- 'j Han van der Horst gelooft niet meer in 'n betere maatschappij PAASKERMIS ismsÊÊsmsm Orgelconcerten Beatle-wekend in De Jeogdhaven VRIJDAG 16 APRIL 1976 «ï»lï Paasmuziek op carillon Franse avond in dienstencen trum Vergadering van PPR Mislukte Kraak Van der Zwart weer actief Judotoernooi Alle Hens wil onderdak voor VS kinderen MANNETJES KERKKLOKKEN SCHURKEN VERKEERS- KNOOP Bi lllUlilIiillIlliËlllii mÊÊÊ» f .-kü lVt, 'Z'-n-sïïtpi Cfev'rr --v' MB S A.-' r-v - .t "t (i Schiedam Gerard Verhulsdonk, fractieleider van de WD in de Schiedamse gemeenteraad, noemt hem „een genie, briljant edoch gek". In de partij waarvoor hij actief is, de PvdA, heeft hij absoluut geen invloed, wordt of geminacht öf amusant gevonden. Had in zijn prille jeugd een hekel aan kaboutertjes, omdat ze onecht zijn, werd er later zelf één, omdat ze in de westerse wereld met oogkleppen vóór de duivel inschakelen om Beëlzebub uit te bannen. Dat vindt hij nog. Wie is Han. van der Horst?. Han van der Horst: „Links is altijd arm, daarom maakt de WD ook zo'r. volgepropte indruk". Foto: Ed Leijten. Schiedam Stadsbeiaardier Cor Don zal op Tweede Paasdag op het canllon van de Grote Kerk paasliederen en lentemuziek spelen. De orgelbespeling duurt van 's morgens half tien tot half elf. Schiedam In het dienstencen trum De Vier Molens wordt woensdag een Franse avond ge houden. Het feest, in elkaar gezet door de Zieken Omroep Schiedam - (ZOS) begint 's avonds om half acht De toegang is gratis. De gymnastieklessen in het dienstencentrum beginnen weer 'op dinsdag, 's Middags om twee uur begint de eerste van de drie groepen. - Schiedam Het actiecentrum Schiedam van de PPR houdt .woensdagavond een ledenver gadering in gebouw Irene aan de Nieuwe Haven. De vergade ring begint om acht uur. Op de agenda staan de volgende punten: verslag van het overleg tussen de besturen van de PPR- afdelingen in Schiedam, Vlaar- dingen en Maassluis, het milieu congresboek voor 23 en 24 april 'en de kemgroepevaluatie- Schiedam Bij de handelsonder neming Wijnstekers aan de Ca- landstraat hebben inbrekers ge tracht een brandvrije kast open te breken. Het nachtelijke karwei met een 'koevoet lukte niet en er wordt dan ook bij deze inbraak in het kantoor niets vermist. Van de- Paging heeft de fiima wel aan gifte gedaan op het hoofdbu reau van politie. Van de daders ontbreekt nog elk spoor. Maassluis Het wekelijks caril- ionconcert van stadsbeiaardier Jan van der Zwart vermeldt deze zaterdag de volgende pro grammapunten: de Hemony- suite van A. de Klerk, drie lij densliederen, variaties over „once to every man and nation" van L. 't Hart, drie liederen van J. S. Bach, de winter is vervan- ,g«i van H. Herzorg, drie paas liederen en „petita suite fran- caise van A. de Klerk. Jan van der Zwart speelt zoals gewoon lijk dit concert in de Grote Kerktoren tussen drie en vier uur. Schiedam Sportschool Lager waard heeft zaterdag de organi satie van een judotoernooi voor teams, dat in de dojo aan de Lange Haven al om 9 uur be gint Deelnemende dubs zijn Delta Sport, Hardinxveld, Den Edel, Budosport Schiedam, Koenders, Yosshin en Lager waard zelf. Vlaardingen/Schiedam Jan van Westenbrugge uit Maassluis speelt morgen op het orgel van het Stedelijk Museum in Schie dam. Van Westenbrugge zal werken van Sweeiinck, Bach, Krebs, Mendelssohn en Young ten gehore brengen. Hij besluit met psalm 22 van Jan Zwart en een fantasie van Van Marijk, Het concert begint om drie uur 's middags. Volgende week vrijdag 23 april geeft de organist van de Heilige Hart Kerk te Eindhoven een concert in Vlaardingen. Gerard Habraken doet dat in de Grote Kerk op de Markt in Vlaardin gen. Het concert is georgani seerd door de Culturele Raad Vlaardingen samen met de kerkvoogdij van de Hervormde Gemeente. Het concert begint om acht uur en de toegang is 2,50 gulden. Houders van een cultureel jon geren paspoort of een bejaar denpas betalen de helft. De wereld lijkt met de dag onverdraagzamer te wor den. Vooral in het verkeer kun je dat merken. Een wijsvinger naar het voor hoofd is nog het minste wat je kunt overkomen. Als je pech hebt, wordt je gewoon van de weg geduwd. Het intolerante, het zo min mo gelijk van elkaar accepte- door Rien van den Anker ren, wordt zo langzamer hand een van de grootste problemen van deze maat schappij, In de politiek, en niet alleen landelijk, doet men hard mee. Zodra iemand maar iets zegt van een andere - niet bevriende - politieke club, dan gaan daar al de haren overeind staan. De wereld is bijna omgekeerd geworden. Als de H.H. Poli tici iets aardigs tegen el kaar zeggen. Dat is bijzon der. Net als die man in zijn auto die van rechts komt en die een andere weggebruiker van kinks toch door laat gaan. Dan zeggen we al: „Da's een beleefd iemand". Van die politieke onver draagzaamheid was deze week een stukje te zien in Maassluis. De confessionele partijen aldaar, tesamen het plaatselijk CDA vor mend, hadden onlangs op hoge poten een brief ge schreven naar het college over de Paaskermis die tij dens de Stille Week wordt gehouden. Volgens de christelijke briefschrijvers hadden burgemeester en wethouders geen rekening gehouden met de gevoelens van een belangrijk deel van de Maassluise bevolking. Nu kan ik mij best voor stellen dat het voor iemand die jarenlang de dienst heeft kunnen uitmaken, moeilijk is om op zeker mo ment te accepteren dat een ander ook wel eens wat wiL Vroeger toen Maassluis nog „geregeerd" werd door con fessionele partijen was zo'n kermis er ook nooit geko men. Zeker niet in de Stille Week. Maar ja, de tijden rijn ver anderd, Maassluis is letter lijk „groter gegroeid." door de vele nieuwe bewoners en daarmee zijn tenslotte ook de politieke verhoudin gen anders geworden. Zeer terecht heeft het colle ge, waarin overigens ook het CDA is opgenomen, geantwoord dat een niet onbelangrijk deel van de Maassluise bevolking geen Stille Week viert En dat er met die groepering ook re kening moet worden gehou den- Van een niet-gelovig per soon mag zeker worden verwacht dat hij of zij een religieus persoon in zijn omgeving in zijn waarde laat. En als iemand niet wil fietsen op zondag of wei gert naar een zwembad te gaan, dan is dat ieders goed recht Ook al zal menigeen het niet begrij pen. Aan de andere kant zal een confessioneel mens ook de gene die niet naar de kerk gaat, moeten accepteren. Want iemand die in de Paasweek naar de kermis wil, is ook een medemens. Hoek van Holland Alle Hens zoekt onderdak voor 92 kinde ren uit de Verenigde Staten van Amerika. Deze kinderen in de leeftijd van veertien tot en met zeventien jaar brengen een driedaags bezoek aan Hoek van Holland. De kinderen zijn alle maal leden van een highschool- band. Op hun toemee door Eu ropa vormt het verblijf in de Hoek een rustpunt. Het probleem is om de kinderen drie dagen ergens onderdak te brengen. Alle Hens zoekt dan ook gezinnen waar dat mogelijk zou zijn. De voorkeur gaat daarbij uit naar gezinnen die zelf ook kinderen in de voor noemde leeftijdsgroep hebben. Helemaal geweldig is het als de kinderen dan ook nog Engels spreken. De Amerikaanse kinderen komen ook om studieredenen naar Eu ropa. Om financiële redenen worden zij steeds bij particulie ren ondergebracht De kinde ren zullen wel twee concerten in de Hoek geven. Zij verblij ven van 28 tot en met 30 juni in Hoek van Holland. De gast-' gezinnen behoeven niet voor maaltijden en dergelijke zaken te zorgen. Het gaat alleen om slaapgelegenheid. Gezinnen die interesse hebben om onderdak te verlenen wor den verzocht dit zo spoedig mo gelijk, vóór zaterdag 24 april, aan mevrouw Vos, De Corde- straat 24, te laten weten. Hij is 26 jaar, geboren in Schieda- m.studeert geschiedenis in Am sterdam en is daartoe bezig aan een doctoraal scriptie ovei de SDAP in Schiedam, geeft daar naast les op een pedagogische academie in Rotterdam en zegt daarom; „Ik kan iedere acade micus afraden om er een bij baantje bij te nemen anders duurt rijn studie zoveel langer, al ben ik zelf niet verbitterd". Eén van zijn hobby's is Voor waarts, het partijblaadje van de PvdA in Schiedam, waarvan hij vindt dat het moet worden her doopt in De Moker. Ook heeft hij een rubriekje in De Haven- Joods en werkt hij mee aan Scyedam. het tijdschrift van het Historisch Genootschap. ,,Ik vind het leuk om kleine blaad jes te maken en dat kan ik ook". Han van der Horst gnuift altijd hoorbaar, als hij riet dat mensen hem een arrogante huf- ter of een sympathieke be moeial vinden. De persoonlijke reden, dat hij redacteur is geworden van Voorwaarts: „Ik heb ruim drie jaar in Amsterdam gewoond en verveelde me er mteindeEjk ka pot, want daar is ook geen so demieter te doen. In Schiedam heb ik het naar mijn zin. Ik wilde hier mijn kennissenkring weer opbouwen". Zijn meeste oude kennissen hielden rich be zig met politieke activiteiten, of juist a-politieke, en zodoende kwam hij toch terecht bij Voor waarts. Overigens is hij ook nog lid van de PPR. „De men sen van die partij rijn veel aar diger dan PvdA'ers", vindt hij. Vroeger leek hij al ontzettend ei genwijs. „Als jongetje wilde ik niets weten van kaboutertjes, ik had de pest aan mannetjes in autootjes niet aan autootjes zelf, ik hield van raketten en zo. Wel bouwde ik hele steden, zet te die blokken zo dat leuke straatjes ontstonden, maar ik brak elke week mijn trein af. Ik kende ook de hele stad, alle steegjes van Schiedam wist ik uit mijn hoofd. Toen ik tien jaar was, wist ik al dat ik later geschiedenis zou gaan doen". Met het vak kwamen de idealen. „Weliswaar rijn WD'ers aardig in de omgang, maar ik sta niet achter hun denkbeelden. Vol gens hun ideaal had ik nu ach ter de lopende band moeten staan. Het is de volkspartij voor Veronica en demagogie Ze heb ben valse starts: enkelen mogen vijf minuutjes van de finish beginnen, alle anderen moeten eerst de hele marathon lopen en er dan nog voor betalen". Hij is dan ook blij, dat er geen kabinet-Wiegel is. „Dan had Wim Kok nu alles platgestaakt en waren de straatgevechten in volle gang. Ik ben voor vrijheid, gelijkheid en broederschap. Li beraal, dus PvdA-lid. Want ik bedoel ook Vrijheid, maar dan voor iedereen". Vandaar dat Han van der Horst jaren geleden het anarchisme aanhing. Zijn definitie van een anarchist: iemand die gelooft dat gezag overbodig is, omdat mensen goed genoeg zijn om vrijwillig samen te werken. „De internationale post is een staal tje van anarchisme: in elk land hebben ze een eigen postdienst en al die diensten willen, zon der dat iemand ze dat oplegt, vrijwillig samenwerken". Vervolg: „Anarchisten 2ijn inte ressante mensen, verwar ze niet met terroristen! Maar al met al duurde het zo'n twee jaar, toen wilde ik ook niet meer op ver gaderingen verschijnen, waar ik de enige aanwezige was. Ik geloof nu ook niet meer tn een betere maatschappij. Wel» dat je bepaalde dingetjes beter kunt maken. Maar het wordt geen paradijs. Iedereen ergert zich te vaak, aan vloeken of door Kor Kegei aan kerkklokken op zondag morgen. Ik ben vóór het luiden van kerkklokken, maar dan wil ik rustig God kunnen lasteren". Die vrijheid-maar-dan-voor-iede- reen werd volgens Han van der Horst nagestreefd door de Ka bouters. „Toen het kabinet-Cas viel, vond ik dat schandalig. Met de KVP wilden velen niets meer te maken hebben en toen kwam de PPR, katholiek en links, een partij met een vak bondsvleugel en een rietsuiker- vleugel, verpersoonlijkt door Roel van Duyn. Maar bij de PPR kunnen ze zo lang door praten over dingen, waarover ze het eens zijn. In Schiedam hadden figuren ais Carl van Meerendonk en ik plannen om een Bond Burgerzin Schiedam op te richten, maar toen kwam Roel met 2ijn Kabouters, die soortgelijke gedachten als wij hadden. Dat idee hebben we toen overgenomen". Schiedam was dan ook de tweede Kabou- terstad van Nederland. Dat anti-autoritaire heeft Han van der Horst nog over zich. „Ik ben aanzienlijk minder be moeizuchtig dan veel PvdA'ers. Als iedereen de TROS wil, geef ze die dan ook. We hebben de TROS trouwens al honderd jaar, dat beseft niemand. Als je riet wat tóen in de kranten stond, denk je: we hebben nog nooit zo weinig vertros' -g ge had ais vandaag de c g. De vervlakking wordt steeds min der". Over die bemoeizucht bij de Pv dA: „Ik heb het dan over de vorm, niet over de denkbeel den. Die vnjheid-gehjkheid- broederschap zou in de PPR ook kunnen, bij D'66 is het al ten onder gegaan toen daar de carrièremakers b mnensta pten Toen het daar misging, stapten de carrièremakers over naar de PvdA, daarom vind je die man netjes m de Randstad zoveel binnen deze partij. Het zijn geen schurken, maar behalve linkse ideeen hebben ze ook veel zitvlees en 20 willen ze de macht bereiken. En dan heb je nog de doetnnai- ren. dat worden tirannen, on derdrukkers, want iedereen die hun idealen met aanhangt vin den ze gek of misdadig. Daar om ben ik ook vreselijk solidair met Russische dissidenten. Ik ben tegen die landen, en dat is zo'n tweederde deel, waar fat soenlijke mensen de cel ingaan en boeven, bevriende staats hoofden zijn dat dan, op am bassaderecept ies komen. En verder zijn we bevrijd door de Canadezen en de Polen, en met door de Amerikanen en de Rus sen". Terug naar Schiedam. Han van der Horst klaagt over ruimtege brek in Voorwaarts, maar de PvdA heeft geen geld voor een dikker partijblad. „Links is al tijd arm, daarom maakt de VVD ook zo'n volgepropte in druk". Een duidelijke Politieke lijn is in het blaadje niet te bespeuren. „Daar ben ik ook tegen, want de PvdA is een pluriforme partij, met veel standpunten. Ik probeer aller eerst leesbaar te schrijven. Ik maak korte zinnen, roer geen veertien onderwerpen tegelijk aan, zet de hoofdzaken in de hoofdzinnen en de bijzaken in de bijzinnen, en bovendien weet ik me te onthouden van politiek jargon. Door woorden als participatie te gebruiken kan je bijna voor geleerde doorgaan, terwijl je denkbeelden zeer oppervlakkig zijn. Zo bouwt men paleizen op het dnjfzand van de eigen stin kende geest, terwijl het volk zich laaft aan de klare wateren van De Telegraaf, welke wate ren eveneens diepe gronden missen maar tenminste niet be vuild rijn met het rioolslib van het vakjargon En zo ken ik er nog wel honderdduizend". Ongetwijfeld, want dergelijke op merkingen zijn typerend voor Han van der Horst: „Ik heb de neigmg om, als iets me gaat vervelen, zulke dingen te zeg gen. Daarom zal ik ook nooit in de gemeenteraad komen. Ik zou er trouwens ook geen 2in in hebben, omdat ze ut die raad weigeren hun moers taai op een prettige manter te spreken. Bloedserieus zijn ze bezig. Al leen Gerard Verhulsdonk kan het, die praat goed en leuk". Uv/ Llemng Wanneer een inwoner van Maas land zijn mening geeft over mo gelijke oplossingen van het ver keersprobleem in Maasland, dan geldt voor hem slechts één maatstaf; Hoe zorg ik dat mijn huis zo veel mogelijk waard blijft Het is natuurlijk niet netjes om dat zö maar, eerlijk en wel, te ze gen. Op de onlangs gehouden hoor zitting in het Trefpunt werd dit alles-overheersende motief dan ook door ieder zorgvuldig verz wegen. Men verstopte rijn eigen belang in fraaie theorieën, die uiteraard wèl steeds uitmond den in de door sprekers uit eigenbelang gewenste oplossin gen. Als mens heb ik mij over dit verschijnsel geamuseerd en geërgerd; als bewoner van de Kerkweg heb ik gedaan, wat men van mij verwachtte en de oplossing bepleit die mij het beste uitkwam. Toevallig maar dat gelooft nü natuurlijk niemand meer van mij komt deze oplossing niet alleen mij het beste uit maar ook de be woners van de Kon. Julianaweg en de Commandeurspolder. Wat is dan die oplossing? Een BRUG. Waarom? 1. Een nieuwe woonwijk moet een goede toegangsweg krijgen. Wie a zegt moet ook b zeggen. De gemeente heeft al a gezegd. 2. Verkeer moet je zo ver moge lijk buiten de bewoonde wereld opleiden. Dat doe je niet door de Kerkweg, die rechtstreeks naar het hart van het dorp leidt, tot verkeersader te bom barderen, maar wèl door het verkeer naar een nieuwe weg door de polder te leiden. 3. Verbreding en eventuele asfal tering van de Kerkweg ver moordt een stuk authentieke dorpsschoonheid; een nieuwe brug schaadt het landschaps- schoon véél minder. 4. Verbreding en asfaltering van de Kerkweg trekt het door gaand verkeer aan en verleidt de automobilisten tot harder rijden. Laten we daarom hopen, dat de strijdkreten, die de vele belan gengroepen de laatste weken hebben laten horen uiteindelijk zullen bijdragen tot de oplos sing, die voor de grootste groep bewoners van Maasland het meest aantrekkelijk is: Een nieuwe brug naar de Comman deurspolder. e. Mot, Kerkweg 29, Maasland. Maassluis Het open jongerencen trum De Jeugdha- ven presenteert ko mend weekeinde de Beatles. Dit be tekent niet dat zij tientallen miljoe nen op tafel leggen om John Lennon, Paul McCartney, George Harrison en Ringo Starr nog eens bij elkaar te brengen. Zij doen het wat kalmer aan en geven een terug blik op de roem ruchte Beatles-pe riode. Morgen brengt een Maassluis disco team de hele avond Beatlemuziek. Er worden platen ge draaid vanaf het prille begin tot en met de laatste op namen voor de IP Let it be. Tussen door wordt allerlei informatie over de Beatles gegeven. Zaterdag wordt de film „Help" ver toond, Dit is de tweede en laatste speelfilm van de groep. Het verhaal tje van Help is evenals dat van voorganger A hard day night niet erg indrukwekkend, maar het gaat ten slotte om de vier jongens en hun muriek. De Beatle- liefhebbers komen wat dat betreft ruimschoots aan hun trekken. De avonden beginnen om acht uur. burgerlijke stand GEHUWD: Comeiis Nicolaas van der Mark, 26 jr. en Sabina Don, 24 jr. van der Horst, Johannes Jacobus, 24 jr. en Aletta Johan na Maartje Steenbakker, 20 jr; Hugo van der Hoest, 26 jr. en Grietje ten Hoeve 23 jr; Philip- pus van der Have, 27 jr en Marina van der Lee 19 jr.; Ca- rel George Samuel du Chati- nier, 21 jr. en Alexandra van Dijk, 18 jr. GEBOREN: Matthijs, z.v. G. Ver boon en A. M. S. van der Lin den VI: Willem Beukelszoonstr. 42; Selma, d.v. A. Elmas en E. Yddirim, VI: Salviastraat 18b; Lisctte Maria, d.v. P. P. van Luikeren en A. M, N. van der Knaap, "VI: Prins Hendrikstr. 118. OVERLEDEN: Jacobus Vis, jr. echtg. v. J. E. Hoogendam, VI: Soendalaan 117; Huibrecht Os- senforth, 74 jr. echtg. v. M. Lems, Schiedam, Burg. Stule- meyerlaan 303; Elizabeth de Jong, 74 jr. wed. v. H. Timmers, VI: Willem de Zwijgerlaan 2.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1976 | | pagina 5