Eén groot bos in Broekpolder Waar moeten we die subsidie anders halen? VLAARDINGSE PvdA en PPR Drie honderd scholieren in prestatieloop Wondhoek terrem gestolen Try-out in De Teerstoof Personeels koor GZ wint prijs Wagen van parkeer- Len Rawle op Cinema-orgel Openstelling postkantoren BLOEMEN- PRAATJE Avondspreekuur sociaal raadsman Avondje klaverjassen Weer ruiten "Stadskantoor '«gegooid. Twee theaters met een eigen gezicht Immorele Vertellingen in Toverbal Kortsluiting door vogelnest DONDERDAG 8 APRIL 1976 3 i Schiedam Van hel parkeerter- 1 rein op de Lange Achterweg is een volkswagen busje gestolen. 1 Het blauwe voertuig met een 1 waarde van driehonderd gul den is het eigendom van de 27-jarige technicus C. L. S. uit Schiedam. Het heeft het Zweedse kenteken R. R. Y.-136. Op de zijkant staat een man met een televisietoe stel afgebeeld. Van de dader of t baders ontbreekt nog elk spoor. Dat geldt ook bij een inbraak in restaurant de Gouwe Geit aan de 's-Gravelandseweg. Daar a verdwenen een cassetterecor der en wat opnamebandjes ter waarde van 850 gulden. Het is voor de politie een raadsel hoe men het gebouw is binnengeko men. Er is totaal geen braak- schade. Schiedam Op het Cinema-or gel in het Passage-theater zal op zondagmorgen lt april de Engelse gastorganist Len Rawle 1 spelen. Dit maandelijks concert van Nederlandse Orgel Federatie begint om 11,00 uur. Kaarten a 3.50 zijn reeds bij df kassa van het theater verkrijg baar. De opbrengst is geheel bestemd voor het herstel van pijporgel- Schiedam Het hoofdpostkan toor van de PTT aan de Lange Nieuwstraat zal op Goede Vrij dag, 16 april, zijn opengesteld van 8.30 tot 17.00 uur, in plaats van tot 19.00 uur. De openingstijden van de overige postinnchtïngen ondergaan geen wijzigingen. Schiedam De samenwerkings- eotnmissie van de KMTF en Vblkstuindersverenigingen hou den op dinsdag 13 april in ge bouw Christelijk Sociale Belan gen weer een lezingavond, gra tis toegankelijk voor leden en belangstellenden. De bekende Rotterdamse ama teur-dahliakweker, J. van der Have, gaat aan de hand van kleurendia's het nodige vertel len over de kweek van deze zomerbloemen en tevens van chrysanten. De avond begint om 20 uur. Schiedam De sociaal Vaads- man zal nu ook op dinsdag avonden van 18.30 tot 19.30 uur spreekuur houden. i Voor dit avondspreekuur, buiten de gewone oehtendspreekuren op dinsdag en vrijdag, staat een t proefperiode van drie maan den. Schiedam In het jeugdcentrum aan de Dr. Schaepmansingel 5 i. wordt vrijdag een klaverjas- avond gehouden. Ook géïnte- resseerden die slecht ter been zijn kunnen worden opgehaald en thuisgebracht. Men kan hiervoor nog vanavond bellen naar Ab Woutersen, Frans Halsplein 28a, tel. 261445. Voor kaarten a één gulden kan terecht bij de pastorie aan de Scheepman sin geltel. 706669, en bij de heren A. Snij- der. Alb. Cuijpstraat 2a, tel. I 261206 en L. van Noordt, Vlaar- dingerdijk 181b, tel. 261841. Ook morgenavond kan men zich nog laten inschrijven tot half acht. -Vlaardingen -Weer zijn enkele •milten van het nieuwe stadskan- 'v?or kapot gegooid. Evenals vo ltige week sneuvelden enkele guiten van de verbindingsgang ^.tussen het oude stadhuis en het nieuwe Stadskantoor. De da ders zijn niet onbekend. In de korte tijd dat het Stadskantoor staat zijn zo'n stuk of twalf guiten ingegooid. De gemiddel- schade per ruit bedraagt ^maal vijfhonderd gulden. Vlaardingen De fracties van de PvdA en.de PPR in Vlaardingen willen dat er in de Broekpolder een bos van 200 hectaren komt. Dit blijkt uit een rapport van de twee fracties dat gisteravond openbaar wend. De kos ten van zo'n bos zouden ongeveer elf miljoen be dragen, zo heeft de werkgroep die het rap port heeft samengesteld, berekend- De jaarlijkse lasten van zo'n bos tij dens de,eerste tien jaar ongeveer twee miljoen. Daar is dan de afschrij ving van de investering voor ruim de helft in vertegenwoordigd. Vol gens de samenstellers wordt in het rapport de noodzaak van een bos in de Broekpolder aange toond. De nota is een uitwerking van een uitgangspunt in Samen Links, het verkiezingsprogram ma van deze linkse partijen. Daarin wordt voor de periode- 1974-1978 gesteld, dat een begin moet worden gemaakt met de bebossing van de Broekpolder, De nieuwe inzichten over de toename van de Vlaardingse bevolking maken een bebou wing van de Broekpolder over bodig. Daaraan werd in de vijftiger j3rcn gedacht, toen de verwachting bestond, dat Vlaardingen zou uitgroeien tot een gemeente van meer van honderdduizend inwoners. Nu verwacht men een teruggang naar 77.000 inwoners in 1986. De Broekpolder is dan ook niet meer als bebouwingsgebied op dc korte termijn aan te mer ken. Uit het rapport blijkt dat proeven hebben uitgewezen, dat de Broekpolder geschikt is voor bosbouw. De gemeente Rotter dam heeft in 1970 op twee ter reinen proefbeplanting laten plaatsen. Men was namelijk geïnteresseerd of op het opge spoten terrein beplanting zou aarden zonder dat uitgebreïde- bodembewerking had plaats ge vonden. De opgespoten grond was slib uit de Rotterdamse haven en bevatte veel verontrei nigende stoffen. De proeven vielen positief uit. Zelfs een landbouwer haalde redelijke De Broekpolder nu. „Hier moet één groot bos komen", vinden de Vlaardingse PvdA en PPR. oogsten van de door hem ge pachte grond. Gezien de in het streekplan Rijn mond neergelegde doelstellin gen en beleidsuitgangspunten, zo staat in het rapport, zal het streven naar het tot stand bren gen van een bos in de Broek polder niet op bezwaren stui ten, Een andere conclusie die in het rapport getrokken wordt, is dat door het volbouwen van Holy-Noord aan de woningbe hoefte van Vlaardingen ruim- Ook uit een onderzoek naar het schools zal worden voldaan. De recreatiegedrag van de bewo- prognose voor het aantal beno digde woningen in 1986 zal zelfs worden overtroffen. Bebouwing' van de Broekpolder is dus niet meer nodig, is de conclusie. ners van het Rijnmondgebied haalt de werkgroep die het rap port heeft samengesteld, een ar gument voor bebossing van de Broekpolder. Uit dat onderzoek blijkt namelijk dat 42 procent van de Rijnmonders 30 kilome ter of meer aflegt om op de plaats te komen waar men wil recreeren. Dit geldt onder meer voor bezoek aan bos en hei. Daar is de roisgeneigdheid zelfs nog groter. Maar liefst 79 pro cent van de Rijnmonders wil om bij bos of hei te komen wel dertig kilometer of meer reizen. Daaruit mag warden geconclu deerd, dat de behoefte aan bos en hei bij velen groot is. De mogelijkheden om naar een bos te gaan zijn in de directe omge ving van het Rijnmondgebied echter gering. De daar aan ge koppelde verwachting dat het particuliere autogebruik zal te ruglopen, is een nieuw argu ment voor een bos in de Broek polder. ENIGE PLAATS Naar de mening van de samen stellers van het rapport is de Broekpolder de enige plaats binnen het Rijnmondgebied ten noorden van de Nieuwe Waterweg waar een bos van redelijke omvang gerealiseerd kan worden. De grondstruc tuur maakt dat ook zeer goed mogelijk, zoals de Rotterdamse proefbeplantïngen wel hebben aangetoond. De behoefte aan een bos in het Rijnmondgebied op korte afstand van een be volking van zo'n miljoen zielen kan duidelijk worden vastge steld, zo staat er in het rap port. In het rapport wordt ook al een idee gegeven hoe het bos er moet gaan uitzien. Waar het bos gaat grenzen aan de Booner- vliet met het Sommeer en de Vlietlanden zal het zeer dicht moeten zijn. Dit om het waar devolle natuurgebied, de Vliet- landen, te beschermen. Tussen dit zogenaamde absoluts stilte- gebied in het noorden en de stroken voor recreatieve voor zieningen in het zuiden en oos ten moet een. bos komen dat redelijke gevarieerd is. Dit bos zal moeten worden doorsneden door voldoende paden waar door het mogelijk is in het bos lange wandel-, fiets- en ruiter- tochten te maken.' Auto's en brommers moeten zoveel moge lijk geweerd worden. GOLFBAAN De samenstellers van het rapport geloven dat de golfbaan in het noordelijk gedeelte van de Broekpolder er wel zal komen. Zij vinden dat als provincie en rijk bereid zijn om aan de tot standkoming van de golfbaan hun medewerking te verlenen, zij ook de morele plicht hebben aan de totstandkoming van het bos het nodige te doen. In bet rapport wordt geweien op ver schillende mogelijkheden om subsidie te krijgen voor de aanleg van wat nu al het Broekpolderbos heet. O Kabaret Zonder Filter, dat vorig jaar het eerste lus trum vierde met het pro gramma „Dank u wel" komt morgen en zaterdag naar het zoldertheater in De Teerstoot. De groep geett dan een try-out van het nieuwe programma „splinter in de glijbaan" dat in oktober in het thea ter aan de Nieuwstraat 12 in première zal gaan. Teksten en muziek zijn ook dit keer weer van de kaba- retiers zeif: Nicolien Hun- feld, Guido de Wijs, Lucas Zeylmaker (Piano) en Joost van Eijkeren. De aanvang van de voorstel ling is 21.00 uur. Kaartjes zijn via het VVV te reserve ren (tel 266000). Vrijdag avond en zaterdag kan men daar van 13.00 af ook bij het theater terecht, (tel: 269455) Schiedam Het personeelskoor van het Gemeente Ziekenhuis heeft onlangs de vierde prijs gewonnen op het vierde koor festival in Amsterdam. Aan dit festival van het natio naal koorcomité deden in to taal 19 koren mee. De juryleden, onder leiding van Nico van der Linden, gaven in lovende bewoctrdingnen hun waardering weer voor de pres--, taties van het koor, dat de num mers „Lord, we praise you" en Hawanaguilla" brachten. Het personeelskoor onderleiding van Thijs Sikking won hiermee tevens de publieksprijs. „Het is vergelijkbaar. Ste! je voor dat Feyenoord niet meer tegen PSV of Ajax zou mogen voetballen, omdat dan die andere clubs met minder bezoekers zitten. Maar dan zouden die drie grote verenigingen ook zijn gedupeerd". Schiedam- De organisatie commissie en onderwij zend personeel van de Woudhoekschool, hebben met het uitschrijven van de lenteprestatieloop rond de „Woudhoek" voor jeugdigen en ouderen in een grote behoefte voorzien. Het werd een kostelijk kinder schouwspel met op de achtergrond de ouderen, die een langere route moesten afleggen en zelfs de jeugd nog verder meetrokken dan de voor hun vereiste afstand. Maassluis In het jongerencen trum De Toverbal wordt mor genavond om 9 uur de film Immorele Vertellingen van de Poolse regisseur Walerian Bo- rowczyk vertoond. De entree- prij's bedraagt drie gulden. Met deze film wilde de regisseur bepaalde vormen van erotiek door de eeuwen heen laten zien. Hij heeft daarvoor verhalen uit de jaren 1498, 1S10, 1890 en 1974 genomen. Zaterdag is er in de jeugdsoos een disco-avond die geleid zal worden door Fun ky Dick, Aanvang: 9 uur. Aan dit evenement, waaraan hoofdzakelijk scholieren uit Schiedam meededen, deden drie honderd inschrijvers mee er waren geen prijzen te ver dienen, maar aan allen die hun afstand uitliepen, werden her inneringslinten uitgereikt. De Woudhoekschool bereikte met de organisatie ditmaal een goed effect. De voorbereiding en aandacht naar buiten was voor deze tweede loop beter ver zorgd dan de eerste maal. He weer was in tegenstelling tot' vorig jaar aantrekkelijk en no digde de vele lopers en loop sters uit. De prestatie kon ver richt worden door leerlingen van de lagere school (1 t/m 6e klas) van Schiedam en omstre ken. Het was een open inschrij ving en ook de ouderen konden hun conditie testen. Het par cours was één kilometer lang en naarmate de leeftijd hoger lag moesten meer ronden (lees kilometers) worden afgelegd.De opgave was als volgt: 6/7 jan gen 1 ronde, 8/10 jarigen 2 ronden, II t/m 15 jarigen en ouderen 3 ronden. Daarnaast kon door de ouderen nog vijf ronden worden afgelegd. De route liep gedeeltelijk via de Delflandroute. Het startschot werd verricht door de wijka gent. Start en finish waren bij de Woudhoekschool. Er waren twintig controlepunten. De be langstelling was groot. Vlaardingen Bij het garagebe drijf aan dr. Wiardi Beekman- singel is brand uitgebroeken. Bij aankomst van de brand weer bleek een achter de gara ge staande lichtmast vlam te hebben gevat. Volgens de poli tie is oorzaak vermoedelijk dat een vogel in de paal een nest heeft gebouwd, waardoor kort sluiting is ontstaan. Dinsdagavond, rond half elf. Een paar minuten na de vergadering met enkele ge meenteraadsleden legt Jan van der Meer, bestuurslid van het Zolderxheater, nog eens uit waarom zijn be stuur bezorgd is. „Wij heb ben de sterke indruk dat de mensen, die een program ma voor het Passage Thea ter willen maken, gemaks halve en door ondeskundig heid contact willen opne men met juist die groepen, die voor ons het zout in de pap zijn. Gekeken wordt naar órt2e bezoekersaantal len, vrezen we, en niet naar de mogelijkheden van de Passage". Het Zoldertheater in de Teer stoof is een uitgesproken caba rettheater, vindt het bestuur. „Verder is het geschikt voor solo-toneel, eenakters, en klei ne muzïekgroepjes. Maar groot toneel, revues, musicals en het grotere cabaretwerk is bij ons onmogelijk. Daarop zou Passa ge zich kunnen richten. Zorg voor twee theaters met elk een eigen gezicht". Het opmerkelijke is, dat iedereen het daarover dinsdag eens was. Het theaterbestuur vertegen woordigd door Jan van der Meer, Anneke van der Graaf, Ton de Snoo, Jaap de Kok en Deet Janssen. het dagelijks bestuur van de Schiedamse Ge meenschap (SC) met voorzitter Warner Meinen als afgevaardig de, en de uitgenodigde gemeen teraadsleden: Rietje Taverne en Els Hellwig voor het CDA, de nieuwe wethouder voor cultuur Herman Posthoorn (PvdA) en WD-fractieleider Gerard Ver- hulsdonk, overigens een trouw bezoeker van het Zoldertheater. Wat het grote struikelblok is: de SG, die al maandenlang pro beert te zorgen voor een pro gramma voor Passage (en vreemd genoeg de via oud-wet houder Clara Stroman aange boden hulp daarbij van het Zol dertheater niet heeft aanvaard), zegt dat er coördinatie behoort te zijn en dat die er ook altijd is geweest. Directeur Ruud Pil- lard: „Een programma voor het grote theater moeten we af stemmen op de Teerstoof, al licht. Overleg is dus vereist. Daarom is het onbehoorlijk, dat het Zoldertheater zijn bezorgd heid nu ineens uitspreekt in andere kring dan de SC, waar bij het nota bene is aangeslo ten". Aan de andere kant staan de bestuursleden van het Zolder- theater. Jan van der Meer: „Coördinatie is er nooit ge weest, Vorige week trad bij ons de artiest Peter Schaap met de folkgroep Sundown twee keer op. In Passage was toen juist Neerlands Hoop, maar daar over zijn we niet ingelicht. Goed, de Hoop was dan wel niet door de SG gecontracteerd en het management had zelf de zaal afgehuurd. Maar als je nu als SG wilt coördineren, bel dan wel even op naar dat ande re theater. Schaap trad nu op voor respectievelijk 10 en 15 mensen!" Het lijkt vrij duidelijk. Zolang één partij zegt, dat geen "coör dinatie bestaat, is het contact tussen de betrokkenen niet be st Jan van der Meer: „Voor ons is het de doodsteek, voor Schiedam een verpaupering van het cultuurleven, als die coördinatie zo blijft". Ruud Pillard, namens het dage lijks bestuur van de SG: „De Teerstoof zou het contact zelf al kunnen verbeteren door dat met ons te bepraten, niet met anderen. Ineens is dan het ver trouwen wegongegrond want men gaat af op geruchten. Maar iet op, als ze een voor schot op hun subsidie nodig hebben, weten ze ons wel direct te vinden". Jaap de Kok: „Waar moeten we die subsidie anders halen?" An neke van der Graaf: „Waarom zouden we niet het recht mogen hebben om zelf gemeenteraad sleden in te lichten over de gang van zaken?" Gerard "Ver- hulsdonk: „Dit soort informele besprekingen zou veel vaker moeten plaatsvinden. Voor 20'n gloednieuwe wethouder is dat trouwens ook nuttig". Jan van der Meer: „De SG heeft de zaak overtrokken. We zijn het er alle maal over eens, dat het dage lijks bestuur niet met een der gelijk felle schriftelijke reactie had moeten komen. Tumijjk zijn we bezorgd, maar zo ma ken we het erger dan het is". Gerard van der Graaf, het be stuurslid dat met de politici contact opnam: „Contact van tevoren is er met de SG wel geweest Zaterdag belde ik Mei nen. Maar die maakte ons al leen maar nog ongeruster".

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1976 | | pagina 3