SCHIEDAMSCHE COURANT Vlaardingen krijgt Open Jongeren Centrum Ruggegraatstructuur van Vlaardingen niet aantasten Meubel fabriek produktie Na langdurige discussie in gemeenteraad ACTIERAAD ST. JOZEF PESSIMISTISCH OVER RENOVATIE-ENQUÊTE Tentoonstelling Hamilton open Ik neem de proef j '<r ABC wil wel analfabeten onderrichten Gekozen wijk- en straatraden Stichting Welzijn begint eventueel geding tegen college Ontslag voor 40 personen Vrijdag 9 april 1976— ONAFHANKELIJK DAGBLAD -101ste jaargang no. 25551 8 PAGINA'S Broersvest 3 - telefoon administratie - redactie 262566 - klaehtendienst 144144 SCHIEDAM EN KETHEL Schiedam De ABC-werk groep, die overal in het land taallessen voor bui tenlandse werknemers or ganiseert, Is in principe be reid om ook analfabeten te onderrichten. Wel wordt gehoopt op hulp van ande re instanties, zoals in Schiedam de VOS-werk- grocp (zie pagina zes) en de afdeling VeO {vormings- en ontwikkelingswerk) van de stichting Schïedamse Gemeenschap. Ook parti culier initiatief is welkom: iedereen» die kan lezen, kan proberen om dat een ander, die het niet kan, te leren, is het motto. Met deze opmerkingen rea geerde gistermiddag Eüy van Schijndel op het artikel over analfabetisme in onze krant van donderdag- Wij vroegen haar of er op de ABC-cursussen in Schie dam mogelijk plaats is voor mensen, die niet kunnen le zen of schrijven (hetgeen bij de meesten veelal een gevolg is van het feit, dat zij üjdens en na de Tweede Wereldoorlog om één of an dere reden van onderwijs verstoken bleven). „Ja, het kan1 wel, als er geen andere mogelijkheden beter zijn," aldus Elly van Schijndel. „Maar je moet goed voor ogen houden, dat de ABC-cursus er'is voor mensen, die een andere taal spreken en Nederlands moeten leren praten en als het meezit Neder lands ook leren schrijven. Met analfabeten is het na tuurlijk zo, dat ze wel Ne derlands spreken, maar het alleen niet schrijven kun nen. Zo'n ABC-cursus lijkt me daarom niet het meest ideale voor analfabeten: het werkt niet snel genoeg. Maar natuurlijk zijn we be reid om iedereen \vat te leren." t Vlaardingen De kans is groot dat er wijk- en scraa- traden in Vlaardingen zul len komen. „Om de bevol king beter bij het ruimte lijk beleid te kunnen be trekken en een soort „conti nu inspraak" mogelijk te maken, dienen functionele raden ingesteld te worden," zo meent de werkgroep Al gemeen, die onder meer haar bijdrage heeft gele verd aan de nota Doelstel lingen van het vooront werp-structuurplan Vlaar dingen die gisteren is gepu bliceerd. Een van de belangrijkste doelstellingen in de nota is dat inspraak van de bevol king mogelijk moet blijven bij het plannen met betrek king tot de ruimtelijke or dening van Vlaardingen. Met andere woorden dat de bevolking niet alleen be- trokken moet worden bij het opstellen van structuur plan, maar ook bij de later- op te stellen bestemmings plannen voor de delen van de stad. De samenstellers van de nota, onder meer inspraak- groepen uit de Vlaardingse wijken en een Technisch Team, zijn er van overtuigd dat deze verdergaande in spraak pure noodzaak is. Volgens de eerder genoem de werkgroep zouden de raden gekozen moeten. Bin nen het gemeentelijke be leid zouden zij een duidelij ke functie moeten hebben met daaraan verbonden be slissingsbevoegdheden. De Oude Haven: hét belangrijkste onderdeel van de zogenaamde "ruggegraatstructuur" die niet mag worden aangetast. Dit is bij wijze van spreken de "wervelkolom van de stad". Vlaardingen De gemeenteraad heeft besloten de voormalige Erica- sehool te verbouwen tot Open Jon geren Centrum. Het gebouw in de Zomerstraat 31 wordt dus definitief van de slooplijst afgevoerd. Er zal een krediet van dertig duizend gul den beschikbaar worden gesteld voor het opstellen van een plan tot verbouwing Bovendien zal een exploitatiesubsidie worden verstrekt, zodra met de verbouwing van het pand wordt begonnen. Verwacht wordt dat dit in September zal zijn. Dit betekent dat de gemeente voor dit jaar 28.000 gulden op tafel legt voor de exploita tie- Over een heel jaar is de exploitatiesubsi die uitgerekend op 85.000 gulden. De overige exploitatiekosten vallen onder de verantwoor delijkheid van het bestuur van het Open Jongeren Centrum (OJC) en de begeleidings commissie. Vanzelfsprekend is het hierbij van belang dat het ministerie van CRM. zich houdt aan de belofte dit project op de prioriteitenlijst te zettfen van de projecten die in aanmerking komen de werkgelegenheid in de bouw te bevorderen. Dit betekent dat het rijk 95% en de gemeente 5% van de verbouwingskosten op zich neemt. Deze kosten zijn in totaal geraamd op 570.000 gulden. Verder heeft CRM beloofd te bekijken of 10.000 gulden beschikbaar kan komen voor de exploitatie kosten van het OJC. Door het praktisch dichtdraaien van de subsidiekraan bij dit ministerie is het echter nog niet zeker of dit bedrag van het rijk kan worden, verkregen. In eerste instantie stelde het college van B en W voor te wachten met de toezegging van de gemeentesubsidie, omdat men als voor waarde stelde dat het rijk aan de exploitatie meebetaalt Wethouder Rien Bovenberg was het echter niet eens met dit collegebesluit In theorie zou dit namelijk kunnen betekenen dat er een. keurig verbouwd OJC beschikbaar is, maar geen geld om het centrum te exploiteren. Na een langdurige discussie in de gemeente raad _is daarom besloten niet te wachten op deze toezegging, maar vooruitlopend gemeen tegeld beschikbaar te stellen. Tegenstanders van dit besluit zijn. de SGP/GPV-fraetie en de wethouders IJsbrand van der Velden en Jo Vermeule. De SGP/GPV wil niets weten van een subsidiëring en steït sloop van de Ericaschool voor. Jo VermeuJe gaf geen nadere verklaring voor naar tegenstand en IJsbrand van der Velden vindt het niet verstandig beslissingen te nemen over exploitatie voordat de rijkssubsidie vaststaat. Doelstellingen nota van ontwerp- structuurplan Vlaardingen De meest karakteristieke en histo rische gedeelten van de binnenstad en de zoge naamde "ruggegraat structuur" mogen niet worden aangetast. Dit is een van de drie harde uitgangspunten voor de historische ont wikkeling van de stad Vlaardingen, zoals die beschreven staan in de gisteren uitgekomen no ta Doelstellingen van het voorontwerp-struc tuurplan. Deze nota is een samenbundeling van twee eerder verschenen nota's waarin respectievelijk de eisen en wensen van de inspraakgToepen uit de diverse wijken en van een Technisch Team waren opgenomen. Deze nieuwe nota zal nu, nadat Schiedam Vanavond vergadert in Schiedam- West de actieraad St. Jozef, die zich verzet tegen plannen van de gelijknamige bouwvereni ging om twee blokken huizen in die wijk hele maal te renoveren. Op 27 april vindt bovendien een gesprek plaats met de PvdA. De actieraad bezint zich erover welke stappen moeten wor- den genomen, nu een onlangs gehouden discus sie met wethouders Chris Zijdeveld (stadsont- wikkeling) en Hans van der Wilk (wijkzaken) weinig vruchten beeft afgeworpen. Iheke van Kasteren, lid van de actieraad, is vrij Pessimistisch na dat gesprek, waarbij ook de heren Griffioen en De Boer aanwezig waren. Die ■- twee zitten namens de gemeente in het renova- tieteam, waarin ook vertegenwoordigers van de bouwvereniging en de bewoners zitting hebben. Dit coördinatieteam heeft pas een enquête gehou- deu onder de bewoners van de Huijsmansstraat, de Anthonie Muijsstraat, de Van Beverenstraat en de Westfrankelandsestraat De rooms-kath- olieke bouwvereniging wil alle woningen in deze omgeving grondig renoveren, de actieraad die bestaat uit bewoners meent echter dat het grootste deel van de bewoners renovatie niet nodig vindt, omdat rij met hun huidige woning best tevreden zijn. „Binnenkort komt de uitslag uit de bus", zegt Ineke van Kasteren. „Ik ben benieuwd, wat ze ons voor cijfers voorspiegelen". Samen met Dou- we Zeeman van de actiegroep heeft zij de indruk, dat ook de wethouders Zijdeveld en Van der Wilk de plannen van St. Jozef alleen maar toejuichen. Volgens haar vinden beide bewind slieden het onbegrijpelijk, dat sommige bewo ners rich tegen renovatie verzetten. Hans van der Wilk echter: „We denken op dezelfde golflengte. Alleen zijn er wat misverstanden. Ook wij vinden dat alleen daar moet worden gerenoveerd, waar er de noodzaak toe is". deze is goedgekeurd (en even tueel gewijzigd of aangevuld) door de gemeenteraad de be langrijkste leiddraad vormen voor de ontwikkeling van Vlaardingen. Een tweede randvoorwaarde voor de historische ontwikkeling is dat elke toevoeging van nieuwe bebouwing in de oude delen van de stad zodanig moet ge-, beuren dat er rekening wordt gehouden met de reeds be-1 staande bebouwing. Een nieuw pand mag de omgeving niet "verstoren". Het derde meer aanvullende punt tenslotte stelt dat het ge meentelijke beleid erop gericht moet rijn om de historische en cultureel waardevolle elemen ten in ere te herstellen. In de toelichting op deze drie hoofdpunten wordt gest vooral de ruggegraatstructuur die wordt gevormd door de be bouwing aan weerszijden van de Oude Haven, het Buizengat. het gedeelte vanaf de Maas tot aan de molen op de Korte Dijk en de Vaart in ieder geval moet blijven bestaan. Nieuwe verkeersdoorbraken zul len niet worden toegestaan. Ook ontwikkelingen in de win kelsector pf in de sector van sociaal-culturele voorzieningen zullen afgestemd moeten wor den op de bestaande structuur in het oude centrum. Uitgaande van de drie hoofdpun ten heeft men in de nota ook een nog uitgewerkte doelstel ling opgenomen waarin men nader ingaat op de gebouwen die in ieder geval gehandhaafd dienen te worden. Genoemd worden onder meer het gevel front van de Westhavenkade, de Touwhaan, de Lijndraaijer, de Steenplaats en de Moerman- boerderij. Vlaardingen Als de gemeente raad in zijn vergadering in mei de Stichting Welzijn geen onaf hankelijk personeelsbeleid toe staat, dan zal de stichting ver moedelijk een kort geding aan spannen tegen bet college van b. en w. Dit heeft het bestuui* van de stichting onlangs op een vergadering unaniem be sloten- De Stichting Welzijn wil het colle ge dan van onbehoorlijk be stuur betichten. Het college heeft volgens de stichting* na melijk een artikel uit de statu ten van de stichting niet juist toegepast. Dit 2ou zijn gebeurd toen de aanstelling van Peter Hoovers als stadsvemieuwings- consulent niet door het college werd goedgekeurd. Dit is door de Stichting Welzijn scherp aangevochten, maar tot op heden zonder succes. Een wijziging van de statuten, waar door Hoovers alsnog in dienst zou kunnen worden genomen is daarna door de raad afgewe zen. Volgens het bestuur van de stichting heeft het college geen redenen kunnen geven voor het onthouden van de goedkeuring aan de aanstelling van Roovers, De redenen van het college zegt de stichting volledig te hebben weerlegd. Een en ander heeft al ten gevolge gehad dat twee medewerkers van de stichting ontslag hebben genomen. Zij menen dat de sa menwerking met het college zo gebrekkig is, dat er toch geen resultaten geboekt kunnen wor den. Het bestuur van de stich ting zal de vacatures niet opvul len. Hij is bang dat sollicitanten ten prooi vallen aan de wille keur en het onbehoorlijk ge drag van het college. Eerst wil hij een principiële uitspraak van de raad over het perso neelsbeleid van de stichting. In het Schïe damse Stedelijk Museum is gis teravond de foto tentoonstelling van de Brit David Hamilton geo pend. Tot 3 mei zijn een stuk ot tachtig foto's te zien, die alle doen denken aan een lieve sprook jesachtige we reld. Door de ontluikende schoonheid van prille meiskes te benadrukken plaatst Hamilton zijn fotomodellen in een wat on werkelijke we reld. Onwerkelijk, niet zozeer door de omgeving, maar door de klassieke hou ding van de meisjes en de contrasten en kleuren van de beelden, die Ha milton bereikt via een fototech- nisch foefje. Hij gebruikt een zo geheten soft-fo- cus-tens. In die sfeer pas sen ook de mo dellen van ont werpster Laura Ashley uit Wales, die aan het eind van de jaren vijf tig begon met het maken van 'exotische' ia- ponnen. Ter in leiding van de bezichtiging van de fototentoon stelling hielden mannequins van het wereldomvat tende Laura Ash ley-concern een show. De belangstelling viel mee, ai heb ben de woorden van oud-wethou der Truus Ver- we fj, uitgespro ken tijdens de laatste PvdA-ver gadering, geen effect gehad. Zij ging toen fel te keer tegen het gemeentebe stuur, dat het bij dergelijke cultu rele evenemen ten altijd laat af weten, al hebben veel raadsleden al vóór de verkie zingen gezegd wel degelijk be langstelling er voor te hebben. Van het gemeen tebestuur waren enkel Hans van der Wilk (PPR) en Clara Stro man (PvdA) aan wezig, maar zif zijn geen nieuwe gezichten op mu- seumopemngen. Vlaaj-dingen De stijlmeubelfabriek Het Oude Am bacht (v/h Sprij B.V.) te Vlaardingen gaat 40 werkne mers ontslaan. Dit zijn de werknemers die in de produktïesector werkzaam zijn. Het familiebedrijf is van plan om met de overige 23 personeelsleden als handelsonderneming verder te gaan. Volgens directeur Sprij is aan het ontslag niet te ont komen door conjuncturele en structurele problemen. Dit nieuwsblad, waarin u al het nieuws uit eigen om geving kunt vinden, wordt zonder extra kosten be zorgd in combinatie met het Rotterdamsch Nieuws blad. Stuur mij dit nieuwsblad 14 dagen gratis op proef toa in comblnatiemet: Rotterdamsch Nieuwsblad Deze bon m open envelop, zonder postzegel, sturen naar Antwoordnummer 834, Rotterdam. De normale omzetstijging die verwacht werd, is uit gebleven. Al in 1971 hadden organisatiedes kundigen hun twijfels uitge sproken over de bestaansmoge lijkheden van het bedrijf, dat door huisvesting met proble men kampt „De gevolgen van de recessie hebben de situatie versneld en geleid tot deze in grijpende maatregelen. Alleen een drastische reorganisatie is mogelijk om de werkgelegen heid voor de andere personeel sleden te handhaven", aldus de directeur. Inmiddels is voor de 40 personeelsleden een ontsla gaanvraag ingediend bij het Gewestelijk Arbeidsbureau Nieuwe Waterweg Noord. De werknemers die worden ont slagen hebben over het alge meen een zeer lang dienstver band. De gemiddelde leeftijd ligt erg hoog. Vorig jaar heeft het bedrijf de maximale werk tijdverkorting aangevraagd en na die tijd geen overleg ge pleegd over andere mogelijkhe den, De bouwbond NVV noemt het ontslag daarom een kwalij ke zaak: „Dit familiebedrijf be zit een oud machinepark en do situftie in de meubelbranche is over het algemeen niet roos kleurig. Men was al langere tijd op de hoogte over de slechte situatie. Men 2et ons nu het mes op de keel. Er is geen tijd meer om ruimte te scheppen voor andere mogelijkheden1'. De vakbonden gaan volgende week vrijdag om de tafel zitten om een definitieve steUingname over dit collectieve ontslag in te nemen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1976 | | pagina 1