SCHIEDAMSCHE COURANT Huiseigenaar intimideert bewoners hofje De Indische Buurt zet projectgroep aan het werk 'i neem de proef 5HW valt gemeente en makelaars aan f Experimentele woningbouw in Schiedam-Noord Baggerprogramma Sloper stond al voor de deur: .Verkiezingen- Westlandraad in Maasland Directer gebruik maken van natuurkrachten Honds dolheid Eis tien jaar voor moord op kapster Vrijdag 2 april 1976— - ONAFHANKELIJK DAGBLAD -101ste jaargang no, 25546—6 PAGINA'S- Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachtendienst 144144 SCHIEDAM EN KETHEL De officier achtte bewe zen dat S. op 20 januari van dit jaar zijn vriendin, de 20-jarige kapster Anja Boers uit 's-Gravenzande, in haar woning in Hoek van Holland na een ruzie heeft gewurgd. Tijdens de zitting gaf Thomas S. toe het misdrijf te heb ben gepleegd. Zie verder pagina 3, Maasland De Open Groepering Maasland-Burgerbelangen heeft tijdens de verkiezingen voor de Westlanöraad politieke kleur bekent door op de gecom bineerde PvdA, D'66 en PPR- lijst te stemmen. Dat was in Maasland de meest opvallende gebeurtenis van de verkiezing, die in alle zeven Westlandse gemeenteraden gelijktijdig Werd gehouden. De nieuwe Westlandraad gaat het Overlegorgaan Westland ver vangen. Dit was meer een advi serend orgaan, maar de West landraad krijgt beslissingsbe voegdheden. Voordat de raad sleden het in de raadszaal ge plaatste stemhokje ingingen om hun stem uit te brengen op één van de vijf deelnemende partij- en of groeperingen, onder streepte burgemeester Van den Brink de instelling ervan. „Het is een historische gebeurtenis voor Maasland en de overige Westlandse gemeenten", zo zei hij. „De nieuwe raad gaat een niet onaanzienlijk aantal be voegdheden van de gemeenten r overnemen". De raad krijgt 21 zetels en de zittingstermijn is gelijk met die van de gemeenteraad. Hetgeen -betekent, dat de nu gekozen raad nog tot 1878 aanblijft. Vijf lijsten hadden voor de verkie zingen ingeschreven: het CDA, de WD, de Groepering Ge- ^eente Belangen Schipluiden, de gecombineerde PvdAj- D 66/PPR.Ijjst en een ]jjst Qe. meentebelangen. De Open Groepering Maasland peigerde om mee te doen aan een jijst met andere plaatselijke Partijen. „We zijn daarvoor wel benaderd", aldus mevr. Van Kranenburg, „maar we voelen bns echter uitsluitend een Maaslandse groepering". Niet temin kondigde zij aan toch niet op een Maaslandse kandi daat op één der overige lijsten w zullen stemmen". „We zien het toch als een politieke stem ming". Van de elf in Maasland uitge brachte stemmen gingen er ze- ven naar het CDA, twee naar de WD en de twee stemmen van de Open Groepering naar de PvdA. De CDA was de grote winnaar van de verkiezingen, -want zij behaalde van de 21 er liefst 13. De WD en 1 de gecombineerde PvdA-lijst krijgen elk drie zetels. D twee justerende zetels gingen naar e groepering Gemeentebelan gen. Uit Maasland zit er één vertegenwoordiger in de West- mr.draad. Dat is het CHU-raad- shd W. van Geest. De Vlaardingse singels moeten op diepte worden gebracht. Baggermachines zijn daarom druk in bedrijf om het jaarlijkse baggerprogramma af te werken. De singels moeten een diepte hebben van één meter. In een aantal gevallen was en is dit slechts dertig centimeter. Momenteel wordt gebaggerd langs de Parallelweg en langs het Fortunacomplex tot aan de Hugo de Vriesstraat. Over 14 dagen krijgt de singel in de Ammanstraat een grote beurt. De uitgebaggerde grond wordt later gebruikt bij het ophogen van plantsoenen. Schiedam Het bijna honderd jaar oude hofje achter de Laurens Cos- terstraat in Schiedam- Oost wordt bedreigd. Huiseigenaar J. van Schaft wil acht van de dertien huisjes slopen nu er geen huurverhoging wordt betaald. De bewo ners die soms al jaren in het sfeervolle hofje wo nen willen echter hele maal met weg. Zij voelen zich geïntimideerd. Iets waar wethouder Chris Zijdeveld het volkomen mee eens is. „Wij laten ons niet zomaar uit huis zetten. Wij willen hier gewoon niet weg", zo vertelde ons gistermiddag een bewoner die er al 27 jaar woont en die geen huurverhoging betaalt voordat de huiseigenaar de nodige reparaties aan zijn woning heeft laten verrich ten. Een ernstige klacht be treft de scheve voorgevel. Eigenaar Van Schaft heeft twee weken geleden een brief ge stuurd dat de bewoners deze week de huizen leeg moesten opleveren. Waarschijnlijk om dat de reparatiekosten te hoog bleken. Tot grote schrik van de bewoners kwam woensdagmiddag sloper Van der Marei in opdracht van Van Schaft reeds de huisjes voor de sloop taxeren. „Dat Is wel beneden alle peil", aldus wethouder Zijdeveld, „ik zou willen dat ik voor dat soort manieren kon ingrijpen. Graag zou ik de eigenaar zijn eigen domsrecht benemen". Over de kwaliteit van de huizen wil de wethouder geen oordeel vellen. Bewoners van het hofje aan de Laurens Coster- straat in Schiedam-Oost: „Wij willen niet weg." „Ze zijn in ieder geval beter dan die aan de Bakkershaven. Er valt best wat van te maken". De sloper doet voorlopig echter geen prijsopgave. Hij was ver baasd dat de huisjes nog wer den bewoond. „Dan heeft het voor mij nog geen zin. Ik geloof sterk dat de eige naar mij heeft laten komen om de bewoners bang te maken," aldus Van der Marei, die ook een probleem ziet in de nauwe toegang tot het hofje", daar kom je niet met een bulldozer in". Bewoonster De Vrijer maakt zich nog niet zul ke zorgen: „We kijken er al niet meer van op. We moeten alleen maar vre selijk lachen om die huisjesmelker. De brief over de ontruiming van de huizen was niet eens aangetekend. Bovendien kan hij wettelijk hele maal niet eisen dat we zo gauw weg moeten. Vlaardingen De buurt- commissie van de Indi sche Buurt in Vlaardin gen zet de zojuist geïn stalleerde projectgroep William Pont woningen onmiddellijk aan hei werk. De buurtcommis- sie heeft een lijst opge steld met punten die in de projectgroep moeten worden behandeld. Een van de punten is of er nu snel, bijvoorbeeld de ze zomer, met de renova tie kan worden begon nen. De buurt commissie wi! dat één maand voor het begin van de renovatie een bouwkeet aan haar ter beschikking wordt ge steld. Deze keet zou dan als informatiecentrum moeten gaan dienen. Verschillende in stanties zouden in de keet spreekuren kunnen houden. Dit ten behoeve van mensen met door de commissie als speciale omschreven problemen. De buurtcommissie heeft nog veel meer noten op haar zang. Zo meent zij dat elke hoofdbewo ner nog apart benaderd moet worden over zijn wensen en problemen. Verder vindt zij dat er een goede begeleiding moet komen van mensen met die spe ciale problemen. In de wonin gen wonen namelijk veel be jaarden, mindervaliden en hart patiënten. .Tijdelijke huisvesting, stelt de buurtcommissie, moet in of vlakbij de wijk in bestaande wisselwoningen of niet perma nente woningen plaats hebben. Zo'n wissel woning dient goed bewoonbaar te zijn en een eventuele noodzakelijke opslag van een gedeelte van de inboe del moet inbraak veilig gebeu ren. Per woning mag de reno vatie niet langer dan twee maanden duren. Zelf aange brachte verbeteringen moeten worden vergoed en na het op knappen van de hui2en moet de omgeving worden aangepakt volgens de door onder andere de buurtcommissie gemaakte plannen. Uit een enquête onder de bewo ners van de William Pont wo ningen is gebleken, dat de proef woningen als aanmerke lijk beter worden ervaren. Slechts op ondergeschikte pun ten was wat kritiek. Schiedam - De kans is zeer groot dat het complex van 1500 huizen, dat in Schiedam-Noord zal worden gebouwd, zal gaan bestaan uit milieuwomngen. Wethouder voor stadsontwikkeling Chris Zijdeveld denkt voor het betreffende gebied in Woudhoek en Spaland namelijk aan experimentele woningbouw. Daarbij zou één van de voorwaarden zijn, dat de woningen zo worden gébouwd dat aanzienlijk min der gas en elektriciteit hoeft te worden verbruikt en meer direct gebruik kan worden gemaakt van de krachten der natuur, zoals bijvoorbeeld zohnee- nergie. Zijdeveld heeft begin deze week een bespreking gehad met de stichting Mi lieu woningen in Leiden, Daarover zegt hij ech ter: „De gemeente Schiedam stroopt alleen nog de markt af. Zo hebben we ook al gedacht aan casco woningen, die ver draaid aantrekkelijke voorde len bieden. Ook was er een architect, die dacht aan huizen bouw in segmenten, wat het overdenken waard is". De reden voor experimentele hui zenbouw is, dat de gemeente zich ervoor wil hoeden om we derom een standaardwijk neer te zetten. „Er zijn al zoveel van die grauwe wijken in Neder land. Daarom dachten we: laten we er in Noord nou eens iets leuks van maken", zegt Zijde veld, wiens voorkeur uitgaat naar de meest originele stijlen. „Al denk ik ook weer niet aan vreemde creatieve uitspattin gen. Geen paalwoningen of zo, het moet niet te gek worden". Gelet moet namelijk worden op de praktische bruikbaarheid van de woningen en dat wordt bij experimentele bouw nog wel eens vergeten, volgens de ge meente. Andere problemen zijn de grondkosten, die niet te hoog mogen worden. „Het lijkt mij wel verantwoordelijk om eens wat anders te bouwen, als het ecologisch gezien tenminste kan. Maar je moet het eens aandurven om te experimente ren", vindt de wethouder. Vlaardingen De dieren bescherming „Nieuwe Waterweg" houdt morgen een massale inenting te gen rabies. Hondenbezit ters kunnen hiervoor te recht in het ontmoetings centrum West, Floris de Vijfdelaan 2 in Vlaardin gen. De kosten voor een inenting met een m Ne derland geldig certificaat en penning bedragen twintig gulden. Een certi ficaat en penning die ook in het buitenland geldig is kost zes en twintig gul den. Konden die na 1 fe bruari van dit jaar door de stichting zijn uitgege ven krijgen op vertoon van de hjst, vijf gulden korting. Men kan voor de inenting terecht 's mor gens van tien tot twaalf uur en 's middags van twee tot vier uur. Een verzoek van de stichting: „Laat uw hond goed uit voor u komt en zorg dat hij stevig is aangelijnd". //Dit m i om-V nieuwsblad, waarin u a! het nieuws uit eigen om geving kunt vinden, wordt zonder extra kosten be zorgd in combinatie met het Rotterdamsch Nieuws blad. Stuur mij dit nieuwsblad 14 dagen gratis op proef toe in comhinatte met: Rotterdamsch Nieuwsblad Naam: Adres: Woonpl.; Tel.: Deze bon In open envelop, zonder postzegel, sturen naar: Antwoordnummer 834, Rotterdam. In zijn brief eist de BHW dat woningen die leegko men zo snel mogelijk, in dien nodig, zonder fikse huurverhoging opgeknapt worden. In rijn brief noemt de BHW de dichtgemetselde panden aan de Afrol, de panden Kortedijk 62 en 64 en het pand aan de Joubert- straat 12 als voorbeelden. Deze panden laat de gemeente leeg staan, omdat er geen geld is om ze op te knappen. „Met acht mil joen voor een nieuw stadhuis heeft de overheid minder moeite", aldus de BHW. Hij stelt echter, dat het opknappen duurder wordt naarmate de woningen langer leegstaan en zo verkrotten. De gemeente heeft gegadigden voor de genoemde panden aan de Kor- tedijk zelfs „belazerd". Dat staat in de brief aan het college. Volgens de BHW waren er meer dan een jaar geleden, toen de panden leeg kwamen, veel mensen die ze wil den hebbem. De gemeente "et hen weten dat de panden eerst zouden worden opgeknapt, maar dat daar nog geen geld voor was. Daarna zou de gemeente gezegd hebben de panden te willen slopen. Wethou der Bas Goudriaan vervolgens, heeft volgens de BHW gezegd, dat de panden gerenoveerd zouden worden. Alleen het achterstallig onderhoud doen, zou de wethou der gezegd hebben, kon niet. De belachelijk lage huur zou niet zo veel kunnen worden opgetrokken als bij renovatie. De BHW wil nu weten wat er met de panden gaat gebeuren, of de kosten om de panden op te knap pen hoger zijn dan nieuwbouw daar en waarom ze niet opgeknapt worden als dat niet het geval is. De BHW wil ook graag weten waarom tegen verscheidene men sen gezegd is dat de panden aan de Kortedi] k zouden worden opge knapt, terwijl ze nu waarschijnlijk worden gesloopt. „Het zal duide lijk zijn", zegt de BHW in zijn brief, „dat er aan deze wantoestan den een einde moet komen". De BHW doet in zijn brief ook een aanval op makelaars. De ze lieden laten woningen vaak leegstaan omdat ze verkocht moeten worden. Ook hiervoor komt de BHW met een oplos sing in de vorm van drie ei sen: makelaars verplichten leegstaande panden snel op te knappen en daarna te verhu ren of te verkopen; het snel bewoonbaar maken van leeg staande gemeentewoningen en daarna verhuren en actief toe zicht op het onderhoud van woningen in Vlaardingen. Botterdam De officier van justitie bij de recht bank in Rotterdam heeft gistermiddag tien jaar ge vangenisstraf geëist te- ,gen de 28-jarige Oosten- ri^se kassenbouwer Tho mas S. De panden aan de Korledijk die volgens de BHW zo snel mogelijk weer bewoond moeten worden. Vlaardingen De Bond van Huurders en Woningzoe kenden in Vlaardingen heeft via het beproefde middel van de open brief bij B eii W geprotesteerd tegen wat hij noemt „de moedwillige verkrotting van arbeiderswoningen". „Het is niet meer dan schandalig", meent de BHW, „dat de later gekozen volksvertegenwoordigers deze panden zo nutteloos laten staan en zich ook niets aantrekken van de protesten uit de bevolking."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1976 | | pagina 1