Vlaardingen tast moreel Lyra a an Collectief antwoord RVO: 1-0 van HBSS en Be Fair ontlopen degradatie Hoekse Boys royaal op winst TSB ontgaat ;e!i kmaker Trainer Leen Bos: 'Blij met gelijkspel: 1-V Koude douche voor PPSC c Records De Jong en Boeren Engelbracht blijft bij WF Corveleijn stelt zich ander afscheid voor Oranjehemden besluiten goed seizoen DUNO gedraagt zich erg laf D De Lier Lyra's gunstige papieren voor het kam pioenschap en promotie zijn na het 'gevecht' te gen Vlaardingen minder rooskleurig komen te lig gen. Het tegen degrada tie 'knokkende' 'vlaar dingen presteerde het om de koploper één punt (uitslag 1-1) afhandig te maken en ziet het zwaard van Damocles verder weg komen te hangen. Voor beide equi pes volgen de beslissin gen zaterdag. Lyra ont vangt thuis Groote Lïndt, dat eveneens op het kampioenschap aast en één punt achterstaat en Vlaardingen is gast heer van eveneens de gradatiekandidaat Ex celsior Pernis. Het was Jan Rietveld van de groen witten die met een ju weel van een 'kromme' bal, kort voor de rust, het 'moreel' \'an Lyra knakte. Dat bleek in de tweede periode toen de thuisclub er tegen Vlaardingen niets meer van terecht bracht. Tegen de wind ïn kwamen cap- m Inzet bij Lyra-Vlaardingen, waar tenslotte een deling (1-1) uit voortkwam. om de tegenstoten op tijd in te dammen. tain Arie in 't Veld e.s. niet De tegenzetten waren veelal door- meer tot vastbesloten acties en ontbrak de volwassenheid in de opbouw. Vlaardingen had ei genlijk geen kind meer aan de mannen van trainer Leen Bos.' De bezoekers konden zelfs het spel maken en gevaarlijk wor den, terwijl uitblinker Theo Jansen van Vlaardingen en zijn verdedigende collega's steeds weer de juiste oplossing vonden zichtig en Lyra was in die twee de episode de controle helemaal kwijt. Lyra mocht uiteindelijk blij zijn met de 1-1 score. Vlaar dingen kwam in het tweede hoofdstuk na enkele minuten spelen via Chris Bongers tot tweemaal in ideale (alleen voor doelman Arie van der Caay) positie om op 2-1 te komen, maar het been van de Lyra-goa- Vlaardingen Bram de Jong en Huib Boeren, beiden van AV Portuna, hebben op de tien En gelse Mijl een uitstekend resul taat bereikt. Beiden kwamen tot een nieuw persoonlijk re cord op deze 16090 meter van Utrecht naar Zeist en terug. In stadion Galgenwaard had Bram de Jong een voorsprong van circa 200 meter op collega Boeren. Tijden waren resp. 57.46 en 59.0,5 sec. lie voorkwam dat, De inzetten van de frêle spits waren te slap. In het eerste bedrijf was Lyra de meerdere van Vlaardingen. Met de wind in de rug kon de thuis club het 'gespannen' Vlaardin gen (in tegenstelling tot na de thee) regelmatig bestoken en waren Jan van Schie en Her man Cevaal in de gelegenheid om de in de elfde minuut geno men voorsprong van 1-0 (door Jan van Schie) ruimer uit te bouwen. Juist op het moment dat Lyra op weg leek naar 2-0 te lopen, kwamen de gasten tot beter tegenspel. COMMENTAAR Oefenmeester Leen Bos over de eerste helft: "Wij hadden het moeten afmaken. Wij hadden volop de gelegenheid, want Vlaardingen wankelde. Het spel was toen nog goed ver zorgd en er werd met élan ge speeld. De tegenstander leek gedoemd tot de ondergang". Na afloop reageerde hij: "Mijn ploeg was mat De zelfverze kerdheid was uit de ploeg. De goal van Vlaardingen beteken de een doodsteek, een wond die niet meer geheeld kon worden. Wij mogen nog blij zijn met dat éne punt Vlaardingen ging beter spelen en bezorgde ons moeilijke momenten. Wij gin gen té gejaagd spelen en Vlaar dingen ontregelde goed en brak onze opbouw op tijd af'. En tenslotte: "Vlaardingen is'geen ploeg om tc degraderen". Na tien minuten aftasten en een gelijkopgaande strijd, nam Ly ra bezit van Vlaardingen. Na de openingstreffer van Jan van Schie was het ijs gebroken. Maar de thuisclub kon er geen profijt van trekken. Captain Jan Rietveld en zijn mannen hielden de doorboring (met; doelman Bob Staal als sluit-' post) tegen. Jan van Schie, Her man Cevaal en Johan Vos kamp, meldden zich wél, maar scoorden niet. De eerste goede gelegenheid om tegen te scoren voor Vlaardingen kwam via Jan Rietveld. Hij misleidde de Lyra-afweer en haalde hard uit, maar zijn schot ging net naast- De reactie van Lyra was net niet effectief met een schot op het houtwerk. Jan Rietveld gaf Vlaardingen kort voor de wisse ling alle hoop, na bemiddeling van Jan der Mark, door schitte rend L-I te doelpunten. In de tweede editie waren de rollen omgedraaid. Vlaardingen kwam wel niet tot dezelfde meerderheid als Lyra voor de onderbreking, maar vroeg re gelmatig aandacht bij de thuis club. Chris Bongers liet de genoemde mogelijkheden ongebruikt en later kwamen Karei van der Mark en Jan Rietveld tot pittige acties, welke geen nadelige ge volgen voor Lyra hadden. De wissels (bij Vlaardingen Dick Jansen voor de geblesseerde Chris Bongers en bij Lyra Ab- rend van der Berg voor Arie in 't Veld) hielpen niet meer. Trainer Gerard Gaanderse na afloop; "Het is toch een kunst stukje wat Vlaardingen heeft uitgehaald. Eerst was het Oran je Wit, dat het herstel van de ploeg ondervond en nü Lyra. Het elftal werkt wéér homo geen. Vlaardingen moet het nu kunnen redden. De werklust is enorm en het eensgezind den ken geeft resultaten. Het scoren laat ons nog in de steek. Het schutte rsgebrek werd weer eens aangetoond bij de kansen van Chris Bongers". Schiedam Handbal trainer Wim Engelbracht, die dit sei zoen tussentijds bij Wilton Feyenoord kwam, heeft in principe ook voor volgend sei zoen getekend. Schiedam - Trainer André Corveleijn had zich een an der afscheid voorgesteld. In en tegen Umuiden Beëindig de PPSC de competitie met een 4-3 nederlaag. De af- weerlinie van de Schiedam mers had zestien minuten nodig om de cadans te pak ken te krifeca. In die tijd had thuisclub IJmuiden ge profiteerd van onnauwkeu righeden van de laatste li nie van de blauwwitte». Mede door het wind voor deel werden de bezoekers naar een 4-0 achterstand ge speeld. PPSC kwam pas in het tweede deel goed op toe ren en toen waren de gasten regelmatig op de helft van IJmuiden te vinden. Tot drie tegentreffers kwam PPSC terug. Eerst was het Coen Scheffers die na twee minuten in de eerste periode de bal ver speelde. Zijn opponent zorg de voor 1-0 LoekKalden be middelde twee minuten later in het nadeel en IJmuiden leidde met 2-0. Een misver stand tussen Meindert van Veen en Dick Vos was de oorzaak van een 3-0 achter stand. PPSC verzette zich en kwam tot vlot samenspel voor dat 4-0 een feit werd. Coen Winkelman en Ab We ber manoeuvreerden rich in goede posities, maar haai den daar geen profijt uit. Na zestien minuten was een ver re uittrap van de goalie van IJmuiden goed om de PPSC-defensie te misleiden en de thuisclub leek op ro zen te zitten. PPSC zocht daarna naar we gen om tot resultaat te ko men. De bal werd goed in de ploeg gehouden en in het resterende deel van de eer ste periode werd een even wicht bereikt. PPSC vervolgde in het tweede deel zijn opzet en stelde me teen daden. Het was Dick Vos die doortastend was en het voorbereidende werk van Lodi Kalden voldoende afrondde: 4-1. PPSC lag op toeren en ging met verve door (André Corveleijn had zijn mannen in de rust ge motiveerd) en met gegroe peerd voetbat werd IJmui den voor problemen gesteld. Het regende kansen voor PPSC. Regelmatig rolden de aanvallen op de veste van de thuisclub af. Henk Tettelaar leidde de aanval in en via goed combinatiespel tussen Coen Winkelman en Dick Vos, belandde het leer we derom bij Tettelaar- Zijn af werking was doeltreffend en de stand was 4-2. Nog was PPSC niet klaar. Aanval Eerst was het Ab Weber die een ideale mogelijkheid on gebruikt liet. Coen Winkel man vervolgde met een in zet, die via de binnenkant van de paal zijn beslag niet kreeg. Doelman John Rost van PPSC kwam in die fase weinig in actie en de raid- denlinie kon veel in de aan val meegaan omdat IJmui den zijn voorwaartsen naar eigen bodem haalde om mee te verdedigen. Wanneer de thuisclub over nam, konden de bezoekers op tijd in het eigen gebied terug zijn om de daden drang af te stoppen. PPSC kor. de bal beter in de ploeg houden en vooral wanneer de bal hoog werd gespeeld en de wind meekreeg, moest IJmuiden paraat zijn. PPSC joeg in de slotfase om korter bij te komen. Dat lukte vier minuten voor tijd. Coen Winkelman gaf de beslissen de tik: 4-3. PPSC joeg nog voor de gelijkmaker, pro beerde te forceren maar slaagde niet. Vlaardingen - HVÖ rehabili teerde zich bij 's-Graven- zande voor de matige 0-0 in de thuisontmoeting. In het uitduel kwam de formatie van HVO-trainer Harrie Bouquet - tot méér - overleg en boekte tenslotte een ver- Spelmaker bij HVO was weer diende 1-0 overwinning. Er Rinke Baaima, die al switchend was geen enkel belang bij zijn medespelers in een vlot tweestrijd, HVO wilde patroon trachtte te brengen. wachten eer hij de bezoe kers op 1-0 kon brengen. In deze wedstrijd tekende zich hoofdzakelijk middenveld- spel af en er deden zich voor beide partijen weinig kansen voor. 's-Gravertzande bleef volharden in het individuele werk en de gasten konden de thuisclub op het middenveld opvangen, maar de gastheren hadden juist op dat deel hardwerkende pion nen gestationeerd en ook HVO kon niet tot geslaagde doorbre kende acties komen. roeer dan alleen maar voor de statistieken te spelen. En tegen het vooral indivi duele spel yan de 's-Gra- venzanders wist HVO een collectief antwoord te vin den. Kees Schilder moest tot in de tweede periode Schiedam „Mi lesz a wégered ménij," dat waren de woorden die de uit Hongarije afkomstige HBSS-trainer Szalay uitte, toen scheidsrechter Van *t Hart uit Rotterdam voor de laatste keer floot en HBSS en Be Fair de puntjes eerlijk samen gedeeld hadden bij een 1—1 uitslag. Oftewel: "Wat zal ons nu nog boven het hoofd hangen!" Immers, zowel HBSS als Be Fair waren afhankelijk van het resultaat van Maasdijk, dat bij winst op dezelfde hoogte zou komen, wat onverbiddelijk een nacompetitie voor de drie ploegen zou inhouden. Een half uur wachten was nu het parool omdat Maasdijk, i.p.v. half drie, pas om drie uur speelde, zodat de onzekerheid over het lot van HBSS en Be Fair nog een half uur moest aanhouden. Een verlossend te lefoontje brak de spanning en sloeg zowel bij HBSS als Be Fair om in enthousiasme. De wedstrijd op zich was er één die zich niet kenmerkte door een uitstekende partij voetbal. Daarvoor stonden voor beide par tijen te veel belangen op het spel. Beide trainers bleken dan ook voor een wat behoudende Wim Houtman heeft HBSS langszij geschoten. De dot- blije spelers beseffen dat degradatie is af gewend. Hoek van Holland Met een Vfat royaal uitgevallen 3-1 overwinning op ARC heeft Hoekse Boys de competitie po sitief afgesloten. Deze laatste betekende een afscheid- spresentje voor trainer Koos Lankester die de training eraan geeft en volgend seizoen wellicht als speler bij de boys oUjft Lankester kan in elk ge val terugzien op een goed sei sden want Hoekse Boys eindigt royaal in de bovenste helft. Toch was de zege op ARC wat geflatteerd. In een wisselvallige ontmoeting waren de bezoekers wat het veldspel betreft beslist in de meerderheid, maar de doelpunten bleven int, ook al omdat doelman Cees de Voogt voortreffelijke wedstrijd verrichte. Daarbij kwam nog dat het Hoek se Boys aanvallend beslist niet tegen zat. Het op zichzelf niet bijster sterke aanvalsspel werd beloond met drie doelpunten. De eerste treffer kwam op naam van Aad Moerman. In eerste instantie had Kees van der Pol een foute terugspeelbal van ARC opgepikt, maar zijn inzet werd door de doelman nog gekeerd. Moerman wist de wegspringende bal tot doelpunt te promoveren. speelde en met name in de Met de rust waren de zaken overi- De boys mogen dan ook hun tweede helft goede reddingen gens alweer in evenwicht Bij doelman dankbaar zijn voor de één van de vele ARC-aanvallen. werd een van de aanvallers door Ed van Dijk vastgehouden en een strafschop was het re sultaat van die aktïe. ARC maakte geen fout en zo mocht Hoekse Boys in de tweede helft opnieuw gaan proberen een voorsprong op te bouwen. Dat leek aanvankelijk een erg moei- gelijkmaker werd het uiteinde lijke opgaaf, want ook nu weer lijk no£ 3-1 voor Hoekse Boys. was ARC de betere ploeg, met Bij één van de schaarse tegensto- nog meer nadruk zelfs dan in de eerste helft. goede ingrepen. Zo kon het dan ten van de thuisclub kon Koos Heerschap een draaiende inzet lanceren die via de handen van de doelman en nog juist voor het hoofd van Aad Moerman in de touwen caramboleerde. toch 2-1 worden. Daan van der Hoewel er geen competitie-belan Schilt, ingevallen voor de ge- gen meer op het spel stonden,- - pijl, werd de overwinning bij Hoek se Boys zeker met plezier be groet, want de hoge klassering in dit seizoen vormt een beves tiging van de opwaartse lijn bij de Hoekse zaterdagvoetballers. blesseerde Tom van der zette een goede combinatie op met Koos Heerschap waaruit Van der Schilt de beslissende tik kon afleveren. Inplaats van een voor ARC zeker verdiende takriek gekozen te hebben, ter wijl men baj Be Fair zelfs zo vér was gegaan om jeugdige keeper Cees Verhoef niet op te stellen en te kiezen voor de bijna veertigjarige Henny Hof man. Het was een straffe wind die over de hele lengte van het veld stond. Be Fair, dat als eerste deze sterke wind in de rug had, trachtte daar voordeel mee te doen en zowaar na drie minu ten lag de bal al achter keeper Verdam in het net. Het was Aad van Leeuwen die de bal in het Schiedamse strafschopge bied had gebracht, waar iede reen echter verzuimde de bal weg te schieten en ook Cees Verdam als aan de grond gena geld stond. Dit was echter niet het geval met Jan van Rijn, want hij profiteerde dankbaar van deze weifeling in de Schie damse achterhoede en from melde de bal in het doel, wat 01 betekende. Echt gevaarlijke situaties ontston den niet voor beide doelen, zij het dat Be Fair met het wind- voordeel wel een aantal corners achtereen op het doe! van Cees Verdam mocht nemen, doch ook hieruit kwamen niet be paald doelrijpe kansenvoort. Na rust was hei HBSS dat van het windvoordeel mocht gaan profiteren en evenals Be Fair dat in de beginfase vóór de rust lukte was het nu HBSS dat binnen vijf minuten succes had en de stand op 1—1 bracht Het was Jan van Tilborg die de grondlegger van dit doelpunt was. Na een solo bracht hij de bal bij Wim Houtman, die zich geen moment bedacht en met een harde schuiver in de hoek Henny Hofman kansloos liet: 1-1. Beide elftallen lieten het veelal niet verder komen dan de zes tienmeterlijn. In de slotfase wil de de thuisclub forceren om alsnog de 0-1 weg te werken, maar laatste man Pim van Rey en doelman Jan van Eysden waren solide. Beide speelhelf- ten kwamen qua spel op naam van de gasten te staan. Daaruit kwamen enkele mogelijkheden die echter niet voldoende uitge werkt werden. 's-Gravenzande speelde veelal de fensief en had weinig variaties in huis om gevaarlijk te worden Beide goalies behoefden niet veel werk op te knappen. Voor HVO kwamen Jan AJderlisten en Gertie de Goede in de betere posities, maar slaagden niet. Samenwerking De tweede editie gaf een gelijk beeld te zien met weinig moge lijkheden om te scoren. KV O kwam tot beter verzorgd aan valsspel en overtrof zijn tegen stander in het aantal tegensto ten. fn de twintigste minuut had één van de tegenzetten vol doende inhoud om HVO een i-0 voorsprong te bezorgen. Sa menwerking tussen Jan Alder listen en Kees Schilder gaf de Westlandse afweer geen kans: 0-1. Het experiment van Harrie Bou quet had dan toch nog succes. Na de hervatting voerde Peter Bekhoven als linkerspits zijn taak uit, Kees Schilder werd middenspits en Maarten Bom verving jPaul van Wezel. Vlaardingen Koploper DUno gedroeg zich in de tweestri jd tegen TSB laf. Het maakte de leiderspositie geenszins waar en had op eigen bodem in scheidsrechter Sterk de helpende figuur om ondanks een povere prestatie tot de volle winst te komen. De 2-1 eindscore was al binnen tien minuten spelen bereikt Na een halve minuut nam de thuisclub een voorsprong, die na drie minuten door Henk van der Kraan teniet werd gedaan: 1-1. Vijf minuten daarna wees arbiter Sterk naar de stip voor een penalty. Een niet al te zware overtreding buiten het zestienmeter gebied kreeg zijn beslag op de executieplaats: 2-1. De partijdigheid van de leidsman sprak helemaal tot de verbeel ding toen hij vier minuten te kort liet spelen. TSB was in de eindfase rijp voor de gelijkma ker en Duno was daarom tevre den met het vroegtijdig afbla zen. Dun o wilde het spel niet maken en wachtte af wat de tegenstander deed. TSB trad zijn opponent frank en vrij tegemoet en schroomde niet om de thuisclub diep op zijn helft te bezoeken. Een streep door de rekening was de eerste tegentreffer. Doelman Gerrit van der Velden werd totaal verrast door een inswin- gende bal: 1-0. Met de wind tegen was TSB aan gewezen om de bal laag te hou den. Het slechte veld remde de acties van de bezoekers sterk af. Toch liep het rond de vierde minuut glad toen een één-twee combinatie tussen Peet Ver meulen en Henk van der Kraan een doeltreffend einde kreeg: 1-1. Duno gaf zijn verdedigende in stelling niet prijs en toen in de achtste minuut de strafschop volgde, hoefde de werkwijze he lemaal niet gewijzigd te wor den. De obstructie van Ton Rovers gaf een kwalijke beslis sing, maar Duno leidde met 2-1. De thuisclub hield zich daarna alleen maar bezig met „ruim werk". Toch kreeg TSB na een half uur spelen een goede gele genheid om via Ben Schuif op gelijke hoogte te komen. Het gebeurde niet en TSB bleef het proberen tegen een overmacht aan verdedigers. Duno loerde op de „counter" maar slaagde evenmin tegen een goed geslo ten defensie, met aan het hoofd Wim Maurits, terwijl op het middenveld spelmaker Paul Meininger een glansrol vervul de. Ook in het tweede deel bleef TSB aanvallen en zoeken naar ga ten. Met de wind in de rug werd het van grotere afstand gepro beerd, maar de precisie ging door de harde wind verloren, zodat Duno geen hoofdbrekens kreeg te verwerken. Het bleef 2-1 in het voordeel van de Haagse club.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1976 | | pagina 5