Piet van Leeuwen: weer niet Tweede plaatsen voor Liebrecïits, Mak en Van Vliet Leo van Vliet enige regionale renner voorop in ronde van Zuid-Holland MAANDAG 22 MAART 1976 5 gedaan door Cees Olsthoom FOTO'S: Maurice Nelwan TIENDE PLAATS stantttr Den Haag De 23ste ron de van Zuid-Holland eindigde tenslotte in een grote victorie voor de equipe van Jan van Erp- Saicis. Allereerst was daar natuurlijk de prachtige triomf van Gerrie van Gerwen. Na een interessante koers, met een uiterst boeiende finale door het Westland, flitste de sterke amateur uit Olland voor mede vluchter Michel Jacobs als eerste over de meet. Daarnaast klasseerden zich, met Peter van der Kmys, Peter Gödde en Henk Mutsaars, nog drie paarse' tricots bij de eer ste twaalf. Een overtui gend bewijs dat de 150 kilometer lange klassie ker bijkans volledig is beheerst door de Bra bantse formatie die der halve ook de overwin ning in het ploegenklas- sement greep. e Mr M. Vro lijk» commissa ris van de Ko ningin in Zuid- Holland, die de hele wedstrijd volgde en een meer dan op pervlakkig geïn teresseerd wie- Iersupporter bleek te zijn, reikt winnaar Gerjie van Ger wen een beker uit. Op weg naar de finale. Voorop geeft Leo van Vliet (rechts) het tempo aan. Scheveninger Ad Kramer gaat ovsrne- men. Begrijpelijk daarom die brede glimlach van de sponsor Jan van Erp tijdens de huldiging. En toch was hij niet helemaal gelukkig met het totaalresul taat „Akkoord, het was van daag de dag van de Jan van Erp-ploeg", verduidelijkte hij. „Maar het had eigenlijk de dag van Piet van Leeuwen moeten zijn. We hadden afgesproken dat we juist hier in de ronde van Zuid-Holland alles op Piet zouden zetten. Voor eigen pu bliek had hij inderdaad kort kunnen eindigen. Hij reed goed, hij zat er trouwens bij ook toen de beslissende slag viel. En dan maken die lekke banden hem ineens volkomen kansloos. Ik bedoel maar, we hadden de 'winnaar in de ploeg, maar ook de grootste pechvogel". Piet van Leeuwen. Ruimschoots na zijn ploeggenoot Gerrie van Gerwen ging de Zoeterwouder als 49ste over de finish. Zuid- Holland had, evenals in de vier voorafgaande jaren, weer geen succes gebracht Tussen twee slokken thee door blikte Piet Mg even terug naar die voor hem zo ongelukkige kilometers tussen Bleiswijk en Koudekerk. «Die kopgroep van veertien was net ontstaan. Vlak voor Bent huizen kreeg ik een klapband. Moest ik wachten tot alles voor bij was voor ik een nieuw ach terwiel kree£. Maar goed, ik stepte weer op, maar merkte direct dat het wiel er scheef is ingezet Ik eraf, zelf recht zet ten, en opnieuw aanzetten. Ech ter in die tussentijd was het Peloton al wel in drie stukken uiteengevallen. Dus ik kom in de laatste groep. Merk ik ver dikkie enkele kilometers later dat ik andermaal een lekke' band.heb. Hebben ze me waar schijnlijk de eerste keer een afloper gegeven". l^nistend: „Ja, toen was het na tuurlijk helemaal gedaan. Ont- attend jammer. Ik reed hart- stikke makkelijk. Ik zat gelijk van voren ook. En dan valt de slagen dan krijg je twee lekke banden. Nou ja, je doet er niets als je pech hebt. Ik had "splinternieuwe wielen en tubes "dus daar heeft het ook niet "fcuigelegen". Om er glimla chend aan toe te voegen: „Er komen nog zoveel koersen dit bjaar". Poeh dus voor Piet van Leeuwen. 'Hetzelfde kan worden gezegd wan Wateringer Ton Koop. De Wan van de WWV [Van Hagen- 3 Ploeg die er de voorkeur aan j had' gegeven niet te vertrekken, ..v*: maar op het allerlaatste mo ment toch van de partij was als vervanger van de zieke Engels man Ron Irwin, raakte vlak voor Hazerswoude betrokken bij een valpartij (het was de enige in de dit keer feilloos verlopen ronde van Zuid-Hol land), en moest opgeven. Ton: „Ze vielen voor me. Ik probeer de ze te ontwijken maar toen reed een ander me in het voor wiel. Uiteindelijk viel het wel mee, maar ik was natuurlijk wel weer predes op mijn lin kerknie gevallen. Als ik val schijn ik ook altijd op die knie te moeten vallen". Na afloop van de koers werd Ton Koop, op aanraden, van ron dearts Ab Rozijn, overigens nog naar het ziekenhuis gebracht om zijn knie te laten behande- Ien. Van de overige WWV/Van Hagen- renners deed Joop van Vliet Zuid-Holland niet uit, en waren er bescheiden noteringen voor Marcel van Leeuwen (31ste), Frans van den Enden (36ste) en Nico Toussaint (45ste). 's-Gra- venzander Van Leeuwen over de wedstrijd. „Ik zat te ver van achteren toen de slag viel. Sa men met Frans en Nico kwam ik in de derde groep terecht. Later kwamen we terug tot de tweede groep, voordat daarbij nog een man of veertien, vijf tien uit ontsnapten. Op het laatst heb ik het ook nog een paar keer geprobeerd, maar ze lieten me niet gaan. Al met al ben ik wel tevreden. Ik reed lekker, al moet ik zeggen dat de lus door het Westland toch wel erg lastig was." Bepaald „afgezien" had ook Ger rie Mak niet. De Schiedammer kwam te midden van het derde pelotonnetje tenminste opval lend fris over de streep. Overi gens wel een illusie armer waarschijnlijk, want van zijn, voornemens om er in Zuid-Hol land dan toch echt bij te zitten was, gezien zijn 3Sste plaats weinig gekomen. Mak: „Het weer was zo mooi en er stond zo weinig wind dat ik had ge dacht dat de groep veel langer bij elkaar zou blijven. Maar na zo'n twintig kilometer was het ineens gebeurd. En op dat mo ment reed ik natuurlijk nog van achteren." Ondanks de matige prestatie toch een blije Gerrie Mak bij de prijsuitreiking. De oorzaak daarvan was dat hij net van wegcoach Joop Middelink had vernomen dat hij was aangewe zen voor een internationale wedstrijd in Engeland. Op 11 april komt de Schiedammer, sa men met zijn ploeggenoot en winnaar van de KO-race Gerrit Brokelman uit in de grote prijs Pernod. Derhalve was er in deze 23ste editie van de ronde van Zuid- Holland slechts één regionale renner die zich op de eerste rij kon handhaven. Al was Leo f van Vliet bijna te laat toen vlak voor Benthuizen de kopgroep afstand nam. Maar de Honse- lersdïjker slaagde er samen met Peer Maas toch nog in het gat te overbruggen en aan te pik ken bij de dertien ontsnapten (Piet van Leeuwen viel immers even later af). Om in de finale op de Maasdijk weer te moeten afhaken. Leo: „Op een gegeven moment brak de groep in tweeën. Misschien heb ik toen iets te lang ge wacht. In ieder geval was het gat te groot geworden om di rect terug te rijden. Later, op een paar kilometer voor de fi nish, kwamen we weer bij de anderen maar toen waxen Van Gerwen, Jacobs en Pirard ai gesprongen. Of ik teleurgesteld ben? Beslist niet. Ik hoéfde niet per se te winnen. Ik wilde erbij zitten en goed rijden. En dat is gebeurd". Een knappe tiende positie was de beloning voor Van Vliet. Een zelfde resultaat noteerde ook Nita van Vliet bij de dames. De Maaslandse deed het niet onverdienstelijk in de 48 kilo meter lange Lenteklassieker. Zelfs luidde ze persoonlijk de beslissing in toen ze voor een premiespurt in Schipluiden de marreerde. Ze werd achter haald door Keetie van Oosten- Bage (die alleen doorging en met voorsprong won), Bella van der Spiegel, Willie Kwan- tes, wereldkampioene Tineke Fopma, maar handhaafde zich fraai tussen die groten. In de sprint eindigde Nita van Vliet dus als tiende. Verder naar achteren was er voor de Schle- damse Dimphy Wesdorp oen In de achterhoede, maar toch wel dege lijk bezig de 150 km te voltooien: Naald- wijker Nico" Tous saint Den Haag Bij de Nederlanders die gisteren in de internationale Belgische amateurwielerkoer sen de hoofdprijs mee naar huis namen was ook Zuidhol lands triomfator Gerrie van Gerwen. In Hamont noteerde hij zijn derde seizoenwinst. Geert Schipper, Scheveninger Gerrit Pronk, Bas van Lamoen, Hans Koot en Wil van Helvoirt waren de andere Hollanders, die toesloegen. De laatste hield in Oplinter overi gens Schiedammer Ger Mak net af van zijn tweede succes. De renner van Bossche Staal bouw, vorige week eerste in St Willebrord, werd nu tweede. Een plaats die ook Leo van Vliet zondag in eigen land realiseer de. De Honselersdijker was met Juul Bruessing oppermachtig in de altijd lastige (open par cours en nijdige klim) ronde van Woensdrecht. Versluis, De Groot, Rinkel, Jonkers, Lam- boo en De Wit (pech) moesten afhaken in een finate die Brues sing in de spurt niet te klop pen zijn tweede seizoenwinst opleverde. Opmerkelijk in het Westbrabantse was het rijden van Joop van Vliet. „Omhoog" handhaafde hij zich steeds voor in de groep die lang voor de negende plaats reed. Joops klassering: 17e. In het andere Nederlandse crite rium, de ronde van Gal der. knokte Wout van den Berg zich (tussen 28 andere profs) naar een veertiende prijs. Bij de lief hebbers een chaotisch slot met uiteindelijk Brabander Wim Schelle als winnaar. Tweede: Ruche Liebrechts uit Vlaardin- gen. Diens plaatsgenoot Sjaak Koevermans werd vijfde; Bieis- wijker Bram Jansen zesde; John Martin (Hoek van Hol land) dertiende en Adrie Gezel (Naaldwijk) veertiende. v In het Vlaamse Haasdonk, waar Pronk dus won, finishte Piet van Leeuwen als negende. Ach ter de Zoeterwoudenaar, werd Marcel van Leeuwen ('s-Gra- venzande) tiende. ^zestiende plek. Piet van Leeuwen nam geen enkel risi co. Vlak voor Zoeter- meer reed de Zoeter woudenaar nog hele maal aan de leiding. Even later maakte hi] de slag. Een lekke band verstoorde ech ter Piets plannen. Doortocht in Delft. Jacobs neemt het initiatief. Op weg naar de tweede groep. Mar cel van Leeuwen (rechts) en Frans van den Enden (achter Van Erps Hans Koot) komen bij Bleiswijk sterk terug.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1976 | | pagina 5