Cactussen waren Vereniging bestaat' vroeger alleen voor eliten Nutricia bestaat driekwart eeuw Van stoomzuivelfabriek Wilhelmina tot concern een halve eeuw SPROEIEN ■MuMcis, UITBOUW Het kleinere materiaal Den Haag De afdeling Delf- en Rijnland van de Nederlandse vereniging van liefhebbers van cactus sen en vetplanten viert dit jaar het vijftigjarig be staan. Een halve eeuw van ervaringen uitwisselen op het gebied van die stekelige planten. Een hobby ook, die vele liefhebbers boeit. Wie heeft er in zijn huis niet ergens zo'n plantje staan dat eigenlijk niet zonder handschoenen is aan te pakken, omdat bij ondeskundigheid de stekeltjes diep in de vingers doordringen en een volmondig "au" tengevolge heeft Trouwens, zelfs de secretaris van de afdeling, de heer J. Snelleman, prikt zich nog dagelijks aan de cactus sen. Daarom heeft hij altijd een pincet in zijn broekzak. En Snelleman is toch wei een autoriteit te noemen als het om cactussen gaat. Een afspraak met hem is snel gemaakt. Al vlug blijkt Snelle man in een onstuitbare woor denvloed bijna alles te weten over zijn hobby. Het zoeken naar een huisnummer is over bodig. De aandacht wordt di rect getrokken door de twee vensterbanken op de begane grond, Twee grote bloembak ken staan achter het raam met daarin tientallen lithops, voor de buitenstaander bekend als "levend steentje". Tijdens het gesprek komt het om de haver klap voor dat passanten even halt houden voor de raam en een blik naar bmnen werpen. De secretaris is daar in de loop der jaren wel aan gewend ge raakt. "Meestal vraag ik de mensen even binnen als ze zo aandachtig staan te kijken", vertelt W3. In zijn achtertuin heeft Sneüe- man een kasje gebouwd waarin hij het grootste gedeelte van zijn vrije tijd doorbrengt. On der het glas, honderden soorten cactussen; afmetingen; pink- hoog tot bijna twee meter. Al leen al met verwonderd staan kijken ben je een uur zoet. En dan heb je nóg niet alles gezien, want tientallen planten (en wat daar op lijkt) staan te groeien in het bovenhuis. Ruim duizend planten in één woning en een niet te schatten hoeveelheid stekjes. Je vindt het erg weinig in de doorsnee-huizen. Snelleman zegt niet de enige in ons land te rijn die zoveel cac- Formaat: van pinkhoogte tot twee meter tussen heeft. "Als kind ben ik er mee begonnen. In Brabant was ik de allerjongste van de vereniging, een broekie. Door ruilen kun je je een aardig aan tal planten eigen maken. Het allerbelangrijkst echter is de ei gen kweek", vertelt hij. Zijn liefhebberij voor deze planten noemt hij een besmettelijke riekte. "Mijn moeder is altijd mijn voorbeeld geweest. Nu nog, met haar 87 jaar, weet zij precies welke cactus het goed of minder goed doet Je ziet, overduidelijk een hobby voor jong en oud". Geschiedenis Snelleman is in het bezit van tientallen boeken waarin ruim zesduizend cactus soorten staan beschreven, De geschiedenis heeft hij zelf zo'n beetje bij elkaar gezocht. "3>e belangstel ling voor deze plant dateert van rond de zestiende eeuw toen de eerste cactussen in Nederland werden aangevoerd. Veel men sen denken nog steeds dat deze plant uit de Sahara komt. Dat is beslist niet waar. De cactus vindt rijn oorsprong in Ameri ka. Alles wat er in Afrika aan deze planten te vinden is werd ingevoerd. In ons land vond je in de vorige eeuw maar weinig cactussen bij het "gewone" volk. De meeste kwamen te recht bij de elite, de groot grondbezitters die er een oran jerie op na hielden. Pas rond 1800 begon de cactus ook ter rein te winnen bij de "minder gesitueerden" weet Snelleman. Daarom werd de vereniging ook opgericht "Er bestond behoor lijke belangstelling maar het ontbrak aan een juiste voorlich ting op dit gebied", vertelt de secretaris. Snelleman is trots op zijn vereni ging. "We hebben thans 175 le den en daarvan bezoeken er ruim 100 de maandelijkse bij eenkomst. "Welke vereniging kan dat zeggen?" vraagt hij zich af. kend van cactussen. "Wat we van deze plant weten is uitge dokterd door amateurs. Er is in ons land geen bioloog die iets afweet van cactussen. Zo heb ben we onlangs kunnen vast stellen waarvoor de stekels waarschijnlijk dienen. Onder een electronisehe microscoop zijn in de stekels heel kleine gaatjes te zien. Dat kan er op duiden dat de ca'tus van buite naf water aantrekt Ik denk hierbij aan de dauwdruppels". Zo komen we automatisch op het probleem "water geven". Som mige mensen houden bij hoog en laag vol dat een cactus eens per twee weken een flinke slok nodig heeft. Anderen hebben het over een maandelijkse plas water. Snelleman: "In de zomer mogen ze flink wat water heb ben, desnoods elke dag. Als je een cactus weinig water geeft komt het niet bij de wortels en kan verrotting optreden. In de door Gërard Voüuron winter gun je de planten een rusperiode. Geen water geven, maar eens per maand de plant besproeien", is zijn tip. De meeste cactussen die in de huiskamers staan, zijn in eigen land gekweekt "Het is moeilijk om geïmporteerde cactussen hier goed te houden. Zij rijn teveel aan hun eigen omgeving gewend", vertelt Snelleman. Voorts komen we aan de weet dat het cactuszaad meestal wordt verspreid door mieren. "Waarschijnlijk omdat er een zoetige smaak aan deze zaadjes rit". Waarom er zoveel cactus- liefhebbers zijn weet Snelleman niet. "De rage die enkele jaren geleden begon is nog niet uitge woed. Er wordt nog duizend gulden uitgegeven voor de aan schaf van wat cactussen". Toch komt er volgens de secreta ris een tijd dat er minder cac tussen zullen worden gekocht. "Het is een mode-verschijnsel, te vergelijken met de kerstster, de ehristusdoom en de bou- vrier. In het begin loopt iede reen hard om mee te doen". De grootste verzameling cactussen staat in het Succelentarium in Wageningen. Vaak rijn het „erf stukken" die werden nagelaten door leden van de vereniging. De cactussen worden in het Succulentarium min of meer wetenschappelijk begeleid, "Daar is geen kans dat ze met huid en haar worden opgegeten door de twee enige dieren die dit doen, de ezel en de geit". De leden van de afdeling Delf- en Rijnland komen maandelijks bijeen in de aula van huize Favente Deo aan de Loevestein- laan in Den Haag. Belangstel lenden zijn tijdens deze avon den van harte welkom. De eerstvolgende ontmoeting is op SPT; Zoetermeer Nutricia be staat 15 jaar. Een mensen leeftijd lang, die is gevuld door magere jaren, vette en alles wat daar tussen in zit- Begonnen als klein stoom- zuivelfabriekje in Zoeter meer, is het na driekwart eeuw uitgegroeid tot een be drijf met 24 vestigingen in binnen- en buitenland en ongeveer 3500 werknemers. „Den vierden maart negen tienhonderdenéén compa reerden voor mij, Willem Hendrik Bilderbeek, nota- ris, residerende te Dord recht...." Zo begint de acte van oprich ting van de NV Verenigde Bedrijven Nutricia, of NV Maatschappij Nutricia zoals bet toen heette. De eerste directeur was de heer M. D. M. van der Ha gen, die al in 18S6 een melk- verwerkend bedrijf was be gonnen: de stoomzuivelfa briek Wilhelmina. Enkele ja ren later kreeg de fabriek de poëtische naam „Inrichting tot de bereiding van norma le kindermelk M. van der Hagen". Ook deze naam was geen lang leven beschoren Een broer van de heer Ml D. M. van der Hagen had ken nis gemaakt met een vinding van dr. Alexander Back haul, een professor uit'Got- tingen. De Duitser had een methode ontdekt om uit koeiemelk een preparaat te vervaardigen dat in samen stelling de moedermelk be naderde. Dit zuivelprodukt mocht ook in Zoetermeer worden vervaardigd. Eén van de voorwaarden was dan echter wel dat het Zoe- termeerse bedrijf zijn naam veranderde in Nutricia, naar de naam van het laborato rium van de Duitse prof, De ontwikkeling van het Zoe termeerse bedrijf verliep de eerste jaren stormachtig. Al in 1902 ontstonden er ex portmogelijkheden. Ook het verkooppakket werd danig uitgebreid. Er kwam bij voorbeeld volle-half-volle, magere- en karnemelk op de markt Eén van de produkten van de beginjaren was ook de Base- dowmelk, speciaal voor mensen met schildklieraf wijkingen. Voor de produk- tie van deze melk hield Nu tricia er een compleet gei tenpark op na. Alle geiten waren gethyreoidectom eera, wat er simpel gezegd op neer komt dat de dieren een schildklieroperatie hadden ondergaan, waardoor ze jo- diumhoudende melk gaven. De geiten hebben bij Nutri cia kunnen .grazen tot de oorlog begon. De werkne mers van het Zoetermeerse bedrijf vonden het toen raadzamer het geitenvlees zelf te nuttigen, voor de Duitsers het deden. Uit de vooroorlogse tijd doet nog een aardig verhaal de ronde. Nutricia kreeg het in 1909 aan de stok met het koninklijk huis: Koningin Wilhelmina was in verwach ting 'en bestelde bij het Zoe termeerse bedrijf een weeg schaal. De directie van Nu tricia zag hierin een prachti ge mogelijkheid om reclame te maken in het blad „De Prins". „Doe net als de ko ningin,..." Een boze brief uit Den Haag was het gevolg. Het woord oorlog is al enkele malen gevallen. Nutricia In de twintiger jaren vertoonde het fabrieksgebouw ai meer het aanzicht van wat het nu is. Nutricia Zoetermeer in 1905 jaren werd voortgezet, kon m de meeste gevallen de werkgelegenheid worden be houden. De laatste jaren echter doen zich niet alleen binnen het Nutricia-concern, maar bin nen het gehele Nederlandse bedrijfsleven ontwikkelin gen voor, dïe de vraag rechtvaardigen hoelang de ze werkgelegenheid nog voor de volle honderdpro cent kan worden gegaran deerd. Ook Nutricia zelf riet weinig reden tot juichen. Het 75-jarig jubileum wordt dan ook slechts in beschei den kring en zonder ophef gevierd. sterifiseerioKaal, eveneens uil de beginjaren heeft in die tijd zo lang mo gelijk gepoogd de zaken draaiende te houden, al ging het soms met veel pijn en moeite. In 1944 echter was er gebrek aan alles: werk krachten, machines, grond stoffen en steenkool. Met de grootste moeite werd de pro- duktie, die nog uitsluitend op de kindervoeding was ge richt op gang gehouden. door Henri Beltman vervoerssituatie in die dagen was, bleek wel uit het feit dat hel: Groot Ziékengast- huis in Den Bosch eiwitmelk per vuilniswagen uit Zoeter meer liet halen. De oorlog was voorbij, en het bedrijf, dat een maand voor de capitulatie nog door een bom werd getroffen, moest weer worden opgebouwd. Exportmarkten moesten worden heropend. Het kantoorpersoneel verkeerde in de oorlog in de bevoorrechte positie met paard en wagen van Den Haag naar Zoeter meer te worden vervoerd. Het Na het wegvallen van de ver- voersgelegenheïd werd het Zoetermeerse kantoorperso neel, dat in Den Haag woon de, met paard en wagen heen en weer gereden. Ten slotte werd ook dat te ge vaarlijk door de véle be schietingen van de wegen. Het kantoor werd toen eerst in het voormalige Hotel Bel- levue in Den Haag onderge bracht, later in een pand in de Piet Heinstraat eveneens in Den Haag, Hoe slecht de De zaken werden ook weten schappelijker aangepakt, Het laboratorium van Nutri cia werd uitgebreid met een research-afdeling. De eigen lijke expansie van Nutricia kwam in de jaren zestig pas goed op gang. Van de Heine- ken/Amstelgroep werd Pre- sewen BV in Breda overge nomen. Later kwamen er nog onder meer SVZ in Et- ten-Leur en Grootenbroek, Remia in Den Dolder en Luycks in Diemen bij. Door deze uitbouw, die ook in het begin van de zeventiger

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1976 | | pagina 4