Strijd om ambtenaren naar climax Herenstraat toch in handen van gemeente Chaotisch verloop protest, vergadering Geen huurverhog voor 5000 woningen A BO P praat over nota Van Kenienade Schiedams college wil weer tien man erbij Minder schepen naar Vlaardingen Op zebra gepakt Wijk en actiegroepen op de bres voor huren VAN DAM AKKOORD MET PUNTENSYSTEEM Vlaardïngse tegen vangrail DISCO RALLYE '76 KAALSLAG IN SCHIEDAM OPGEKNAPT Yier discussieavonden in LTS Echtpaar met brandwonden Vlaardinger schenkt Maassluis klok SCHIEDAMSCHE COURANT Woensdag 17 maart 1976— ONAFHANKELIJK DAGBLAD 101ste jaargang no. 25534- 4 PAGINA'S Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachlendienst 144144 SCHIEDAM EN KETHEL Vlaardingen De protestvergadering die gisteravond plaats vond met als thema „weiger de huurverhoging" is bijzonder chaotisch verlopen. Deze vergadering was belegd door de wijk- en actiegroepen in Vlaardingen. Zes wijkcentra waren vertegen woordigd, daarnaast de JAC, de HHW en de politieke partijen PSP, PPR en SP. Een oproep voor deze vergade ring die in het clubhuis „De Haven" te Vlaardingen plaats vond was onder alle inwoners van Vlaardingen verspreid. Hieraan hadden ruim zestig mensen gehoor gegeven. Een conclusie over het resultaat is moeilijk te trekken, getuige de opmerking van Remy Pop- pe, vooratter van de bond voor huurders en woningzoe kenden: „Wij hebben drie en half uur vergaderd en het is één grote puinhoop gewor den." Joost Kïihne als verte genwoordiger van de wïjk- groep Vettenoordsepolder gaf in zijn inleiding al aan dat het de meest rommelige en slecht georganiseerde actie is die ooit in Vlaardingen heeft plaatsgevonden. Wel noemde hij het een zeer spontane actie-" die,drie weken geleden van start ging met een stedelijk overleg tussen de wijk- en ac tiegroepen. Hieruit kwamen de huurweigeringsformulie- ren voort die onder de bevol king verspreid zijn. Inmiddels is bekend dat in de meeste gevallen gebruik moet worden gemaakt van officiële formulieren die door het rijk ter beschikking zijn gesteld. Deze formulieren kunnen aangevraagd worden bij de gemeente en de huuradvies- commissies. Tijdens de vergadering kwam een voorstel naar voren om het college van B en W te vragen om uitstel van de huurverhoging per 1 aprïL Dit conform de verklaringen van de partijbesturen van de Pv dA en de PPR. Deze hebben zich uitgesproken over een be vriezing van de huurverho ging tot 1 juli 1976. Het argu ment hierbij is dat tot die tijd niet bekend is wat er met de lonen gaat gebeuren. Hans Vershiys, fractievoorzitter van de PvdA, die als toehoor der gekomen was, verklaarde zich bereid dit voorstel in zijn fractie te bespreken. Wel ver zocht hij te beseffen dat een uitstel van de verhoging bete kent dat deze niet verwerkt kan worden in een eventuele prijscompensatie per 1 juli. Tal van aanwezigen spraken' zich echter uit tegen een huur verhoging in het algemeen en niet alleen uitstel hiervan. Het voorstel aan B en W werd daarom ingetrokken. Wat er wel gaat gebeuren is niet uit de werf gekomen. Het eni ge duidelijke is dat er een grote ontevredenheid heerst over de te verwachten huur verhoging. 'vWv? \-AvV7, Ook in Vlaardingen grote ontevredenheid over huurverhoging. Vlaardingen Staats secretaris Van Dam heeft zich akkoord verklaard met het in Vlaardingen uitge werkte puntensys teem. Het komt er nu op neer dat de huurprijzen van zo'n 5000 Vlaardïngse woningen voorlopig- niet verhoogd zullen worden. De voorstel len hiertoe zijn af komstig van het ge meentelijk woning bedrijf en de plaat selijke woningbouw verenigingen- Het komt er op neer dat 2700 na-oorlogse woningen onder de norm vallen die via de puntenwaarde ring is gesteld, voor deze woningen zal de huurprijs worden bevroren. Naast deze woningen vallen eveneens alle voor oorlogse woningen vande gemeente en de woningbouwver enigingen Patrimo nium, Ons Ideaal en Samenwerking bui ten de huurverho ging. Het merendeel van de Vlaardingers zal ech- r-r ter- 'de vastgestelde - huurverhoging van 8% op 1 april moeten gaan betalen. Meer dan 8% verho ging krijgen 448 een gezinswoningen in Holy. Verder zullen de gemeente wonm- gen tussen de Rei gerlaan en de Spechtlaan belast worden met een. huurverhoging van 10%. Voor een aantal woningen tussen- de Kraanvogellaan en de Aalscholverlaan geldt een verhoging van 11%. Schiedam Opnieuw zal in de Schiedamse gemeente raad een felle strijd worden gevoerd over het aan trekken van ambtenaren. Dat bleek gisteravond ai, toen de commissie financiën een voorproefje gai voor de komende raadsvergadering volgende week maandag. Uitgezonderd de voorzitter, wethouder Rei- nier Scheeres, wilde niemand van de leden instem men met het idee van B en W om ditmaal tien man personeel aan te trekken. december. Dit terwijl de ge meenteraad (MET NAME DE PvdA) juist het aantal wil druk ken, omdat de lasten voor vol gend jaar te hoog zullen wor den. Dat zou betekenen dat de burgerij meer belasting zal moeten gaan betalen, hoogst waarschijnlijk via de OGB (on- roerendgoedbelasing). De personeelsvoorstellen liggen het gemeentebestuur zwaar op de maag. In december besloot men de raad een voorstel aan te bieden om in totaal 37 amb tenaren aan te kunnen trekken. Dat ging echter niet door om dat vrijwel alle politieke partij en hierover eerst in de diverse commissies wilden praten. Ten slotte besloot men in. januari de sociale dienst tien man extra te In de commissie financiën was geven en vorige maand mocht men gisteravond daarom zeer de gemeente nog eens negen tien man erbij laten, komen. Het merkwaardige van de situatie is, dat er nu weer een voorstel ligt (het laatste, aldus het colle ge) voor extra personeel: in to taal tien man. Dat betekent ech ter. dat B en W in totaal 39 personeelsleden willen hebben. Dat zijn twee man meer dan. in sceptisch gestemd over het col lege voorstel. Yvonne Siljee (PvdA): „Ik zie geen nieuwe argumenten voor het aantrek ken van zoveel personeel. Als we hiermee akkoord gaan dan moeten we de OGB in 1977 verhogen." Mevrouw Rietje Ta verne (CDA) vond het voorstel belachelijk, ook al gezien het feit dat vorige maand een motie van Aad Wiegman (PvdA) was aangenomen om het ambtena renkorps minder uit te breiden dan het college voorstelde. „Het is een lachertje, dat er nu opeens tien man bij kunnen", aldus de CDA-ster. De gemeenteraad zal maandag aanstaande moeten beslissen. Het Is vrijwel zeker dat cr dan een aantal moties of amende menten worden ingediend door zowel PvdA als CDA Ridderkerk De negen tienjarige Vlaar dïngse A. S. is met hoofdletsel in bewus teloze toestand in het Clarazïekenhuis in Rotterdam opgeno men, Zij reed met haar auto op rijksweg 16 bij de afslag naar rijksweg 15, tegen de vangrail. De auto werd zwaar bescha- digd. Vlaardingen Uit het jaaroverzicht van het scheepvaart-! verkeer in Vlaardingen blijkt dat er in 1975 zowel minder) zeeschepen als minder binnenschepen de Vlaardïngse ha-j vens hebben aangedaan dan in 1974. Ook de bruto Inhoud van de bezoekende zee- en binnenschepen was aanmerke lijk minder dan het jaar daarvoor. De Vulcaanhaven is de meest be zochte haven. De gemeenteha ven is (voor zeeschepen na de Vulcaanhaven het aantrekke lijkst. Voor binnenschepen zijn de Shell Steigers een goede tweede. Verleden jaar kwamen 2451 zee schepen in Vlaardingen aan te genover 2663 in 1974. De bin nengekomen schepen hadden een gezamenlijke bruto inhoud van 15.291.55 kubieke meter. In 1974 was die gezamenlijke bru- ADV£RT£NT<E HAVENSTRAAT 45 tel. 01740 - 25100 NAALDWIJK presenteert in do "spektakel-rook*" op: VRIJDAG 19 MAART 197$ éen van Nederlands populairste groepen 1975/1976 vorder kommentaar overbodig t Zaal open vanaf 20.00 uur Optreden plm. 21.00 uur _VRUPAG 26 MAART 1976 OlSCO/RALLYE lussen 19.30 en 22.00 uur - daarna DISCO-SHOW li Fantastische prijzen zijn er re vinden VRUDAG 2 APHIU 1976: AVRO'S TOPPOP - DISCO-SHOW VRiJDAG 9 APRIL 1376: DISCJOCKEV-WËDSTRIJD Inschrijven kén nog; maar wel snel l Aanmelding bij „Teejater -produkties, Handeliaan 176 te Naaldwijk (schriftelijk) of bij 'tTeejater WEETJE to inhoud nog 17.083.526 kubie ke meter. Bij de binnenvaart geeft het jaaroverzicht een zelf de beeld. Verleden jaar deden 16.173 binnenschepen de Vlaar- j dingse havens aan. Het jaar daarvoor waren dat er nog 19.029 geweest. Ten aanzien van het laadvermogen houdt dit in dat in 1975 11.324.716 ton en in. 1974 13.128,205 ton in Vlaar din- j gen aanwezig was. j Van de 2451 zeeschepen die1 Vlaardingen bezochten, voeren; er 537 onder Nederlandse vlag en bijna evenveel, 522, onder de West-Duitse driekleur. Het Ver enigd Koninkrijk was een goe de derde met 435 schepen. Noorwegen was van de Scandi navische landen de grootste be-( zoeker. Er kwamen 171 schepen ondef die vlag in Vlaardingen aan. Rusland stuurde 68 maal; een schip naar Vlaardingen. De Verenigde Staten slechts tien maal. Panama (97) en Libené (90) waren bij de „goedkope" vlaggen het best vertegenwoor digd. In totaal kwamen zeesche pen van 44 verschillende natio naliteiten in Vlaardingen aan. Vlaardingen De bejaarde me vrouw G. K. (71) uit Vlaardin gen is in het Holyziekenhuis opgenomen, nadat zij op de Holysingel was aangereden. Bij het oversteken van de oostelij ke rijbaan op een voetgangers oversteekplaats werd zij in de rug geraakt door de auto van de Maassluiser D. L. (30). Deze verkeek zich op de oversteek- snelheid van de vrouw. Bij een poging de vrouw te ontwijken raakte zijn auto in een slip, waardoor de auto met de voor zijde de vrouw op straat wierp. Sinds ruim een maand is het hofje Herenstraat niet meer. Wel wist de gemeente met de aankoop ervan overeenstemming te bereiken met de eigenaar. Schiedam Na jaren touwtrekken kan de gemeente eindelijk ïn het bezit komen van de grond aan de Herenstraat bij de Schotse Poort. Het is het terrein van het voormalige hofje, dat op donderdag 5 februari door de eigenaar Baron BV plotseling tegen de vlakte werd gegooid, Schiedam heeft deze grond nodig voor hel uitvoeren van het be stemmingsplan van de binnen stad. De sloop van de huisjes, waarvan de laatste bewoner toen net was vertrokken, kwam daarom erg onverwacht. Vol gens de gemeente ging het waarschijnlijk om een krotop- Een ander braakliggend terrein ruimpremie van het ministerie in de binnenstad, dat al in han- te kwam daarvoor ook in hel bezit van de panden Lange Kerkstraat 54 tot en met 62 (even nummers) en Herenstraat' 41. Over de aankoop beslist de gemeenteraad op 22 maart, binnen te slepen. In de onderhandelingen met Ba- ron heeft men dit dan ook mee laten spreken. Niettemin moet men een bedrag in de grootte van ongeveer zet, ton neerleg gen "voor de grond. De gemeen- den van de gemeente is, 2al binnenkort een opknapbeurt krijgen. Het is de grote strook grond achter de nieuwe binrten- stadswoningen en bij de Roos beek. Over het algemeen wordt alles geëgaliseerd en waar mo gelijk is gras ingezaaid of groen geplant. De Roosbeek wordt opnieuw be straat evenals de weg van de Laan naar de Baanstraat. Het voetpad aan de Korte Achter weg wordt opnieuw aangelegd. Op bet terrein in het verlengde van de Nïeuwstraat bij de Zwaansteeg wordt een parkeer- terreintje ingericht. Dit vooral voor de bezoekers van het Zol dertheater in de Nïeuwstraat, die nu vaak in modderige poe len hun auto moeten neerzetten. De gemeente is met deze beurt begonnen nadat in het verleden diverse malen door bewoners was geklaagd over de vieze aanblik van de binnenstad en vooral het kaalslaggebied, Schiedam In Schiedam worden vier informatie-avonden gehouden over de Contourennota van minister Van Keme- nade (onderwijs). De eerste avond, donderdag, wordt gehouden in de LTS aan de Mgr. Nolens!aan. Vinsent de Waal, één van de schrijvers van het boekje Contourenplan nen in de Mammoetpraktïjk, geeft dan een. algemene inleiding. Het begint om acht uur. Het initiatief voor deze avonden komt van de afdeling Schiedam van de Algemene Bond voor Onderwijzend Personeel (AEOP)- De avonden zijn open baar, Iedereen die belangstel ling heeft voor onderwijsont wikkelingen kan komen. De ABOP beeft tot het houden van deze avonden besloten, omdat in de Contourennota het onder wijsbeleid in Nederland tot het jaar 2000 wordt bepaald. De bedoeling is dat iedereen, die met onderwijs te maken heeft dus niet alleen onderwijzers, maar ook leerlingen aan de discussie deelnemen. Na een in leiding wordt m groepjes gedis cussieerd, vervolgens worden de bevindingen uitgewisseld van de groepen. Daarna wor den konklusies en vragen gefor muleerd. Eventuele belangrijke opmerkingen worden bij de mi nister kenbaar gemaakt. De tweede avond wordt donder dag 8 april gehouden. Gemeen telijk consulent A. J. Tigges houdt dan een inleiding over het primaire onderwijs, over de kleuter- en lagere school en over de verzorgingsstructuur, zoals bijvoorbeeld de onder wijsbegeleidingsdienst. Op woensdag 5 mei wordt gespro ken over het secundair en ter tiair onderwijs (middenschool, hoger beroepsonderwijs en uni versiteit). Op dinsdag 1 juni worden de konklusies van de' drie voorgaande avonden ge trokken aan dc hand van de verslagen van de vergaderin gen. Vlaardingen Een echtpaar uit de Cronjéstraat is met ernstige brandwonden aan handen en benen naar het Gemeente Zie kenhuis in Schiedam gebracht Het Vlaardïngse paar was de woning aan het opknappen. De man schudde een bus lak waar het deksel van af vloog. Een gedeelte van de inhoud kwam op eeu brandende gaskachel te recht en vatte vlam. De echtgenote van de man gleed over dc brandende lak uit en kwam in de brandende massa ten val. Hierdoor vatte haar kleding vlam. Zij wist de kle ding in een douche te blussen. De man had intussen de vuur haard in de keuken bedwongen. De schade door de brand ver oorzaakt is nog niet bekend. Maassluis Het gemeente museum van Maassluis heeft een negentiende eeuwse zilver-bronzen luldklok van een Vlaar dinger cadeau gekregen. Dc gulle gever is de heer S. Richter UiUienbogaart, die overigens oud inwo ner van Maassluis is. De klok heeft de Vlaardmger in 1938 in Amsterdam ge kocht. Hij heeft de klok van 1946 tot I960 in brui kleen afgestaan voor de toren van de Petrus en Pauluskerk aan de Zuid- vliet in Maassluis. De oorspronkelijke her komst van de klok is niet bekend. 2ij is in 1853 ge goten' en heeft een ge wicht van 220 kilo. De klok is voorzien van het opschrift „Kommt denn es ist alle bereit Luc. 14.V.7.", Hetgeen zoveel betekent als (rKom dan, alles is klaar."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1976 | | pagina 1