SCHIEDAMSCHE COURANT Ambitieus plan Culturele Raad Redders van Stardust- bemanning onderscheiden Gemeenteflat Nieuwland krijgt opknapbeurt Joop de Jong weg als fractieleider Scliiedamse vrouwen voor taxichauffeurs Viaardingen in vogelvlucht AKTEE HAD SUCCES Geurig ongeval AVRO'S TOPPOP DRIVE-IN DISCOSHOW DISCJOCKEY-WEDSTRIJD „UDELL'S PEOPLE" Midden in de boekenweek Van speeldoos tot pierement Inentingen Gevolg van emoties in PvdA-Schiedam gisterochtend in een bomvol ho tel America de bemanning van de coaster, die inmiddels bijna dagen die de kapiteinsvrouw heeft meegemaakt overhandig de schipper De Blok haar de scheepsbel van de in 1948 ge bouwde kustvaarder. Jaap de Blok, de zoon van de schipper, kreeg als dank voor zijn bijdra- HAVENSTRAAT 45 let. 017*0-25100 Woensdag 31 maart 1976. ONAFHANKELIJK DAGBLAD ..101ste jaargang no. 25544 4 PAGINA'S Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachtendienst 144144 SCHIEDAM EN KETHEL Kapiteins vrouw Niesing ontvangt uit handen van redder De Blok (fer scheepsbel van de Star dust. Schipper De*Blok kreeg voor de redding op 3 januari de grote zilveren medaille, de kleine medaille was gereser veerd voor stuurman M. P. Noorthoek. ma chinist J. C. Louwen,- ma troos-opstapper F. J. P. Kaas hoek enma troos-opstapper A. Schoen- meyer. 's-Gravenzande dreigde te zin ken. Alle bemanningsleden van de zwaar slagzij makende Star dust overleefden de ramp. Voor een Kaapverdiaanse matroos dreigde de redding een ogen blik te mislukken toen hij van de touwladder viel en tussen de Stardust en de reddingboot in zee viel. Een snelle manoeuvre van schip per De Blok redde de van een zeker lijkende verdrin kingsdood. Mevrouw Niesing, echtgenote van de kapitein van de Stardust, Hoek van Holland „U hebt eea vrij unieke redding verricht. Ondanks golven, met uitschie ters tot dertien meter, zijn alle opvarenden van de Stardust veilig aan boord van de Konin gin Juliana gebracht", sprak voorzitter A. M. Leis van de Koninklijke Zuid-Ilol land scbe Maatschappij tot redding van Schipbreukelingen gisteroch tend schipper X de Blok en zijn bemanning toe. De schipper werd gisterochtend in hotel America onderscheiden met de grote zilveren medaille van de maatschappij. De overi ge bemanningsleden van de Ko ningin Juliana kregen door voorzitter Leis de kleine zilver en medaille opgespeld. „Onze reddingmaatschappij zou een nutteloos instituut 2ijn zon der mannen als u", complimen teerde Leis de vijf bemanning sleden van de Koningin Julia na. Op 3 januari van dit jaar koos het vijftal met de zoon van schipper De Blok zee toen de Stardust in een storm met or kaankracht bij het strand van de coaster, die onder de sloophamers is bezwe ken. Als aandenken aan de angstige dagen heeft kreeg als dank voor zi; ge in de redding een presse-pa- pier aangeboden. „Een onder scheiding die slechts wordt ver leend voor een bijzondere ver dienste", aldus voorzitter Leis van de Reddingmaatschappij. Schiedam De actiegroep Nieuwland heeft succes gehad. Op korte termijn gaat de gemeente het flatgebouw aan de Jan Oudegeeststraat twee tot en met zesenvijftig opknappen. Ambtenaren van de woningdienst hebben dat toegezegd naar aanleiding van de protesten van de bewo ners en het artikel „Ge meenteflat: zwijnenstal" m onze krant van maan dag 15 maart. fon het gevaarlijke 'luik op de eerste etage van de flat is reeds eewcrkt Ook zijn de brieven bussen al weer op de oude Plaatsen teruggebracht. Voor "^{vpsratie van de verlichting krijgt een van de bewoners een doos met lampen en ander ma- 'Tijdens een gesprek met gemeen- te-ambtenaren is de actiegroep Viaardingen Een personenauto ;"is maandagmiddag in een sloot de Zuidbuurtseweg in -viaardingen terecht gekomen. Oe politie trof de twee inzitten- vfden later wandelend aan. Zij ..verkeerden onder invloed van ,-alcohoL twee namen de benen toen zij 1 r\«te politie gewaar werden. Zij v"ru r^en 6611 gierput «De politie haalde de „welrie- - kende" heren uit hun schuil- Op het bureau is van - •telden een bloedproef geno- ?en-, Zowel de 41-jarige H. G. "j5 de 20-jarige R. v.d. M. verklaarden namelijk de wagen «hebben bestuurd. Later be- S. de wagen te hebben l£ii?en' eiSe^dom van verder toegezegd dat binnen kort de deuren van de meter kasten worden aangepast, een deurdranger op de buitendeur wordt geplaatst en dat er waar schijnlijk een deur van gehard glas bij de kelderingang komt De woningdienst gaat voorts de klachten in de huizen onderzoe ken die tot zaterdag 3 april bij de actiegroep kunnen, worden gespuid. „Toch wel vreemd dat je ruim twee jaar met klachten bezig bent en dat er pas na zo'n actie en wat publiciteit plotseling wel toezegginjen door de gemeente worden gedaan", zo reageerde aktievoerder Mangelaars, „de actie lijkt voorlopig wel een succes. Toch blijven we nog voorlopig de huurverhoging weigeren. Eerst willen we zien of inderdaad alles wordt uitge voerd. Als dat gebeurt dan zul len we wel betalen," presenteert in (te "apmktakat-meka" op: VRIJDAG 2 APRIL 1976 met bekende discjockeys van radio en televisie VRIJDAG 9 APRIL 1976 DJ-.,MATCH" Discjockeys uit Westland en wijde omgeving leveren de deejay-' slag van het jaar I ZONDAG 11 APRIL 1976 vanaf 20.00 uur: wegens dSverend-sukses in de „Teejatar -spektakel-reeks: een SOUL-orkest van grote klasse WEET JE WEU Het beleid van de Cnltu- Raad Viaardingen moet sociaal, educatief en op zelfwerkzaamheid en kwaliteit gericht zijn. Dat blijkt uit bet beleidsplan van de Culturele Handtekeningen-aktie in binnenstad Schiedam Het aktiekomité Vrouwen voor Taxichauffeurs wordt ook in Schiedam aktief. In de winkels in de binnenstad worden vandaag en morgen handtekeningenlijsten verspreid om solidari teitsbetuigingen binnen te krijgen. Begin volgende week zullen de lijsten worden overhandigd aan minister Van Agt van justitie.. Het doel is om de commissie beveiliging taxi's te laten zien dat het publiek «1 de vrouwen van de chauffeurs maatregelen eisen. Marianne van Vessem die vandaag en morgen handteke ningenlijsten in de Schiedamse binnenstad gaat versprei den. Aktievoerster Marianne van Ves sem uit de Galvanistraat en vrouw van een chauffeur bij de Taxi Telefoon Centrale rekent voor Schiedam op minstens duizend handtekeningen. Een paar honderd heeft ze al binnen door lijsten die in winkels in Oost waren verspreid. „In Schiedam is 't wel niet zo erg, maar toch kan overal wat ge beuren. Voor 't zelfde geld wordt er een chauffeur van hier vermoord", zo vertelde zij ons gistermiddag, „als er maat regelen worden getroffen dan zit het huisgezin teminste niet zo in angst, want dan is de kans dat er wat gebeurt minder groot. Dat moet elke vrouw toch aanvoelen? Als pa uit huis is, bibbert moe. Mijn kinderen van zes en acht huilden bijna toen mijn man de nacht na de moord in Rijswijk moest rijden. Viaardingen Het eerste exem plaar van de historische publi catie "Viaardingen in vogel vlucht" is gisteren aangeboden aan burgemeester "Wim Kie- boom. Hij kreeg dit boek uit handen van Jac. van der Lin den, voorzitter van de Culturele Raad Viaardingen. Samenstel ler van dit werk is Ir. R. Meischke, die verbonden is aan de Rijksdienst voor de Monu mentenzorg. Hij schreef het boek in samenwerking met de Historische Vereniging Viaar dingen. De inhoud omvat kort samenge vat de ontwikkelingsgeschiede nis van de oude stadsbehou- wing van Viaardingen. Dit van af de middeleeuwen tot in onze tijd. De invloeden daarvan op de maatschappelijke en econo mische omstandigheden wor den eveneens behandeld. Daar naast de tot op heden herken bare structuren van het (oude) stadsaanzien. Het initiatief om dit boek te laten verschijnen nam de Culturele Raad in het monumentenjaar. De gemeente stelde daarop een bedrag van tienduizend gulden, beschik baar. Het boekje omvat 72 pagi na's en bevat een groot aantal illustraties. Het is vanaf van daag bij de plaatselijke boek handel verkrijgbaar voor 8,75 gulden. Zij wilden dat hij alleen over dag ging rijden". De „taxivrouwen" willen dat door de wetswijziging de politie gaat optreden tegen met-betalers en dat het mobilofoon-systeem verplicht wordt gesteld. Verder wil men een landelijke noodfre- quentie zodat de chauffeurs, waar die zich ook bevinden, toch de hulp van een centrale kunnen Inroepen. „Er moet ook een landelijk tarief komen", aldus Marianne van Vessem, „van al die verschillen de prijzen komen alleen maar moeilijkheden. Een rit van Rot terdam naar Amsterdam kost bijvoorbeeld ongeveer honderd gulden. Terug moet men echter' rond de 135 gulden betalen. Daar wordt wel eens stampei over gemaakt Een ding is ze ken indien er geen veranderin gen komen, dan komen er ak- ties. Dan zal de beuk er in gaan. Het blijven natuurlijk wel nette akties, want we blijven vrouwen". ■aiuiuHuuniitnuiiifTfitiiuiiifmiiiiKUinmminrir Het Boekenfeest, gisteravond ge houden in het Stedelijk Mu seum in Schiedam, had als in leiding en hoofdschotel een le zing van drs. J. J. L. Haspels van het Utrechtse museum Van Speeldoos Tot Pierement Voor dat zo'n zestig bezoekers gingen luisteren naar muziek van on dermeer de Wico's, Henny en Marleen Wim, stak hij een boeiend verhaal af over speel dozen en straatorgels. De geschiedenis van het piere ment, van de vroeg-renaissance tot rond 1S20, lichtte hij toe met dia's van de diverse soorten draaiorgels en met stukjes bij behorende muziek. En met kni poogjes naar de smartlap, die enigszins het „leven" van de speeldoos heeft beïnvloed. En om dat alles ging het: smartlap pen en straatmuziek. Want in dat teken staat de boekenweek dit jaar, en in het kader daar van hadden Schiedamse boek handelaren cn het museum de avond georganiseerd. iiiimimimiiiinitiitiiiwiitiuiiiiiimMfflimmi Raad voor de zittingsperiode die in 1978 eindigt. Verder moet het beleid open en geïntegreerd zijn. Het moet bovendien gericht zijn op participa tie- Het beleidsplan is vastgesteld naar 'aanleiding van de ge sprekken die hebben plaats ge had rond de beleidsnota. In het beleidsplan is een definitie van cultuur gegeven, die als beleids uitgangspunt moet dienen. „Cultuur is de ontplooiing van. de mens, zowel individueel als sociaal. De Raad wil ruime mogelijkhe den bieden tot ontplooiing van de menselijke vermogens tot oordeelvorming, sociaal hande len, emotionele expressie en dergelijke. Daarnaast staat het aanleren en hanteren van vaar digheden bevorderen voorop. Het beleid, zo staat er in het plan, wordt gevoerd ten dienste van de gehele Vlaardingse bevol king. Men moet zelfwerkzaam zijn. Daar is het beleid op ge richt en op de vorming en de kwaliteit. De vorm van het beleid moet' democratisch, buigzaam, struc turerend en coördinerend, doel treffend en financieel verant woord zijn. Dat wil onder meer zeggen, dat bij het totstandko men van het beleid plaatselijke organisaties worden betrokken evenals instellingen, groepen en personen. Het in het beleidsplan opgenomen werkplan omvat 24 punten. Zo stelt de Raad zich onder meer ten doel de mogelijkheden tot het gebruik van het Oranje-ca rillon uit te diepen. Hij wil ver dere verbetering van het Stads gehoorzaalcomplex na de on derhoudsbeurt, waarvoor al een krediet beschikbaar gesteld is, het intensiveren van het ge bruik van de expositiezaal Het Weeshuis en het stimuleren van een verdere uitbouw van de stichting Vrije Academie Viaar dingen. De plannen om te komen tot een artotheek, waar men kunst kan lenen, en het idee om een thea terwerkwinkel te stichten, ge tuigen van de nodige ambitie. De Culturele Raad Viaardingen wil zich in de toekomst meer dan voorheen gaan bezighou den met actuele culturele activi teiten. Daarbij wordt dan ge dacht aan dc boekenweek, de vakantieweken, het Holland fes tival, de openstelling van de Grote Kerk voor het publiek in de zomer en het in gebruik nemen van het muziek-informa- Uecentrum in het Reedershuys, Viaardingen. Zuigelingen en kleuters uit Viaardingen kun nen zich morgen kosteloos laten inenten tegen difterie, kink hoest, tetanus en kinderverlam ming. Men kan hiervoor terecht bij de huisarts tussen half twee en twee uur. lok in het fractiebureau van de partij, een soort dage lijks bestuur van de fractie, hebben wisselingen plaats gevonden. Nu Herman Posthoorn eruit is (morgen begint hij met zijn nieuwe baan: wethouder voor vor ming en recreatie), moest iemand voor het secreta riaat van de fractie worden gevonden. !lara Stroman, de wegens ziekte afgetreden wethou der, zal deze taak op zich nemen. Arie Verlinde wordt de derde man van het fractiebureau en voor de vierde plaats zal waar schijnlijk een PPR'er wor den aangewezen. Dit in ver band met het feit, dat wet houder Hans van der Wilk de enige radicale figuur in de gemeenteraad is en daarin niet kan terugvallen op een partijgenoot. Op de ze manier hoopt de PvdA de samenwerking met de PPR te verbeteren. Schiedam Volkomen on verwacht is Joop de Jong als fractievoorzitter van de Schiedamse PvdA opge stapt. Gisteravond heeft de fractie in haar vergadering in het oude stadhuis op de Grote Markt besloten dat Ruurd van der Veer hem opvolgt Deze was tot nn toe vice-voorzitter en voer de de laatste weken al meer het woord namens de fractie dan De Jong, die zich in verband met de strijd om het wethouder schap waarvoor hij kan didaat was enigszins op de vlakte hield. De spanningen en emoties rond de verkiezing van een nieuwe wethouder hebben ertoe geleid, dat Joop de Jong zich niet meer voor de volle honderd procent op het pittige fractievoorzit terschap kan concentreren, zo luidt het officiële com mentaar van Jaap de Vis ser, persagent van de Pv dA. Daarom heeft hij begin deze week zijn functie ter beschikking gesteld. Hij blijft overigens wel ge meenteraadslid voor de Pv dA.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1976 | | pagina 1