De „chirurgen langs de weg ie ©«gevallen melden Straks ook pech verhelpen in de stad: maar hoe? Reserve-spullen Nummer 355 Praatpalen aan Qmeste Wegen - wachtman 35S: Soms sta op naalden" Spitsuren Ook in de stad De wegenwacht stelt het bijzonder op prijs als automobi listen een ongeval melden. Het hoofd van het wegen wachtstation, de heer A. Stolk: „Vaak denkt men: „Och, het zal al wel gemeld zijn". Toch heb ik liever drie of vier meldingen achter elkaar dan één te weinig. Het kan een mensenle ven schelen". Het Wegenwachtstation van de ANWB aan de Groe ne Kruisweg 399: zenuwcentrum en knooppunt van vraag en aanbod i-wrmri—mi hulpdienst hebben, zullen de automobilisten eerder de hulp inroepen van de wegen wacht omdat ze daar vol gens lidmaatschap recht op hebben. Kosteloos. „We zul len wel zien hoe het 2ich gaat ontplooien. Het zal wel moeilijk zijn om grenzen te trekken. Wat moet je met iemand die in HlUegersberg woont en tegen de grens van Schiedam pech krijgt?".,,. Op dit moment staan er Jrngs de rijkswegen tweehonderd praatpalen. Een druk op de knop is voldoende. Op het station wordt de exacte plaats genoteerd, het merk van de auto, het nummer, de kleur en een korte omschrij ving van het mankement Op de centrale noteert de verkeerswacht de tijd van de melding. De WW-man zelf geeft de tijd van aankomst en vertrek door. Iedere WW-auto heeft een klein voorraadje reserve-on derdelen bij zich. „Als je van ieder type auto een wa terslangetje bij je zou heb ben, zit je hele auto vol", aldus een wegenwacht-man. De héér Stolk:Daar om zou het 20 geweldig zijn als iede re automobilist zélf wat re servespullen bij zich zou hebben. Gewoon die Weinig, heden: zoals lampjes (kan je een bekeuring schelen), een venülatorriem, contactpun tjes, en andere spullen die weinig geld kosten. Als wij die namelijk eerst bij een garage moeten halen, kost dat uren extra. Vooral als je niet direkt van de weg af kunt, moet je soms kilome ters omrijden. Dat zelfde geldt voor de benzine. Het is opvallend zoveel mensen in het weekeinde of 's nachts zonder komen te staan, Wij kunnen ze natuurlijk nooit meer dan een paar liter ge ven". Inmiddels is wegenwacht nummer 355, de heer R. Pi- kaar uit 's-Gravended op weg gegaan naar praatpaal 203: vlak bij het Kleinpol- derpïein richting Den Haag, Onderweg speurt hij auto matisch de weg af. Bij een vrachtwagen aan de kant van de rijstrook houdt hij even in. De chauffeur maakt een losgeschoten lading op nieuw vast, gebaart dat alles oké is en de WW-man ver meerdert zijn vaart. „Het spreekt van zelf', zegt hij, „dat je een ongevalsmelding de voorrang geeft Het is onze taak om via onze eigen centrale de voorrang te waarschuwen, te zorgen dat het overige verkeer geen ge vaar loopt en eerste hulp te verlenen als dat nodig is. Als WW-man tweede klas ben je verplicht om je EHBO-dipIo- n?.? hebben. Dat kan va rieren van een pleister op een knie tot het inpakken van hele hoofden". Ora 10.50 stopt "zijn gele wa gentje bij de onfortuinlijke Lada. Pikaar pakt zijn lijst en meldt zijn aankomst Het station noemt de vertrektijd: 10.34 uur. De eigenaar van de Lada, een vertegenwoor diger uit Nieuw Beijerland, vreest dat er iets mis is met de spanningsregelaar. „Als vertegenwoordiger" aldus de heer Burgers, „heb je altijd haast. Als je per jaar zo'n 45.000 kilometer rijdt, be grijp je wel dat er wel eens iets fout kan gaan, wij men- sen kunnen het tenslotte ook eens begeven, maar op zo'n moment zou je het hele ga- val wpl in de brand willen steken". Later zal blijken dat dat niet veel scheelde. Als de wegenwachtman de motor start, spuit er een dik ke straal benzine uit de mo torkap. Terwijl hij als een zorgvuldig chirurg ergens onder de mo torkap „opereert" zegt Pi- kaar: „Als we. die storing niet hadden gevonden en hij was benzine gaan spuiten, was uw auto vemioedetijk in de brand gevlogen". Met een ingekorte benzineleiding, die volkomen verteerd bleek, een geleende contactver bin der èn het advies om direkt naar een garage te rijden om daar de onderbreking te laten opheffen, vertrekt de Lada richting Delft Pikaar meldt via de mobilofoon: „Einde Lada", Op zijn werk last zit een horloge geplakt. Pikaar draagt geen horloge maar ook geen ring, „want als zo'n ding roodheet van de spanning komt te staan, brandt 'ie je vinger er af'. Met de jaren heeft wegen wachtnummer 355 geleerd om ongestoord te werken, ondanks de quasi deskundi ge opmerkingen en vragen van de automobilisten „Vroeger werd ik daar nog wel eens nerveus van, maar tegenwoordig doet me dat niets meer. Het valt me wel altijd op dat de mensen al tijd behoorlijk geïnteres seerd zijn, Het is natuurlijk meestal eén gelukkig tafe reel, Je komt met hulp, dus de mensen zijn altijd blij ddt je komt". „Maar af en toe sta je wel op naalden. Als het verkeer zo voorbij raast Vooral als je staat te werken aan de staart van een file. Je hoort dat gerem en al sta je er niet steeds bij stil; er moet er maar een een slippertje ma ken en ze vegen je zo van de weg. 's Winters is het annoede lijden. Alles wat je- beetpakt is koud. Toch vind ik dat je beter kou dan re gen kunt hebben". Als automonteur is Pikaar re delijk tevreden over de Ne derlandse auto. Door de kostenverhoging is men de onderhoudsbeurten wel wat langer gaan uitstellen, maar in Nederland rijdt toch vrij nieuw materiaal. In vergelij king met 1964/'65 toen er nogal wat schade-auto's uit het buitenland reden, heb ben we een vrij jong wagen park. Nou moet je dat na tuurlijk wel met een korrel tje zout nemen, want iemand die veertigduizend kilometer per jaar rijdt, heeft na drie jaar natuurlijk wel een „ou de" wagen". Op het „drukste wegenwacht station van Nederland" staat het blokje 355 inmiddels weer op groen: geen werk. Klus klaar. Volgens chef Stolk maakt het in principe niet uit hoe lang de wegenwacht-automon- teurs over hun hulpverle ning doen. „De tijd die ze er aan besteden hoeven de au tomobilisten niet te betalen, dat hebben ze al gedaan via hun lidmaatschap". Overi gens zijn ze aan de Groene Kruisweg bijzonder te spre ken over de samenwerking met de politie. Vaak genoeg geven de patrouillerende po litiemensen aan hun eigen meldkamer pechgevailen door, waarna de centrale van de wegenwacht wordt ingeseind. Verder bestaat er een leuk contact tussen de wegenwacht en de garages. „Het komt wel eens voor dat die jongens 's nachts uit bun bed komen om ons bepaalde onderdelen te leveren". Sinds 1946 (de Algemeen Ne derlandse Wielrijders Bond bestaat al vanaf 1883) rijden de „wegenwachters" langs de wegen. Aanvankelijk op grote motoren, daarna in deux-cheveaux-tjes, nu over wegend in wat grotere ci troen s en renaults. 2e wor den „overwegend vriende lijk" ontvangen...„Een enke le keer gebeurt het dat men wat gespannen is en nors reageert Wachten duurt al tijd lang, maar als je een afspraak ergens hebt, is het natuurlijk nog erger". „Maar", aldus de heer Stolk, „onze mensen zijn daarop ingesteld". In de toekomst is het mis schien mogelijk dat er langs de Groene Kruis weg praatpalen worden geplaatst. Tot nu toe werd dat niet gedaan omdat dc weg een pro vinciale weg is. „Het zal van de ontwikkeling van de economische toestand afhangen", aldus hoofd inspecteur A. SToh van het wegen wach te tation aan de Groene Kruisweg. Niettemin gelooft hij dat het ontbreken van de praatpalen daar geen on overkomelijk gemis fs, omdat de patrouilleren de politiemensen veel vuldig pechme! dingen doorgeven. Bovendien kan men altijd bij particulieren of ben zinestations opbellen. In Zuid-Holland kent de wegenwacht twee soor ten praatpalen: radlo-pa- Ien en draadpalen. Ra- diopalen worden vaak gebruikt als de weg gere construeerd wordt, zoals de weg van Rotterdam naar Dordrecht Zodra de weg gereed is gaat men over op de definitie ve draadpalen. Het voor deel van radiopalen fa, dat ze overal neergezet kunnen worden. Een gro te ontvangstellage In de buurt van het centrale wegen wachtstatloa bij Rotterdam zorgt voor het direkte contact. Na deel van de radiopalen Is, dat de accu iedere vier weken opgeladen moet worden. Voor alle zekerheid wordt dat al tijd een week eerder ge daan. De praatpaal dateert van 1970. Eerder al, in 1960, zette de ANWB de aller eerste praatpaal (mèt luikje) neer langs de rijksweg 13 van Rotter dam naar Den Haag. La ter nam de regering het idee over en gaf rijkswa terstaat opdracht om meerdere praatpalen te plaatsen. Door fieina ton Bruggen kate Foto's: Jaap Rozema Anderhalve sigaret lang duurt het voor de man naast zijn auto het gele wagentje van de wegenwacht ziet- aankomen. De lid maatschapskaart in de hand,- de mo torkap al open. Het is 10.50 uur. De wegenwacht man kijkt, sleu telt... start de auto opnieuw. Om 11.20 rijdt meneer weer. De mensen in het wegen wacht-station aan de Groene Kruisweg op de grens tussen Rotterdam en Rhoon noe men het een rustige dag. Per dag zo'n honderdvijftig pechmel dingen. Koelings- moeilijkheden, ontstekings- storingen, kapotte banden, problemen met de verlich ting.., Hoofdinspecteur A. Stolk wijst op een wand- - kaart in het station het uit gebreide gebied 'aan. Van Reeuwijk tot de Moerdijk- brug, Den Haag, het West- land, Voome en Putten tot de Haringvlietbrug. In feite heel Zuid-Holland dus. Daar werken zijn mensen. De .„chirurgen" langs de weg. De man achter het schakel bord vraagt een automobi list naar de moeilijkheden. Regelmatig klinkt het alarm en flikkeren de lichtjes op het paneeL Een pechgeval op de rijksweg naar Dordt. Verkeerswacht Bongers seint een van de patrouille rende mannen in. Het blokje met diens nummer erop wordt op de plattegrond van Zuid-Holland „geplakt". Kleur geel: hulp is onder weg. Zodra de man ter plaatse is en via de mobilo foon doorgeeft dat hij aan 'het werk gaat, wordt het blokje opnieuw omgekeerd. Rood betekent: niet storen, heeft ai een klus. De heer Bohgers: „Als de mensen ons per praatpaal alarmeren zien we direkt waar ze staan, maar als ze bellen vanuit een café of wegrestaurant met de mede deling „ik sta hier bij Jan sen" dan is het soms moei lijk om uit te vinden waar dat precies is. We komen er wel uit, want de meeste ca- te's en restaurants kennen we wel, maar het duurt wat langer". Het wegenwachtstation aan de Groene Kruisweg is „de drukste" van Nederland. Tweehonderd draad- en ra diopalen zitten aangesloten op het schakelbord Er kun nen er nog 280 bij. In het district Zuid Holland zijn een kleine 70 mensen dage lijks bezig met de hulpverle ning langs de weg. Dat wil zeggen: een deel blijft bij de centrale, de rest werkt vol gens een rooster, want de service van de wegenwacht stopt niet om vijf uur, kan toortijd. Juist als iedereen zich naar het werk spoedt of na vijven naar huis racet breken de spitstijden voor de WW-mensen aan. Of na de TV-tijd om elf uur 's avonds, of in het weekeinde als veel automobilisten een beroep doen op dat beetje benzine dat iedere wegen- wachtman in de auto heeft staan. Wegenwacht-„chef" A. Stolk: „Straks ook pech verhelpen binnen de be bouwde kom. Alleen mag de hulpverlening langs de rijksweg daar niet onder lijden. We zullen wel zien hoe het uitpakt". De man aan het paneel pro- beert tussen de bedrijven door een dame, die bij haar zuster thuis opbelt, duidelijk te maken cat de wqgen- wacht rich tot de rijkswegen beperkt De dame, enigszins verontwaardigd, hangt op. Pal daarna oen pompbedien de die voor twee gestrande Belgen informeert of ook zij gebruik kunnen maken van de diensten van de wegen wacht Na wat ruggespraak besluiten de buitenlanders uiteindelijk om dan maar lid te worden van de ww. De man komt er aan. „Straks" breken drukke tijden aan voor de wegenwachters. Met ingang van juni volgend jaar mogen" ze ook pech verhelpen binnen de be bouwde kom. Hoofdinspec teur Stolk ziet die tijd met enige zorgen tegemoet Zijn team zou eigenlijk verdub beld moeten worden. Niette- min krijgt hij er maar een paar mensen bij. Hoewel de diensten van de wegenwacht zich dan uitsluitend zullen beperken lot die automobi- listen die pech krijgen in een stad waar ze zelf niet wonen/ geloven de ANWB-mensen dat er een berg werk te -wachten ligt Hoewel de meeste grote steden altijd wel een particuliere auto-

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1976 | | pagina 4