Maasland niet naar Rijnmond Snel beslissen uitbouw Schii' edani-nooi i !i m mËsM Weer voorstel tot sloop IJsselhoeve FONTIJNE ONTSLAAT T OCH DERTIEN MAN Geen geld toch eten Perzië Minister strooit met subsidies bij positieve uitspraak PvdA stelt aantal voorwaarden Minister van binnenlandse zaken honoreert protesten Chauffeurs willen niet zwart naar Dieven slaan vier maal toe Directie neemt éénzijdige beslissing Voorzitter wijkvereniging Groenoord stapt op g Hoekse politie pakt flessentrekkers iiiiiiiiiiiüii Dinsdag 2 maart 1976. SCHIEDAMSCHE COURANT ONAFHANKELIJK DAGBLAD -101ste jaargang no. 25523 - 4 PAGINA'S Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 klachten dienst 144144 SCHIEDAM EN KETHEL Maasland De indeling van Maasland bij de nieuw te vor men provincie Rijnmond gaat niet door. De „groene oase" zal in de toekomst deel uitmaken van de nieuwe provincie „Haaglanden", waarin ook de overige Westlandse gemeentes zijn ondergebracht. Minister De Gaay Fortman (binnenland se zaken) maakt dit bekend in de laatste herziening van het wetsontwerp „Reorganisatie binnenlands bestuur", dat nu voorziet in de „opdeling" van Nederland in 24 provincies nieuwe stijl. „Verstedelijking op grote schaal is niet in Maasland te verwach ten", kan men in het herziene wetsontwerp lezen, „daarom lijkt aansluiting bij Rijnmond niet gewenst, Maasland is het best op zijn plaats in het nog tamelijk landelijke Westland". „Dit is ontzettend goed nieuws", reageerde Maaslands burge meester J, van den Brink toen hij van het besluit van de mi nister op de hoogte werd ge bracht, „alle pogingen om de minister tot andere gedachten te brengen hebben blijkbaar resultaat gehad. Het gaat hier weliswaar nog maar om een voorontwerp van de wet, maar ik geloof niet dat de leden van de Tweede Kamer dwars zul len liggen wanneer het om Maasland gaat." De aanvankelijke beslissing van de minister om Maasland bij Rijnmond in te delen heeft in het dorp stormachtige reacties teweeg gebracht. In juli van het vorig jaar werd het gepu bliceerde voorontwerp van de wet waarin Maasland bij de nieuwe provincie Rijnmond werd ingedeeld. Tot grote schrik van de kleine Maasland- se gemeenschap, die vreesde dat de indeling het eind zou betekenen van het landelijk karakter van hun dorp. Rijn mond zou, redeneerden de Schiedam Op zeer korte termijn zal Schiedam beginnen met voorbereidende werken voor de bouw van tenminste 1500 woningen in bet noordelijke uitbreidingsgebied. In principe is de commissie ruimtelijke ordening hier gisteravond mee akkoord' gegaan, zij het dan met name de PvdA-tractie aankondigde met een aantal moties te komen als dit voorstel eind maart in de raad wordt behandeld. De PvdA eist dat aan een aantal voorwaarden wordt voldaan. De belangrijkste motie van de socialisten is, dat de uitbouw naar het noorden geen afbreuk zal doen aan het ver nieuwen van de binnen stad en de rehabilitatie van de oude wijken. Fractieleider Joop de Jong: „Het mag niet ge beuren dat alles opzij moet voor' de bouw in Scbiedam-noord".-—-- ,7? ■M' Schiedam De acht chauffeurs van het tran sportbedrijf Van Pelt uit Schiedam moeten te gen wi! in „zwart" of wel onverzekerd naar Perzië rijden. Indien zij het niet doen krijgen ze ontslag van hun nieuwe baas, de firma Gorter die de chauffeurs en vervoersverguimingen van het in financiële moeilijkheden geraakte bedrijf onlangs heeft overgenomen. De vervoersfederatie van het NW/NKV heeft al toegezegd dat het „oorlog" betekent indien het gewestelijk arbeidsbureau de ont slagaanvragen goed keurt. „Dat kan helemaal niet. De jongens zijn ver kocht en verraden", zo stelt vakbondsbestuur der B. van Heul het, „het is uiterst merk waardig dat de chauf feurs na de overname opnieuw moeten sollici teren. We hebben dan ook het advies gegeven dat niet te doen, want Gorter ziet af van CAO- betaling". Direkteur Van Pelt, die het bedrijf aan de Nieuw Mathenesser- straat kort voor de fail lissementsaanvraag overdeed aan Gorter, zou in de nieuwe rege ling bedrijfsleider wor den. Van Pelt zei gister avond echter nog van niets te weten. De naam Gorter kende hij vol gens zijn zeggen niet. Minister Hans Gruyters van volkshuisvesting en. ruimtelijke ordening heeft de gemeente toe gezegd dat Schiedam belangrij ke subsidies te wachten staat als men snel begint met de bouw van tenminste 3500 wo ningen. Deze toezegging heeft hij gedaan omdat men voorals nog ernstig verontrust is over de houding van de gemeente. Gruyters wil dat de in Schie dam aanwezige ruimtelijke mo gelijkheden voor woningbouw goed worden benut, zoals ook in het streekplan Rijnmond staat aangegeven. De minister heeft niet alleen bij dragen in de grondkosten (loka- tiesubsidie), maar ook geld in het vooruitzicht gesteld bij de voorbereiding van bestem mingsplannen en bouwplannen. Het gaat hierbij om miljoenen guldens. Ook ontvangt Schie dam alle hulp voor wijkvoorzie- nïngen en het aanleggen van een hoogwaardig openbaar ver voerssysteem. Volgens wethouder Chris Zijde veld bestaat er de bereidheid bij de overheid om nog meer woningen te subsidiëren, „Het getal 1500 is geen. vaststaand gegeven. Het gaat erom dat ten minste dit aantal wordt ge bouwd, Misschien worden het 1600 huizen of nog meer". De gemeente zal dan wel nog in 1976 de eerste paal moeten la ten slaan voor de woningen. Nog een eis van de minister is dat de woningen achter elkaar in één bouwstroom worden neergezet. Betaalbaar Over het algemeen waren de poli tieke partijen het gisteravond eens om dit aanbod van de minister te aanvaarden, zodat Schiedam betaalbare woningen in het noorden kan bouwen. In de gemeenteraadsvergadering van 22 maart aanstaande zullen echter een aantal moties naar voren worden gebracht, waarin men voorwaarden gaat stellen. Dat krult wilde men gisteren nog niet verschieten, zodat in slechts twintig minuten de prin cipe-uitspraak tot stand kwam. Bovendien zullen de fracties: zich nog over dit punt beraden. Schiedam Insluipers hebben in Njeuwland ruim 30DG gulden buitgemaakt, In vijf huizen kwam men binnen met behulp van een zogenaamde flipper, een stukje celluloid waarmee het slot van de voordeur open- gedrukt kan worden. Uit een woning aan de Professor Aalberselaan verdween zeven honderd gulden. Een woning aan de Burgemeester van Kaa- reniaan werd geheel doorzocht. Uit een geldkistje dat werd opengebroken namen de inslui pers 2500 gulden. Een fles whisky en een portemon- naie was de enige buit in een woning aan de Van Houten laan. Ook een huis aan de Dr. Schaepmansingel werd hele maal doorzocht Daar konden de nog onbekende dieven niets vinden. De politie vermoedt dat het in alle vier gevallen om dezelfde dieven gaat. Vlaardingen Wethouder Bas Goudriaan zal binnenkort op nieuw met een raadsvoorstel komen om de bouwvallige boer derij IJsselhoeve in Holy-Noord te slopen. Op dat stuk grond dat dan vrijkomt wil de wet houder van stadsontwikkeling een dertigtal boerderij-achtige woningen laten bouwen. Enkele maanden geleden ging de Vlaardingse raad niet akkoord met een dergelijk voorstel. Be sloten werd toen om een bege leidingscommissie in het leven te roepen die zou moeten on derzoeken of er nog iets van de oude boerderij kan worden be houden. De wethouder heeft nu laten uit rekenen dat de verbouwing van de IJsselhoeve ongeveer A acht ton zou gaan kosten, „En dat lijkt me een wel erg kostba re zaak", aldus Goudriaan gis-' teren tijdens een bijeenkomst waarop de eerste sleutels van een complex van 87 Patrimo- mum/Continuo-koopwoningen werden uitgereikt. Meer dan 20 woningen van dit complex heb ben uitzicht op de ruïne van de IJsselhoeve. De Vlaardingse wethouder gaf met zijn uitlatingen over zijn nieuwe sloop-voorstel in feite direct antwoord op de brief die de bewonersvereniging van de Patrimonium-woningen giste ren naar het college van B en W en naar de gemeenteraad hebben gestuurd. In deze brief - de derde, op de vorige twee is nooit een ant woord gekomen - zeggen de bewoners/eigenaars dat zo snel mogelijk moet worden gesloopt Pas later moet dan over een toekomstige bestemming van de IJsselhoevegrond worden gesproken. Levensgevaarlijk Volgens de toekomstige Holy- Noordbewoners is de situatie thans levensgevaarlijk. Kinde ren kunnen zonder veel proble men het hek rond de boerderij openen. In de bouwval zitten gaten in de plafonds, Verder ligt achter de schuur een oude gierput met daarin zeker een meter diep water. „Dat er nog geen ongelukken zijn gebeurd verbaast me", aldus voorzitter B. van Haren, van de bewonersvereniging. De ellenlange geschiedenis van de boerderij IJsselhoeve (gebouwd Maaslanders, nu woningbouw en industrie kunnen neerzetten in de omgeving van een dorp dat jarenlang met succes had gestreden tegen de aantasting van rijn plattelands-karakter. De verontrusting over de drei gende indeling werd in Maas land het gesprek van de dag toen de directeur van Lely In dustries, mr. ir. H. Mulder, dreigde zijn landbouwmachine- fabriek te verplaatsen wanneer de plannen van de overheid werkelijkheid zouden worden. Rijnmond zou in dat geval, vol gens de heer Mulder, de proef- terreïnen van rijn fabriek voor woningbouw bestemmen. „Dan kan ik de fabriek niet draaiend houden en zal naar het buiten land moeten vertrekken", voor spelde hij. Een dreigement dat hard aankwam bij de vele Maas landers die bij Lelfs hun brood verdienen. In oktober besloot het gemeente bestuur van Maasland frontaal in de aanval te gaan tegen de ministeriële plannen. In een uitvoerige brief aan de minis-1 ter, het provinciebestuur en de leden van de Tweede Kamer werd erop aangedrongen om Maasland voor het Westland te behouden. Het bezoek van de commissaris der Koningin, mr. M. Vrolijk, aan de gemeente muntte uit in een aanhanke lijkheids be tuiging van burgers en raadsleden aan het Maas- landse gemeentebestuur. Referendum Mochten de verschillende be windslieden toen nog niet doordrongen rijn van de Maas- landse aversie tegen Rijnmond, dan zorgde het referendum daar wel voor dat door alle partijen in de gemeenteraad Het Maaslandse WD-raad- slid mevrouw G. van Erven hing als eerste de vlag uit bïj het vernemen van het poede nieuws: Maasland blijft bi] het Westland. werd georganiseerd. Na een lange voorbereiding bleek de uitslag op 18 november vernie tigend te rijn voor de plannen van de overheid: van de 3416 uitgebrachte stemmen lieten 3304 „nee" horen tegen Rijn mond. De uitslag werd ge stuurd aan alle overheidsin stanties die destijds ook de „boze brief' in de bus kregen. gg^'C' De resten van de IJsselhoeve; op de achtergrond de nieuwbouw in Holy-Noord Verbouwing kost meer dan 7 ton aan het begin van deze eeuw) kreeg begin januari een andere wending toen wethouder Goud riaan met een voorstel tot slo pen bij de gemeenteraad kwam. De raadsleden waren echter niet van plan dit goed te keuren en in plaats daarvan kwam een voorstel voor een begeleidings commissie. Ook deze commis- sie, onder anderen met twee wethouders, twee raadsleden en vier topambtenaren, is onder werp van kritiek van de Patri monium-bewoners. Zij menen namelijk dat het on juist is dat van hun groep slechts één vertegenwoordiger in de commissie 2it, terwijl bij voorbeeld van een complex Se riewoningen maar één bewoner op de bouwval uitricht heeft en van de nog te bouwen Van Vket-wouingen vier toekomsti ge eigenaren de bouwval vanuit hun huis zullen bekijken. Ook deze groepen bewoners hebben, elk een vertegenwoordiger in de commissie. „De verhoudin gen zijn helemaal zoek", aldus Van Haren. „In de Patrimo nium-woningen 2ijn er 21 hui zen met dat fraaie uitzicht. Sommigen zitten op niet meer dan 30 meter van de resten van de boerderij" Vlaardingen Machinefa briek Fontijne in Vlaar dingen heeft voor der tien personeelsleden ontslag aangevraagd. Daarmee heeft de direc tie het aanbod van de werknemers om een ge deelte van de jaarlijkse gratificatie, de zoge naamde veertiende pe riode, voorlopig niet te laten uit betalen niet aanvaard. In een com muniqué aan de werkne mers heeft de directie uiteengezet, dat deze le ning het bedrijf niet ge zond kan maken. „Het heeft geen zin om met geleend geld eventuele verliezen te dekken" al dus directeur A. Fontij ne. Het sociaalplan, zoals dat met de vakbonden was afgesproken, zal gewoon uitgevoerd worden. De onderhandelingen zijn, na dat het gesprek van woensdag was uitgesteld, per brief tot een einde gebracht De wrijving die er tussen de directie en één van de vakbondsonderhandelaars bestond, behoort inmiddels tot het verleden. Indien nieuwe ge sprekken nodig rijn, zal deze onderhandelaar daaraan weer deelnemen. Drs. A. Fontiine hoopte echter dat onderhande lingen niet meer nodig zijn. „Er wordt niet gedacht aan nieuwe ontslagen", zei hij, „maar het is tegenwoordig moeilijk om de bedrijfsresultaten voor tien maanden te voorspellen. Vroe ger kon je dat over tien jaar doen, nu is het moeilijker voor tien maanden, dan vroeger voor ben jaar. De vakbonden rijn uiterst verrast door de ontslagaanvragen. Vol gens de NW-onderhandelaar J, Capelle heeft Fontijne de on derhandelingen gewoonweg af gebroken, Er is geen sprake van een akkoord tussen bonden en directie. De bonden zullen echter niet tot acties overgaan, volgens Capelle. Volgens hem rijn de leden, die bij het bedrijf werkzaam rijn, niet bereid om rich tegen de ontslagen te ver zetten. De hele gang van zaken noemde Capelle „op zijn zachtst gezegd vreemd. Hij vond bet kinderachtig, dat NKV-onderhandelaar Waumans helemaal niet was ingelicht Toch verwacht hij nog wel een gesprek met de directie. De heer Waumans was helemaal nog niet op de hoogte van de ontslagaanvragen. Kij walde de argumenten wel weten, op grond waarvan Fontijne toch tot ontslag besloten had. De beslissing over wel of geen ont slag berust nu bij de directeur van het Gewestelijk Arbeidsbu reau. Na kritiek van bestuur op -uitlatingen in onze krant: Jtd ia SehStdtm-Crwfmmtd:', Samenwerking SSSN en wijkvereniging in gevaar Schiedam De voorzitter van de ■wijkvereniging Groenoord is opgestapt. Als reden voor dit plotselinge vertrek noemt Anne van der Belt prfveomstandighe- den en de kritiek die is geko men op rijn uitlatingen in onze krant van vrijdag 13 februari. Tijdelijk voorzitter is nu de heer S. P. H. Louis. „Mijn opmerkingen over de slech te samenwerking met de Stich- ting Samenlevingsopbouw Schiedam-Noord (SSSN) 22jn bij een paar bestuursleden in het verkeerde keelgat geko men," zo vertelde Anne van der Beft ons gisteren. „Eind vorig jaar had ik al gezegd dat ik mijn akUviteiten ten be hoeve van mijn studie een bee tje zou indammen. De kritiek op mijn woorden heeft een en ander echter versneld. Het leek me beter om er dan maar hele maal mee te stoppen. Jammer dat ik mijn tijd met kan volma ken. Toch sta ik nog helemaal Uit onze krant van vrijdag 13 februari achter die opmerkingen. Nu zelfs nog meer." Volgens secretaris Jan van Scha- verbeke heeft Anne van der Belt rich niet gerealiseerd dat hij als voorzitter van de wijk vereniging sprak en dus het hele bestuur voor deze opmer kingen. verantwoordelijk stelde. „Daar is een beetje gekrakeel over geweest", aldus Van Scha- verbeke. Toch heeft het bestuur van de vereniging niet het vertrouwen in de voorzitter opgezegd. Men zegt het jammer te vinden dat hij weggaat Tijdens een buitengewone leden vergadering in boerderij Land- vreugd zal nu op woensdag 33 maart een nieuwe voorzitter worden gekozen. Als kandidaat staat onder anderen tijdelijk voorzitter Louis genoteerd. Hoek van Holland Op één dag heeft de politie van Hoek van Holland twee „flessentrekkers" aangehouden. Het zijn de 61-jarige G. J. uit Rotterdam en de 53-ja- rige H. H, uit Nijmegen. Geheel onafhankelijk van elkaar hebben de beide mannen in De Hoek verscheidene restau rants en bars bezocht Na daar flink gegeten 'en gedronken te neb ben, verklaarden rij geen geld te hebben om te betalen. Een kunstje, dat in de praktijk nogal eens met een sisser afloopt Niet echter in Hoek van Holland. De politie ontving ver scheidene aangiften van opgelichte restau rateurs, waardoor de mannen konden wor den aangehouden. Daarbij bleek dat zij beiden in andere plaat sen ook bekend stonden als oplichters en daar voor al eerder waren veroordeeld.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1976 | | pagina 1