Bouwspeel plaats gaat weer open Westerlee(ct): doolhof voor automobilisten Vrouwen oriënteren zichstraks ook in Schiedam In gestolen auto Mét alcohol; zonder rijbewijs FIJNE HULP Hersen schudding Telemannhmch Inentingen hondsdolheid Poppen theater Hoekse jeugd wil crossen Bermbrandje Politie turft ongevallen DINSDAG 6 APRIL 1D76 3 Achterstand wegwerken Schiedam De werk- groep VOS houdt mor- gen een informatie avond in het diensten centrum De 4 Molens, VOS betekent: vrouwen oriënteren zich in de sa menleving, en het doel van de werkgroep is de vermeende achterstand bij de vrouw weg te werken. Mannen mogen dan ook niet meedoen aan de twaalf hijeen- komsten durende cur- door Kor Kegel sus, die de initiatief neemsters in Schiedam willen organiseren. De VOS mikt vooral op die vrouwen, die een gerin ge schoolopleiding heb ben gevolgd en (dienten gevolge?) niet uit de problemen kunnen ko men. „Mannen is altijd bijgebracht om zichzelf te. exposeren. Werd vroeger over politiek gepraat, dan moesten vronwen hun mond houden, ook als die man nen zo interessant uit hun nek zaten te zwammen. Dat is nog wel zo. De man heeft altijd iets bevoogdens als ie aan het woord is". Deze uitspraak komt naar voren in een gesprek met de voorbe reidingswerkgroep, die wordt gevormd door Annelies Heu- pink, Jannie Ouborg, Hanneke Scheeres, Annette in 't Veld en Tnnis Verweij (oud-wethouder van onderwijs, sport en cul tuur). Op hun activiteiten heb ben tot nu toe zo'n twintig geïn teresseerde vrouwen gerea geerd en gehoopt wordt op een olievleksituatie; uitbreiding van de werkgroep door mond-op- mond-reclame. Gepraat wordt over het nut van praatgroepen als de VOS. „Het De vijf initiatiefneem sters van de VOS in Schie dam. is anders dan een moedermavo, 't Gaat er niet direct om de vrouw dingen te leren, waar door ze wèl in aanmerking komt voor een baantje dat ze nu niet aankan. De bedoeling is, dat door gesprekken de vrouw in staat wordt gesteld op den duur haar eigen problemen op te lossen". Het komt uit Purmerend, waar de VOS is begonnen. De traditio nele vrouwenverenigingen had den hun functie verloren, was de gedachte erachter; tijd voor iets nieuws. Vanuit Noord-Hol land waaide het idee over naar de Culturele Raad van Zuid- Holland, die plaatselijke initia tieven van feministen onder steunt via haar consulente Joke van Tol. In februari ging ïn Vlaardingen de VOS-cursus al van start, in Schiedam kan pas goed begonnen worden na mor genavond, als blijkt hoeveel be langstelling er bestaat Bestaat er nu wel een achter stand bij vrouwen, waardoor mannen al bij voorbaat wor den uitgeschakeld van deelna me aan praatgroepen van de VOS? Waarom, wordt meege daan aan tendenzen in de emancipatiebeweging om man nen te weren en „het", vrou wen in hun eentje te laten op knappen? Worden vrouwelijke feministen mannenhaters? Tenslotte bestaat zo de kans op een averechtse, rolbevestigen- de uitwerking, waardoor het onderscheid blijft bestaan, dat men juist wil verkleinen. Zo is in het blad Voorwaarts van de Schiedarase PvdA een .verbij sterende discussie aan de gang over „waarom die rooie vrou wen zo nodig apart moeten". In een tweede gesprek, thuis bij Jannie Ouborg, legt Hannéke Scheeres uit, waarom in Schie dam eerst wordt gedacht aan de vrouw. Vlak daarvoor heeft Jannie al verteld, hoe lui en vadsig haar gecastreerde kater is geworden. Buitenwereld „Die achterstand is er", zegt Han neke. „De meeste mannen heb ben altijd meer contacten met de buitenwereld: op werk, in café's. De vrouw zit toch de hele dag maar binnen, verdie nen de kost niet en voelen zich daarom al eng als ze een uurtje uittrekken om te breien of te lezen. Het heeft te maken met een bewustwordingsproces. De reden waarom we ons richten op de vrouw met een geringere opleiding is, dat de-vrouw die meer heeft geleerd al. hoeft zij natuurlijk ook niet zo „be wust" te zijn toch altijd nog beter haar mond durft open te doen". ïn principe zijn Jannie Ouborg en Hanneke Scheerse het er wel over eens, dut mannen moeten meeëmanciperen. „Maar altijd is gebleken dat, als je erover nadenkt hoe dat te verwezenlijken, het verzandt ïn filosoferen over de nadelen welke een opzet zou kunnen hebben en over hoe je het dan eigenlijk wél zou moeten opzet ten. Doe dan liever iets con creets, begin ergens mee, werk bijvoorbeeld een achterstand weg en langzamerhand ga je dan wel inzien, hoe je met zijn allen, man én vrouw, verder moet". Om te vermijden dat de VOS-cur sus een politiek kleurtje krijgt zijn bneven de deur uitgegaan naar het Centraal Vrouwenco mité, overkoepelend orgaan van vrouwenverenigingen, en naar buurt- en clubhuizen. In, die laatste kringen leeft wel belangstelling, reacties van vrouwenclubs laten op zich wachten. De informatieavond over de VOS-cursussen begint morgen avond om acht uur. Het dienst encentrum is gevestigd op de hoek van de Nieuwe Damiaan en de Burgemeester Honnerla- ge Gretelaan. Hoek van Holland De politie heeft een 17-jari- ge 's-Gravenzander aan gehouden die zonder rij bewijs en met teveel al cohol achter het stuur van een gestolen auto werd aangetroffen. Enke le surveillerende agenten wilden de jonge automo bilist aanhouden omdat hij nogal vreemd reed. Het stopteken van de agenten werd genegeerd waarna de 's-Gravenzan der'uit de rijdende auto sprong en de benen nam. Het vervoermiddel kwam tegen een lan taarnpaal tot stilstand. Korte tijd later kon de jongen worden aange houden. Vlaardingen De bouwspeelplaats aan de Amsterdamlaan gaat op 12 april weer open. Dc toegang is niet meer gratis, maar kost een rijksdaalder per maand. De eerste keer is de „bouwvergunning" anderhalve maand geldig. De kinderen kunnen op het terrein onder meer hutten bouwen, koken en vuurtje sto ken. In de op het terrein aanwezige treinwa gon kan handarbeid worden bedreven. In het winkeltje kunnen versnaperingen «gn spijkers worden gekocht. De kinderen kun nen in beperkte mate gereedschap lenen, maar het is beter als zij dat zelf meenemen. Tijdens de paasvakantie is de bouwspeel plaats van maandag tot en met vrijdag van tien uur tot zes uur geopend. In de school periode is de speelplaats op maandag, dins dag, donderdag en vrijdag tussen drie en zes uur open. Op woensdag is de speelplaats van twaalf tot zes uur open en op zaterdag van tien tot vier uur. De stichting Sociaal Cultureel Werk Vlaardin- gen-Holy zit nog wel te springen om mate riaal voor de speelplaats. Mensen die hout, deuren, ramen, scharnieren, spijkers, ge reedschappen, verf en dat soort zaken heb ben kunnen even 713668 bellen. Er kan dan een afspraak gemaakt worden wanneer de spellen afgehaald kunnen worden. Vlaardingen Twee jongens die op de Zomerstraat een meisje hielpen met haar brommer hebben zich zelf daarvoor een beloning verschaft. Dit een aan de bromfiets hangende tas na men zij 150 gulden weg. Uit het wijkcentrum aan het Nieuelant in Vlaardingen is een taperecorder van 1900 gulden ontvreemd. Vlaardingen Een vijfjarig jon getje is met een hersenschud ding in het Holyziekenhuis in Vlaardingen opgenomen. Het kind was op de Parallelweg door een personenauto aange reden. Hij was plotseling de rijbaan opgelopen. Vlaardingen Het wekelijks lunchconcert op het «rgel van de Grote Kerk in Vlaardingen wordt ook donderdag weer ver zorgd door organist Aad Zou tendijk. Hij brengt tussen kwart voor en kwart over één werken van Telemann. Bach en De Grigny ten gehore. Een impro visatie zal het concert besluiten. Schiedam In het dierenasiel De Hargahof aan de Sportlaan kunnen zaterdag 10 april zowel honden als katten weer worden ingeënt tegen hondsdolheid. Dat kan van 's-morgens van tien tot elf uur. De prijs is zoals bekend twintig gulden. Schiedam Tn het zafdertheater in De Teerstoof komt zaterdag 10 april het poppentheater Ab- bing. Dit keer zal voor de jeugd van vier jaar af het stuk „Ratje-toe" met freule Stoetha spel worden opgevoerd. De voorstelling met de adellijke dame, Comelis de Knutselaar en grammofoonplatenmaker Don Lcopardi begint 's-mid- dags om half drie. De toegang sprijs is een rijksdaalder. Hoek van Holland Enkele jon- geren hebben bij de Hoekse deelraad gevraagd naar een crossterrein. Het verzoek om een legaal crossterrein toege wezen te krijgen komt nadat de politie van de Hoek het crossen verbood. De jeugd heeft enige tijd een terreintje aan de Cordesstraat mogen gebruiken. Nadat er veel klachten over het rijden op trottoirs en het gebruiken van andere terreinen hij de politie waren binnen gekomen, is het crossverbod uitgevaardigd. De jeugd die graag haar sport wil blijven beoefenen, heeft haar oog nu laten vallen op het ter reintje buiten de bebouwde kom bij de Synresfabriek. De commissie jeugdzaken wil de zaak wel onderzoeken. De voor zitter van deze commissie, me vrouw Vinjé, wil er echter de voorwaarde aan verbinden, dat de crossers de leeftijd van zes tien jaar moeten hebben be reikt. Een open vraag blijft of de crossers met hun brommers zullen gaan lopen naar het ter rein. Zij moeten bovendien hun voertuig verzekeren, want ook buiten de openbare weg geldt de wettelijke aansprakelijkheid. Schiedam Mei eea nevelstraal heeft de brandweer dit week einde een berm brandje aan de Parallelweg In Schiedam Oost geblust. Het vuur verwoestte ongeveer driehonderd vierkante meter berm. De oorzaak van de brand is nog onbekend. Verkeersplein Westerlee vanuit de lucht lijkt meer op een doolhof dan op een redelijk berijdbare verkeers verbinding, En niet alleen van uit de lucht. Viel tot dusver van een werke lijke metamorfose van rotonde tot kruispunt ogenschijnlijk nog niet 20 veel te bespeuren, sinds een aantal dagen rollen de walsen over het rokende asfalt en is het voor de naderende automobilist niet veel meer dan een gok of hij per ongeluk niet ook mee wordt „platgewalst". De Naaldwijkse politie heeft er zijn handen aan vol. Minstens om de twee uur verandert de verkeerssitua tie als er weer nieuwe banen as.-alt moeten worden gelegd. De politie surveilleerde met vijf man om de verkeersstroom in de juiste banen te leiden, hetgeen vaak grote moeilijk heden oplevert, omdat nu juist die juiste banen nauwelijks te ontdekken zijn. Muurvast zittende auto's zich plotseling op een „linker" wegdeel bevindend en soms ook bepaald le vensgevaarlijke situaties zijn het ge volg. Voorlopig doen de automobilisten er Üfil dan ook goed aan het plein zo veel mogelijk te vermijden. Op 5 juni moet het karwei, waaraan al sinds begin vorig jaar wordt gewerkt, klaar zijn. Dan zal het Westland verlost zijn van één van de lastigste verkeers knooppunten en moet een veel veili ger kruispunt met stoplichten de voortdurende stroom auto's uit de richtingen Delft/Naaldwijk en Den Haag/Vlaardingen {rijksweg 20) uit elkaar houden. Voor velen dan ook een moment om verlicht adem te halen. Luchtfoto Sijthoff/Pers: Piet de Nijs en Hans de Bakker. Schiedam Het Schieriamse po litiekorps heeft ïn de maand maart 153 ongevallen geturfd. Dit cijfer heeft men gisteren op het hoofdbureau aan de Lange NIeuwstraat bekend ge maakt. Bij het aantal ongevallen werden negen personen zwaar gewand. Achtentwintig werden licht ge wond. Vorige maand vielen er geen doden in het Schiedamse verkeer. In zesendertig gevallen was er zware materiële schade. Lichte schade werd 153 maal ge constateerd. Uit de statistieken, van de politie blijkt dat de be langrijkste oorzaak van de on gevallen het geen voorrang ver lenen is. Daarna volgt onoplet tendheid, slippen, te dicht ach ter elkaar rijden en onvoorzich tig achteruit rijden

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1976 | | pagina 3