SCHIEDAMSCHE COURANT Scliiei .2 n - Nog steeds anaa - J >eten Bevolkings onderzoek naar hart- aandoeningen Toch weer krediet voor structuurplan Bomen voor BroekpoMerhos Proef in Schiedams hoofdpostkantoor ÏJssellioeve wordt nu toch Door Tweede Wereldoorlog: gesloopt Volgende week in Vlaardingen Schokkend Assistente op straat beroofd PAASVERRASSiHG BIJ GA1AN Loket met computer voor botrouwbarm occasions vV De venlerstra at 17 Schiedam Tel. 26.53.25 - "j Koopavond geopend 'wmefira&C©-- di;pS :<Je jaaJs- TJ. ADVERTENTIE ADVERTENTIE y.-S Donderdag 8 april 1976» ONAFHANKELIJK DAGBLAD Broersvest 3 - telefoon administratie 26809! - redactie 262566 - klachtendienst 144144, -101 ste jaargang no, 25550 6 PAGINA'S" SCHIEDAM EN KETHEL Vlaardingen Evenals in Vlagtwedde (Oost-gronin- gen) begint ook in Vlaardingen een bevolkingson derzoek naar het voorkomen van hartaandoeningen en hartrisicofactoren. Het onderzoek gaat maandag van start en duurt tot en met vrijdag'. Het onderzoek zal worden uitgevoerd door de afdeling cardiologie van het Academisch Ziekenhuis te Gro- ningen. Medewerking verlenen onder andere het Medisch Fysisch Instituut van TNO te Utrecht Sa mengewerkt wordt hierbij met de werkgroep TNO Epidemiologie van CARA. Deze werkgroep verricht de bevolkingsonderzoeken naar longaandoeningen in Vlaardingen. Het onderzoek wordt gehouden in de MAVO in de Groen van Prinstererstraat Het onder zoekteam bestaat uit zo'n 100 medewerkers» waaron der 55 medische studenten die zich hiervoor vrijwillig inzetten. Dit onderzoek js een vervolg op het onderzoek dat in rfVof. dr. J. Nieveen (links) en dr. J. F. May (midden), verbonden aan de afdeling cardiologie van het Academisch Ziekenhuis te Groningen, werken nauw samen met dr. R. van der Lende (rechts), hoofd var» de werkgroep TNO Epidemiologie van CARA. voor het krijgen van deze aandoeningen- Een gecom bineerd hart- en longonderzoek is van belang omdat een aantal factoren zoals roken en milieuomstandig- Jieden zowel voor de hart- als voor de longfunctie een rol spelen. 3972 plaatsvond, althans wat de onderzochte mannen betreft. Bij hen is toentertijd niet alleen een longon derzoek verricht, maar tevens een hartonderzoek. Bij de betrokken vrouwen is het de eerste keer dat een hartonderzoek plaats vindt. In eerste instantie vond bij hen alleen een longonderzoek plaats.1 Gebleken is echter dat vrouwen meer dan vroeger het geval Zoals bekend wordt 45 procent van de sterfte veroor- was eveneens aan hartaandoeningen bloot staan, zaakt door hart- en vaatziekten. De toename in de zodat ook zij bij dit onderzoek betrokken worden, sterfte door deze ziekten wordt veroorzaakt door de Door loting zijn voor dit onderzoek 1800 mensen hartinfarcten, aangewezen. Zij vallen in de leeftijdsgroep van 20 De stijging van de sterfte aan het hartinfarct bij tot 63 jaar. Dit wetenschappelijk onderzoek dat mannen van middelbare leeftijd is in Nederland de eveneens in Vlagtwedde plaats vindt wordt geschat hoogste van 13 landen met een zogenaamde westerse op een half miljoen gulden, hierbij zijn alle kosten levensstijl. inbegrepen. De Nederlandse Hartstichting neemt een Nederland beschikt wel over gegevens over de dood- groot deel van de kosten op zich. soorzaken. maar heeft weinig gegevens over het Doel van het onderzoek is het beter georiënteerd voorkomen van hartaandoeningen bij de bevolking." raken in Nederland over het voorkomen van hart- Men hoopt door deze onderzoeken in Vlaardingen en vaataacdoeningen en de zogenaamde risicofactoren Vlagtwedde hierover meer duidelijkheid te krijgen. Schiedam In Oost heeft men onlangs een schok kende ontdekking ge- \%tt -* daas dat zeker twintig VV elilOUU'Or t Schiedammers van rond de veertig jaar analfa beet zijn. Op het Stads kantoor vreest men ech ter dat bet werkelijke aantal voor de stad nog groter is. Vlaardingen Ondanks het waarschuwend geschrift van Peter Roovers heeft de Vlaardingse raad gisteravond bijna een half miljoen voor het opstellen van een voorontwerp van het struc tuurplan beschikbaar gesteld. Daarmee zijn de kosten voor zo'n voorontwerp nn ruimschoots het miljoen gepasseerd. met het feit dat de WD zei nog op het omstreden onderzoek terug te komen. Dat zou dan moeten gebeuren tijdens de extra raadsvergadering op 29 april. Dan komt de doelstellingennota van het voorontwerpstructuur plan Vlaardingen aan de orde. t Vlaardingen Henk Schippers (PvdA) heeft gisteravond tijdens de Vlaardlngse raadsver gadering op originele wijze het rapport Broekpolder Bos aan het college van B en W en de raadsleden aangeboden. Een aantal kinderen overhandigde, na een korte inlei ding van Schippers, met het rapport ook een jonge boom aan de raadsleden en de leden van het college. Ia zijn inleiding besteedde Schippers aandacht aan de pas bekend geworden verontreinigde havenblubber waar onder andere de Broek polder mee is opgespoten. Hij vond hierin een argument voor bebossing van de Broek polder. Het rapport is een pleidooi voor een bos in de Broekpolder en kwam onder redac tie van Schippers tot stand. Meer over de inhoud van dit rapport vindt u op pagina 3 van deze krant D? If schikbaar steüen van dj,, Soovws zeU was tevreden half miljoen ging overigens met voetstoots. Verschillende raad sleden wilden van wethouder Goudriaan weten of het waar was dat het distributie-planolo gisch onderzoek niet was uitge voerd. Daar had Roovers name lijk de aandacht op gevestigd in een nota, die eerder deze week verscheen. Zo'n onderzoek zou wettelijk zijn voorgeschreven. Volgens wethouder Goudriaan was echter aan alle wettelijke voorschriften voldaan en was er zelfs meer gedaan. V oorzitter-burgemeester Wim Kieboom wees er geprikkeld op - hij had de nota niet ontvangen - dat Goudriaan niet namens het college sprak wanneer hij vragen over de nota Roovers besprak. Goudriaan ging zelfs zo ver dat hij op vragen van Hans Versluys (PvdA) toezegde dat er verder geen kredieten nodig zouden zijn voor het voorontwerp, De gevallen zijn ontdekt ïn en rond het buurtcentrum Oost aan de Dr. Zamenhofstraat. De vroegere buurtwerker Jouke de Vries heeft de analfabeten daar al eens gesignaleerd. Zijn opvolger André Stolp houdt Tijdens en na deze chaotische periode zijn zij om de één of andere reden van verder onder wijs verstoken gebleven, tussen 't wal en 't schap geraakt „De gevallen die wij iïu kennen vallen in de lagere inkomens groep. De financiële kant van het mogelijke onderwijs voor deze mensen vormt dus ook een probleem. Tot nu toe heb ik nog niemand kunnen vinden die voor niets les willen geven", aldus André Stolp. De nieuwe wethouder van vor ming. Herman Posthoorn, vindt deze onthulling schok kend. Als mogelijke oplossing noemt hij het vormen van een speciale klas. „Eerst moeten echter eens harde cijfers op tafel komen. zich er nu ook mee bezig. De Dan moet natuurlijk ook nog buurt werker heeft hier al kon- takt voor opgenomen met di verse ondervrijsinstanties. Tot nu toe ving hij echter boL Zijn hoop is nu gevestigd op de pas opgerichte werkgroep onder wijs -winkel. Eerst'moet echter nog worden onderzocht of de analfabeten wel hnlp willen. André Stolp: „Dat is moeilijk uit te zoeken. Die mensen durven er gewoon niet voor uit te ko men. Zij schamen zich en voe len rich als het ware buitenge- worden onderzocht of deze mensen nog wel onderwijs wil len", zo vertelde hij ons gister middag. „ik hoor er voor 't eerst over, maar je zou zeggen als 't in Oost voorkomt zou het net zo goed-in andere-wijken ook kunnen voorkomen. Dat zou dan ook eigenlijk eens moe ten worden bekeken". Op het Stadskantoor heeft men geen indruk hoe groot het aan tal analfabeten is. Cijfers be staan hier (nog) niet over. sloten. Heel toevallig rijn we er Gemeentelijk onderwijsconsulent dan ook met wat gesprekken achter gekomen". Het opmerkelijke is volgens de buurtwerker dat de leeftijd van de analfabeten rond de veertig schommelt. Deze mensen zaten aan het eind van de Tweede Wereldoorlog in de tweede en derde klas van dedagere school. Lex Tigges: „Het is volkomen nieuw geluid. Het is wel bekend dat in de oudere wijken een vrij groot percentage ouders van de naar schoolgaande kinderen ongeschoold is. Hoeveel daar van niet kunnen lezen of schrij ven is evenwel bij benadering niet te zeggen". presenteert in de "spektakel-reeks" op: VRIJDAG 9 APRIL 1976 D.J.WEDSTRUB Vijftien discjockeys uit het Westtand. Den Haag en wijde omgeving strijden in de „TEEJATER"- DISCJOCKEY-WEDSTRIJD om de hoogste eer - dus de Teejater-trofee 1976' Aanvang; half acht' Aanvang; half acht ZONDAG 11 APRIL 1976 SHOW!! wegens daverend succes rn de spektakel-reeks een iweede grandioos optreden van „UDELL'S PEOPLE" een souPorkest van de eerste orde - en waard om (nog) 'os te zien. £en extra Tee jat er"- sur prise! Aanvang 20.00 uur HAVENSTRAAT 45 tel. 01740 - 25100 NAALDWIJK ELK WEEKEINDE (vrijdag, zaterdag en zondag) TOP VERMAAK m: WEETJE WEU Schiedam Nabij de Oostsingel is deze week 's-nachts om half twaalf een 23-jarige vrouw be roofd. Een nog onbekende man greep de assistente W. A. V.N. uit Schiedam bij de keel en bedreigde haar met een pistool De overvaller, die de vrouw van de Lange Kerkstraat af was gevolgd, maakte haar een por- temonnaie met vijfenzeventig gulden afhandig. Volgens de beschrijving van het slachtoffer droeg hij een oker geel Ieren jack en een zwarte pantalon. Tot nu toe ontbreekt nog elk spoor van de verdwe nen rover. Vlaardingen De Usselhoeve zal toch worden gesloopt Dit heeft de Vlaardingse gemeenteraad gisteravond unaniem besloten. Daarmee komt een eind aan de onzekerheid die al zo'n vijftien jaar rond de eens zo fraaie boerderij heerst. Ten aanzien van de bestemming van de grond waar de hoeve op staat, is nog geen beslissing genomen. Het college had geen voorstel tot sloop van de IJsselhoeve op de agenda geplaatst. Volgens wethouder Bas Goudriaan 20u een dergelijk voorstel op de agenda van de meiraad staan. Met oog op de gevaren die de bouwval voor spelende jeugd biedt, diende Hans Versluys, de fractievoorzitter van de PvdA, een motie in. De motie die ondersteund werd door PCG, WE en PPR behelsde dat de IJsselhoeve zo spoedig mogelijk gesloopt moest worden. De motie tot sloop komt na een tussentijds verslag van de enkele maanden geleden ingestelde beoordelingscommissie. Deze commis sie is van mening dat de IJsselhoeve, vooruitlopend op definitieve bestemming van de gronden, gesloopt moet worden. Deze mening was voor de PCG rede om de motie van Versluys mede te ondertekenen. Nu was er voldaan aan een goede vorm van onderzoek. Een verzoek van Willem Kwakkelstein (PPR) om de fundamenten van de hoeve te laten liggen» bleek niet haalbaar. Wethouder Goudriaan wees op de moeilijkheden met heipalen die men elders in Holy, de wijk waar de hoeve staat» had ondervonden bij daar te plegen nieuwbouw. ADVERTENTIE Bij aankoop van een kostuum krijgt u een overhemd naar keuze voor de halve prijs. Zie ook onze advertentie elders in dit blad. De terminal in het Schiedamse hoofdpostkantoor die binnen enkele ogenblikken de gewenste gegevens levert. Schiedam in het hoofdpostkantoor aan de Lange Nleuwstraat is men kort geleden een proef begonnen met een zogenaamde terminal aan één van de loketten. Het experiment waar nog tien andere plaatsen in Nederland aan meedoen, duurt een jaar. Via de terminal kan de lokettist rechtstreeks verbinding krijgen met een computer die hem in zeer korte tijd benodigde gege vens levert. Zo spuit de compu ter volgens plaatsvervangend- direkteur S. Hoonhout binnen enkele ogenblikken onder meer de tarieven voor de buitenland se postwissels en de verschillen de verzendingsvoorwaarden voor de pakketpost Vroeger moest men deze gegevens in een dik boek opzoeken. Nu ge beurt dat nog om de betrouw baarheid van de apparatuur te testen. De computer geeft verder ook saldo-controle voor rekening houders bij de Rijkspostspaar bank. Iets dat gewoonlijk onge veer een administratie-dag kost Zoals wij reeds vorig jaar op 17 november meldden zal de proef in de toekomst waarschijnlijk ook worden uitgebreid voor de houders van een giro-rekening. De uitvoering hiervan blijkt echter nog op moeilijkheden te stuiten. Het is dan ook nog niet bekend wanneer de her-pro grammering voltooid zal zijn. Bij de proef voor de uitbreiding van de service van de PTT 21 jn verder betrokken Rotterdam, Delft, Dordrecht, Hilversum, Bussum, Amersfoort, Den Haag, Eindhoven, Tilburg en Helmond.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1976 | | pagina 1