„Ontzettende klap V- Lems: diep geschokt J K ■mm IWLlWm „Onze gedachten en gevoelens van me deleven gaan uit naar de familie van de slachtoffers en gewonden", aldus de Schiedamse burgemeester Arie Lems gistermiddag op de persconfe rentie op het hoofdbureau van politie. Hier werd bekend gemaakt dat er op dat ogenblik 20 doden waren geborgen en dat er 5 zeer zwaargewonden wa ren. Verder werd bekend dat het aan tal slachtoffers nog zou stijgen. President-directeur M. G. de Bruin van de Nederlandse Spoorwegen verklaar de diep geschokt te zijn door het onge luk „In de spoorwegfamilie heerst gro te verslagenheid. Alleen via een des kundig en uiterst nauwkeurig onder zoek kan de oorzaak hiervan worden gevonden", zo zei hij. 3 Schiedam „Een ont zettende klap. Ik zag een treinwagon nog omhooggedrukt wor den". Mevrouw A. Coppers (59) uit de Klaas Katerstraat 22 stond om tien voor acht plantjes te ver potten voor het keu kenraam en zag zo doende het vreselij ke drama voor haar neus gebeuren. „Ge lijk daarna hoorde ik verschrikkelijk gegil. Mensen kwa men uit de treinen en beduidden: bel de politie, snel". Ze voegt eraan toe: „Ik zie elke dag die treï- nen langs elkaar heen rijden. Vaak heb ik wel gedacht, dat het eens fout zou gaan". Buurvrouw W. de Wit van nummer 8 dacht op het moment van de klap: „Een enor me ontploffing". Buurtbewoonster J. J. Zwanenburg, ook uit de Klaas Kater straat, zat toen net. met haar man aan het ontbijt Ook zij wist niet wat haar overkwam: „Door de klap zat ik gelijk in de andere kamer. Ik schrok me rot. Mijn man kijken, de poli tie gebeld. Die was er zo". De hulpverlening kwam toen op gang. Poltie, brandweer' en GG en GD uit Schie dam en omringende gemeenten waren snel ter plekke, am bulances reden af en aan. Brandweercom mandant J. de Groot: „Bij aankomst was het zeer moeilijk, want door het brand gevaar konden we geen snijbranders ge bruiken. Pas later |P» I t?:j5Kjïrs8 tSxTjSi Luchtfoto Fré Lenaart/Sijthoff Pers konden we de wrak stukken verwijderen en zo bij de overige slachtoffers komen". In het begin konden vrij snel tien slach toffers worden ge borgen. Toen al stroomde een com plete mensenmassa de straten in, de gale rijen van flats ston den vol. Honderden nieuwsgierigen ston den op het grasveld langs de spoorbaan. Mensen, die hun hond juist daar kwa men uitlaten; tiental len amateurfotogra fen waren aanwezig. Hoofdinspecteur van politie P. A. J, Broe ders: .(Het is vrese lijk wat hier gebeurd is. Maar het zou voor ons nog moeilijker zijn geweest als het verder was gebeurd, bij de Nieuwe Dami laan. Nu konden we al die nieuwsgierigen nog een beetje op een afstand houden. Aan deze kant loopt een sloot, iets verder de rijksweg. We kon den het gebiedje aan deze zijde van de trein makkelijk af zetten". Mevrouw Zwanenburg: „Ik snap niet, dat al die mensen hier naar komen kijken. Sensa- tiezoekers. Ik ben na die enorme klap maar weer aan het werk gegaan, wat moest ik anders doen? Zij staat de balustrade af te sop pen. Vanaf die plaats is het hele rampgebied te overzien. Hoeveel mensen in de ochten duren in grote span ning hebben geleefd, is eigenlijk onvoor stelbaar. In vele ste den in de omgeving vroeg menigeen zich af, of misschien fa milieleden wel in de treinen zaten. Een ta xichauffeur: „Ik ben doodsbenauwd. Mijn vriendin neemt elke ochtend om die tijd de trein naar Rotter dam". Enkele school kinderen: „Zou de meester in de trein zitten? Hij was er net nog niet". Al fn het begin be stond een angstig vermoeden, dat een leraar van het Groen van Prinstererly- ceum aan de Rotter- damseweg in Vlaar- dingen één van de slachtoffers was. Rector L. F. Jansen: „De hele dag hangen we aan de telefoon. De lessen gaan ech ter gewoon door. We weten nog van niets, maar we ieven in grote spanning". Op het afgezette ge bied, voor de honder den toeschouwers aan de andere kant van de trein, stond eenzaam Arie Verlin de, raadslid voor de PvdA. „Ik heb diep respect voor die mensen, die dit vre selijke karwei kla ren. Ik vind het erg foed, zoals hier de ulpverlening wordt geregeld. Tja, het le ven gaat gewoon door, hè". ;ewoon

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1976 | | pagina 3