I WSmm Oranje-rood weekeinde J: 'aten over wegblijven vaai leerplichtigen gevallenen Vlaardi i gen HEUSDENSLAAN VANDAAG OPEN 3 Kermisbaas en kapitein bestolen Ik neem de proef PilB m Mogelijk station Maassluis- Steendijk Bloemist bij overval op hoofd geslagen Veel buitenlanders in Vlaardmgen Schiedams vormingswerk stapt naar ministerie |K'-i jyf-'y'-rm Schiedammers, Vlaardingers en Maassluizers naar Rotterdam Vlaardingse subsidie VOS-cursussen SCHIEDAM MAASSLUIS Eend in brand SCHIEDAMSCHE COURANT 3 mei 1976- ONAFHANKELIJK DAGBLAD 101ste jaargang no. 255658 PAGINA'S Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachtend lenst 144144 SCHIEDAM EN KETHEL ■r.. X*m :*4*é4 Een echt oranje-rood week- familiefeest. Onder meer einde hebben we meege- kwam hier de Vlaardingse bur- maakt. Vrijdag nog waren er gemeesterevrouw een praatje tal van activiteiten naar aanlei- houden over Spanje, in het s/f: ding van de verjaardag van PSP-pandje kwam het Tweede koningin Juliana, eergisteren Kamerlid Van der Spek op de werd de dag van de arbeid koffie, gevierd. In Schiedam werd dedag op Een uitgebreid (foto)verslag ludieke wijze gevierd. Op de van koninginnedag staat op Hoogstraat kon men allerlei pagina drie. Op tal van piaat- socialistische spelletjes spe- sen waren er veel wedstrijden !en> zoals het arbeidskwartet zaklopen, iampionoptochten, s" sociaal-economisch gan sporten en spellen, aubades zenborden, en noem maar op. Ter gelegenheid van de 1 mei "P "e. 'oïo iin*s "j61" hielden de Rooie Vrouwen za- feest in Vlaardingen; rechts terdag in Vlaardingen in wijk- beeld van de festiviteiten centrum west een groot rood °P koninginnedag. Maassluis Het gemeente., stuur van Maassluis, liet dage lijks bestuur van het openbaar Lichaam Rijnmond en de Ne derlandse Spoorwegen onder zoeken de mogelijkheid van een nieuw station in Maassluis. Rit derde station zou dan moeten komen nabij de Steen- dijkpolder nabij het dorp Maasdijk (gemeente Naald wijk). Si deze polder zullen binnen en kele jaren ruim 1800 nieuwe woningen worden gebouwd. Dit is bekend geworden na een bezoek van het dagelijks be stuur van Rijnmond aan de in aanbouw zijnde projecten in de Steendijkpolder. Tijdens dit be zoek is onder meer gesproken over de gemeentelijke genees kundige verzorging, het open baar vervoer en het treffen van welzijnsvoorzieningen in Maas sluis. Vlaardingen Op het politiebu reau is de 21-jarige Rotterdam mer F. N. ingesloten. De jongen had op het Veerplein een 36-ja- rige bloemist met een fles op het hoofd geslagen bij een po ging om een greep uit de kassa te doen. Bij de afrol aan de Hoogstraat werd hij in de kraag gegrepen, nadat een getuige van de po ging tot diefstal met zijn auto twee politiemannen, van het hoofdbureau had afgehaald. De jongen vertelde dat hij geld had willen stelen om een huur schuld te betalen. De hoofdwonden die de bloemist aan de overval overhield zijn in het Holy Ziekenhuis gehecht Viaardiagen Uit het jaarver slag van de gemeentepolitie Vlaardingen blijkt dat er op 1 januari van dit jaar 3X74 bui tenlanders in Vlaardingen woonden in totaal met 43 natio naliteiten. Ruim de helft van die buitenlanders waren Tur ken. Namelijk 1543. Verder ble ken er betrekkelijk veel Joego- slaven in Vlaardingen te wo nen. Dat waren er 265, maar daar zijn de zogenaamde Cle- ton-Joegoslaven niet bij inbe- grepen. Op 1 januari van dit jaar woon den er 199 Marokkanen, 183 Britten, 162 Spanjaarden, 143 Jordaniërs en 121 Duitsers in Vlaardingen. Het aantal in Viaardingen woonachtige staat loze burgers bedroeg 39. Hele maal alleen in Vlaardingen wa ren een Braziliaan, een Bul-, £aar, een Coiumbiaan, een in-* woner van Guyana, een Luxem- hurger, een Nigeriaan, een - Thailander een Zuidafrikaan. Schiedam Over enkele dagen vindt op het mi nisterie van onderwijs een gesprek plaats over de samenwerking, die in Schiedam bestaat tussen - het vormingscentrum Nieuwe Waterweg-Noord - ëh de streekschool-Bot terdam-Noord, Aanlei ding zijn het landelijke 111 HV3T -f? v probleem dat leerplicht!- 4.,s x ge werkende jongeren S*5**1 weg blijven van de les- r sen, en het jaarplan van beide instellingen dat handelt over voortzetting van de samenwerking. De dependance van de streekschool Rotterdam-Noord, aan de Schoolstraat in Schiedam. In de loop van dit jaar is gebleken, dat de Coördina tie in het geven van lessen aan participieel leerplichti gen uitstekend verliep. De stichting vormingswerk kan in haar centrum aan de Louis Raemae kerstraat on mogelijk onderwijs geven aan alle werkende jonge ren, die verplicht zijn een vorm van voortgezet onder wijs te volgen. Met het be roepsbegeleidend onder wijs bestaat deovereen komst dat de leerplichtigen de aanvullende vorming krijgen in de dependance van de streekschool, die staat aan de Schoolstraat in Schiedam. Half maart is al een basiscirculai re verschenen, waarin staaft in hoeverre de twee instellingen aan het vormingswerk gestalte denken te kunnen geven. De samenwerking moet voortgaan, is de conclusie van de links denkende stichting vormings werk en het „rechts" 'geörien- teerde beroepsbegeleidend on derwijs. Problemen zijn er wel met het leerstelsel. Het komend seizoen wil men gaan werken met keuzevakken. Een andere factor is het absentisme van de leerplichtige jongeren. Aanvankelijk was het de bedoe ling, dat vorige week woensdag een gesprek zou plaatshebben op het ministerie. Omdat toen echter net in de Tweede Kamer werd gesproken over de con tourennota middenschool, is de afspraak verzet. Binnenkort gaan Cor Onderdelinden, coör dinerend leraar van de streek school, en Pauline Oosterling, directrice van het vormingscen trum, op weg naar Den Haag. Het gaat erom om middels het jaarplan de nodige faciliteiten en geld los te krijgen voor het vormingswerk voor werkende jeugd van zestien en zeventien jaar,, die respectievelijk twee dagen en één dag per week een aanvullende beroepsopleiding moet volgen. Vlaardingen De Burge meester Heusdenslaan is vandaag geopend. De Heusdenslaan, die in Vlaardingen ook wel de Moermanweg genoemd wordt, is vandaag tegen de avondspits ingebruikgeno- men. De verkeerslichten op de krui sing met de Burgemeester Verkadesingel en de Van Lin den van den Heuvellsingel zullen voorlopig dag en nacht in werking blijven. Dit is ge daan in verband met gewijzig de voorrangsregeling op deze kruispunten. Met ingang van vandaag is de voorrang srege ling zo dat het verkeer op de Burgemeester Heusdenslaan voorrang heeft De voorrangs regeling is op spandoeken aangegeven. Deze spandoeken zijn aangebracht op de Burge meester Verkadesingel, de Le pelaarsingel en de Van Lin den van den Heuvellsingel. Vlaardingen/Schiedam/Maassluis Drie muziekkorpsen uit het gebied Nieuwe Waterweg- Noord zijn uitgenodigd om op zaterdag 22 mei de vernieuwde Coolsingel in te'wijden. De be doeling is dan dat voor de fina le van de Rotterdamse Binnen stadsdag 1976 alle dertien deel nemende korpsen van verschil lende kanten de Rotterdamse boulevard op komen lopen. Behalve de Rijnmondband uit Schiedam, zijn ook het Vlaar dingse Liberté en de Maassluise Harmonie gevraagd. Schiedam Aan de Brauwweg is uit de wagen van de 34-jange ker misexploitant G.E.A.P. uit Maa stricht voor een bedrag van zes honderd gulden aan geluidsappa ratuur gestolen. Onbekenden gingen aan de haal met een radioverster ker en twee bo xen, terwijl ,de ei genaar op de ker mis aan het Em- maplein stond. Op het Griekse vrachtschip N.G. Livanos, dat tot voor enkele da gen bij de werf Wilton Fyenoord lag, is een bedrag van 5000 drach men gestolen. Het geld lag in de hut van de kapi tein. Bij het hoofdbureau van politie aan de Lange Nieuw- straat is voor bet- de diefstallen aangifte gedaan. Vlaardingen De cursussen Vrouwen oriënteren zich in de samenleving zullen door de ge meente eenmalig worden ge subsidieerd. B. en W. van Vlaardingen willen dat de raad een subsidie van maximaal 1500 gulden voor de cursussen ter beschikking stelt. De raad zal zich over dit voorstel in. de meiraad uitspreken. De eerste cursussen worden Op het ogenblik in de Vettenoord- sepolder gegeven. De deelneem sters betalen slechts tien gulden voor 12 lessen. Dit is gedaan om de drempel zo laag mogelijk te houden en omdat de voorbe reidingswerkgroep VOS-cursus- sen op een gemeentesubsidie hoopte. Het tekort zal nu door de gemeen te worden aangevuld tot een maximum van 1500 gulden. In de toekomst gaat het rijk mis schien dit soort activiteiten sub sidiëren. Het rijk heeft een rijksbijdrageregeling voor vor- mings- en ontwikkelingswerk voor volwassenen in voorberei ding. Vlaardingen Het leggen van bloemen op graven gevallenen, een stille tocht naar het her- denkingsmonum nt en het hou den van two nuten vormen de plechti oogtepunten van de jaarlijkse herdenking van de gevallenen tijdens de Twee de Wereldoorlog. De herdenking begint om zes uur met het hijsen van de vlag half stok. Om zeven uur zullen delegaties van de Nederlandse vereniging van ex-politieke gevangenen en van het comité nationale ge denkdagen bloemen leggen op de graven van enkele omgeko men verzetsmensen. Om kwart voor acht vertrekt vanaf de Markt een stille tocht naar het monument aan het Verploegh Chasséplein. Om precies 30 seconden voor acht uur zullen de kerkklokken luiden, waarna twee minuten stilte in acht zal worden geno men. De plechtigheden zullen worden besloten met het leggen van bloemen bij het monument en een korte herdenking. Muzi kale medewerking zal worden verleend door het muziekkorps Leger des Heils. De heer Jaap Prins zal dan declameren. Schiedam De herdenkings plechtigheid ter nagedachtenis aan de gevallenen in de Twee de Wereldoorlog is in Schie dam uiterst sober gehouden. Bij het monument in de Plan tage zal een korte plechtigheid worden gehouden. Na de twee minuten stilte zullen dan bloemen en kransen aan de voet van het monument kunnen worden gelegd. Het gebeuren zal muzikaal worden omlijst door het harmonie-orkest Har- pe Davids. Een hoornblazer van dit gezelschap zal de enkele mi nuten stilte aankondigen. Daarna zal Harpe Davids twee coupletten van het Wilhelmus spelen. De bijeenkomst zal wor den besloten met het spelen van koraalmuziek. Woensdag 5 mei is er ter gelegenheid van bevrij dingsdag wel een speciale caril- lonbespeling op de beiaard van de Grote Kerk. Het programma bestaat grotendeels uit typisch Hollandse liederen zoals „Her kregen Vrijheid", „Wij willen Holland houen" en „Gelukkig Vaderland". Schiedam Aan de Delflandse- weg heeft de brandweer vrijdag een bermbrandje geblust dat was ontstaan bij het roosteren van een eend. Het dier was door een paar jonge tjes uit de buurt met een buks doodgeschoten en daarna ge plukt Op het moment dat bij het roosteren van het dier het omringende gras vlam vatte na-' men de kwajongens de benen. -è Maassluis Ook in Maassluis zullen op de avond van de vier de mei de gevallenen tijdens de Tweede Wereldoorlog worden herdacht De herdenking be gint hier om kwart voor acht bij bet verzetsmonument in het Prinses Juliana plantsoen. Op dat tijdstip zullen de leden van het zeekadetkorps Maas sluis een erehaag rond het mo nument vormen en het publiek wordt dan verzocht zich achter de zeekadetten op te stellen. Om twee minuten voor acht zal een trompettist van de harmo nievereniging Kunst na Arbeid „The Last Post" blazen. Precies om 8 uur volgen dan de twee minuten stilte. Daarna zal het Maassluis' mannenkoor onder leiding van Ton Stolk het Wil helmus en enkele andere liede ren zingen. Omstreeks tien over acht zal mevrouw L.P. Lange- Iaar-Lucht uit Maasland het be kende gedicht van Jan Cam- pert, „De achttien doden", de clameren. Daarna volgt nog ge wijde muziek gespeeld door KNA en het leggen van de eer ste krans bij het monument door burgemeester M.K. van Dijke, Dit nieuwsblad, waarin u al het nieuws uit eigen om geving kunt vinden, wordt zonder extra kosten be zorgd in combinatie met het Rotterdamsch Nieuws blad. Stuur mij dit nieuwsblad 14 dagen gratis op proef toe in combinatie met: Rotterdamsch Nieuwsblad Naam Adres Woonpl Tel Deze bon in open envetop zonder postzegel sturen naar Antwoordnummer 834. Rotterdam

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1976 | | pagina 1