Rayonagenten 't blijven politiemannen nl W r# Chinees bord ontvreemd Geen wandelend artikel 28 DIT ZIJN ZE voor MUZIEK IN MAASLAND Schoon is fijn9' Tweemaal gepakt De Schapendoes hield chibmatch Albeda in De Hoek Ons Natuurgenot over rust in aquarium Auto van baas flink beschadigd Verdacht van inbraak Uitbreiding nodig nseywbouwwijken Weer inbraken met flipper in Nieuwiand Kleuterleidster ernstig gewond DINSDAG 9 MAART 1976 Hock van Holland Doktor W- Albeda, lid van de Eerste Kamer voor de ARP komt bij het CDA in Hoek van Holland op bezoek. Tijdens een openbare vergadering In de Hoekstee aan de Mercatorweg zal hij een uiteenzetting geven over de huidige economische toestand. De toegang van de bijeenkomst die om acht uur begint is gratis. Albeda zal ook de huidige en toekomstige visie van de chris ten-democraten op de economi sche toestand verklaren. Vlaardingen Ons Natuurgenot, de Vlaardingse aquarium en terrarium vereniging, houdt vanavond een openbare leden vergadering. Deze zal plaats vinden in de Lijndrayer aan de Rijkestraat 4. Aanvang van de vergadering: acht uur. De spreker van deze avond is de weerschipper S. D. Koning uit De Bilt Hij zal een en ander vertellen over de rustgevende aspecten van het aquarium. Vlaardingen De l?-jarige VlaardLnger O. H. K. heelt dit weekeinde een auto van rijn werkgever zwaar beschadigd nadat hij tegen een verkeers bord was geknald. Na de botsing op de Broekpolder reed hij met het beschadigde voertuig door. Later kon hij door de politie worden aange houden. Uit het verhoor bleek daarna dat zijn baas helemaal niet op de hoogte was van het gebruiken van de auto. Schiedam In Rotterdam is dit weekeinde een jongeman aan gehouden die met betaalche ques op zak liep die de dag tevoren bij een Inbraak in Schiedam waren verdwenen. De 20-jarige L. F. M. was te vens in het bezit van herome. Voor verhoor is de Rotterdam mer op het Schiedamse hoofd bureau van politie ingesloten. De vijftig betaalcheques varen afkomstig uit het accountants kantoor Molenaar aan de Tuin- laan, waar men met een valse sleutel was binnengekomen. Uit het kantoor verdwenen tevens 275 gulden en een rekenmachi ne ter waarde van 360 gulden. - Een kostbaar Chi nees blauw bord is ontvreemd uit het huis van de 66-&rige A. C. S. aan de Juliana van Stol berg] aan. Een keukenraam werd geforceerd, waarna de dieven de gehele woonkamer doorzochten. Ongeveer 125 gulden aan klein geld werd gestolen uit de boks-- school De Haan en de Lange Haven. Een fruitautomaat werd gekraald. Vermoedelijk konden de inbrekers binnen komen doordat de deur niet goed was afgesloten. 0 Oost: A. A. van Hark (38). Zuid: C. Ulttenbogaard (53). Q Centrum: J. H. v.d. Heuvel (56) Q West. ten westen van de Rembrandtiaan, Rubensiaan en het westelijke gedeelte van Nieuwiand: A. H. van Detden (27). 0 West. rond het zogenaade Oude Westen: M, Slavenburg (56). 9 Nieuwiand. oostelijk van de Nieuwe Damtaan; P. Plooy (54). 0 Hargapark. Beatrixpark en gedeete van industriegebied: J. H. Th. Gunneweqh (42) 6 Groenoord en Woudhoek- S. Kind (54). Kethel, Kethei-Oost en Tuindorp: C. Goossens (57). Schiedam Voor de nieuw bouw in het noorden van de stad wil het Schiedams politiekorps er binnen drie jaar drie rayonagenten bij hebben. Ook na deze uit breiding piekert men er op het hoofdbureau niet over om van de rayon- of wijka gent een wandelend artikel 28 van de politiewet te ma ken. Dit in schrille tegen stelling tot bijvoorbeeld de Hermandad in Den Haag waar de nadruk wordt ge- Th v^-r -nV\ In de hal van het hoofdbureau hangt een kaart van Schiedam met de portretten van de rayonagenten. legd op dit artikel, dat de hulpverlening beoogt. In Schiedam vindt men dat uit de tijd. Tevens fronst men de wenk brauwen voor de beslissing van de Haagse hoofdcom missaris dr. C. N, Peijster om de repressieve taak van deze agenten te schrap pen. „Dat gaat te ver. Het blijven politiemannen, die de ambtseed hebben afge legd" zo stelt men op het bureau aan de Lange Nieuwstraat. Bij de taakomschrijving van de Schiedamse wijkagen ten ligt de nadruk op het verkleinen van de kloof tussen politie en burgerij. Het aanspreekbaar zijn. Te rug naar het oude beeld van de agent in de straat. Niet zozeer het fungeren als sociale praatpaal. Hoofdinspecteur en plaats- vervangend-commissaris D. P. van der Veen zegt daar over: „Wij zien het gewoon niet zitten om zoals in de residentie de rayonagenten nog eens een extra aanzet te geven. Dat is tegen de ontwikkeling van de tijd in. Vroeger was dat nodig. Te genwoordig niet meer. Nu is in de lacunes binnen het sociaal en maatschappelijk werk voorzien. Schoenma ker houd je bij ie leest, zegt men dan. Natuurlijk stoten we de hulpverlening niet helemaal af. We ver leggen alleen het accent. Dan blijft er nog genoeg ruimte ever. Politiewerk is nu eenmaal sociaal werk, waarbij je in de frontlinies van de problemen zit." De situatie is volgens de hoofdinspecteur te vergelij ken met de afdeling ver keer. waar ook een taak verschuiving plaats vond toen er op het Stadskan toor verkeersspecialisten kwamen te werken. Burenruzies In totaal zijn er nu negen rayonagenten in Schiedam. Niet in een snelle auto-met- zwaailicht-op-het-dak, maar op de fiets of wandelend - doorkruisen zij hun werk terrein. Dat zonder vaste surveiflancetijden. Met een praatje links en rechts pro- Door Willem van der Post beren zij zoveel mogelijk kontakten te leggen: de vermenselijking van oom agent. Dat gebeurt ook bij het overhandigen van ge rechtelijke stukken en bij de zogenaamde verbaalver- haren voor bijvoorbeeld overtredingen die elders zijn gemaakt Een andere taak is het sus- Hoewel de één hiermee wat alerter is dan de ander, levert dit toch geen span ningen op in het korps." Op het hoofdbureau denkt men er nog niet over om met spreekuren voor de wijkagenten te beginnen, zoals dit in diverse andere steden wei wordt gedaan. Het is niet zeker of er hier sen, rechtpraten en bemid delen bij burenruzies, die in elke wijk wel voorko men. De adressen krijgt hij meestal door van de sur veillancedienst die meesial al een „noodverband" heeft aangelegd. Indien no dig wordt naar andere ge meente- of rijksinstellingen verwezen. „Om vertrouwen te winnen is brj deze politie-ambtenaar de tolerantie wat ruimer. Er wordt wat meer door de vingers gezien," aldus de hoofdinspecteur, „toch moet hij wel wat doorspe len naar andere afdelingen, zoals de recherche- Hij blijft immers politieman. in Schiedam wel behoefte aan is, zo meent het kader. Privacy De rayonagent hoeft niet in de wijk te wonen die hij toegewezen heeft gekre gen. „Liever niet zelfs", zo meent Van der Veen, „an ders komen er ook buurt bewoners met problemen aan huis en dat hoeft nou ook weer niet. Onze men sen hebben ook recht op privacy. Bovendien zou men zich dan niet zo wijd kunnen opstellen. Er zou den conflictsituaties kun nen ontstaan met onder anderen de buren." Het werk van de rayonagen- Rayonagent Slaven burg op pad in het oude westen van Schiedam: „in deze oude buurt is het vrij gemakkelijk om kontakt te maken met de bewoners. In een nieuw bouwwijk lijkt me dat wat moeilijker. Het verschilt hier per dag. De ene keer word je op de ronde tien tallen keren aange klampt, de andere keer hoor je niets,"' ten is minder spectaculair als het werk dat de perso neelsadvertenties van de politie suggereren, ook al hangen de portretten van de „negen van Schiedam" op een soort ere-plaats in de hal van het hoofdbu reau. „Maar daar staat tegenover dat het wel boeiend is. Je gaat veel met mensen om," weet de hoofdinspecteur. Het feit dat de rayonagen ten geen sociale- of maat schappelijke opleiding heb ben genoten wuift de woordvoerder van het Schiedamse korps weg met de opmerking dat het men sen zijn die al wat jaren in het politievak zitten en de rang van hoofdagent heb ben, „Dat is voldoende. Bovendien nemen we bij voorkeur mensen die in het sociaal maatschappelijk werk zijn geïnteresseerd. Wel gaan we naar wat verjonging streven, vanwege de spoe dige pensionering van de ouderen. Maar het is ook een goede aanloop voor de andere afdelingen. Het pro bleem is echter dat we dan weer personeel uit de sur veillancedienst moeten ha len en daar hebben we er al zo weinig." Maasland. Na het pianorecital van Piet Veens tra heeft de cultuurkring Masalant andermaal een muziekavond in haar pro gramma opgenomen. Morgenavond (dinsdag) vindt er onder het motto „Muziek voor iedereen", waar opgetreden wordt door de klarinettist Tom Sieuwerts en de pianiste Fransje Dorst Tom Sieuwerts is afkomstig uit Maasland en woont tegenwoordig in Rotterdam. Hij studeert momenteel klarinet bij Bas de Jong aan het Utrechts conservatorium. Het pedagogische gedeelte daar voor voltooide hij aan het Rotterdamse conservatorium onder leiding van Herman Wester. Deze studie voor het solistendiploma combineert hij met lesgeven aan de Rotterdamse muziekschool, terwijl hij ook deel uitmaakt van het blaaskwintet „Arion". Tom Sieuwerts wordt bij zijn optreden in Maasland op de piano begeleid door Fransje Dorst uit Rotterdam. Zij heeft haar studie aan het Rotterdamse conservatorium onder Jaap Callenbach in 1967 afgerond met het behalen van het solistendipl.oma met onderscheiding, Zn Parijs heeft zij onder meer een cursus bij de bekende begeleider Gerald Moore gevolgd. Zij speelt regelmatig in het buitenland en voor de radio en geeft les aan het Rotterdams en Arnhems conservatorium. Het programma dat zij brengen bestaat uit de Preludia Tanaczne van W. Lutoslawski, de Sonate, opus 120 nr. 1 van J, Brahros en de Fantasie van Ph. Gaubert Na de pauze wordt het muziekpro- gramma verder gepresenteerd door Cantius Geysel. Hij studeerde aan het Haagse conservatorium en heeft zich als zangpedagoog ook in Den Haag gevestigd. Het avondje „Muziek voor iedereen" vindt plaats in het Trefpunt en begint o ra acht uur. Vlaardingen Morgen gaat de Vlaardingse actie „schoon is fijn" van start Wethouder Jo Vermeide zal hiertoe met een prik stok, bezem of schop gewa pend het startsein geven. Dit gebeurt om half twaalf op het schoolplein van de Erasmusschool aan het Westnieuwland. Deze mi lieu-actie gaat uit de ge meentelijke inspecteur van het onderwijs. Deze actie is in de eerste plaats gericht op de kinderen die de ba sisschool bezoekenMen hoopt namelijk via de Jein- deren de ouders op een snelle manier bij de pro blematiek van een schone, dus leefbare, stad te be trekken. Om de scholen in staat te stellen goed voor de dag te komen zullen de benodigde attributen voor een schone omgeving, zoals prikstokken, bezems en schoppen gratis worden verstrekt Schiedam Opnieuw hebben inbrkers zich met een flipper, een stukje celluloid, toegang verschaft tot een aantal huizen in Nieuwiand. Uit zes wonin gen werd ruim zevenhonderd gulden en enkele sieraden ge stolen. Vorige week werden vier wijkbewoners het slach toffer van deze methode. De inbrekers bezochten dit week einde woningen aan de Dr. Bos- laan, de Savomin Lohmanlaan, Cort van der Lindenlaan, Dr. Wibautplein en de Talmalaan. De politie sluit het niet uit dat het dezelfde daders betreft die vori ge maand aan de Insulindesin- gel toesloegen. „De enige over eenkomst is voorlopig de werk- methode. Je zou dan gaan den ken dat het dezelfde daders zijn", aldus hoofdinspecteur D. P. van der Veen. stuurd door de 55-jarige vee houder A. K. uit Vlaardingen. Schiedam Na een ongeval op Gemeente Ziekenhuis opgeno* de Laan van Spaland is dit men. weekeinde de 21-jarige kleuter- vrouw had met haar auto op leidster C. M. C. N. uit Schie- **et kruispunt met de Lindeier- Na de botsing die daarop volgde straat en de Vlaardingseweg is zij met de ambulance van de dam met hersenletsel en een geen voorrang gegeven aan een GG en GD naar het ziekenhuis beschadigde halswervel in het van rechts komende wagen, be- gebracht Schiedam Binnen 24 uur heeft de Schiedamse politie tot twee maal toe de 18-jarige F. W. van der L. aangehouden met rijn auto en verbaliseert!. De jonge man werd in de nacht van zaterdag op zondag aangehou den en moest de blaas test afleggen. Op het bureau werd nog een bloedproef genomen, waarna hij een rijverbod kreeg opge legd. Zijn rijbqwijs werd ook ingehouden, omdat hij een half jaar eerder ook een glaasje te- -veel op had. Eén van de agenten die hem had meegenomen, zag echter zon dagmorgen de Schiedammer weer rustig in rijn auto rijden, hoewel het rijbewijs nog op het bureau lag, hij werd naar het bureau gebracht en kreeg weer .een proces-verbaaL Vlaardingen Officieel door wethouder Kloots geopend heeft de vereniging „De Nederlandse Schapendoes" zondag in de Lïjnhaanhal in Vlaardingen de onderlinge clubmatch gehou den van de ongeveer vierhonderd in ons land voorkomende honden van dit oorspronkelijke Nederlandse ras, was een kwart met hun bazen of bazinnen in de hal aanwezig om door de keurmeesters te worden gekwalificeerd. Ingedeeld naar leeftijd en geslacht dongen ze mee naar de hiervoor beschikbare ereprijzen. Deze speelse henden zijn bijzonder aanhankelijk en lief voor kinderen. Het zijn langharigen waarvan hun voorvaderen bijzonder geschikt bleken te rijn om de schepers te assisteren bij het hoeden van schaapskud den en vandaar vallen onder de Herdershonden. Tot de beste Schapendoes van de wedstrijd werd uitgeroepen: de reu, Pasquale de La Rkhesse, tevens kampioen „open klasse" van de heer H. Küpfer uit Den Haag met het predikaat „Uitmuntend", die hiermee in het bezit kwam van de Back- wisselbeker. Het zelfde predikaat kreeg, in deze klasse voor teefjes: Lola Amorus, eigenaar A. van Herk uit Aalst (NB). Beste reu van de jeugdklasse was: Vladder van Olmendreef van J. D. Hoekstra uit Delden. Beste teef: Swobkje de la Richesse, eigenaar C. O. Dwars uit Naarden. In de veteranenklasse ging de „Oude Lijnbaanprijs" naar de kampioensreu: Ivo van der Warwïnckel van A. van Bennekum uit Sliedrecht. Het teefje Babs Amorus van de heer G. Mulder uit Vlaardingen kreeg een gelijke kwalificatie en was als hondenvrouwtje de mooiste van dit tweetal. De publieke belangstelling voor het hondene venement was bijzonder groot met hieronder veel aspirant kopers van deze leuke en aantrekkelijke honden.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1976 | | pagina 3