Bepaalde groep mensen wordt maar bereikt ENGELSE FOLK IN DE TOVERBAL HVO-directeu mi Poutsma en Otto: „Samenwerken" Op deze manier gaat de hele staalbouw kapot Paaseieren zoeken in Staelduinse bos YVONNE SILJEE (PVDA) OVER SPORTUITWISSEL1NG: Koopje Rebelse meiden Kwakzalvers Actie Communist ONDERDEEL BASISPROBLEEM VRIJDAG 16 APRIL 1976 De hele affaire Nederhorst vormt volgens zowel directeur Otto als volgens mededirecteur Ir. J.P. Poutsma slechts een onderdeel van de problemen in de staal- construetieb ranche. „Er is in deze branche", zegt Poutsma, "een overcapaciteit van twintig tot 25 procent. Er 2ijn ongeveer 16.000 mensen in de staalcon structie werkzaam. Om de zaak .weer gezond te maken zouden ongeveer 300Ö mensen moeten J- afvloeien. Dat is natuurlijk een *s sociaal onmogelijke zaak. Het is echter het beste als Nederhorst dicht gaat, maar je mag zoiets niet doen". De overheid heeft al 228 miljoen gulden in het totale Nederhorst concern gestoken. Dit om het bedrijf te kunnen laten voortbe staan. Een dergelijke overheids steun leidt tot concurrentiever valsing vervalsing. Iets wat HVO dan ook aan de lijve heeft ondervonden. Middelgrote be drijven hebben ook al tegen deze gang van zaken geprotes teerd bij de commissie econo mische aangelegenheden. „De situatie is al zo slecht", merkt Otto op, „dat ieder bedrijf in deze branche bereid is met ver lies te werken". Dat wil zeggen dat een bedrijf als HVO staal bouw orders aanneemt waarop geen enkele winst gemaakt wordt, maar waar zelfs geld bij moet. Dit alleen om aan de gang te kunnen blijven. Op de buitenlandse markt is de situatie eveneens slecht. Direc teur Poutsma; „In vele gevallen zijn de Nederlandse onderne mers te klein voor export. Daarbij komt dat de loonkosten en sociale lasten hier ongeloo flijk hoog zijn. Daarnaast is de gulden, keihard en dus ongun stig voor de export. Het is bo vendien moeilijk om tegen lan den als Japan en Frankrijk te concurreren. Daar krijgen de bedrijven een zeer forse expor tondersteuning. Nederland gaat ersehoorvoetend in mee, maar met evenredig. Onze regering blijft daarin achter". HVO is zelf nog wel gezond. Een feit dat te danken aan is de drie verschillende activiteiten van het bedrijf en, zoals Otto zegt „aan aan een sterke moeder". Die sterke moeder is het con cern Thyssen-Bomerrtisza Euro pa in Amstelveen. De drie po ten van HVO zijn de scheepsre- paratie, de staalbouw en de wa terbehandeling. „In die scheepsreparatie en de water behandeling gaan de zaken ook met voor de wind, maar de problemen daar zijn van con juncturele en dus van tijdelijke aard", aldus directeur Otto. Over de staalbouwpoot van het bedrijf is hij somber: „De pro blemen hier zijn van structurele aard. dat wil zeggen dat de moeilijkheden hier bestaan door bepaalde verhoudingen in de gehele staalconstructiebran che branche en niet in de eerste plaats door een algehele econo mische teruggang. Dat is dan ook het basisprobleem. Er is een totale overcapaciteit. Dat betekent te weinig werk en te lage prijzen door de onderlinge concurrentie. Dat betekent slechte bedrijfsresultaten en dus gevaar voor de werkgele genheid. Dat betekent dat de overlevingskans op de langere termijn kleiner is. Op de twee de plaats is er dan het geval Nederhorst. Dat bedrijf hand haven om sociale redenen bete kerst een handhaven van die overcapaciteit. Voor HVO is de eerste zorg die voor de werkge legenheid en winst". De beide directeuren van HVO zien een oplossing voor het to tale probleem in een verregaan de samenwerking tussen dc be drijven van deze branche. Zij denken daarbij aan een geza menlijke exportmarkt. Tevens zou de research gezamenlijk kunnen worden aangepakt. Or ders zouden volgens een be paalde schaal kunnen worden verdeeld. Die schaal zou even tueel gebaseerd kunnen zijn op het aantal werknemers bij de bedrijven. Gevaar hierbij is dat zo'n maatregel wel eens het einde van het vrije onderne mersschap zou kunnen beteke nen. Poutsma en Otto geloven niet dat een dergelijke samen werking het einde van de kleine Schiedam Yvonne SiIjee, raad slid voor de Sehiedamse PvdA, heeft de indruk dat bij de in ternationale uitwisseling (een activiteit van de Sehiedamse Gemeenschap en de sportraad m samenwerking met de part nersteden) slechts een bepaalde poep mensen wordt bereikt. tie vergadering vs>a de com missie voor vorming en recrea tie heeft aij deze week gezegd er beslist tegxn te zijn, dat een bepaalde selectie wordt toege past. .Daardoor dreigen degenen, die in het kader van de uitwisseling sens een uitstapje maken naar partnersteden, een bevoorrecht groepje te worden, waarbij geen rekening wordt gehouden met andere belangstellenden", denkt zij. Het woord elitair wil ze hiervoor niet gebruiken, dat gaat haar weer te ver. Haar bezwaren maakte ze ken baar naar aanleiding van een sportuitwisseling, die Schiedam en Vienne, de Franse partner- stad, in juni willen houden. In de sportraad is naar voren ge bracht dat vijftig Schiedam mers met twee bussen kunnen afreizen naar Frankrijk om, on der begeleiding van zes reislei ders, daar aan enkele sportfes- tijnen mee te doen. Yvonne Siljee vreest, dat deze vijftig personen op een onde mocratische manier worden ge selecteerd, waardoor mensen die ap sportgebied „minder" presteren al bij voorbaat wor den afgewezen. Gé Rens, spor tambtenaar van de gemeente Schiedam, heeft echter ver klaard dat de diverse sportver enigingen zijn aangeschreven om een open inschrijving voor de reis mogelijk te maken. Hij verzekerde dat in principe iede re actieve sportliefhebber een kans heeft om. mee te kunnen. Een tweede bezwaar had het Pv- dA-lid tegen de vier officials, die mee zullen gaan en voor Schiedam representatief te zijn. Zij vond het onnodig dat men sen met WV-blazers of soort gelijke kleding mee gaan, maar wilde er wel mee akkoord gaan als de reiskosten van deze vier mensen worden betaald uit de pot representatie, die in de ge meentelijke begroting is opge nomen. Yvonne Siljee (PvdA). De twee HVO-directeuren Poutsma en Otto (rechts) op het terrein van hun bedrijf. staalconstructiebedrijven zou betekenen. „De zaak is", aldus Poutsma, „dat er een goed evenwicht tussen ondernemers schap en het sociaal aspect wordt gevonden". De branche is echter nog niet gezond al wordt er overal drif tig naar oplossingen gezocht Bij HVO heeft een en ander inmiddels wel tot gevolg gehad, dat binnen afzienbare tijd werktijdverkorting zal moeten worden, aangevraagd voor de vestiging m Belgie Dat is bij vele andere staalbedrijven be drijven al lang gebeurd. „De ordermgang is zeer slecht", stelt een bezorgde directeur Ot to. Een directeur overigens die nog met aan ontslagen denkt Er niet aan wd denken. „Maar", zegt ook hij, „als de toestand zo blijft zullen we er wel over moeten gaan denken". Dat ambtenaren echte zaken- jongens kunnen zijn blijkt wel met de uitgave van het boekje „Vlaardingen in "Vo gelvlucht", De samensteller van deze his torische publicatie Ir. R. Meischke, kon men voor een koopje krijgen, aldus Jac. van der Lmden, voorzitter van de Culturele Raad Vlaardingen. Meischke die verbonden is aan de Rijks dienst voor de Monumenten zorg stelde zich namelijk gratis beschikbaar om dit werk tot stand te brengen. Wel betaalde de gemeente een, bedrag van tienduizend gulden voor alle verdere kosten, maar dat is beslist geen weggegooid geld. Het fraaie boek heeft een oplage van 1500 exemplaren die voor 8,75 gulden per stuk bij de plaatselijke boekhandel de deur uit gaan. Van de opbrengst vloeit weer vijf duizend gulden in de ge meentekas terug. De andere vijfduizend gulden kunnen beschouwd worden als pu blic relations. Tot nu toe moest de burgemeester bij een bezoek aan collega's in andere gemeenten met een pak papter onder zijn, arm de deur uit om het een en ander van Vlaardingen te kunnen laten zien. Nu kan hij het boekje meenemen als „relatiegeschenk". Het eer ste exemplaar heelt hij trou wens al weggegeven. De U- jarige Peter Bot die een pos teractie is begonnen voor het Wereldnatuurfonds kreeg het boek aangeboden. luis In het jongerencen trum De Toverbal treedt mor- genavond de Engelse folkgroep The Galley op. Het concert be gint om 9 uur en de entreeprijs bedraagt drie gulden. The Galley bestaat Frank Single- ton (gitaar en drums), Lyn Bellsmy (fluit en concertina), Paul Bellamy (gitaar en mando line) en Graham Thoams (fluit en concertina). Het repertoire van de groep omvat vele stijlen. Zeemansliederen, Schotse en Engelse volksliedjes, maar ook liedjes uit musicals die tijdens de Tweede Wereldoorlog in ra dioprogramma's te horen wa ren, Aan het einde van deze maand zal de eerste langspeel plaat van The Galley onder de titel „Hail Smiling Mom"" op de markt komen. Vanavond in De Toverbal weer een film: Ook dan is de aan vang om 9 uur en de entree drie gulden. Vertoond wordt Ri chard Lesters „De vier muske tiers". In de hoofdrollen Oliver Reed, Raquel Welch, Faye Du- naway en Charlton Heston. Het werk is gebaseerd op het boek :De drie musketiers" van Ale xandre Dumas. Overigens is er deze avond ook een ingelast optreden van de Space Roek-formatie Altitude uit Groningen. Het is nog niet bekend of eerst de film zal worden gedraaid of eerst deze groep zal Optreden. Tijdens de Paasdagen wordt in De Toverbal een tekenfilm-fes tival gehouden Op beide feest dagen begint het programma om 9 uur. Er worden dan films vertoond van Woody Woodpec ker, Brigadier Dog en vele an deren. Maasland Ook dit jaar houdt de Vereniging Vrienden van het Staelduinse Bos weer een paaseieren zoekwedstrijd. Deze wordt op Tweede Paasdag gehouden en iedereen kan er aan meedoen. Behalve het eieren zoeken is het dan ook een gezonde ontspannen de trimmiddag voor het hele gezin. Door de leden van de vrienden van bos is een mooie route uitgezet langs de wandelpaden in het centrum van het Stael duinse Bos. Langs deze route zijn paaseieren, paashazen en nog veel meer opgesteld. Zonder de paden te verlaten is het de grap er zoveel mogelijk te tellen en te noteren. Aan het eind van de wandeling wacht de jury om het aantal paasfigu- ren (echte paashazen tellen ook mee) van de deelnemers te ver nemen. Wie dat goed heeft mag een prijsje grabbelen. Voor de rest is er ook altijd prijs uit een andere grabbelton. De starttijden zijn 's middags tus sen één uur en half vijf. De deelname bedraagt 2,50 boven de 10 jaar en 2,- onder de tien jaar. Het geld wordt bestemd voor het informatiecentrum in het bos. De startplaats is te bereiken vanaf de Maasdijk bij de Staelduinhoeve (tegenover Heenweg, bij de verkeerslich ten). De Rooie vrouwen in de PvdA (afdeling Vlaardingen) hebben zowel in hun nieuwsbrief als in de Achterban een oproep geplaatst voor meer rebelse meiden, De rebelse meiden willen oude en nieuwe strijdliederen gaan zingen. Inmiddels hebben zij al een begin gemaakt met het instuderen van de liederen, maar het „koor" is nog niet compleet, vandaar de oproepen. Naar verluidt hebben tijdens de repetities enkele mannen met „rooie oortjes" aan de deur staan luisteren. Uitgerekend voor de Zieke nomroep Schiedam hebben enkele gemeenteraadsleden zich als kwakzalvers gedra gen. In een programma over het stadshart, dat zaterdag werd uitgezonden. Allemaal hadden ze een andere diag nose. Siem Rosman van het CDA bijvoorbeeld, die wil de stad zo snel mogelijk een kunsthart geven. Een heus ruilhart, opdat de patient spoedig weer tot leven komt. PvdA'er Nicolai DieSemans vindt echter, dat de zieke het nog best met zijn oude hart kan doen. Wel vindt hij een operatie noodzakelijk om het orgaan helemaal te her stellen: wat afgebroken is, opnieuw opbouwen. Wethou der van stadsontwikkeling Chris Zijdeveld echter ver tikt het om wat te doen. Zijn therapie: „Rust is vaak ook heel goed voor de patiënt" Ook Jaap van der Most, niet- raadshd en voorzitter van de Consum entenbond-S chie- dam, speelde voor chirur gijn, al kwam hij niet direct met een kuur. Hij trok slechts de conclusie: „Mag ik stellen dat te vroeg is gedok terd? Dat het oude hart al is weggehaald, voordat ook maar sprake was van een nieuw hart?" Daar schrokken ze allemaal van. Want in de praktijk be tekent zoiets toch, dat de patient allang overleden is. Kwakzalvers? Ach, ze heb ben nog hoop. De oude ar beiderswoninkjes zijn uit het stadshart verdwenen, wie weet komt er nieuwbouw met een parkje. Maar 't zal nog een hele tijd duren, dat werd wel duidelijk. Als Schiedam "t maar overleef- t.. Een actieve stad, Vlaardingen. Zowel gemeente als burgers voeren allerlei acties- Om er maar enkele te noemen: „Vlaar dingen zet ook een boom op", „schoon is fijn", „posteractie voor het Wereldnatuurfonds", „huurweigeringsactie", „on- roerendgoedbelastingactie", „open jongerencentrumactie". en dan met te vergeten alle enquêtes die in de verschillende wijken gehouden worden. Je zou haast van een actiestad kunnen spreken. Met het verschd dat de ene actie vredelie vender verloopt dan de andere. Je wordt al voor communist uitgemaakt, als je een streng-katholiek fotogra feert. Dat merkte deze week onze fotograaf Henk Spek- sneijder, toen hij tijdens de bijeenkomst van de RKPN in Schiedam de vergader zaal binnentrad, in de ver wachting het Tweede Ka merlid Klaas Beuker te kun nen kieken. Beuker had ech ter afgebeld vanwege een bezeerde knie en voor hem viel in Jan Leechburch Au- wers, secretaris van de lan delijke RKPN. Nou moet een plaatselijk bestuurslid van de roomse partij direct al hebben gedacht aan een zware geheimagent van de KGB, die een extra pasfo tootje nodig had voor het dossier Leechburch Auwers. Want nog voor de fotograaf de anti-communist J.L.A. op de korrel had genomen, had dat bestuurslid al tot vier maal toe gezegd, tegen iede reen in zijn nabijheid: „Ze weten in Moskou al, hoe die eruit ziet, hoor". Leechburch Auwers zelf had er lak aan. Voor de camera bleef hij hel en verdoemenis verkondigen tegen commu nisten en alles wat niet goed rooms is. Toch gevaarlijk zeg. Stel je voor, dat onze Henk werkelijk een fanatiek Russisch spion was geweest. Vlaardingen „De overhel® beeft kansen en gelegenheid om iets aan de problemen in 'de staalconstructie-branche te doen. Ik denk daarbij aan be schermende maatregelen tegen buitenlandse concurrentie, 'ïoals Engeland die heeft geno men voor het offshore werk. Iets wat men binnen de EEG toch voor onmogelijk had ge- houden. Maar ik denk ook aan het naar voren halen van grote .uit te voeren werken zoals de nieuwe Willemsbruggen in Rot terdam of een open Ooster- scheldedam. Zoiets heeft mi nister Boers ma deze week ook 'al aangekondigd". Aan het woord is directeur drs. A.H.Ï. Otto van HVO (Havenbe drijf Vlaardingen Oost). HVO, 'is één van de inmiddels zeven 'bedrijven die betrokken is bij de verwikkelingen rond het Ne- derhorst-probleem. Samen met ■vijf andere bedrijven stelde 'HVO vorig jaar plannen op »voor het gezond maken van de doodzieke Nederhorst Staalko- los. Uitgangspunt daarbij was .het handhaven van een beperk- ,te werkgelegenheid. Een plan uit min of meer sociaal oogpunt dus, want eigenlijk had het be- drijf dicht gemoeten. De eisen van de overheid ten aanzien van die werkgelegen heid waren echter zo scherp gesteld, dat „de zes" hun onder handelingen staakten. De vlam sloeg in de pan toen bleek dat doorOnno Schoonhoyt twee van de zes daarna alsnog een plan indienden. Dat waren De Groot uit Zwijndrecht en Hollandia-Lubbers. De andere vier wilden daarop weer bij de zaak betrokken worden en stel den gevieren ook een plan op. Deze week kwam ook het be drijf Van Kooten en Verbeek uit Rotterdam met een plan. Het wil eventueel de Rotter damse vestiging van Nederhor st, Braat aan de Maashaven, overnemen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1976 | | pagina 3