Afblijven van het mooie landschap hit WEMBjyys mmmn Waar moet nou m'§i auto staan? llij Belangrijke fase naar structuurplan i 'immm Streek» functie behouden Bescheiden groei werkgelegenheid Vlaardingse „vreemdelingen" naar rijksweg Samen stelling bevolking handhaven VRIJDAG 9 APRIL 1976 Harde eis in nota Doelstellingen: W5tS AUTO Eli iiCwEI 5 De langdurige procedure van inspraak in het kader van het kader van het structuurplan voor Vlaardingen is een nieuwe belangrijke fase ingegaan. Gisteren is de zogenaamde Doelstellingennota verschenen. Deze nota is in feite een samenbundeling van twee andere nota's die respectievelijk door een aantal inspraakgroepen uit de diverse wijken en door een Technisch Team was samengesteld. De nota is dezer dagen ook aan het college van burgemeester en wethouders overhandigd. Aan het eind van deze maand, op 29 april, zal nu een aparte raadsvergadering worden gehouden waarop de inhoud van de Doelstellingennota zal worden besproken. Daarna zal deze eventueel na aanvulling en/of wijziging worden goedgekeurd. Op dat ogenblik hebben de Vlaardingse bestuurders een soort "bijbel voor Vlaardingen" op basis waarvan het toekomstig beleid kan worden uitgestippeld. Op deze pagina een greep van de vele suggesties, ideeën en voorstellen van de samenstellers. In dit verband een nadere uitleg: een harde eis, uitgangspunt of randvoorwaarde betekenen dat voor de samenstellers dit een soort wet moet zijn waar niet van kan worden afgeweken. Een doelstelling is een wenselijkheid. Naar datgene moet worden gestreefd. De oevers van de Vlaardingse Vaart, een van de mooiste plekkjes in het Nieuwe Waterweggebied-Noord. Vlaardingen Ir» de gisteren verschenen nota Doelstellin gen in het kader van vooront werp-structuurplan Vlaardin gen staan bij het onderwerp .Bodem, landschap en milieu' vier keiharde eisen: 0 De landschappelijke waar devolle en onvervangbare elementen binnen en in de naast omgeving van Vlaardin gen mogen niet worden aan getast. 0 De nieuwe Oeltadijk moet minimaal op deltahoogte worden gebracht, waarbij het tracé variabel is. Uitgangs punt hierbij vormen de door het Hoogheemraadschap Delfland vastgestelde gren zen. De aanleg van de compertimenteringsdijk moet in de plannen worden opge nomen. De begrenzing van het recreatiegebied Midden-Delft- (and en De Lickebaert moet als een gegeven worden aan vaard. Dit betekent onder meer dat de samenstellers van de nota menen dat gebieden zoals de VHetlanden, de Eendenkooi, de oeders van de Vlaardinge Vaart en het verlande kreken stelsel ten noorden Holy op geen enkele wijze mogen worden aangetast. Op dit terrein heeft men over igens ook nog wel wat doel-' stellingen geventileerd. Zo zegt men dat er naar moet* worden gestreefd dat er geen - verdere doorsnijding van de open veetaeltgebieden komt In dat verband wordt ook opgemerkt dat de aanleg van rijksweg 19, hoewel in een vergevorderd stadium, om landschappelijke reden onge wenst wordt genoemd. Later in de nota stelt overi gens de inspraakwerkgroep Algemeen als harde rand voorwaarde dat deze rijksweg uit verkeersoogpunt helemaal ongewenst is. Het Technisch De nieuwe aanplant in de Broekpol der. Op de achtergrond de flats in Holy. Mooi landschap, daar moet je van af blij ven, menen de samen stellers van de Vlaar dingse Doel stellingenno ta. Team stelt daar tegenover dat de aanleg van RW 19, gezien de uitspraken van de minister, gewoon als vast staand moeten worden aan genomen. En dat daar verder niet meer aan te tornen valt. Tenslotte hebben de samenstellers nog een aantal wensen op het gebied van het milieu. De verontreiniging moet bi; de bron worden bestreden, te gen geluidshinder moeten weloverwogen maatregelen worden genomen en het leef milieu dient gezonder te wor den. Vlaardingen De samen stellers van de nota-Doelstel ling vinden dat het bestaande grootwinkelbestand niet ver der mag uitbreiden ten koste van de kleine middenstand. De kleine zelfstandige winke liers en het grootwinkelbe drijf dienen elk hun eigen plaats te behouden zodat zij elkaar aanvullen. Verder vinden zij dat er zich geen sterk uitbreidende be drijven In het Vlaardingse centrum mogen vestigen. Wel weent men dat er gunstige voorwaarden geschapen moeten worden om de streekfunctie van Vlaardin- genzoveel mogelijk te behou den. Qit geldt voor allerlei sectoren, zoals de detailhan del, het voortgezet onderwijs, en het Holy Ziekenhuis. Ook is men het erover eens dat de toegankelijkheid van buurt- en openbare gebou wen voor invaliden moet wor den verbeterd. Over het hoofdwinkelcentrum aan het Liesveld zijn zelfs enkaio doolstellingon' "ie soms tegenstrijdig lijken. gewijd Vlaardingen Grote ver schillen van inzicht zijn aan het licht gekomen over de vraag: Hoeveel parkeerplaat sen moet Vlaardingen heb ben? De verschillende samenstel lers van de gisteren versche nen nota Doelstellingen van het voorontwerp-structuur plan Vlaardingen staan in dit opzicht vaak lijnrecht tegen over elkaar. Zo wil het Technisch Team dat de norm van 1,5 parkeer plaats per woning niet mag worden overschreden. De in spraakwerkgroep Centrum gaat dat veel te ver. Deze wil helemaal geen uitbreiding Het verplaatsen per (brom-)ffets zal moe ten worden gestimu leerd, Op dft ogenblik omstaan er voor fiet sers en bromfietsers vaak levensgevaarlijke situaties tussen het snelverkeer. Oe ver keersveiligheid— ze ker voor die groep weggebruikers moet worden verbeterd. buurten wordt aangetast Bo vendien voegt men eraan toe dat getracht zal moeten wor den om elke woning maxi maal 400 meter van een halte van het openbaar vervoer te laten liggen. Het zich verplaatsen te voet, per (brom-)fiets en met het openbaar vervoer zal moeten worden gestimuleerd, zo zegt de nota verder. Recreatieve fietspaden zullen taboe moe ten zijn voor bromfietsers. Snorfietsers mogen hier wet komen. De verkeersveiligheid tenslotte zal moeten worden verbeterd, in het bijzonder voor de voetgangers en {bro mfietsers. van het aantal parkeerplaat sen in de wijken. De werk groep Verkeer volgt deze lijn in een andere nuance: de huidige beschikbare parkeer ruimte per woning {één auto) mag niet worden overschre- den. in een toelichting zegt het TT dat de huidige norm 1,2 par keerplaats per woning is. Het doet verder de suggestie dat er in dit verband best ge dacht zou kunnen worden aan parkeergarages op of on der de groep. De beide inspraakgroepen menen simpelweg dat parke ren niet zat mogen plaatsvin den als de kwaliteit van het woonmilieu van wijken en - aijrvwi 1. net eerste geval wordt ge zegd dat de kwaliteit van dit centrum dient te worden ge handhaafd en waar mogelijk versterkt. Daarnaast stelt men «at de streekfunctie die dit centrum heeft niet uitgebreid fag worden. Tenslotte wordt opgemerkt cat de bewinkeling in de woonwijken zodanig moet zijn dat deze steun geeft, of tenminste geen afbreuk doet, aan de handhaving en de versterking van het hoofdwln- kelcentrum. Vlaardingen Gestreefd zei worden naar een bescheiden groei van de plaatselijke werkgelegenheid. Meer dan de helft van de Vlaardinge beroepsbevolking werkt bui ten de gemeente en het wordt gewenst geacht om de stroom forensen ietwat te verminderen. Ht gemeentebe stuur kan dit alleen stimule ren door het scheppen van gemakkelijke voorwaarden voor bepaalde bedrijven om zich hier te vestigen. Aan de andere kant dient er dan naar te worden gestreefd dat In zulke gevallen de voor keur uitgaat naar dienstverle nende bedrijven en kleine, schone, ambachtelijke bedrij ven. Bedrijven dia stank of lawaai ol brandgevaar ople veren mogen daarom niet worden uitgebreid en moeten eventueel verplaatsen. Dit zijn enkele doelstellingen uit het hoofdstuk werkgele genheid in de nota doelstel lingen over de toekomst van de stad Vlaardingen. Vlaardingen ledereen dia niat in Vlaardingen woont en er niet naartoe moat. zal er ook geen last van hebben. Met andere woorden, alle Vlaardingse „vreemdelingen" dienen uitsluitend gebruik te maken van da rijksweg, In de stad zelf dient het autogeb-uik te worden geremd, maar het gebruik van het openbaar vervoer moet juist worden gestimuleerd. Maar niet alleen moet de hinder van het wegverkeer worden beperkt, ook mogelijke hinder van stank en lawaai door bussen of trams, bijvoorbeeld bij haltes, moet worden varme den. Het snelverkeer mag slechts tot aan de rand van recreatieve gebieden komen. Daarna kan men gaan lopen om het gebied zoveel mogelijk in tact te houden. Tenslotte zal de stalling van auto's uitsluitend en alleen door de gebruiker moeten worden betaald en niet uit de algemene middelen. Vrachtverkeer tot slot dient zo min mogelijk in de buurt van woongebieden te rijden en voor het transport van gevaarlijke stoffen dienen routes te worden gevonden die zo min mogelijk gevaar opleveren voor de bevolking. Vlaardingen De huidige samenstelling van de Vlaar dingse bevolking naar leef tijd, opleiding en inkomen zal zoveel mogelijk gehandhaafd moeten blijven. Varder zal de ontwikkeling waarbij het aan tal arbeiders toeneemt en het aantal beambten, met name het hoger personeel, af neemt, afgeremd moeten - worden. Dit zijn twee belangrijke doel stellingen ten aanzien van de bevolkingssamenstellingen woongelegenheid voor Vlaar dingen. Zowel de inspraak groepen uit de wijken als de leden van het Technisch Team staan hier volkomen achter. Uitgangspunt Is in ie der geval dat Vlaardingen tot 1986 blijft groeien. Een en ander za! worden bepaald door het volbouwen van Ho ly- Toch rekent men erop (gele- top het aantal vertrekkenden en overlijdensgevallen) dat Vlaardingen over tien jaar on geveer 80.000 inwoners zal hebben. Nu is dat ongeveer tweeduizend minder. Een andere belangrijke ont wikkeling Is dat Vlaardingen zo wordt als uitgangspunt aangenomen in 1986 een gemiddelde woonbezetting van 2,6 inwoners heeft. In januari 1975 was dat gemid delde 2,9 inwoners. Deze daling in Vlaardingen is niet bijzonder. Het is een in vele plaatsen waarneembaar proces dat onder meer zijn oorzaak vindt in de gezins verdunning {de vermindering van het aantal kinderen per gezin), de vermindering van het aantal samenwoningen, de oudere echtparen zijn eer der "uit" de kinderen, de toeneming van het aantal nog gehuwde alleenwonende jonge mensen en de toene ming van het aantal gehuwd geweest zijnde alleenstaande. Bovendien komt daar in Vlaardingen nog een ander aspect bij: het gemiddelde gezin dat de stad verlaat is groter dan dat zich in de gemeente vestigt. Verschil van mening bestaat er overigens tussen enkele inspraakgroepen en het Technisch Team over het handhaven van het huidige inwonertal en van het huidige type bebouwing. Volgens het TT kunnen dit geen harde uitgangspunten zijn, hoog stens doelstellingen waarnaar gestreefd moet worden. Zo is er ook een afwijkende mening over het volbouwen van de Broekpolder na 1986. Zowel de werkgroep Holy als Algemeen vindt dat dit ge bied alleen maar gebruikt moet worden voor stedelijke recreatie. Vlaardingen Drinkwater moat selectief worden ge bruikt Die wan» staat ook in de nota Doe late Hingen over het structuurplan voor Vlaar dingen. Op grote schaal- wordt than» nog zuiver drink water gebruikt al» Industrieel proceswater. Gezien de schaarste verdient het vol gens de schrijver» van de nota aanbeveling een paar soorten drinkwater (van ver schillende kwaliteit) In te voeren". Daarnaast zou het open wa ter van zo'n kwaliteit moeten zijn dat hat In leder geval nog te gebruiken I» voor re creatieve doeleinden.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1976 | | pagina 5