De Hoek: zelfvertrouwen terug Hermes blijft in de race Martinit dankt koele Könemann SFC onderschat Belvédère Rommelig gelijkspel in Amsterdam-Noord VDL: weinig fantasie [;27. FEBRUARI 1976 MAANDAG 1 MAART 1976 S^Boys nerveus WF moeizaam MS HOEKSCHOP Dem os één helft goed Schiedammers volop in running Borgstein en bal in het ien. 1-1. Kort de Gids zijn t gekeerd en wam hetzelf- Schiedam SFC heeft het haast onderaan bungelende Belvede re wat onderschat en mede daardoor toe moeten staan dat Rotterdam Schiedamse Boys ging in de uitwedstrijd tegen Afrikaander Boys zeer nerveus van start. Wellicht was het team wat overgeconcentreerd. Het duturde dan ook wel zeker een kwartier aleer het, mede door het goede werk van Henk Jumulet, het middenveld in handen krees. Echt uitgespeel de kansen kwamen er echter niet. Zo ging het ook aan de andere kant, hoewel doelman Breeman knap redde bij twee verrassende afstandsschoten. Na de rust zag men een opper, machtig Schiedamse Boys dat echter Vrouwe Fortuna niet op de hand kreeg. Zo zag Bert Schenau de bal uit zijn schot net door een verdediger op de lijn weggewerkt Een kopbal' van Chris van Gerven werd door de lat gekeerd en daarna weggewerkt Nico Doef loste een loeihard schot dat echter de kruising op zijn weg vond. Kor- torn het zat de Schiedammers niet mee tegen het vrij en frank; spelend Afrikaander Boys dat niets meer te winnen of te ver liezen had. Totdat een kwartier voor lijd Ben Stip zijn inzet zag gestopt Dat deed een speler met de hand. Strafschop dus en daaruit scoorde Stip 0-1. Een gewonnen wedstrijd? Neen. Uit een indirecte vrije trap werd de bal keihard ingezet. Wel had Schiedamse Boys keu rig een muurtje gevormd, maar de blindelings en hard inge schoten bal ketste via de voet van Wim van Loenen in het doel Dat betekende 1-1 en een puntenverdeling. Schiedam Speelde WF verle den week tegen de koploper, dit weekeinde moest het tegen ro de- lantaarndrager Voorwaarts. Het werd een moeilijke over winning van 2-1. Moeilijk om dat Voorwaarts massaal verde digde en vocht voor élke meter grond. Heel vreemd en verras send stond Wilton al reeds na twee minuten spelen met 0-1 achter omdat bij een dieptepass de verdediging een foutje maakte. Het71, massale verdedigen van Voorwaarts had tot gevolg dat er meestal een twintigtal spe lers op de vijandelijke helft te vinden waren, maar er toch geen doelpunt kwam, ook omdat bij de thuisclub de over tuiging wat ontbrak. Na de rust, met de wind mee lukte beter en in de tiende loste Siem van Loenen een hard schot, dat via Peter Verhaal, de doel deed verdwijnen. 1-1. daarop zag Henny de Gids kopbal door de lat Wim Marre overkwam de. Pas in de 22e minuut kwam het verlossende doelpunt Marre omspeelde verschillende spelers en loste een ver en hard schot dat de roos trof 2-1, de Rotterdammers een gelijk spel bevochten 0-0. Reeds na twee minuten kwam SFC zeer goed weg toen doelman De Winter- misgreep op een bal, maar ook de voorhoede van de bezoekers de kans iiet liggen. Aan de andere kant bleek de invaller doelman, trainer Bian- kensteyn, voor de voorwaart- sen van SFC een onoverkome lijk struikelblok. Hij kwam tot reddingen die een ieder ver baasd deden staan en kon zo dan ook zijn ploeg voor een zekere achterstand behoeden bij akties van Jan Liekendiek, Jim Kars en André Kouwenho- vea. Het uitmuntende werk van de trainer doelman stimuleerde de Rotterdammers zo, dat ook doelman De Winter veel werk kreeg te doen. Toch moest in de 2e minuut van de tweede helft De Winter capituleren op een schot van Van der Weer. Het doelpunt werd echter door de goed leidende scheidsrechter Westerwaal wegens buitenspel afgekeurd. De Nijs moest nog een keer aan de noodrem trek ken om erger te voorkomen en zo bleef SFC onder druk staan. Hendrik Offenberg kon nog maar net een doelpunt voorko men en pas kort voor tijd kon SFC het heft weer in handen nemen. Ook toen weer bleek hoe doelman Blankensteyn in vorm was. Het was en bleef tot de laatste minuut enorm span nend omdat de doelpunten uit bleven. Amsterdam - Amper 200 toeschouwers. Een kaal veld, waar de harde westenwind vrij spel had. Een rommelige wedstrijd, die tot ver in de twee de helft het aankijken nauwelijks waard was. Nee, Bood Wit A - Hermes DVS aal niet ais topper de geschie denis ingaan. Het eni ge lichtpunt voor de Schiedammers was ei genlijk de uitslag: 2-2. Een uiterst kostbaar punt in d<ae fase van de competitie. opstellen van het rste npe Het opstel eerste elftal van Her mes, moet dit week- einde geen "makkie" zijn geweest voor trainer Pim Visser. Nadat spelverdeler Kok Hoogeveen vori ge week in de met 1-0 gewonnen wedstrijd tegen Unitas uit het veld was gestuurd werd hij, vooruitlo pend op zijn bestraf fing door de KNVB, door het bestuur voor drie wedstrijden ge schorst. „Op het middenveld liep het niet1', bekende Pim Visser ruiterlijk na afloop van de wedstrijd in Amsterdam- Noord. Visser had spitsspe- ler Teun Komaat terugge haald naar het middenveld, waar Rood "Wit A de drie broers Reuser had lopen. Drie broers, die elk uitste kend voetballer.. „Teun liet zijn man teveel lopen", wist Km Visser, die het echter zijn nieuwbakken spelverde ler niet kwalijk kon nemen, dat de eerste helft voor Rood Wit was. Want daarvoor waren er in het hele Schiedamse team teveel falende en zwakke spelers. Neem Harry Spermon, nor maal gesproken een doelver- dediger van zeer grote klas se. Nadat, hij onlangs werd gepasseerd voor het nationa le amateurelftal voor de wedstrijd tegen Frankrijk, grossierde hij gisteren ken nelijk nog aangeslagen in het niet klemvast hebben van ballen. Arie Brouwer, die over het algemeen redelijk de jonge, talentvolle Fafïanie van Rood Wit uitschakelde, tast- te mis bij het eerste doel punt van de Amsterdam mers. Spelmaker Hans Reu ser van Rood Wit A dook op rechts het gat in, dat viel toen Brouwer achter Fafia- nie aan was, en uit zijn aan geven kopte Wim Perlee suc cesvol in: 1-0. Alweer vijf minuten later zag het er naar uit dat Rood Wit afstormde op een monster overwinning, toen Van 't Hoff gebruik maakte van een gigantische blunder in de Schiedamse verdediging. Diverse spelers trapten over de slappe voorzet van Frans Reuser heen en uiteindelijk was het Frits de Nijs die de bal onberoerd panklaar liet liggen voor verdediger Van 't Hoff: U. door Geert van Someren Eigenlijk reikten alleen de ij verige Ties van Duppen en na een zwakke start Piet van der Burg naar een dikke voldoende. In de tweede helft, die voor beide ploegen kansen te over bood, voeg den zich daar Aad van der Voort, zij het in iets minde ren mate, de hardwerkende middenvelder Wim van Ba arie bij. Een tweede helft ook, waarin beide ploegen even sterk werkten, wat de wedstrija (uitstekend geleid door J. J. Mulder uit Kat wijk) een aantrekkelijker aanzicht gaf. In de zevende minuut van de tweede helft al, bracht Her- mes dat tot uitdrukking. Eerst miste Ties van Dup pen een mogelijkheid door voor het dod de bal maar half te raken. Omdat een van de Rood Wit-verdedigers de bal wel raakte werd het nog corner. Aad van der Voort trok daaruit de bal naar Teun Komaat, die via een Amsterdamse verdedi ger raak kopte: 2-1. Tumultueuze taferelen speel den zich daarna af voor het doel van Hennes. Fafïanie en Leo Reuser misten fraaie kansen, onder andere na een verdedigingsfout van Arie Brouwer. Bij Hennes daar entegen ontwikkelde Piet Nijs zich tot de ongekroonde kampioen in het missen van opgelegde kansen. Zoals in de zevende minuut, toen een Rood Wit-verdediger zich vergiste en terugspeelde op de keeper, terwijl Piet er nog tussen liep. Jammerlijk trapte Nijs in de grond, in plaats van tegen de bal. De tegen Unitas vorige week uitblinkende Frans Bouman, maakte het gisteren ook al niet Hij was er bijvoorbeeld bijna verantwoordelijk voor dat na een half uur in de tweede helft Rood Wit ver der uitgelopen zou zijn. Aad van der Voort daarentegen presenteerde zich steeds na drukkelijker. Toch was hij niet betrokken bij de gelijk maker van Hermes. Een ge lijkmaker, die bij het bekij ken van uitsluitend de twee de helft verdiend was, maar over de hele wedstrijd ge zien Rood Wit iets tekort deed. Arie Brouwer werkte drie mi nuten voor tijd de bal in de richting van het Rood Wit- doel en terwijl de Amster damse verdediging en masse mistastte, ging de bal langs de uitgelopen Rood Wit-kee- per Hennie Wallroth en via Frits de Nijs naar Teun Kor- naat Teun scoorde daarop gemakkelijk zijn tweede doelpunt. Pim Visser was ha afloop niet ontevreden met het gelijke spel en - zo memoreerde hij - „we krijgen alle topploegen nog". Anders gezegd: Her mes is nog volop in de race. Schiedam* DemosBol nes werd een wedstrijd met twee totaal verschil lende speelhelften. Was het voor de rust een leu ke partij voetbal, in de tweede helft werd het heel wat minder. Van beide kanten werd het rommelig en hard. Er werden felle duels uitge vochten en dat alles zal Bolnes-speler De Ruiter wel op een paar wed strijden komen te staan. Hij moest van de scheidsrechter het veld ruimen. In de eerste helft hielden de partijen zich goed in evenwicht hoewel het toch Demos was dat die periode af kon sluiten met een voorsprong van 2-0. Opgemerkt dient te worden het uitstekende spel van de Schiedamse doelman Nelis de Bok die tot zeer goede reddingen kwam. Het was na een kwartier spelen, dat de snelle Gerard van Schijn- del een voorzet kon lan ceren. Karei van de Berg, goed meekomen was op tijd bij de bal en tegen zijn schot had de doel man geen verweer. Pas twee minuten voor de rust lukte het weer. Bas de Regt mocht een vrije trap nemen. Weer was Karei van de Berg er op tijd bij en weer had de keeper geen verweer op de aktie van de ijverige hatfspeler van Demos: 2-0. Na de rust werd het bar en boos. Na een half uur spelen en geen doelpun ten moest De Ruiter er uit en juist toen Bolnes niet tien man speelde kon het de achterstand inlo pen 2-1. Verder Het De mos het niet komen en toen Gerard van Schijn- del uit een pass van Leen -5 Broere de stand op 3-1 had gebracht speelde De mos een gewonnen wed strijd. Schiedam In een matige wedstrijd is Martinit er in geslaagd een fel Leerdam Sport van zich af te houden en zodoende de aansluiting met de kop in rijn klasse te behouden. Achter de beide koplopers neemt Martinit met slechts één punt verschil de derde plaats in. De magere 1—0 winst, die pas vijftien minuten voor tijd werd bereikt, kwam in de slotfase nog herhaaldelijk in gevaar. Het ontbreken van een afmaker bij Leerdam Sport redde de Schiedamse zege. Hoek van Holland Op een enorm belangrijk moment in de competitie heeft Hoek van Holland het zelfvertrouwen hervonden. Plotseling kon de formatie van trainer Nol Olst- hoorn weer vlammen. Het ar me SVDP, dat naar de Hoek was gekomen om te proberen de titelkansen te behouden, werd met 3-1 ingepakt en de Rotterdammers mochten zich gelukkig prijzen dat ze in de tweede helft ten onrechte een strafschop mochten nemen die althans nog een tegentreffer opleverde. Die penalty ontstond na een half uur in de tweede helft. Arie Wel te vrede pas opgedraafd als vervanger van Ruud Muilwijk, legde zijn tegenstander tame lijk grof neer. Dat gebeurde op een meter buiten het straf schopgebied. Iedereen ver wachtte dat Wel te vrede een waarschuwing zou krijgen en een directe vrije trap. Tot ver bazing van de Hoekse aanhang en tot verrassing van SVDP legde de fluitist de bal echter op de penaltystip en zo kon SVDP de achterstand op dat moment tot 2-1 terugbrengen en kwam Hoek van Holland toch nog ln gevaar. En dat verdiende de thuisclub eigenlijk niet, want Hoek van Holland maakte de wedstrijd van begin tot einde. In de eerste helft al wist de thuisclub met windvoordeel een veldover- wicht op te bouwen. Maar toen bleek ook dat de blauw-witten opnieuw het spel te kort hiel den. In plaats van te proberen met schoten de Rotterdamse defensie te verrassen, werd er eindeloos „gebreid" en dat was een kolfje naar de hand van de lange verdedigers die elke aan val wisten te onderbreken. Wel scoorde Hans Gardenier, maar die treffer werd terecht wegens aanvallen van de kee- Vanaf het beginsignaal van de wedstrijd maakten de gasten duidelijk dat zij niet het minste ontzag hadden voor de thuis club. Met snélle aanvallen pro beerden zij het Schiedamse doel onder druk te zetten Marti nit moest zich voorlopig beper ken tot uitvallen, via de beide vleugelspelers. Pas als Ed Sla venburg mee in de aanval trok hielden deze uitvallen enig ge vaar in. Zo liet hij in de derde minuut al een voorzet los die Ben Könemann in scoringsposi- tïe bracht Deze miste echter. Leerdam Sport beheerste het middenveld en maakte door een opkomende defensie het speelveld erg klein. Hierdoor liepen de Martmitspitsen her haaldelijk in de buitenspelvaj. Vooral John Kouwenbergh zag geen kans zich hieraan te ont trekken, zodat hij er wat verlo ren bij kwam te hangen. fel op de bal spelende Leer- Sport bleef een veldover- wicht behouden, maar door on voldoende mankracht in de aanval èn door gebrek aan schotvaardigheid werd dit niet uitgebuit Zo faalde Set Salute- ru vrij voor doelman John Na gelhout hopeloos en belandde een schot van Sem Molenaar tegen de lat De uitvallen van Martinit waren zelfs gevaarlij ker dan de talrijke acties van de gasten. Tien minuten voor rust kreeg Martinit een droom- kans om op 1—0 te komen. De hele Leerdamse defensie bleef staan voor vermeend buiten spel, maar met drie man vrij voor doel faalden ook zij. Meer dan de 0—0 bij de rust had dan ook geen van beide partijen verdiend. Feller Was het vertoonde spel voor tte thee het aanzien nog wel waard, na rust was ook dat er niet meer bij. Leerdam Sport, kennelijk tevreden met een punten deling hield zijn defen sie wat meer terug, waardoor er voor de Schiedammers nog meer kansen kwamen. De duels om de bal werden ook steeds feller en onvriendelijker. Scheidsrechter Janse moest herhaaldelijk de gemoederen sussen. John Kouwenbergh, die door de gewijzigde situatie nu wel veel aan de bal was, kreeg in de 70ste minuut de hal van links toegespeeld. Zijn felle schuiver kon doelman Koen Verdngt maar nauwelijks tot hoekschop verwerken. Tien mi nuten later was het wel raak. John Kouwenbergh ontdeed zich van rijn directe bewaker Wil Sleeuwits en schoof de bal naar de vrijstaande Ben'Kone- mann, die koel reagerend via de binnenkant van de paal de Leerdam-doelman het nakijken gaf. Leerdam Sport benutte het laat ste kwartier om alles of niets te spelen. Het felle offensief van de gasten bracht Martinit nog herhaaldelijk in moeilijkhe den De mooiste kans kreeg Dick Boogers, die vijf minuten voor tijd een hoge voorzet di rect op zijn hoofd nam en kei hard tegen de lat kopte. De terugspringende bal belandde opnieuw bij hem maar zijn schuiver ging voorlangs. Ook inzetten van Bert Sanders en Set Saluteru troffen geen doel. Een moegestreden Martinit be groette het eindsignaal dan ook met vreugde. Rien Voois haalt uit voor De Hoek per afgekeurd. Een striemend schot van de sterk spelende Jan Zwart belandde juist aan de verkeerde kant van de paal. Voor SVDP was er dus alle reden om de dubbeiblanke rust stand jnet enig genoegen te be groeten, temeer omdat de be zoekers het voordeel kregen van de in kracht toenemende vrind. Dal voordeel bleek erg betrekkelijk want al na vijf mi nuten kwam Hoek van Holland aan de treffer die in de eerite helft uitbleef. Hans Gardenier legde uit een voorzet van Wer ner Kramer de bal terug op Hans den Boer. Die nam het leer ineens op de schoen en schoot onhoudbaar in de krui sing. Weer vijf minuten later was het 2-0 en opnieuw stond Werner Kramer aan de basis van die treffer. -Hij lanceerde de voor zet die door Hans den Boer werd verlengd in de richting van Leo Boon. Deze faalde ectef ter in vrije positie en kopte voorlangs. Een van de Rotter damse verdedigers kopte toen echter in paniek de bai achter zijn eigen doelman. Hoek van Holland trok wat mankracht terug in de defensie, maar bleef wel gevaarlijk. De zaak leek onder controle totdat dc scheidsrechter de spelregels op rijn eigen manier hanteerde. Hoewel hij helemaal aan de andere kant van het veld stond gaf hij een penalty en negeerde de protesten van grensrechter Vroonland. SVDP kon de achterstand tot 2-1 terugbrengen en dat betekende dat Hoek van Holland nog wel degelijk in moeilijkheden kwam. Frans Leerdam moest op schitterende vrijze redding brengen op een harde inzet en in de verdediging moest alles op alles gezet worden om de voorsprong vast te houden. Leo Boon zorgde .via een straf schop voor 3-1. laassïuis De VDL-aanvaJ moest optornen tegen een woud van verdedigers in de uitwedstrijd tegen GDA in Loosduinen. In een laatste po ging om degradatie te voorko men speelde de thuisclub „po wer play" in de defensie om zeker op één punt te spelen. Dat is GDA gelukt. VDL gaf daartoe aanleiding toen de blauwwitten tien minuten voor de onderbreking in een aan- valsstoot te veel waagden en GDA op tijd kon uitbreken en doelman Kees van Eijk geen kans kreeg 1—0 tegen te hou den. Dit werd ook de einds co- re. Op een slecht veld verscheen VDL in een fantasie-opstelling. Door schorsing ontbraken Jo- chem, topscorer Jan Altena en Theo Rieken. Daarnaast liet spelmaker Gommert van Ast verstek gaan (heeft te kennen gegeven niet meer voor de hoofdmacht te willen uitko men). Leen Ketting, Jan Bek kers, Rob Kiebert, Marcel van der Vaart waren de vervangers. In alle hevigheid wilde VDL de bakens verzetten en GDA speel de bewust op de nul. Nauwe lijks aan aanvallend voetbal toekomende, verweerde de thuisclub zich met afbrekende acties. Het VDL middenveld kon daar om volop steun verlenen om door de verdedigingsgordel heen te breken.' In een reële schietpositie kwamen de YD- L'ers dan ook niet Toen. VDL zich kort voor de thee te gretig aandiende, was het gat dat GDA zag voldoende om de blauwwitten voorbij te streven: 1—0. Een misverstand in de VDUdefensïe was daarbij de oorzaak. VDL trachtte op verschillende werkwijzen openingen te vin den, maar het GDA-blok hield stand. Tot aan de wisseling en in het tweede deel Heten de gastheren zich dan ook nauwe lijks zien op de VDL helft. VDL bleef de koers richting GDA doel houden en in die tweede periode waren de mo gelijkheden kansrijk. Het wa ren Arie Boer en Bob Clark die tot dichtbij het GDA-doel kwa men, maar succes was uitgeslo ten. Goalie Kees van Eijk kreeg aan de andere kant praktisch geen werk en alle hulp die de VDL verdedigingslinie in vooruitge schoven positie bood baatte niet.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1976 | | pagina 4