Tactiek van SVV voor Heerenveen een puzzel ES I Defensie FC 1 7la ar dingen stuntelt Wanprestatie Hermes DVS svv- Molendijk bekwame afmaker Danny niet naar RVC MAANDAG 15 MAART 1976 S8SSS MM ïiaar PPSC BRUTAAL WISSEL "Kortsluiting" na rust fataal Voorzitter Kleinjan: Blamage voor de vereniging Alle Schiedamse clubs thuis JEUGD KNAP iMBwuwmiaiwim—hm Uil De snelle beslis sing op Harga. Danny Molendijk !aat Hiddo Reys kansloos, waarna 5W een feestje jouwt. Schiedam „Ze vreten het gras op", spuide Leo Halkes vooraf vol opti misme, en hij kreeg gelijk. Zijn jonge formatie bracht volledig zijn theorie in praktijk en dat betekende tegen Heerenveen een benauwde, maar alleszeggende overwinning; 1-0, Waarmee het wederom stuiver tje wisselde met Amersfoort. Op „Harga", voor vijftienhonderd kij kers, kende SW geen angst, op zijn minst speelde het na de „misser", vorige week tegen SC Cambuur, blufpoker. Vooral dat eerste halfuur, waarin de Schiedam mers zich konden uitleven. Niettemin bleef er maar één goal „hangen", die van Danny Molendijk in de tweede minuut SW blonk daarna veel uit in balbezit, vrij naar het idee van innemende trainer Halkes, maar soms gaven de hiaten op het middenveld, met balverliefde makkers als Cees Campen en Jos Zoetmulder, afgewisseld met slechte pas ses, de Friezen moed. Hoewel dat pas na rust tot uitdrukking kwam, was SW door zijn „houding" in dat laatste deel voor rust gewaarschuwd. Maar ook Heerenveen. Trainer Laszlo Zaiai, na afloop ontroerd om zelfs van SW te verliezen: „In de rust diende ik daarom veel agressiviteit toe omdat de Schiedammers geen beulswerk kunnen verrichten. Maar evenals de meeste eerste divisieclubs, scoort Heerenveen ook bitter weinig". Het parrool luidde voor dat deel om uit de tweede lijn te schieten, maar met al die projectielen had doelman Bouiheester geen enkele moeite. Die „beauty" van Danny Mo lendijk, op rechts helemaal vrijgelaten in die tweede minuut, zette Heerenveen aan het denken. Het verhoogde weliswaar snel het tempo, maar alleen spits Stegen was in staat om iets van combinaties af te weten. De rest liet zich, bij herhaling, inpakken door een nog niet voor de volle honderd procent als laatste man opererende Rinus Steenbergen en Fred Meerhof. SW speelde na die snelle goal bewust secuur op balbezit. Soms negatief (tikkie terug), dan. weer breed uitwaaierend, maar regelmatig leverde dat desondanks dieptepasses op op aan Danny Molendijk of Corrie Huigen, die trouwens in de eerste de beste minuut al een kans ongebruikt had gelaten. Halverwege die eerste helft kwam Heerenveen niettemin tot de overtuiging, dat het met snelle acties SW kon laten wankelen. Daar- Door Bas van den Berg om opereerde de Friese aanval voluit met drie spitsen, Johnnie Jansen, Stegen en Ka radzic. Maar omdat Heerenveen steeds weer dezelfde fout maakte om het centrum geheel voor zijn acties op te eisen, behoefden de Schiedamse zijverdedigers, Jan den Tuinder en Ruud van Dijk, slechts schoonheidsfoutjes op te knappen. SW bleef brutaal en dat verraste Heerenveen op vele onderdelen. Zoals bijvoorbeeld de regelmatige opmars van Fred Meerhof, bij hoekschoppen, naar het Friese doel, maar omdat Heerenveen in doelman Hiddo Reys een uitstekende verdediger bezat, bleven reële kansen beperkt. In het tweede deel had Heerenveen kennelijk zijn les geleerd, want met veel agressie maak te het van SW een „angstig" team. Halkes: „Het was wel de opdracht om de Friezen tot een bepaalde grens op te vangen, deels via dieptepasses en of combinaties, maar omdat het Schiedamse middenveld bleef haperen (het gevolg was een wissel van Jos Zoetmul der in Co Goudriaan), kwam onze verdedi ging te lang onder druk te staan". Maar nochtans geen goals. Heerenveen bezat niet die spirit om verrassend toe te slaan. Een bedroefde Zalai dan ook later: „We bezatten geen spelmaker en we scoren niet. Dan houdt alles op". Het emge alternatief van Heeren veen was daarom schieten uit de tweede lijn. De blonde spits Stegen was daarin, supeneur, maar ook Bosman en Ten Hove joegen de bal regelmatig richting Boumeester. Éénmaal leek een deling beklonken, toen de Schiedam se doelman slecht uittrapte en Ten Hove de bal direct retourneerde, maar het leer vloog over het SW-doel heen. Trainer Zalai wierp halverwege een nieuw fa cet in de strijd, een omwisseling. Laatste man Amouts draafde naar voren als spits en disciplinair geschorste Visser, nadat hij eerst in de aanval mocht meehollen, werd op zijn oude plek laatste man gezet. SW verwerkte die zet „slecht", want juist Amouts was in staat om Jan den Tuinder handenvol werk te bezorgen. Zijn lage passes zorgden nogal voor paniek, maar niettemin bleven de schoten die daaruit voortkwamen, slecht ge richt. Een. onweerstaanbare solo van Wim Mulder aan de overzijde, in de 35ste minuut, leek voor, SW definitieve winst te gaan worden, maar toen Ten Hove de bekwame middenvelder van achteren aanviel, was een gele kaart van arbiter Bakker de enige straf die mogelijk was. Voor rust vond trouwens een handsbal van Bosman geen genade in de ogen van de Zwijndreehtenaar, die wegens spelbederf een boeking uitdeelde. Onder grote spanning be reikte SW toch het einde. Een kwartier langer en Heerenveen zou langszij zijn ge men. Volendam Arie Stehouwer glunderde na afloop van de competitiewedstrijd tegen FC Vlaardingen. De Volen- dam-trainer was best te spreken over de verrichtin gen van zijn ploeg. In zijn ogen terecht, want een 5-1 overwinning Iaat normaal gesproken niets aan duide lijkheid te wensen over. Het gezicht van Vlaardin- gen-coach Theo Laseroms sprak echter duidelijker taal. Een beetje nors kij kend, waarna hij met een 'gefeliciteerd" aan het adres van Stehouwer snel de spelersbus opzocht. De ex-Feyenoord-vedette had geen zin om commentaar te leveren op het spel van zijn pupillen. Want wat Vlaardingen had laten zien in Volendam was ronduit treurig. Het kwam zelden uit boven het peil van een derde klas-amateurclub en aangezien Volendam ook erg tam speelde werden de ruim 1000 toeschou wers getracteerd op een geza pig partijtje zomeravondvoet bal. Lange tijd leek het er op dat Volendam en Vlaardingen de resultaten van de laatste weken zouden consolideren. Slechts een doelpuntje scoren, wat in dit geval genoeg zou zijn voor een punt, omdat de tegenstan der niet tweemaal het net kon vinden. Plotseling echter was er kortsluiting in de ploeg van Vlaardingen. Al de gehele wed strijd speelde de defensie niet safe, maar ineens werd de zwakke plek blootgelegd. Het gevolg: vier fraaie doelpunten van Volendam. Direct na het eerste fluitsignaal van de onopvallend leidende Weerink, die de zieke Oetel- mans verving, trok Volendam ten aanval. Een één-twee tussen Mogens Fos en Dick Bond re sulteerde in een kans voor de Volendam-aanvoerder, maar Bond schoot net naast. Het was de eerste actie van twee uitblin kende Volendammers, Dick Bond maakte zich volledig ■waar op de rechtsbuitenplaats, door zijn ingenieus optreden school er gevaar in de Volen- dam-aanvallen.. Fog speelde eveneens goed, op vallend goed zelfs. Voor het eerst toonde de Deen agressivi teit in zijn spel en was daar door mede-verantwoordelijk voor vier Volendamse goals. De eerste na twintig minuten maakte Fog zelf- Het betekende zijn eerste doelpunt voor Volen dam. Dick Bond had op het middenveld de bal van Cees Bouman afgepakt, soleerde richting het doel van Dick van der Meer. De volledig vrijstaan de Fog kreeg de bal, waarna de Deen Van der Meer kansloos passeerde. De tamheid van Vlaardingen werd meteen gede- monstreerd in het niet proteste ren, want aan het doelpunt hing duidelijk een buitenspelluchtje. De FC had tot op dat moment weinig laten zien. Wel moest Volendam-doelman Frans Hoek een paar keer handelend optre den, door snel uit zijn hoek te komen. Het eerste echte gevaar lijke schot kwam van Hugo Loghtenbergh. De ex-Den Haag-speler kogelde de bal in de kruising, maar Hoek redde fraai. In de beginfase bleek ook. hoe lek de Vlaardinger defensie was. Bij de rust had Volendam een ruime voorsprong kunnen hebben, maar het afmaken ge beurde onbeheerst. Defensief bleek ook Volendam niet sterk. Door onkunde aan de kant van Vlaardingen en door atttent reageren van doel man Hoek bleef de schade be perkt tot een tegendoelpunt. Kort voor rust scoorde Vlaar dingen tegen. Niet geheel ver rassend, want de mandekking liet bij Volendam in de slotfase van de eerste helft te wensen over. Quellhorst verscheen vrij voor Hoek, lobde de bal over de uitlopende Volendam-doelman tegen de lat, waarna Drapïc geen moeite had in te schieten; 1-1. Na de thee speelde Volendam fel ler, in tegenstelling tot Vlaar dingen, dat in de eerste helft furieuzer voetbalde. Quellhorst, en in mindere mate Loghten bergh bleven doorlopend ge vaarlijk. Na de rust bleek ook hun energie opgebrand. Uit een uittrap van Hoek' scoorde Tol uit buitenspelpositie. Toen leek Volendam wakker te worden. De ploeg van Arie Stehouwer voelde dat dit Vlaardingen te kloppen was. Met royale cijfers. De dekking was totaal zoek. In de 20e minuut leverde het door zetten van Volendam succes op. Fog kopte de bal door naar Tol, die beheerst raak schoot. Dat was het eerste wapenfeit van het l?-jarige Volendam-talent, die voor zijn doelpunt bijzonder weinig had laten zien. De strijd werd iets feller. Het leverde Rob van der Bol een reprimande op van scheids rechter Weerink, na enig hand gemeen met Sier. Een minuut na het tweede doelpunt volgde Volendams derde. Een sublie me dieptepass van Sier werd door Jac Jonk doeltreffend af gerond. Volendam had Vlaar dingen van zich afgeschud. Di rect na dit doelpunt werd Quellhorst ingeruild voor Jan Roodbol. Een onbegrijpelijke wissel, want juist hij had zijn ploeg kunnen optillen. Roodbol kwam niet verder dan een zacht schot recht op Frans Hoek af, drie minuten voor tijd bij een 5-1 stand. Volendam had zijn voorsprong intussen opgeschroefd. Na fraai voorbereidend werk van Fog en Sier, die.een enorme blunder in de Vlaardinger defensie afstraf te. De linkervleugelverdediger schoot de foutieve terugspeel bal van Ger Pijl feilloos in. 55 Paul Nijg ziet het al: ook dit keer is doelman C. Bekendam Aad van der Voort te j snel af. Schiedam Een gentleman, die Pim Visser. Het gros van de' trainers zou na een wanprodukt als Hermes DVS gisteren tegen SDW afleverde, hun pupillen publiekelijk heftig hebben bekritiseerd. Visser beheerste zich echter. Feliciteerde winnend (1-2) oefenraeester Piet Witsche met een welgemeend „en nog verdiend ook" en wilde daarna nog wel kwijt dat hij het „onvoorstelbaar" vond. «Waar het in zit? Zeg het me maar. Als je ze in de rust hoor de, waren ze allemaal van goe den wille. Ik hoop alleen maar dat ze van dit lesje hebben geleerd, al is het wel een dure les geweest. De titel kunnen we in elk geval wel vergeten" aan de andere kant is de weg naar de top te lang geworden. Visser, nog een enigszins moti verende strohalm grijpend: .Misschien dat we nog een kansje hebben voor de tweede plaats. Die is ook belangrijk in verband met deelname aan de (betaalde) bekercompetitie". De niet ingecalculeerde nederlaag tegen hekkesluiter SDW heeft Hermes' terugval na een indruk- van "Hermes DVS eigenlijk een wekkende Dpmars tekende zich ploeg gemaakt waarvoor het voor rust nog niet al te zeer af. competitierestant nauwelijks Toegegeven, de Harga-brigade nog interessant is. Degradatie- was toen al te nonchalant, leed zorgen zijn er niet meer, maar toen.al te veel onnozel balver lies, maar in die periode kwam het klasseversehil ten minste af en toe tot uiting. SDW bepaalde zich povertjes tot een weinig effectief gehol, terwijl Hermes bij tijd en wijlen nog wel even aanvallend wilde schitteren. Zoals na ruim een kwartier. Teun Komaat tikte slim naar Paul Nijs, wiens schot evenwel op de hand van voorstopper Chris van Nimwegen afstuitte. Goede leidsman Buitendijk wees on verbiddelijk naar de stip, van waar Kornaar via te vroeg be wegende Co Bekendam het {niet bediende) scorebord op 1-0 bracht. Als Aad van der Voort z'n goede been (dus het rechter) had ge bruikt en als de rechter spits daarna ook nog eens z'n schot ineens laag had weten te houden, dan was het tweede bedrijf een formaliteit geweest. Hermes buitte de mogelïjkhe- SLECHT den echter niet uit en mocht zelfs niet mopperen dat Jos van der Meij niet een van de vele fouten van Piet van der Burg afstrafte en dat Simon van der Hom het presteerde zelfs voor een leeg doel nog naast te schie- ineens Harry Spermon kan sloos liet (1-1,3e min.). Van der Hom kon 2ich in de pauze meteen omkleden. Rappe Martin Planken verhuisde naar links waar te „happige" Frits de Nijs het heel moeilijk kreeg, en bonkige Gijs Zwart gaf SDW als invaller meer kracht, vooral in de lucht De wissel leidde meteen aitot succes. Zwart kopte door op Planken, die de bal op z'n borst liet stuiten en Toen al werd het de ruim 800 toeschouwers (VoorzitterKlein- jan: „Door al die afgelastingen en omzettingen spelen we nu al voor de vierde keer dit seizoen gelijk met SW thuis") duide lijk dat Hermes alleen nog door een toevalstreffer zou kunnen winnen. Pim Visser: „Dat is de pest, als je al slecht begint dan kan je je nog maar erg moeilijk herstellen. Ze gingen het nu te veel zelf doen in plaats van als elftal". De trainer moest iets doen en ruilde halverwege te weinig brutale centrumspits Paul Nijs in voor A-junior Frans Schaap, die daarmee z'n competitiede buut in het keurkorps mocht maken. Schaap, die nog bijna 2-1 scoorde, z'n ijver ten spijt; de mutatie schudde Hermes niet wakker. De acties bleven te krampachtig om SDW te kunnen verontrusten. Een Amsterdamse opponent die het spelletje in de tweede acte ook veel beter speelde. Trainer Piet Witsche, ex-Blauw Wit en ex-DWS: „In de rust heb ik ze vreselijk op hun donder gege ven. Ze waren niet fel genoeg, hielden Hennes niet voor zich". Pep-talk, die z'n uitwerking niet miste. Hennes raakte erdoor (èn door eigen onmacbO'geirri- teerd, wat niet alleen in mise rabel voetbal maar o.m. ook in natrappen van Teun Komaat remtiteerde, wat arbiter Bui tendijk niet constateerde. Wel noteerde de scheidsrechter Amsterdammers Bert Severijn- se en Willem Lobbes. Het kon SDW, dat z'n naam Sterk Door Wilskracht eer aan deed, niet verontrusten. Zeker niet toen in de slotfase de voor z'n broer Martin ingevallen Thijs Plan ken vogelvrij nummer twee langs Spermon kon knikken: 1-2. En dan te weten dat de Amsterdamse wisselspeler nummer twéé de reserve-doel man was. Pim Vissen ,Je kan niet zeggen dat SDW net- zoals VUC bij voorbeeld erg verdedigend heeft gespeeld. Desondanks hebben we maar weinig uitge speelde kansen gehad. Een bit tere pil". Voorzitter Kleinjan hekelde het optreden van de heren vedetten in in feite de enig juiste be woordingen: „Dit was een bla mage voor de vereniging". Schiedam Hans Kostense is de nieu we trainer van za terdagtweedeklasser PPSC, Hij is nu nog assistent van Leo Halkes bij SW. De vandaag 3G jaar ge worden Schiedam mer sloeg daarvoor een aanbod van Bob Maaskant van NAC, als hulptrainer, af. Bij PPSC volgt hij André Corvelei jn op, die naar CW ver huist. Hans Kosten se is gekozen uit tien kandidaten, waar van onder andere ge gadigden waren Slo bodan Dutina (spele r/trainer), Teun Groeneveld (Excel sior Maassluis) en Joop Dekker (CION). Schiedam Geruchten dat Danny Molendijk van SVV zijn broer Joop zou gaan volgen bij de Rijswijkse hoofd klasser RVC, 2ijn onge grond. Hoewel bij de Schiedamse eerste divï- sieelub de contractbe sprekingen nog moeten beginnen, denkt Danny thans niet om SW de rug toe te keren. Zijn vader Joop, gisteren in vreugdestemming om dat zijn Groote Lindt, waarvan hij trainer is, met 3-0 had gewonnen van leider SC Voome: „Danny denkt er niet over om naar RVC te gaan. Hij is wel bena derd doGr betaalde clubs". Schiedam Voor de Schiedamse voetballief hebbers waren er giste ren over een breed front mogelijkheden ge noeg. In een straal van enkele kilometers speelden de meeste Schiedamse clubs thuis, waarvan ongetwijfeld SVV de dupe werd. De situatie om samen met Hermes DVS thuis te spelen, wat zich al en kele malen heeft voor gedaan, was SVV al een doom en wel licht ook HDVS in het oog, maar dat ook de meeste overige clubs op eigen grond opereer den, was duidelijk een „misser" van de compe- titïeieider. Bij SW reageerde bestuurslid Frans Eykenbroek: „We hebben het al eens aan de orde gesteld bij amatcurvoorzitter Jo van Marie, die het zou onderzoeken. Het resul taat is bekend". Vlaardingen In de betaalde jeugdcom- petitie (tweede klas) kwam SW tot een uitstekende prestatie bij Heerenveen. De Schiedammers won nen met 2-1 via doel punten van Robert Korengevel en Rinus van Es. Scheidsrech ter was de weer in het betaalde voetbal teruggekeerde Piet van Gastel uit Breda. FC Vlaardingen '74 oefende bij Sparta en verloor met 2-0.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1976 | | pagina 3