WBÊÊm-* mm mm VASTENACTIE DIT JAAR VOOR PORTO ALLEGRE Vangrail in De Teerstoof Tosca Barbaar Kloots Geschenk Gevleugeld Om niet Zakken Half-zware VRIJDAG 12 MAART 1976 3 Schiedam Sinds het opzienbarende ver trek van wethóuder Houtman (VVD) in de nadagen van het politiek zeer bewo gen jaar 1971 is er eigenlijk geen echte bestuurscrisis meer geweest in Schie dam. Bij tijd en wij le stapt er nog wel eens een raadslid op, al dan niet om i politieke redenen. Ook een wethouder wil nog wel eens I gaan, maar zoals j bijvoorbeeld in het j geval van Cor Bol- s mers gebeurt dat naar buiten toe vrij geruisloos. Boven dien stond toen al een opvolger in de persoon van Reinïer Scheeres te trappe len. Alleen enkele oudgedienden van de PvdA maakten stampei om deze lang voorziene wis seling. Krap vijf jaar later lijkt het er toch van te komen, die crisis. Met het ook weer voorziene opstappen van Clara Visbeen-Stroman als wethouder van vorming en recreatie is er binnen de fractie van de grootste par- •w- tij van Schiedam een felle interne strijd opgelaaid. De pionnen waar het om draait: Joop de Jong en Herman Posthoorn, die bei den als kandidaat-wethou- - der de eerste ronde over leefden. In de race naar de post van 62.000 gulden per jaar vielen al eerder af Geert van der Linden en Nicoiai Dielemans. De zestien leden tellende frac tie is totaal verdeeld over de keus wie tot wethouder moet worden gebombar deerd. Hoewel de vergade ringen besloten zijn, drup- j pelen er toch wel zóveel ge gevens uit dat een crisis in de zeer nabije toekomst niet tot de onmogelijkheden mag worden gerekend. Nu al heeft de fractie besloten - géén tweede vergadering te - beleggen met fractie en be- stuur, maar om de leden te i gaan raadplegen. Het ad- vies dat door deze leden s wordt gegeven is weliswaar i niet bindend voor de fractie i (die de kandidaat moet kie- r zen), maar zal toch wel mee- spreken. Zeker zou dat moeten in een partij als de 4 PvdA. 'Jong .kei harde eise- Herman Posthoorn .graag. MILL Gespleten Waarom nu een bestuurscrisis (mogelijk) en waarom is men zo intern gespleten? De 2 commissie die een voorse- Ieetie onder de kandidaten moest houden, kwam op het rapportje dat naar de frac tie ging met Joop de Jong als kandidaat nummer 1. Niet zo gek, want de huidi ge fractieleider van de so cialisten is een kundig fi guur en heeft bestuurlijk echt wel wat in z'n mars. Hij is biochemicus van be roep en mag de titel doctor dragen, hoewei hij de afkor ting nooit voor z'n naam zet (vroeger wel). Politiek ge zien is hij als fractielei der niet bijster sterk, maar dat vangt hij op door zijn vaak snerende opmer kingen tegenover de opposi- tie. Hij polariseert bewust. In het repliceren van die snerende teksten recht toe recht aan wordt hij alleen overtroffen door bur gemeester ArieLems als deze in de stemming is om Rietje Taverne (CDA) een kat te geven. („Waarom doet u dat nu altijd in het openbaar?" vroeg zij laatst in een commissiever gadering, daarmee doelend op het feit dat als de pers er niet is( het allemaal wel meevalt Lems, mompelend: „Dat is wederzijds"). Joop de Jong dus een redelijk wethouder. Maar iemand die de posten van Clara Vis been niet integraal wil over nemen. Zijn keiharde eis is dat hij (een deel van) de portefeuille ruimtelijke or dening van zijn partijgenoot Chris Zijdeveld wil. Uit zijn standpunt gezien logisch, want op dót vlak ligt zijn belangstelling. Maar niet zo logisch vinden dat Chris Zijdeveld en een aantal fractiegenoten. Vooral met de laatste succes sen van Zijdeveld (een forse subsidie voor Schiedam- noord!) vindt men dat maar Door Martin de Bruin niks. De portefeuille mag niet meer verbrokkeld wor den zoals vroeger het geval was en Chris doet het goed, is de motivering. En als Joop de Jong geen porte feuille vorming en recreatie wil accepteren, dan maar de tweede kandidaat, Her man Posthoorn, op die plaats. De nummer 2 werkt op het ogenblik bij de NCR, een handel in kasregisters (Na tional Cash Register Com pany), Over de gehele linie genomen zal hij het moeten afleggen tegen De Jong, maarEen punt in zijn voordeel is dat hij enkele jaren lang de (soms) roerige vergaderingen van de par tij-afdeling heeft geleid. Tot hij in september 1975 werd opgeroepen als raadslid om Cor Bolmers' plaats in te nemen was hij voorzitter. Hij was geen erg sterke voorzitter maar heeft wel bestuurlijke ervaring. (Maar wat heet sterk, vergeleken bij de huidige leider Lou van der Stel is-ie een kei). Daarbij komt dat Herman Posthoorn, evenals Joop de Jong 31 jaar jong, de be schikbare portefeuilles graag zal accepteren. Hij heeft géén eisen gesteld tij dens de vergadering in het raadhuisje. Zou dat in feite ook niet kunnen want an ders had hij zichzelf a la minute buitenspel gezet. Acht De keuze. Exact acht fractie leden hebben hun in het geheim uitgebrachte stem op Joop de Jong uitge bracht. Precies evenveel ko zen Herman Posthoorn. (Een aanhanger van De Jong en fractielid: „Ik sta aan de kant van Joop. De tegenstemmers zijn dood eenvoudig niet gemotiveerd. Joop is veruit de beste van de twee"). Dus toch een bestuurscrisis? Want je gaat natuurlijk niet zomaar terug naar je leden volgende week woens dagavond om je door hen te laten adviseren. Mis schien, maar het zou niet gek zijn als tegen die tijd al Het Grote Compromis is geboren. Dat bijvoorbeeld, zoals een fractielid tegen over ons heeft verklaard, Joop de Jong voorlopig de portefeuilles zou accepteren tot aan de volgende verkie zingen en dat Chris Zijde veld dan aan de kant wordt geschoven. Tenslotte kan je het als groot ste partij in Schiedam niet maken dat binnen nauwe lijks één jaar drie wethou ders het politieke leven la ten. Daarbij komt nog dat Posthoorn na de verkiezin gen in 1978 ook een kansje krijgt, omdat het niet waar schijnlijk is dat Hans van der Wilk als wethouder te rugkeert De PPR-man zou wel eens niet genoeg stem men kunnen krijgen en hij is té principieel om dan over te stappen naar de Pv dA. En om even uit te wij ken naar de andere partner, de CPN, ook die partij zal waarschijnlijk achteruit hollen. (Dus in 1978 een te rugkeer van de VVD in het gemeentebestuur?). De oppositie zal in ieder geval tijdens de raadsvergadering van 22 maart aanstaande, als de wethouder moet wor den gekozen, geen roet in het eten gooien. Mevrouw Rietje Taverne, fractieleider CDA, verklaarde desge vraagd dat men er geen se conde aan heeft gedacht een eigen kandidaat te gaan indienen. „Het hangt van de kandidaat van de PvdA af of wij hem steunen of blan co stemmen. En als Joop de Jong het wordt hij heeft meer niveau dan Posthoorn dan hebben wij er alleen maar baat bij. Dan raken we een lastige fractieleider kwijt en krijgen we mis schien een plezierige wet houder er voor terug". Revolutie De liberale vertegenwoordi ger Gerard Verhulsdonk be schouwt het geheel ook als een interne zaak van de Pv dA. „Bovendien," zo zei Verhulsdonk „als je bekijkt wat er allemaal openbaar wordt gemaakt dan kan ik 't wel met één wethouder af". Een voorkeur? „Lood om oud ijzer". En over de moeilijkheden rond de ver deling van de portefeuilles van Chris Zijdeveld en Cla ra Visbeen: „De revolutie vreet zijn eigen kinderen op". Of er revolutie komt is een open vraag, In compro missen sluiten is men ten slotte erg sterk in de poli tiek, zowel landelijk als in dit dorp. SchiedamyVlaardingeii/MaassIuis De vastenactie van,het dekenaat Schiedam, Vlaardingen en Maas sluis wordt dit jaar gevoerd voor de ondersteuning van een project in Porto Aliegre in Brazilië, De I opbrengst van de actie zal worden besteed aan de betaling van de salarissen van twee maatschappe- lijk werkers van het Secretariado de Acao Social. Eevenals verleden jaar is het project gesteld op 30.000 gulden. In tegenstelling tot het vorig jaar is dit maal gekozen voor een sociaal project. In het verleden was altijd voor iets concreets, een timmer werkplaats, een school gekozen. 1 De twee werkers, die uit de op- - brengst van de actie betaald zullen worden, gaan een jaar - lang mensen opleiden. Deze op- geleide mensen zullen de taak i van de maatschappelijk wer- kers over nemen. Dat voor een dergelijk project gekozen is, komt doordat de'inzichten ver- i anderd zijn. Men is tot de con- i clvsie gekomen, dat het betrek- kelijk zinloos is om bijvoor. f beeld een timmermanswerk- plaats neer te zetten als er geen vaklieden zijn om ervan ge- bruik te maken. *Het werk van het Secretariado is w vier groepen te verdelen: i .Trainmgscurrsussen voor so- - ciale werkers - er werken 435 sociale werkers voor twee mil joen mensen, het secretariado coördineert, assisteert, advi seert O Assistentie op het kantoor - mensen wordt geleerd een pro ject te ontwerpen, te financie ren en te ontwikkelen. "Voorbeelden uit de praktijk - woningbouwprogramma's en hulp aan minderjarigen. Integratie met soortgelijke in stellingen. Verleden jaar bracht de vastenac tie 91.500 gulden op. Daarvan is 19.750 gulden nog niet be steed. De rest van de opbrengst ging naar een school in Cocha-. bambha, een landbouwproject in Zaïre en een maismolen voor Burundi. M Dit weekeinde in De Teerstoof. Schiedam De kabaret- groep Vangrail komt dit weekeinde naar het zolder theater in De Teerstoof. De groep die op Camaretten 1974, het jaarlijkse cabaret festival in Delft, de eerste prijs in de wacht sleepte brengt vrijdag— en zater dagavond een programma met grote diversiteit. Vangrail bestaat uit vijf le den die allen werden opge leid aan de Amsterdamse Academie voor Kleinkunst. Het rijn Reina Boelens, Cees Rutgers. Claire Eisas, Ad de Bont en Guus Pon- sioen. Het programma werd geschreven door Cees Hutgers, Guus Ponsioen heeft de muziek verzorgd. Het optreden aan de Nieuwstraat 12 begint op beide avonden om 21.00 uur. Kaartjes a 7,50 en 6,- voor CJP-ers en 65+ers kunnen worden ge reserveerd bij de VW (te lefoon 266000) en vrijdag avond en zaterdag van 13.00 uur af via het theater (telefoon 269455). Tosca is terug. Deze 3-jarige dwergpoedel van de Vlaardmgse familie Den Breems werd sinds vorige week woensdag vermist. Hij bad de benen genomen na de ontploffing in de Johannes van Bïjnenstraat, waarbij ook het huis van de familie Den Breems volledig verwoest werd. Precies een week later kon een dolgelukkige Bert den Breems, de 18-jarige zoon, het hondje in Katwijk ophalen. Hij was daar onder de hoede genomen van een chauffeur die hem op de Deltaweg zag rennen. Na hem een half uur gevolgd te zijn kon de chauffeur hem vangen en mee naar huis nemen. Onze publicatie in het dagblad van dinsdag bracht uitkomst over de vraag wie de eigenaar van het hondje was. Eigenlijk is het maar goed, dat niet Jaap Looy de nieuwe wet houder voor vorming en re creatie in Schiedam is gewor den. Doet de PvdA'er wel rijn best in culturele instellingen als de Schïedamse Gemeen schap (cultuur vormt, met sport en onderwijs, het pakke tje vorming/recreatie), onlangs kwam de aap uit de mouw. In de bedrijfsgemeensehap Schiemond, waar een vergade ring van de raadscommissie voor sociale zaken en volksge zondheid plaatsvond, ook een hobby van Looy, Nog maar net had rooie vrouw Jo Ou- wens piepend om een sanitaire stop verzocht, of Looy benutte de pauze om even ontspan nend aam te hangen tegen een wandkleed, vervaardigd door nijvere handwerkers in de be drijfsgemeensehap. Zoiets moest ie in een museum eens flikken. Zou er direct een kor date suppoost met een hoo grood gelaat op hem afstor men om hem koeltjes op de vingers te tikken. Maar nu er geen bewaking was, liet Jaap zijn v/are gezicht zien. Cul tuurbarbaar. Het schijnt de Vlaardingse wethouder Ton Kloots niet gegund te zijn het voorzittershamertje van de gemeenteraad vast te houden. Als loco-burgemeester krijgt hij die wel eens toege speeld van burgemeester Wim Kieboom, maar steeds niet langer dan vijf minuten. Op de begrotingsvergadering van de raad overhandigde de burgemeester hem de hamer en de ambtsketen om raadslid Jelle Wijnstok op het matje te roepen. Hij wilde dit doen als „burger", vandaar. Dit onderonsje was het gevolg van het herhaaldelijk negeren van de spreektijdbeperking die ook de CDA-fractie was opgelegd. Op de laatste gemeenteraads vergadering kreeg Ton Kloots weer de hamer en de ambtsketen. De burgemeester moest namelijk om elf uur weg om rijn dochter uut te waaien die naar de Ivoorkust vertrok. Hij was echter nog niet koud de deur uit of er kwam een voorstel uit de raad om de vergadering af te breken en maandags verder te gaan. De WD was de enige die er nog wel een uurtje aan wilde trekken om alle agendapunten af te werken. Het mocht niet baten, de vergadering werd verdaagd en Ton Kloots moest wederom de hamer en de ambtsketen na vijf minuten neerleg gen. Insiders beweren trouwens dat de burgemeester er hele maal niet over te spreken was dat de vergadering zo snel werd afgebroken. Een geschenk is nooit weg, maar bij de gemeente Schie dam wel. We doelen hiermee op de midgetgolfbaan die drie serviceclubs wilden schenken aan de stad nog ter gelegen heid van het eeuwfeest Na drie jaar lang dubben heeft de gemeente nu definitief „nee" gezegd. Of men maar iets an ders wil bedenken. Overwegin gen: een goede plaats voor de baan kan niet worden gevon den en de exploitatie is nooit sluitend te maken. Wethouder Chris Zijdeveld vergeleek de situatie als volgt: „Op een keer kreeg ik een verjaardagscadeau van m'n schoonmoeder. Nou, dat was iets wat ik niet wilde. Ik heb gevraagd of het geruild kon worden". In meer intiemere sfeer - hij sprak deze waar gebeurde geschiedenis tijdens een vergadering - wilde hij ons wel vertellen wat voor ge schenk dat was. Geen midget golfbaan? „Nee, een lamp". Zijdeveld is trouwens een erg dankbaar onderwerp als het om gevleugelde uitspraken gaat. In dezelfde vergadering sprak hij aldus: dan moeten we terug naar de commissie Algemene en Bestuurlijke Zaken, het po litiebureau van de gemeente". Trouwens zijn houding en zijn spraak mogen er soms ook zijn. Als voorzitter van de ver gadering zit hij bijvoorbeeld schuin onder het portret van onze koningin. Wij betrap ten hem met de volgende zin: „..„eerst moet het advies ko men en daarna gaan we ant woorden". Nog even over het toneeleub De Fakkel. In haar program ma over het toneelstuk van vorige week zaterdag stond een spreuk van Byron: „En als ik om een sterveling lach, is dat niet om te wenen". We schreven toen dit ge scherm met zogenaamde resu merende spreuken toe aan de regisseur Hans Oosterman. Het was echter het secreta riaat van De Fakkel dat hier voor verantwoordelijk was. Bovendien was de drukker de boosdoener in het verkeerd zetten van de tekst. Die moet rijn „En als ik om een sterve ling lach, is dat om niet te' wenen". Zo, recht gezet, naar we hopen. „Wij gaan uit van zakken en niet van mensen", zo zei de Schïedamse wethouder Eef Collé eergisteren op de commissie vergadering voor de VROM- en havendienst. Een onoplettend toehoorder zou even gedacht kunnen hebben dat de communisti sche wethouder op de beledigende toer ging. Maar dat was niet het geval. Collé had het over vuilniszakken. Op verzoek van het raadslid Jan de Koning legde hij uit hoe het komt dat in de komende enquête voor de huis vuilcontainers in de Gorzen met wordt gevraagd naar het aantal bewoners, maar alleen naar het aantal zakken vuil dat gezamenlijk wordt gevuld. Opvallend was overigens tijdens deze vergadering op het stads kantoor dat De Koning niet, zoals haast gebruikelijk, te berde bracht dat hij pas met zijn vrouw een wandeling over de Havendijk had gemaakt. In de rubriek „er wordt getokt dat." van het Korpsblad van de gemeentepolitie in Vlaardingen staat dat er laatst een proces-verbaai is opgemaakt waarin te lezen stond dat een slachtoffer een half-zware hersenschudding had opgelopen. Dit slachtoffer is kennelijk familie van de bekende „weduwe". 5

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1976 | | pagina 3