou ky ken, 10% wilde zelfs aküef mee werken en 50% zou aan diè programma's willen meedoen waar men iets van af wist Na dertien LOZ uitzendingen bleek dat 70% een of meer uitzendin gen had gezien Dit percentage ligt iels lager dan m de ovenge gemeenten Hoe hoog waarderen de LOZ-kij- kers de inhoud van de pro gramma's? Bij gebruikmaking van het tien-puntensysteem krijgt Zoetermeer een 6,26. On geveer hetzelfde cijfer is gege ven in de overige gemeenten Stappers; „Dit is het cijfer dat 3e had moeten verwachten. Je mag het geen laag cijfer noe men. Ais we het vergelijken met de landelijke omroep dan worden dan gaat je waarde ringscijfer een stuk de hoogte door- Joke M de Gruijter zit je daar aan een gemiddeld waarderingscijfer van 7,1. Maar wat zit daar allemaal bij? Alle populaire en amuse mentsprogramma's, interland wedstrijden, Mies Bouwman, Carrelï enz. Het cijfer 6,26 is het best te vergelijken met de landelijke informatieve pro gramma's, die zitten ook in die buurt. Duidelijk is wel dat de waarde ringscijfers voor de program ma's worden gedrukt door de vele klachten over het slechte beeld en geluid De kijkers zijn verwend met de van Hilversum Kan er al geconcludeerd worden waaruit het trouwe kijkers-po- tenbeel van de LOZ bestaat' Na het optellen en aftrekken van reeksen cijfertjes komt men tot de volgende bevinding Vrouwen waai deren de LOZ- uitzendingen hoger dan man nen Jongere kijkers tot en met 19 jaar geven de hoogste waar dering en mensen met een lager opleidings- en beroepsmveau hebben meer met de LOZ-pro- gramma's op dan de mensen die een stukje hoger op de maatschappelijke ladder zitten Als gunstige tijdstip voor de uitzendingen geldt voor alle lo kale omroepen de zondagmid- Er ligt nèg een aantal cijfers op tafel over het verloop van het lokale omroep-experiment On- derzoekingscijfers die echter uitsluitend betrekking hebben op de kijkdichtheid en summier over de programma-waarde ring Daarmee zijn de groepen die het verschijnsel kabel-tv on der de noemer communicatie, democratisering, samenlevings opbouw en het aanzwengelen van activiteiten rangschikken, met gelukkig Want hoe wordt gemeten in hoeverre lokale om roepen de mensen activeren en die informatie geeft, die ze an ders met zouden krijgen, zodat de gebruikers en ontvangers van het medium hun sociale vaardigheden beter gaan hante ren' Het onderzoekingsinstituut kan die gegevens, naar men zegt, pas aan het eind van de expenmenteerpenode verschaf fen RUZIE Minister van CRM heeft door de inwerkingstelling van het ex periment, dit informatiever- schaffende medium uit handen van een exclusieve groep ge haald en het naar de basis van de samenleving getranspor teerd. Maar getuige het gehar rewar en de vele ruzies in de gelederen van de amateur-tele visiemakers blijft voor velen de vraag leven of deze nieuwe groep van „machtshebbers" adequaat van het medium ge bruik weet te maken. De visie van Stappers „Er is zo een aantal factoren voor het ontstaan van deze ruzies te noe men In de eerste plaats is het een feit dat èUe proefgemeen- ten zich hebben verkeken op de praktijk van het televisiema ken Men heeft geen ervaring Lr komt een aantal mensen bij elkaar, met verschillende per soonsstructuren, cue pas m een later stadium merken dat het werken met dit medium anders uitpakt dan men 2ich had voor gesteld Verder is lokale omroep bedoeld om in de openbaarheid te tre den Je komt daarom met alies wat daar binnenin gebeurt ook meer in de openbaarheid De tv-amateurs proberen wel zo snel mogelijk van de professio nals te leren en zich verder te bekwamen, maar voordat deze zaak uitgekristalliseerd is en re delijk loopt, heb je minstens een jaar nodig Wij als onder zoekingsteam vragen ons af, ge zien deze lange itdoopUjd en ui vergelijking tot de lokale om roepen m het buitenland, of deze experimenteerperiode van twee jaar niet veel te kort is DOOFPOT Wat gebeurt er als het totale omroep experiment rond au gustus 1977 ten einde loopt? Komt dan elke dorpsgemeen schap die een CAI-kabel in de grond heeft in aanmerking voor z'n eigen omroep je" Wor den de aanvragen regionaal op gedeeld of verdwijnt de hele zaak in de doofpot, waar men slechts kan constateren dat er ruim drie miljoen verevperi- menteerd is? Op de CRM-bure- len liggen al weer 25 nieuwe aanvragen voor een lokale zendmachtiging te wachten. Uit welke middelen moeten straks al die stations worden betaald? Gezien de gedwongen bezuiro- gmgspohtsek van de regering hjkt het weinig aannemelijk dat ais er prioriteiten m het uitga- venvlak gesteld worden dat dóór de voortzetting eq uit breiding van de lokale omroe pen onder zullen vallen Omroep instituten, commumeatte adviesbureaus, kabel industrië len, de pers en vele anderen vragen zich misschien af of de minister een juiste keuze heeft gedaan om het lokale experi menteerterrein door amateurs te laten omspitten' Dr Stap pers Als het experiment met amateurs 20u mislukken, kan je het altijd opnieuw met profes sionals proberen In het omge keerde geval had dat met ge kund Men had voor deze proef periode trouwens geen vaste professionals kunnen inschake len, omdat ze de kans zouden lopen na twee jaar op straat te worden gezet Trouwens waarom zou aan het eind van dit experiment niet kunnen blijken dat bijvoor beeld het amateurisme in de omroep bij grotere steden met en bij kleine steden wèl ge wenst is' Er valt bijvoorbeeld ook te denken aan het lokale omroepsysteem dat ze m Enge land hanteren Daar wordt ge werkt met een professionele staf van technici en journalis- ten Voor de bevolking die een boodschap heeft worden dan de zendtijd en apparatuur ter be schikking gesteld waarbij men van de professionele adviezen gebruik kan maken KNOOP Hoe ziet het toekomstbeeld voor de Lokale Omroep Zoetermeer er uit' Wordt de bewoners te gen het eind van de proefperio de massaal gevraagd of zij een eigen omroep willen, óf hakt de gemeenteraad de knoop door? Als het op zelf betalen aankomt meldt nu het tussen tijdse onderzoek dat 62,3% be reid is om te betalen, 21% is er op tegen, 16,2% weet het niet en de rest had geen antwoord. Dr Stappers „Ik zie ruet in waar om de bevolking straks via een referendum dit besluit zou moe ten nemen De uitkomst van 20*n referendum is trouwens erg afhankelijk van hoe je de vraag stelt Een lokale omroep is een middel om meer mensen te bereiken Vooral geïsoleerde mensen Als het waar is dat 2oetermeer een slaapstad ts, dan kan dit medium voor velen een wegwijzer zijn naar meer kontakten De beslissing, al dan met lokale omroep, is hetzelfde als er een besluit voor een nieuwe leeszaal of bibliotheek De bevolking wordt daar toch ook met per referendum over gevraagd' Ik geloof met dat een gemeentebe stuur prioriteiten moet geven op basis van populariteit Als de lokale omroep m staat is iets voor een groep mensen te doen ook al 15 dat een minderheid moet je het dan met doen' TOEKOMST Zal het medium lokale omroep straks dienen als verfijnd tech nologisch hulpje om de samen leving leefbaarder te maken' Wie krijgt er toegang tot de kanalen en brengt de informa tievoorziening tot stand. Blijft het informatiemonopolie door broken of kunnen de televisie- amateurs straks het resultaat van hun bewerkte omroep veld jes overdragen aan anderen. Aan de kabelexploitanten, de NOS, de dagbladen, de lande lijke omroepen, Philips, Sony, Siemens, de lokale of provin ciale overheden? Kortom de vraag blijft Wie krijgt straks de kabel m handen'

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1976 | | pagina 4