SCHIEDAMSCHE COURANT Telefonische hulpdienst begint in i nei Protestbrief aan staatssecretaris ,Geen direct gevaar voor werkgelegenheid"' Toverbal verhuist naar Troelstralaan IJsbrand is knudde Schiedam moet alleen nog ruimte toewijzen RIJKSRECHERCHE ONDERZOEKT KLACHT OVER SCHIEDAMS POLITIEKORPS Drie verdacht van inbraken Stemerdink en Van der Louw bekijken defensieterreinen Huurmanifestatie trok honderd vijftig Schiedammers: Kieboom (boom) Brandje in smederij Vlaardingse kunstenaars verontrust Orgel concert Feike Asma Volgens Vrijdag 26 maart 1976-ONAFHANKELIJK DACBLAD 101ste jaargang no. 25541 8 pagina's Broersvesl 3 telefoon administratie 268091 - redactie 262566 klachtendrenst 144144 SCHIEDAM EN KETHEL Samen met Jeugdhavcn en Koningshofjongeren: Maassluis Het Maassluis* jon gerencentrum De Jeugdhaven gaat ook haar pand verlaten. De Jeugdhaven huist nu nog in een vervallen schoolgebouw in de trieste wijk 't Hoofd. Er worden pogingen ondernomen het werk van De Jeugdhaven samen met dat van het open jongerencentrum De Toverbal en de groep jongeren uit het ontmoetingscentrum Konings hof onder te brengen in één gebouw. 'Om dit te bewerkstelligen is een werkgroep gevormd. Wethou der Koos Smit (jeugdzaken) heeft al een pand op het oog waar het jongerenwerk kan gaan plaatsvinden. Hij wil de centra huisvesten in het pand van de sociale werkplaats aan de Troelstralaan. Dat gebouw komt in april leeg tc staan. Er is een nieuw gebouw voor de sociale werkplaats in aanbouw. Wethouder Koos Smit (PvdA) wil de zaak nog dit jaar afronden. Daarom wordt dinsdag in de wekelijkse collegevergadering besloten de gemeenteraad een krediet beschikbaar te laten stellen. Er moet 25 duizend gul den op tafel komen om de voor bereidingen te bekostigen. „Dat gebeurt alvast nog voordat do werkgroep de zaak heeft afge rond. Als we daar op moeten wachten, gaan er weer kostbare maanden verloren", aldus de wethouder. Smit hoopt ook bij het ministerie van CRM geld los te krijgen voor de benodigde professione le begeleiding van het jeugd werk. De Toverbal moet het schoolge bouw binnenkort verlaten. Het gebouw aan de Reinestraat wurdt gesloopt Over de proble men rond de Koningshofjeugd meer op pagina 3. Wethouder IJsbrand van der Vel den heeft gisteren een prijs gehad. En niet zo maar één. Hij kreeg knud de-trofee van de actiegroep Babber- spolder, die strijdt tegen de onroe rend goedbelasting. De groep gaf de onderscheiding om dat zijn beleid knudde is. Nerveus glimlachend als altijd ontving Van der Velden de trofee tijdens de vergade ring van de commissie voor finan ciën. Schiedam De Telefonische Hulpdienst Waterweg Noord begint zaterdag 1 mei. Van die datum af kan iedereen met welke vorm van menselijke nood dan j ook bij de dienst terecht. Het telefoonnummer is nog niet vastgesteld. Dat hangt onder meer af van de ruimte waar de vrijwilligers van de post in Schiedam de beschikking over krijgen. Ook daar- over is nog geen zekerheid. Het wachten is op j toestemming van de gemeente. Schiedam De rijksrecherche gaat onderzoeken of twee Sehiedamse politiemannen eind vorige maand vier jonge ren hebben mishandeld. De of ficier van justitie in Rotter dam heeft hierin toegestemd na een verzoek van de commis saris van het politiekorps. Twee jongeren die werden op gebracht nadat zij in de Over- schiesestraat met beton verf 192 witte voetstappen hadden geschilderd gaan dezer dagen bij de officier van justitie en het ministerie van bmnenland- se zaken een klacht indienen. Van de gewelddadige aanhouding zanden de drie jongens en een meisje uit Schiedam onder meer een hersenschudding, in wendige kneuzingen en bloe duitstortingen hebben overge houden. „De klachten van de jongeren die in het proces-verba al zijn vast gelegd verschillen op wezenlij ke punten met wat de betrok ken politiemannen in eerste reaktie hebben kenbaar ge maakt", aldus een woordvoer der van de politie, „om nu elke schijn van partijdigheid te ver mijden indien een plaatselijke ambtenaar het onderzoek zou doen, is besloten om dit door de rijksrecherche te laten doen". Schiedam Aan de officier van justitie in Rotterdam is vandaag de 18-jarige R. van L. uit Spijkenisse voorgeleid. Hij wordt verdacht van het plegen van twaalf inbraken, samen met de twee _T7-jarige Schiedammers F.H. en L.O. die gisteren al zijn voorgeleid. ^braken zijn alle in Schiedam gepleegd. In totaal is er volgens p f+ jtenissen voor 40GO gulden aan goederen gestolen. Op de Kottordamsedijk werden ondermeer acht fietsen gestolen. De grootste buit vormden geluids- en foto-apparatuur en vitrages uit net magazijn van V en D aan de Buitenhavenweg, waar tot vijf roaal toe werd ingebroken. -iris Ste- "tosdiak van defen sie en burgemeester André van der Louw Rotterdam heb- gisteren Hoek Holland van alle ktnten bekeken. De •belangstelling ging daarbij vooral uit «naar de defensieter- v;*einen en andere fijksgronden. Volgens de Hoekse. t vooral het mi- wsterie van defensie Hoek van Holland *eel meer grond in tonden dan het rede- {J&£wijs nodig Met name het enor- me duingebied ten ^den van de Boule- *afd en de gebieden V4tt Viande I en Viande II zijn de deelraad een doom in het oog. Langs de Boulevard zonden uitgebreide recrea tiemogelijkheden ge schapen kunnen wor den, terwijl het Viandegebied langs de waterweg zich uitstekend leent voor industrievestiging. Het is dan ook voor al de deelgemeente-1 raad geweest die druk heeft uitgeoe fend op burgemees ter Van der Louw om een gesprek met de staatssecretaris van defensie tot stand te brengen. Burgemeester Van der Louw en staats secretaris Stemer- dink bezochten alle vitale punten van Hoek van Holland en op de gemeentesecre tarie hebben zij daarop van gedach ten gewisseld. Vol gens de beide heren is het daarbij voorlo pig gebleven. Defini tieve standpunten zijn nog niet ingeno men. Naar verluidt zou staatssecretaris Ste- merdink wel begrip hebben getoond voor de problemen waar voor Hoek van Hol land zich gesteld ziet nu recreatiegebied vrijwel wordt door sneden door het enorme defensiege bied aan de Boule vard. hulpverleners streven naar een plaats in het centrum van Schiedam. De post zal voorlopig in ieder geval van 's avonds zeven tot 's nachts twee telefo nisch bereikbaar 2ijn. Waarschijnlijk komen daar ook nog een paar uur in de weekeinden bij. Het liefst willen de vrijwilli gers de post in de toekomst vierentwintig uur per dag bemand zien. Iets dat door een tekort aan hulpverle ners voorlopig nog niet kan worden gerealiseerd. Op dit moment zijn er onge veer twintig beschikbaar. Zij zijn drie maanden lang één avond per week in Rot terdam getraind. De eerste groep was reeds in januari klaar. De tweede groep heeft deze maand de oplei ding afgerond. "We staan bij wijze van spre ken te trappelen om te be ginnen", aldus de Schie dammer Van Ditten, één van de initiatiefnemers, "het wachten is echter op de gemeente die een ruimte moet toewijzen. Er zijn al vergaande toezeggingen ge daan. Voor de bereikbaar heid van de vrijwilligers uit het waterweggebied willen we een plaats in het stads centrum. De precieze plaats maken we 't liefst niet be kend, anders komen er mensen aan de deur. Dat zouden we niet aan kunnen. Daar hebben we gewoon niet genoeg mensen voor". De post in Schiedam zal de hulpdienst in Rotterdam ge deeltelijk gaan ontlasten. Wanneer de dienst in de! Maasstad ondanks de twee lijnen toch in gesprek is zal een antwoordapparaat naar Schiedam gaan verwijzen. Ook de post in Schiedam wil in de toekomst met twee telefoonlijnen gaan werken, "Om dat te bereiken en ook om de dienst vierentwintig uur te kunnen bemannen hebben we zeker zestig vrij willigers nodig", aldus Van Ditten, "de groep is daar nu nog te klein voor. We zou den de vrijwilligers nu daarmee veel te veel belas ten. Omdat te vermijden werken we bij de hulp dienst ook anoniem. Anders zou men ook thuis gebeld worden". Naast vrijwilligers in de leef tijd van ongeveer 23 tot 55 jaar voor de telefoonpost zekt de hulpdienst Water weg Noord ook nog onder dakadressen voor noodge vallen. Vrijwilligers kun nen zich melden bij de heer J. van Ditten, telefoon 701.005. Ongeveer honderdvifftig Schiedammers bezochten gisteravond de huurmani- festatie in gebouw Arcade. Schiedam Op een nogal roerige huurma nifestatie in gebouw Arcade is gister avond een protestbrief opgesteld tegen de komende huurverhoging van minimaal acht procent Vrijwel alle 150 aanwezigen gingen akkoord met deze brief aan staats secretaris Marcel van Dam, of de „huu- rombudsman'* zoals hij gisteravond werd genoemd. ze brief zijn de huurverhogingen met te rechtvaardigen vanwe ge de huurhamonisatie die weer wordt ingevoerd. Verder protesteert men tegen de huurwet die nog uit 1900 dateert en tegen het ontbreken van de verplichting voor de verhuurder om zijn bezit te onder houden. Bovendien zo stellen de aktie- voerdexs ligt Schiedam in het meest vervuilde deel van Nederland: iets waar milieuminpunten voor zouden moeten worden gegeven. Op de drukbezochte vergadering van bijna alle bewoners- en wijkverenigingen en twee wijkcentra konden de politieke par tijen door middel van een forum hun zegje doen over het huurbeleid. De vraag van CPN-wethouder Eef Collé waar het onder houd blijft voor alle huurverhogingen in de afgelopen jaren, ging er in als koek. CDA-vertegenwoordiger Janse had het minder gemakkelijk na zijn bewering dat de verhuurders met een verhoging van acht procent toch al verlies lijden. WD- man Cor van Tilborg zag het allemaal niet zo zitten. De liberaal vond dat de meeste andere forumleden waaronder ook de nieuwe PvdA-wethouder Herman Post hoorn, alleen maar populair zaten te doen, door te zeggen dat zij tegen de huurverho ging zijn. Reacties van bezoekers uit de zaal maakten duidelijk dat veel Schiedammers nog steeds niet weten hoe zij precies de huur verhoging moeten weigeren. Informatie over de huuraanpassing hebben alleen bewoners van gemeentewoningen en wo- ningbouwcoöperaties gehad. Na wat politiek steekspel en wat gefilosofeer over de kreet „Geen loonstop maar een huurstop", die op grote borden in de zaal was geschilderd, konden de politici dan ook alleen maar de raad geven om bij het stadskantoor zo snel mogelijk informatie en weigeringsformulieren te halen. Directie Wilton stelt college gerust over sanering machinebouw Schiedam De werkgelegenheid op de werf Wilton-Fijcnoord in Schiedam loopt geen direct ge vaar, hoewel er wel aanleiding bestaat om ongerust te zijn. Dat zegt het college van B en W in antwoordfï,directie op vragen van het CPN-raadslid Aad de Wolf. Het raadslid had enige weken geleden naar aanleiding van een artikel in onze krant zijn ongerustheid uitgesproken over een mogelijke afvloeiing van arbeidskrachten op de Sehie- damse werf. Er zijn plannen, om met name de machinefabrieken van het Rijn- Schelde-Verolmeconcern.te sa neren. Dat zou betekenen dat er ook bij de RSV-maatschappij •Wilton personeel moet afvallen. In totaal gaat het om het werk van 400 man in de machine bouw. Het college heeft een gesprek ge voerd met de direchtïe van Wil ton. Men heeft daaruit gecon cludeerd dat er op korte ter mijn geen massale ontslagen zullen vallen. Volgens het an tv/oord van B en W is het werk in de sectie nieuwbouw van Wilton gegeven de omstandigheden bevredi gend. Wat betreft de scheepsre- paratie - w<«»:up de werf het accent heeft liggen - is er welis waar een conjuncturele inzin king merkbaar, maar daar zijn geen consequenties voor het personeel te verwachten. De situatie in de machinebouw is inderdaad minder rooskleurig, aldus het college. Er worden wegen gezocht om de capaciteit van de twee machinefabrieken aan te passen aan de behoefte. Uitgangspunt is het behoud van de arbeidsplaatsen, misschien mede door middel van herscho ling. Het gemeentebestuur wil nog geen maatregelen nemen, maar zal de vinger aan de pols hou den. Burgemeester Lems heeft wel bij Gedeputeerde Staten onlangs geïnformeerd naar subsidies waarvoor de stad in aanmerking zou kunnen komen voor stimulering van de werk gelegenheid. Burgemeester Kie boom heeft gistermid dag met een schop ge wapend zijn eigen boom geplant. Het was de 36ste boom die de grond in ging, nadat de Vlaardingse bomenactie van start ging. De boom van de burgemeester staat op de hoek Maas boulevard/Deltaweg dicht bij zijn ambtswo ning. Zijn voorkeur ging uit naar een iep. Even als alle andere bomen die in het kader van de actie geplaatst zijn is op de boompaal een band in de kleuren van de Vlaardingse vlag ge schilderd. Dit om de bomen te herkennen. In het voorjaar zuiien 46 var> de reeds bestelde 61 bomen geplant wór den. Als de aanvraag uitgevoerd is krijgt de inzender een platte grond thuisgestuurd, waarop staat aangege ven waar de boom is geplant Het is nog steeds mogelijk aan de actie „Viaardingen zet een boom op" mee te doen. Viaardingen Met enkele spurt- wagens is de Vlaardingse brandweer vanmorgen om zes uur uitgerukt naar een brandje in een smederij aan de Willem Beukelsestraat Binnen enkele minuten was het vuur bedwon gen. Het bleek dat men gisteravond een soldeerbout op de werk bank had laten liggen. De gehe le nacht heeft het hout liggen smeulen totdat de soldeerbout dwars door de werkbank was gebrand. Het beginnend brand je werd echter snel ontdekt Omdat er een vrij harde wind stond en de straat in een oude buurt ligt, nam de brandweer geen risico en gaf men groot alarm. Het vuur kon men ech ter zeer snel bedwingen. Viaardingen Twintig kunste naars uit Viaardingen hebben per brief hun verontrusting over de toepassing van de beel dende kunstenaars-regeling (BKR) door het college aan de gemeenteraad kenbaar ge maakt. De kunstenaars zijn met name verontrust, omdat B en. W het advies van de commissie complementaire arbeidsvoorzie ning beeldende kunstenaars niet heeft opgevolgd. Het advies van deze commissie was om de Vlaardingse kunstenaar Marcel Molenaar in de BKR op te ne men. De twintig Vlaardingse kunstma kers protesteren tegen het feit, dat „een collega een sociale re geling, die landelijk zeer alge meen wordt toegepast, wordt onthouden". Het is volgens de protesterenden de eerste maal dat een advies van de genoem de commissie door B en W niet wordt opgevolgd. Bovendien zijn de kunstenaars verbaasd, dat het college zich inzake kunst als deskundige opstelt Hierdoor wordt een stuk sociale zekerheid voor kunstenaars aangetast, menen zjj. In hun brief vragen, de kunstenaars een uitspraak van de raad over deze zaak. Maasland - Het orgel van de Her vormde Kerk te Maasland wordt zaterdag 3 april bespeeld door Feike Asma, organist van de Grote Kerk te Maassluis. Hij heeft een programma samenge steld met werken van onder andere Bach (preludium en fu ga in C-moU) Franck (choral I), Walther, Guilmant en Gordon Young (cathedral suite).

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1976 | | pagina 1