na pas los Overmoedig Schiedam moeite met RIOS Eerste inschrijvingen Westlandmarathon RIÖ speelt Dubbeldam weg: 4-1 Martinit laat in onzekerheid vallen MAANDAG 15 MAART 1976 5 Trainer Van der Burgh: „Eindelijk zie ik voetbal" STRAFSCHOP Achterstand op koplopers slinkt experi menteert KOPBAL WISSELS Aanvoerder Van der Ploeg: „Na 2-0 niet om aan te zien" Lodewijk iss»^ - - .i VI a ar dingen RKWIK zorgde voor een daverende verrassing door koploper Dubbeldam roet liefst 4-1 te kloppen. Geenszins een geflatteerde uitslag, want de Vlaardingers speelden de gasten compleet van bet veld. „De beste wed strijd van het seizoen", aldus een opge- togen trainer Henogh van der Burgh. „Eindelijk heb ik weer voetbal gezien". - RKWIK startte in een nogal gewijzigde opstelling, deels door blessures, deels door andere omstandigheden. Van der Burgh had zijn mannen echter dusdanig weten te motiveren, dat dit team de koploper volledig aan kon. Met een vol ledige inzet werd Dubbeldam van meet af aan aangepakt, volgens een door Van der Burgh nauwkeurig uitgestippelde procedure. „Die ploeg speelt immers met de conntertaktiek. Wordt er dan gescoord dan gooien ze de pot dicht Daarom hadden we vaste greep op hei middenveld gelegd om Dubbeldam daar op te vangen" Op het middenveld werd deze wedstrijd door een zeer collectief spelend RKWIK dan ook gewonnen. De eerste inzet daar toe kwam in de vijfentwintigste minuut toen Leo Jansen werd vrijgespeeld door Frans Hoogendijk. Jansen, uitblinker in de voorhoede, zorgde met een effectvol schot via de handen van de keeper voor een voorsprong: 1-0. Een foutje van doelman Cees van Haaster bracht Dubbeldam na ruim een half uur toch op gelijke hoogte. De Vlaardingse doelman beoordeelde de laatste van een serie corners verkeerd, wat prompt 1-1 betekende. Vijf minuten voor de rust echter nam RKWIK toch weer een verdiende voor sprong. Een corner van Dries Kroos kopte de opgekomen voorstopper Jan de Witte hard en zuiver in; 2-1. In de tweede helft moest Dubbeldam wel ko men om nog wat te redden. Waarop nu RKWIK op de counter kon gaan spelen. In de twintigste minuut brak RKWIK er tussenuit, middels Frans Hoogendijk, die Kroos de ruimte in stuurde. Slechts ten koste van een strafschop werd deze aanval gestuit, maar Huub Meeder maakte van elf meter geen fout: 3-1. Nog geen vijf minuten later ging Dubbel dam tegen dit verbazende RKWIK op nieuw onderuit Een pass van Henk van der Bend bereikte op links Leo Janse, die via de paal raak schoot: 4-1. „Zo'n overwinning hadden we nodig", aldus een opgetogen Henogh van der Burgh, die nog deze week hoopt rond te komen voor verlenging van zijn contract „Een aantal ploegen is nu binnen bereik geko men, zodat we de zaak weer volledig in eigen hand hebben". Rotterdam - Trainer Joop Schop van Mar- tïnit mag zich toch wel een gelukkig mens noemen. Welke trainer kan, zoals hij, beschikken over een viertiental min of meer gelijkwaardige spelers? Zo kan Schop ook rustig een speler die niet op de training komt, om welke redenen dan ook, gewoon naast het elftal zetten. Er staat altijd een gelijkwaardige kracht klaar om de plaats in te nemen. Zo ook gisteren. DEH, dat de punten bij zonder hard nodig heeft, was geen tegen stander om te onderschatten. Toch stelde de trainer Slavenburg niet op. De oud- SWer mocht op de bank zitten en pas een kwartier voor tijd het trainingspak uittrekken om Jan Kooyman te gaan vervangen. Martinit moest ook doelman Nagelhout missen. Deze was ziek. Niet de altijd als reserve meegaande Lam- mers, doelman van het tweede, moest de zieke vervangen, maar Martin van der Tas de doelman uit het derde viel die eer te beurt. Van der Tas heeft het niet moeilijk gehad. Toch hield men bij Mar tinit wel even het hart vast, toen kort na het begin Van der Berg een hard schot op het doel van Martinit losten en doelman Van der Tas er geen hand naar uitstak. Tot opluchting van heel Martinit ging het leer net langs de paaL Dit was ook wel het enige wapenfeit van een matig spe lend DEH, dat bijna de gehele wedstrijd door het initiatief aan de Schiedammers moest laten. Het had alleen aan het uitstekende werk van doelman Drent te danken dat het de rust niet inging met een fikse achterstand. Toch had Martinit de eerste helft kunnen afsluiten met een voorsprong van 1-0 als het de scheidsrechter niet was ontgaan dat de bal uit een schot van Ruud van der Horst achter de lijn was gestopt Al met al lieten de Martinitters de aanhang heel lang in onzekerheid. Pas tien minu ten na het begin van de tweede helft brak die onzekerheid. Een snelle uitval, ingezet door Ruud Quadt op de rechter vleugel, werd afgerond met een voorzet De goed meegekomen John Kauwen- bergh kreeg de bal en heel lakoniek bracht hij de stand op 1-0. Natuurlijk trachtte de thuisclub tot een beter resultaat te komen, maar de acties die werden ondernomen, konden de ver dediging van Martinit, met mannen als Jan Blom en Giel Gouka. «iet veront rusten. Een kwartier voor tijd kwam pas aan alle onzekerheid een einde. Ruud Quadt mocht een hoekschop ne men. Daaruit kwam de bal via Ben Künemann bij Den Brinker terecht en hij was het die juichend naar het mid den kon lopen: 0-2. Het laatste kwartier speelde Martinit dui delijk een gewonnen, wedstrijd. Het bete kende alleen maar dat DEH nog dieper in de ellende komt te zitten en Martinit toch nog kanshebber blijft Het moet alleen wachten op een misstap van SVW op wie het een punt achterstaat Dat allemaal met nog vijf wedstrijden voor de boeg. Schiedam Papendrecht heeft gisteren maar ten dele geprofiteerd van de misstap van Xerxes om alleen aan de leiding te komen. In Schiedam bleek de ploeg van trainer Maarten Keizer evenals destijds op eigen veld dermate problemen te hebben met het Schie- damse spel, dat het opnieuw op een deling uitdraai de. Met Papendrecht voor rust en DHS na rust als aanvallende ploeg was 11 eindstand ook wel juist. Papendrecht miste geblesseerde Abe Bergsma node als grote Organisator od het middenveld. „Het was daarom wat zoeken", aldus De Keizer, „maar Martin Hofstede kweet zich goed van zijn taak". DHS liet zich aan vankelijk in de verdediging drukken, zonder dat Papend recht echt gevaarlijk kon wor den. Bennie Kuiters werkte een corner van Geo Junte naast het doel van Jos Sparla, terwijl Junte zelf aan. banden werd gelegd door. de weer opnieuw sterk spelende voorstopper Jan Kerssemeijer. Rotterdam The Har- vards, niets meer te win nen of te verliezen, heeft het kunststukje uitge haald om kampioenspre- tendent Wilton roet een nederlaag van 2naar huis tc sturen. Ondanks dit verlies blijven de Schiedammers nog een kansje behouden, al heeft het het lot niet meer in eigca hand. Het werd een wedstrijd tas sen twee gelijkwaardige ploegen al moest WF Piet van der Zwan we gens een blessure missen. Hij werd vervangen door Cor Spijer, die op zijn beurt in de tweede helft plaats moest maken voor Jan Nuyten, Het uitvallen van Martin Schaap, vervangen door Harry de Ruiter, deed na tuurlijk ook geen goed. De eerste helft verliep onder veel spanning doel puntloos en het leek er op dat de wedstrijd in 0—0 zou gaan eindigen. In de 25e minuut van de tweede helft kreeg Alfred Spijer de bal wat onge lukkig tegen de hand. De scheidsrechter besliste strafschop, maar Jan Veram' stopte het leer goed.- De bal sprong ech- ter voor de voeten van de 5 speler die de elfmeter- 4 trap had genomen en heel beheerst plaatste hij -•nu het leer wel in het "doel (1—0) Wilton ging toen alles of niets spelen. Alle spelers waren op de helft van de thuisclub te vinden. Een paar minu ten voor tijd kwam er een doorbraak. Daaruit kwam een speler alleen voor Jan de Winter die een. doelpunt kon voorko men door de speler vast te grijpen Weer een straf schop en op precies de zelfde manier al bij de eerste werd hieruit het tweede Rotterdamse doelpunt geboren: 2—0. Na twintig minuten echter was Junte even los van zijn bewa ker, toen hij naar links was uitgeweken. Prompt kreeg hij de bal toegeschoven om doel man Sparla met een juweel van een doelpunt geen enkele kans te geven: 0—1. Een achterstand drie DHS ogen schijnlijk rustig opving, „omdat wij nu wel gewend zijn om achter te staan", reageerde trai ner Aad van Huuksloot laco niek. Te laconiek bijna, want Papendrecht nam toen pas goed het initiatief. De linies vul den elkaar goed aan en DHS kwam maar moeilijk uit de greep los. "Voornamelijk kwam dat ook omdat de Schiedam mers geen. voorhoede hadden. Piet Roozen was in. de frontlijli als altijd wel aktief, maar kreeg te weinig steun van Theo de Raay en de falende Hennie Pie- roen. Diek Stuy v.d. Herik was als lin kervleugelverdediger weer spel bepaler door zijn veelvuldig op komen. Papendrecht slaagde er echter toch niet in om DHS een beslissende klap te geven, al verleende Jos Sparla wel zijn hulp. In een poging om de bal voor corner te behoeden, sloeg de Schiedamse doelman de bal voor de voeten van Addie Ooij- en. Tot geluk van DHS vloog het projectiel echter net naast. Pas kort voor de rust slaagde DHS er voor het eerst in met de hoog voor het doel gebrach te ballen het hoofd van Hennie P:eroen te vinden. Van Huuk sloot: „Hij is een echte romme laar in het strafschopgebied en kan goed koppen". Zijn kop stoot was ditmaal echter niet hard genoeg om de betrouwba re doelman Gerrit Romeijn te verontrusten. Ook Piet Plozen kreeg nog gelegenheid DHS op gelijke hoogte te brengen, toen hij een te zachte terugspeelbal van Wim Verstege onderschep te. Ook nu echter was Romeijn met een snelle reaktie paraat. y;V-- «s*"" j. y, i-s Jt. A w o Leen Koekebakker was ook tegen Papendrecht weer onvermoeibaar. Bijna identiek als het doelpunt van Papendrecht kwam DHS vrij onverwacht toch gelijk. Nauwelijks vijf minuten na de rust pikte Sjaak Lemen op links een onvoldoende wegge werkte bal op, om ineens te halen; 1—1. „Een doelpunt dat .precies op tijd kwam", bekende een opgeluchte Van Huuksloot na afloop. „Wordt het in die fase 2—0 dan waren we van de kaart geweest". Zelfs was DHS in de tweede helft meer aan de bal dan Papend recht en hadden de Schiedam mers ook de meeste kansen. „Dat speltype lag ons niet", al dus Maarten Keizer, „al die lan ge ballen voor het doel. De bedoeling was om in de tweede helft de man die die lange bal nam al af te stoppen", wat Pa pendrecht maar ten die 1 uitte. „We zijn daarom meer met ver dedigen bezig geweest, wat ons een punt heeft gekost", aldus Keizer, die het met collega Van Huuksloot wel eens was dat het een uiterst effectief systeem was. Zelfs zat er nog meer in voor DHS, Het zou tegen de verhou- ding zijn geweest, maar de kan sen waren er wel naar. Piet Roozen kwam schuin voor doel man Romeijn, na een uitsteken de pass van Jan Kerssemeijer. De Schiedamse spits zag zijr. inzet, die het midden hield tus sen een vertwijfelde boogbal of een schuiver, echter knap door de Papendrecht-doelman ge stopt. Bij Papendrecht-ruimde Jos Kie- boom nog het veld voor Theo Hoogendijk, en bij DHS stond geblesseerde Sjaak Lemen zijn plaats af aan Karei, Doesburg. Het bracht geen wijziging meer in de stand, al was het uitge speelde DHS er in de laatste seconde nog een keer dicht bij. In een geweldige scrimmage voor het doel van Romeijn kon ook „rommelaar" Fieroen ech ter niet scoren, en verdween de bol over de lat. Onopvallend goed was overigens scheids rechter Hofman uit Hoogerhei- de. Hij blies een uitstekende wedstrijd, in de hand gewerkt door de goede verhoudingen m het veld. Maassluis De Naaldwijkse atietiekvereniging Olym pus '70 is, in samenwerking met de firma Brinkman, een stickeractie begonnen om de Westlandmarathon, die op zaterdag 10 april wordt afgewerkt, en vooral de atletieksport in het gehele Westland meer bekend heid te schenken- Hiervoor zijn 1500 kleurige stickers in omloop gebracht. Overigens zijn de eerste 25 inschrijvingen al bij het wedstrijdsecretariaat bin nengekomen en bierbij wa ren al diverse buitenlan ders. Naast de Franse ma- rathonkampioen F. Hol beek en- een groep van vijf tien Engelsen van de Barn- sley Road Runners Club (hiervan zijn ook Ron Hill en Westlander Jack Valen tin lid) is ook de huidige Italiaanse kampioen geïn viteerd. De organisatoren van de Westlandmarathon verwachten bovendien nog inschrijvingen van onder meer Hongaren, Tsjechen en Westduitsers. Olympus '70 verschijnt zelf met dertien deelnemers aan- de start in Maassluis. Waar mee de Naaldwijkse atle tiekvereniging tot de groot ste deelnemende verenigin gen behoort. Daarbij na tuurlijk kans makend om de prijs voor de beste vijf geklasseerde deelnemers per club in de wacht te slepen. De Westlandse atleten, die voor dit resultaat gaan strijden zijn: Henk Brons wijk (Naaldwijk), Aad Koornecf (De Lier), Mar- tien van Marrewijk (Kwintsheul), Kees Valstar (Maasdijk), Nico Kuiper (Monster), Aad van Dijk (Delft), Cees Jorissen (De Lier), Piet Damen (Den Haag) en de veteranen Piet Schoordijk ('s-Gravenzan- de), Henk Groenewegen ('s- Gravenzande), Arie Louter (De Lier), Wim Overdeves- tOVateringen) en Henk Bo- dewes (Wateringen). Deze atleten zijn al maandenlang in training voor de West landmarathon en leggen ge middeld zo'n 140 kilometer per week af. Vanzelfspre kend hopen de organisato ren dan ook op een goede klassering van hun clubge noten. Schiedam Rode lantaarndra ger RIOS vis naar Schiedam gekomen in de overtuiging dat het een ongenadig pak slaag te wachten stond. Schiedam bad immers de laatste negen wed strijden geen nederlaag meer geleden en RIOS staat met drie punten uit zestien wedstrijden uitzichtloos op de onderste plaats. Dat het zover niet is gekomen en de gasten niet meer dm een eervolle 2I ne derlaag behoefden toe te staan, is meer aan het falen van Schiedam te wijten, dan aan het goede spel van RIOS, In de eerste fase van de wedstrijd wilden de Schiedammers nog wel laten zien dat zij niet ten onrechte naar de middenmoot zijn opgerukt Met snel aanvals- spel en zuivere combinaties stelden zij de RlOS-verdediging voor bijna onoverkomelijke problemen. Herhaaldelijk wis ten de Schiedamse aanvallers zich van de zwakke mandek king te ontdoen, waardoor er tal van kansen ontstonden. In de elfde minuut verzilverde Eef Krabbendam zo'n kans. Een haarscherpe crosspass van Roy den Hartog zette de Schiedam- spits in beweging en in twee passen ontdeed hij zich van be waker Aad Oosterhalt. Alleen voor doelman Sjaak Kwartel had hij geen moeite deze te passeren: 1—0. Vijf minuten later was het Roy den Hartog die in kansrijke po sitie kwam. Hij flitste langs de op één lijn staande Dordtse ver dediging en kwam oog in oog met doelman Kwartel. Zijn rush had zoveel kracht gekost, dat hij niet meer aan een schot toekwam. De bal werd een ge makkelijke prooi voor de Dordtse keeper. Steeds brutaler werden de Schie damse acties. Herhaaldelijk Trainer Ruijtenberg slecht trokken vleugelverdedigers Wim Schemkes en Peter Riet veld mee naar voren. Deels door onfortuin, maar zeker ook door te individueel spel faalden de Schiedammers. Na een half uur spelen was het wél raak. Bij een dit maal wel goed lo pende aanval, belandde de bal bij Bram Scholte. Zijn voorzet bereikte Eef Krabbendam die de bal doorlepelde naar de op komende Wim Wóhler, die be heerst doelman Sjaak Kwartel passeerde: 2—0. Op slag veranderde de Schledam- ploeg in een aantal Individua listen, die niet voor het team maar uitsluitend voor zichzelf speelden. Aanvoerder Leen va* n der Ploeg hierover: „Voor de wedstrijd spraken we af dat we keihard zouden werken om een zo hoog mogelijke score te bereiken. Maar wat die jongens er na die 20 van bakten was niet om aan te zien. Iedereen voelde zich Ineens een ster en was op persoonlijk succes uit en als ik er als aanvoerder iets van zei, kreeg ik nog een grote bok ook. Zo hoeft het voor mij niet meer". Inderdaad was er van samen werking bij Schiedam niet veel meer te zien en RIOS profiteer de door snel tegen te scoren. De op rechts tot dan toe falende Aart van Zanten kreeg te veel vrijheid. Hij had alle tijd de bal rustig aan te nemen en een voorzet los te laten. Doelman Kees Schuurhuizen kwam uit zijn doel maar beoordeelde de bal verkeerd en miste, waar door Geert van Veen, voor een leeg doel staande, geen moeite had 2—1 te scoren, In het laatste kwartier voor rust kwamen er nog tal van kansen voor Schiedam maar de af werking ging zo slecht dat het tot aan het fluitsignaal 2—1 bleef. Het verhaal van de twee de helft is gauw verteld. RIOS, dat zich, volgens voorzitter Van der Gijp, al lang heeft verzoend met de degradatie, was niet bij machte spelbepa- lend op te treden en Schiedam ging steeds meer in de malaise delen. „Zomeravondvoetbal", zei een te leurgestelde bezoeker en trai ner Ruijtenberg bepaalde zich tot:„Onbegrijpelijk zo slecht". Zelfs de wissels, bij RIOS Rob Rietbroek voor Aart van Zan ten en Jaap Ebbers voor de geblesseerde doelman Kwartel en bij Schiedam Ton Verwey en André Holster voor Wim Wöhler en Bram Scholte. waren niet bij machte het spelbeeld ie wijzigen. De enige wapenfeiten waren een schot op de lat van Henny Hagen en aan de andere kant een solo van Tom Kemper die hiermee nog bijna voor 2—2 zorgde. MAASSLUIS VDL behaalde op eigen veld een 11 gelijk spel tegen St. Lode wijk. Daar de thuis club al kansloos is voor de promotie en niet meer kan degra deren werden er een aantal talentvolle spelers uit het twee de elftal geprobeerd. Dit experiment is ze ker voor herhaling vatbaar, want voor al in de eerste helft speelde de thuisclub een goede wedstrijd. De nieuwelingen Kees Louwe, Char les Ebeling, Ketting en Bekker, hadden een duidelijk posi tieve uitwerking op de rest van het elf tal. In de eerste helft had St Lodewijk dan ook niet veel te ver tellen. Het was VDL, dat het beste voetbal liet zien en zich ook de beste kansen wist te creëren. Volko men verdiend nam VFL dan ook de lei ding door een doel punt van Paul Sil vester, na een uitste kende aanval. Ook na dit doelpunt bleef VDL goed doorgaan. Lange tijd zag het er naar uit dat het 2-0 zou worden, maar Arie Broere miste al leen voor de keeper en Jan Bekker zag zijn schot via de han den van de keeper op de paal belanden, zodat het bij die 10 voorsprong bleef. Vlak voor rust wist St. Lodewijk tot 1—1 terug te komen via een doelpunt van Lieffink. In de tweede helft wo gen de beide ploegen wat beter tegen el kaar op. Het laag ge klasseerde St. Lode wijk kwam wat meer in de aanval, maar kon toch maar zel den gevaarlijk wor den. Alleen bij een vrije trap had doel man Van Eyk van VDL het moeilijk, maar met een schit terende safe wist hij de bal over de lat te tikken. VDL viel wat terug in de tweede helft, zo dat de kwaliteit van het vertoonde spel ook. al wat zakte, daar St. Lodewijk nu ook geen "sterren team" heeft. Wel bleef de thuisclub de beste kansen hou den, maar Arie Boe- re en Charles Ebe ling hadden weinig geluk met hun scho ten. Het experiment bij VDL is duidelijk meegevallen, al het is wel duidelijk dat de nieuwe spelers nog enkele weken nodig hebben om te acclimatiseren. Is dat echter gebeurt dan heeft de ploeg zeker goede toe komstmogelijkhe den.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1976 | | pagina 5