Onverwachte kritiek op Luseumbeleid Gekleurde verbeeldinggeeft veel te zien en veel te Ieren mm Hoeks Belang gekaapt' door D'66 Politie lost vijf kraken op Dubbelrol van huisarts Poll Snorharen Verkiezingsstrijd deeïgemeenteraad „Vuile egoïst" in Stadsgehoorzaal In expositiezaal „Het Weeshuis" 99 Geluid Neerkijken ,Piakprobieem' Knipselkrant Wandkleed VRIJDAG 9 APRIL 1976 3 Hoek van Holland De verkie zingsstrijd in Hoek van Hol land, waar men op Z juni naar de stembus moet voor een nieuwe deeïgemeenteraad, is in volle hevigheid losgebarsten, Afgelopen zondag is de nieuwe a-politieke groepering Hoeks Belang „gekaapt" door het hui dige dagelijks bestuurslid D. H. de Haas (D '66) en zijn aan hang. Hoeks Belang is onlangs opgezet door de heren J. Straatman, K. Lipman en B. Jansen- De registratie staat op naam van de eerste twee en het was hun bedoeling om verder geen enkele binding met be staande politieke partijen te hebben. Straatman: „Geen afspraken of bindingen met bestaande groe pen. Het ging ons louter en alleen om Hoekse belangen. We zouden dan steeds die partij steunen die naar onze mening voorstellen ging doen die in het belang van de gemeenschap waren". Achteraf blijken de initiatiefne mers een grote fout te hebben gemaakt door toch met de heer De Haas in zee te gaan. Deze heeft van het begin af aan be langstelling getoond voor de nieuwe groepering. Er werd zelfs afgesproken dat hij op de lijst van Hoeks Belang 2ou ko men, maar dan op een plaats waar hij alleen zou kunnen worden gekozen met voorkeur stemmen. „Maar nu zijn we aan de dijk gezet", aldus Straat man, „Zondagmorgen was er een vergadering. Wij waren met dat tijdstip niet zo gelukkig maar volgens De Haas kon het niet anders. Later hebben we begrepen waarom, want De Haas had zelf ongeveer vijftien mensen opgetrommeld die staande de vergadering uit maakten dat De Haas lijsttrek ker zou worden. Zoiets is op dat ogenblik misschien demo cratie, maar het is in onze ogen pure manipulatie. Wij hebben ons daarom teruggetrokken omdat Hoeks Belang nu meer een nieuwe vorm van D '66 of een De Haas-privé is gewor den". Schiedam Zijn de Schiedammers ingeslapen, dom melt het Stedelijk Museum in, of is de museumcom missie ingedut? Aardig discussiepunt voor die com missie, die in haar laatste vergadering alleen aan de eerste twee mogelijkheden dacht. En er niet helemaal uitkwam, want op de volgende vergadering zal ver der ter sprake komen hoe het Stedelijk een dierenge- 'brul over Schiedam moet laten weerklinken. De huisarts dr. August Poll, Lijnrecht daartegenover staan sinds twaalf jaar lid van de bewuste commissie, heeft de discussie op gang gebracht. Waarom? Behalve in de com missie zit hij ook in de afde ling VeO (vonnings- eh ont wikkelingswerk) van de over koepelende stichting Schie dams e Gemeenschap, namens de Raad voor het Bejaarden- werk. Jn die afdeling is ook museumdirecteur Hans Paal man („Ik heb eerder de indruk dat Schiedammers zijn ingesla pen. Buiten de stad geniet het museum meer bekendheid dan erbinnen") en Clara Stroman, die voor het laatst de commis sievergadering als wethouder voorzat: „Het museum bezoek loopt toch niet terug? Nou dan?" een vertegenwoordiger van het Stedelijk Museum, maar die ze tel is altijd leeg, tot grote erger nis van de VeO-mensen. Eigen lijk hoort Fred Thoolen erop te zitten: hij is educatief medewer ker van het museum en als zodanig opvolger van de huidi ge museumassistente, Josine Bokhoven. Die kwam ook nooit. Het had ook geen 2in. Zit je op die stoel, dan doe je dat om op te boksen tegen talrijke verwij ten (vaak onterechte) aan het museum, die uit de SG-afdeling losbarsten. Verder niet. Fred Thoolen: „Ik lees de notulen, dat is voldoende". Bovendien vindt hij dat de educatieve voor Poll: „Wat ik bedoeld heb te zeg gen is: de sfeer in het museum door Kor Kegel is goed, de kunst is er OK, maar je zou moeten proberen om een grotere groep dan al leen kunstgevoeligen te berei ken. Schakel de Schiedammers bijvoorbeeld in bij zo'n tentoon stelling als die over Het Dier, die we in de zomermaanden hebben. Je hoeft niet direct prins Bemhard dan uit te nodi gen en met hem het World Wildlife Fund, maar probeer dierenboeken te lenen van plaatselijke boekenhandelaars of zelfs van inwoners", dienst een onderbezette post is Over zulke mogelijkheden verga- in het museum. Tijd vrijmaken deren de commissieleden ver voor onbelangrijke vergaderin- der. Wie loopt daarvoor niet Ï.WSÏU gen van VeO is er daarom niet bij. Zodoende voelt Poll zich geroe pen om voor afgezant van het museum te spelen in de afde ling. „Ach, ik zit 'er toch in, voor het Bejaardenwerk", moti veert hij dat besluit. Poll hoeft warm? Een ander voorstel van Poll kost al wat meer moeite: „Heb je een fototentoonstelling, pas dan de museumzaal aan. Hang die foto's niet op kille, witte muren, maar zet gezellige houten wandjes erachter. Dat spreekt aan". zich niet te verdedigen. Hij Financieel levert dat moeilijkhe- hoort slechts kritiek brengt het over in de museum commissie. De manier waarop, is opmerkelijk. Hij lijkt steeds meer te worden bëinvloed door de mening binnen VeO-kringen. Kritiek uit de afdeling brengt hij in de museumeommissie meer en meer naar voren als den op. Bovendien gelooft niet iedereen in een dergelijk lok kertje. Commissielid Trees Moolhuysen heeft het 2elfs over „de intellectuele gemakzucht van de oudere, die de moderne kunst toch niet wil snappen en er zelfs niet mee geconfron teerd wil worden". zijn eigen kritiek. Hij wordt Nou zit Poll die bezwaren uit steeds feller en meent nu: „Het beleid deugt niet helemaal. Hele groepen van de samenleving worden door het museum niet bereikt". Kortom, dezelfde kritiek die bij voorbeeld leeft bij VeO, waar men nog de illusie heeft dat budgetaair oogpunt niet zitten. Hij is nooit voorstander ge weest van het doen van aanko pen door het museum en meent Museumdirecteur Hans Paalman: „Het museum is buiten dan ook: „We kopen gewoon Schiedam bekender dan binnen de stad", geen kunst meer, dat spaart geld uit, dan kunnen we daar die zaal mee opknappen". ééns heel Schiedam zal uitlopen Wat hij vergeet, en daar maakte Het trio heeft nog geprobeerd om de nu ingediende lijst terug te nemen, maar dat blijkt niet mo gelijk. De nieuwe „machtheb bers" van Hoeks Belang heb ben nu al aangekondigd nog deze week de nieuwe statuten en huishoudelijk reglement sa men te stellen. Vele Hoekena- ren is het inmiddels opgevallen dat de nieuwe kandidatenlijst veel leden van de commissie Alle Hens bevat. Commentaar van de heer B. L. de Groot, de nieuwe voorzitter van Hoeks Belang: „Twee jaar geleden was ik al met anderen bezig nieuwe vormen voor de Hoekse politiek te zoeken". .De lijsttrekker is democratisch gekozen, Van een machtsgreep door D '66-ers is geen sprake. Alleen de heer De Haas was op de vergadering zondag lid van een politieke partij". De Haas was niet voor commentaar be reikbaar. Vlaardingen Un sale egoïst, een vuile egoïst, is een blijspel van Frangoise Dorin. Dit to neelstuk wordt vanavond van af kwart over acht in de Stads gehoorzaal in Vlaardingen op gevoerd. De toegangsprijzen be dragen tien, 7,50 en vijf gulden. Houders van een cultureel jon geren paspoort betalen vijf gul den voor alle rangen. Het stuk handelt over een vrijge zel van middelbare leeftijd. De- ze lijdt een zeer aangenaam leven, dat hij steeds moet ver dedigen tegen aanvallen van buitenaf. De problemen ont staan als zijn moeder, de ex- vrouw van zijn vriend en een aantal kinderen tijdelijk bij hernjn trekken. De bezetting is niet gering. Ko van, Dijk, Guus Hermus, Geor gette Hagedoom, Paul van Gor- kum, Leontien Ceulemans, Bep Dekker en Ad Hoeijraans spe len in het stuk een roL voor een willekeurige tentoon stelling. Volgens Poll ligt dat aan het museum. „Dat is inge slapen", heeft hij gezegd, toen nog niet beseffend dat de be langstelling voor activiteiten in het museum de laatste tijd zelfs aan het groeien is. commissielid Sjef Henderickx, tekenaar/graficus van zijn vak, hem op attent: „De beeldende kunstenaar bestaat bij de gra tie van het aankoopbeleid van musea. Koopt een museum niet, verdient de kunstenaar zijn brood niet, en op den duur heeft dan dat museum ook geen bestaansrecht meer". Het verzamelen en tonen van kunstwerken is dus één van de taken van elk museum. En als de Schiedammers daar geen belangstelling voor heb ben, dan is daar niets aan te doen. Of wel? Maar dan krijgt Hans Paalman de joker, want Het Stedelijk Museum: ingedommeld, of ligt het aan de Schiedammers? stippelen, dat dan volgens hem beter zou moeten zijn. Nu ineens komt hij met kritiek, en dat nog op een onverwacht mo ment, net nu we een aantal exposities achter de rug hebben waarvoor wel degelijk belang stelling bestond. In progressieve kringen leeft de nog lang niet concrete gedach te, dat een herstructurering van de museumcommissie noodza kelijk is. De huidige commissie is nauwelijks een afspiegeling van de burgerij (de gemeente raad heeft er slechts één verte genwoordiger in: de wethouder; andere leden zijn ondermeer huisarts, apotheker, dokters vrouw) en daar komt nog bij: wat heb je aan leden als ir. Dolf Backer, die al bij voorbaat zeg gen; „Ik schaar mij helemaal achter Paalman. Zijn beleid wil ik niet in de weg staan, want daarvoor ben ik niet in de com missie gaan ritten' dat zou betekenen dat hij het niet interessant genoeg brengt. Althans, die joker krijgt hij van Wie is nou ingedut? Uitslag over bijvoorbeeld zo'n club als VeO, in de museumcommissie ver persoonlijkt door Poll. Nota be ne iemand, die als commissielid al twaalf jaar lang de kans heeft om met de directeur mee te denken en een beleid uit te een maand, als de commissie weer bijeen komt. Die vergade ringen zijn openbaar- Misschien komt er eens iemand van de afdeling VeO luisteren- Dan we ten ze daar voortaan, waar ze over praten. Vlaardingen Er is veel te zien en veel te Ieren in de expositiezaal „Het Wees huis". Daar wordt tot en met zaterdag 17 april de tentoon stelling „Gekleurde verbeel ding" gehouden, een reizen de expositie van de Neder landse kunststichting onder auspiciën van het ministerie van cultuur recreatie en maatschappelijk werk. Veel te zien, want er zijn 'n goede twintig schilderijen, van meestal groot formaat door Jan Zwart te bewonderen. Veel te leren is er ook aan die kunstwer ken en uit de folder, die de bezoekers krijgen, waarin op zeer begrijpelijke wijze geschreven wordt over fan tastische schilderkunst, sur realisme, en magisch realis me, begrippen die menigeen soms wat wazig en onbegre pen voor de geest staan. De tentoongestelde werken zijn èf geschilderd in epn zeer preciese gedetailleerde stijl, öf op een lossere manier uit de vrije hand. Wat die laat ste stijl betreft hangt er van Age Klink een spontaan ge schilderd „zijn de mutanten onder ons?" en van R. Gipon een eveneens met losse streek vervaardigd werk. Zo'n stijl is geschikt voor de uitbeelding van zoete of vro lijk humoristische dromen. Het is alsof Klink 'n beetje de spot drijft met de mens en zijn belangrijkheid, want rijn helder gekleurde spon taan geschilderde figuurtjes zijn in zijn fantasie ver vormd tot dartele kabouter tjes. Heerlijk om zo fantasie Het visseizoen. Schilderij van Barend Blankert. en penseel de vrije loop te laten. Naast die vrolijke noten han gen er heel wat zwaar gela den schilderwerken, zoals het grote doek van Willem H. Jansen, dat de titel mee kreeg van „onverteerbare groene vruchtbaarheid in de Sinal woestijn". Niet alleen in dit, maar ook in de vele andere schilderijen met hun nauwkeurige stijl hebben de voorstellingen een beklemmend karakter. Zelfs een gewoon voorwerp dat tot op het* detail precies geschilderd is, krijgt alleen daardoor al een haast ma gisch karakter. Donkere at mosfeer en metalige kleuren verhogen die dreigende iiiiiirniitniiiiimiitnniiiinriiiiiiiiiimjiiiiiuiiiuuiNjiiiiiiiuiuiuuuiiiiiiimiiiiiiiiiiimiuninj Het Weeshuis, Weest- huisplein 18, rechts, Vlaardingen. Schilde rijententoonstelling „Gekleurde verbeel ding". Vrij toeganke lijk van maandag t/m vrijdag van 12-17 uur; zaterdag van 10-17 uur en vrijdagavond van 19-21 uur. Tot en met zaterdag 17 april. lutmiuuuiiiuiiiauituiiiojiiiiiiiiiuiiniiiiHiiiiijiJüiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiijiiiiiiüiiiiiiiiiiiuiiiiiini sfeer. Waardevol zijn deze schilderstukken vooral ook omdat hun vervaardigers veel ontleenden aan de oude meesters. Die sfeer van de ouderdom werkt het ver vreemdingseffect extra in de hand, zoals in het werk van Lindner, van wie het schil- derij „meisje in Italiaans landschap" herinnert aan het werk van Delvaux; en in de „Dorpshalte" van Hans van der Kroef, dat het ver eenzaamde ademt van het werk van Koch. Hans Noordermeer schrikt af. Bij hem gaat het om de fantasie terwille van het fantaseren. Zijn vervormingen van de werkelijkheid zijn dermate overdreven, dat ze brutaal aandoen en als misvormin gen overkomen. Gekleurde verbeelding is als titel van de tentoonstelling pakkend gekozen. Want, wat hier tentoongesteld wordt bewijst duidelijk dat de kunstenaars een grote mate aan verbeeldingskracht be zitten. Een volgepakte publieke tribu ne bij de Vlaardingse raads vergadering afgelopen woens dag heeft van half acht tot bij half tien een cursus liplezen gevolgd. Het geluid dat de sprekers produceren kwam namelijk niet versterkt, of ei genlijk helemaal niet, via de luidsprekers tot het gretige pu bliek. Zoals gebruikelijk bestond dat publiek voornamelijk uit jon geren. Ditmaal extra veel van hen, omdat het open jongeren centrum aan de orde zou ko men. Meegevoerde spandoe ken bewerkstelligden dat er wel communicatie van het pu bliek naar de raadsleden was. Niet naar de zin van hun aan voerder, Wim Kieboom overi gens. Hij eiste dat de spandoe ken zouden worden opgerold anders zou hij ze laten verwij- deren. Het vormde voor de jongeren alleen maar aanleiding om nog luidruchtiger van hun ont stemming blijk te geven over het ontbreken van het geluid. Sommigen bleven PvdA en PPR raadsleden aanroepen, 'Henk. Hans, Willem", om hun aandacht op de "stilte" te ves tigen. Willem Kwakkelstein oogstte dan ook applaus toen hij dit binnen de orde aan Kieboom meedeelde. Hij verzocht het college en de raadsleden meer volume te produceren. Applaus was er ook voor de m allerijl opgeroepen elektri cien die het euvel kwam ver helpen. Aanleiding voor Kie boom om met ontruiming van de publieke tribune te dreigen. De jeugd kwam trouwens voor niets. Het agendapunt waar voor zij gekomen waren, is de avond daarna behandeld. Commissaris Van Toledo is nog steeds de hoogste politiefunc tionaris in Vlaardingen, maar ruet meer de grootste. Tot voor kort stak hij met zijn 1.92 meter lengte boven het hele politiekorps uit. Dit is verleden tijd nu de 18-jange H-C. de Bruijn het korps versterkt. Deze vorige week beedigde agent van politie zal met zijn 1-95 meter lengte geen moeite hebben de hele 'zaak' te overzien. Hij kan zelfs op zijn baas neerkijken. De Vlaardingse afdeling van de PSP vindt dat er bijvoor beeld honderd pubhkatiebor- den verspreid over de gehele stad moeten komen. Iedereen die een affiche of een muur krant heeft zou die dan aan een gemeentelijke ambtenaar moeten geven zodat deze de papieren op de borden kan gaan plakken. Volgens de PSP is dit de enige oplossing van het zogenaamde 'plakpro- bleem". Zoals bekend zijn on langs twee aanhangers van de ze partij en later enkele jonge ren van het Open Jongeren Centrum betrapt bij het op plakken van affiches. Maandelijks verga dert de stichtings- raad van de Schie- damse Gemeen schap. Aan belang stellenden wordt dan een knipsel krant uitgereikt, waarin artikelen prijken die eerder die maand in Schïe- damse kranten en andere blaadjes hebben gestaan. Ar tikelen, die alle handelen over SG- activiteiten. Kosten van zo'n knipsel krant neemt de SG voor eigen reke ning. Gemiddeld worden er 15 a 1.20 gedrukt. Deze week schreef het dagelijks pe stuur (db) van de stichting een brief aan het Zolderthea ter, met afschriften aan die gemeente raadsleden die in de stichtingsraad zitten. In die brief verwijt het db het theaterbestuur, da- t het is afgegaan op geruchten (zie daar over onze couran ten van woensdag en donderdag, die trouwens ook de knipselkrant wel zullen halen). Ook is het db erg cynisch over de pers. Zo staat ge schreven: "Wij mo gen toch veronder stellen dat het be stuur van het Zol dertheater weet, dat geruchten en pers berichten over het algemeen slechte informatiebronnen. zijn."Foutje, foutje! Zelfs is het zo, dat dat theaterbestuur meer waarde hecht aan wat wij schrij ven dan aan wat de SG zoal doet. Niet waar, jpillard? Wel inconsequent hoor, dat db. Trapt aan de ene kant te gen die persmuskie ten aan, terwijl toch maar al die moeite wordt genomen om hun produkten zo fraai uit te knippen en te bundelen. En ze zitten in dat SG- kantoor al zo met ee gebrek aan man kracht. Wil Herman Posthoorn de populaire jongen uithangen? We kunnen het niet geloven. Dinsdag was de inmiddels al niet meer zo erg nieuwe Schiedamse wethouder voor cultuur in het Zoldertheater in de Teerstoof, waar momenteel in de foyer wandkleden hangen van Willemieke van Hes uit Amsterdam. Hij kwam, zag en kocht: "Pats. Pak dat daar maar voor me in". Goodwill kweken? Vast niet, Herman zal 't echt wel mooi vinden. Overigens krijgt ie zijn kleed pas, als de tentoonstelling is afgelopen. Floris is het vijfde gezinslid van de Schiedamse familie Ouborg. Hij is de gecastreerde kater, waar we het eerder deze week over hadden in een arti kel over de werkgroep Vrou wen Onemeren zich in de Sa menleving (VOS). Maar dat :s kennelijk niet goed overgeko men bij kennissen van Jannie Ouborg, lid van die werk groep. Want die vroegen haar: "Bedoel je daar nou je man mee?" Het antwoord is nee. Die kater is echt een echte kat. En al ts hij dan met 20 lui en vadsig als we wel dachten (sorry, tweede misverstandje), hij heeft als mannelijk gezinslid wel te lijden van die geemanci- peerde vrouwen om zich heen, zoals Jannie. En zoals haar dochtertje Bianca. Want, ont hulde moeke-lief later, die heeft hem wel eens zijn snor haren finaal afgeknipt. Gaat dat feminisme zover, dat we er niet eens meer als man mogen uitzien? Vlaardingen De politie heeft een vijftal inbraken opgelost waarbij in totaal voor mper dan 25.000 gulden aan goederen werd gestolen en voor ruim achtduizend gulden schade werd aangericht. De inbraken Werden gepleegd in de periode december vorig jaar tot en met maart van dit jaar. De daders zijn de 21-jarige M, W. K. en de 15-jarige A. v.d. S., beiden uit Vlaardingen. Zij zijn inmiddels voorgeleid aan de of ficier van justitie in Rotterdam. Uit de bekentenissen is gebleken dat het duo onder meer een bezoek heeft gebracht aan het benzinestation aan rijksweg 20. De buit bedroeg hier hoofdza kelijk rook- en snoepwaren. Wel was de braakschade aan zienlijk, Ook hebben zij inge broken bij een antiekzaak aan de Westhavenkade waar enkele kloks tellen werden gestolen met een totale waarde van elf mille. Verder werden nog in braken gepleegd in woningen in Maasland en 's-Gravenzande. Van de buit zijn de antieke klok- stellen ook opgespoord. Tegen de 32-jarige Delftenaar M. H. M. S, is proces-verbaal opge maakt wegens heling.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1976 | | pagina 3