Krakers bedreigen gemeentewerkers Wethouder verwijt Rijumon «bouwdrift'9 Bijdorp nog 10 blijft zeker jaar bestaan it KAMERVRAGEN SCHIEDAMSE VECHTPARTIJ Laatste eer 3^# In Vlaardingse Broekpolder: ;e^;se|p Dubbele aanslagen waren fout Bouwvereniging bedankt voor protest- vergadering Wethouder: „Elk jaar is oponthoud" Scherpe kritiek van insprekers i% «sak. Doelstelling; niet na elven AUTOBEDRIJF ERTAN SCHIEDAMSCHE COURANT Donderdag 6 mei 1976- ONAFHANKELIJK DAGBLAD -101ste jaargang no. 255686 PAGINA'S Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachtcndienst 344144 SCHIEDAM EN KETHEL Schiedam Gedeputeerde Sta ten van Zuid-Holland hebben toegegeven dat-er in Schiedam ten onrechte dubbele aanslagen zijn uitgegaan voor de heffing verontreiniging oppervlaktewa ter. Dit antwoordt het college op vragen van het Sehiedamse statenlid mevrouw A. C. JVL Blaauw-Rieu (PSP). Volgens GS is dit 49 keer het geval geweest. Na overleg met de gemeente Schiedam en het hoogheemraadschap Delfland zijn deze woningen uit het be- lastmgbestand van de gemeente afgevoerd, zodat voortaan al- leen het hoogheemraadschap i de heffing zal innen. Het over j 1975 teveel betaalde geld is in middels terugbetaald. J Schiedam Werklui van de gemeentelijke technische bedri jven (GTB) hebben gis termiddag een poging ge daan om te kijken, of de krakers van de Laan ille gaal stroom aftappen. Een dertigtal bewoners uit de buurt hebben het onderzoek echter gestoord. Ondanks de komst van de politie hebben de gemeentewerkers het veld moeten ruimen, na et telijke dreigementen van de krakers. Bewoners van de hele kraak- buurt, waartij ook de Lan ge Achterweg hoort, waren op bun beurt bang, dat de werklieden de stroom zou den afsnijden. Omdat de mensen van de GTB al be zig waren met het doorza gen van een kabel in de grond, werden ze in dat ver- moeden gesterkt. Zij zagen het als een poging van de gemeente om ben uit het kraak wijkje weg te pesten, joegen daarom de werklui weg en gooiden het ontstane gat in het wegdek zelf weer dicht Reinier Scheeres, als wethou der voor financiën en econo mie verantwoordelijk voor het doen en laten van de GTB, zegt over dit alles: „Htt zeer sterke vermoeden bestaat, dat in de Laan stroom illegaal wordt afge tapt. Om twee redenen wil den we dat controleren. Het frunniken met kabeltjes en draadjes kan levensgevaar lijk zijn. Bovendien gaan we uit van het principe, dat elke burger voor elektrici teit moet betalen. Nou, hoe kan je constateren of inder daad wordt afgetapt? Door een bepaalde kabel door te knippen en als dan in hui zen, die niet op het net zijn aangesloten, het licht uit- floept, weet je genoeg". Scheeres kon nog niet vertel len, of en hoe de gemeente nu gaat ingrijpen. „Deze si tuatie kan niet voortbe staan, want dat levert geva ren op", wilde hij wei kwijt Het college van b. en w. gaat zich beraden over de consequenties. Wethouder Goudriaan Schiedam De bouwvereniging St, Jozef en de gemeente zullen geen vertegenwoordigers sturen naar de protestvergadenng die de actiegroep morgenavond in gebouw Arcade houdt tegen de komende renovatie van de St. Jozef-woningen in Schiedam- West. Gerard Vos, coordinator in wijkcentrum De Kreek, die is uitgenodigd om de bijeen komst voor te zitten dacht er gistermiddag ook over om maar niet te komen. De vergadering die de actiegroep St; Jozef heeft uitgeschreven is bij de rooms-kathoheke bouw vereniging in het verkeerde keelgat geschoten. „Als er wat is moet men zich maar tot het projectteam wen den". zo vertelde gistermiddag Rietje Taverne, bestuurslid van de bouwvereniging, „het pro jectteam doet. Sint Jozef doet niets. Als reden van onze afwe zigheid hebben we opgegeven dat we geen enkel resultaat van die bijeenkomst verwachten, dat eventuele bezwaren al in de gehouden enquête naar voren komen en dat verdere zaken maar aan de voorzitter van het projektteam gemeld moeten worden. We vinden het boven dien uiterst vreemd dal we het eerst uit de krant moeten lezen dat er een dergelijke vergade ring wordt gehouden en dat, toen de uitnodiging eenmaal binnen was, bleek dat we zou den moeten gaan antwoorden op een pakket van eisen van de actiegroep". De actiegroep van bewoners die °e renovatie niet zien zitten hebben Gerard Vos uitgenodigd om op de protestvergadering a's onpartijdig voorzitter op te treden. Aanvankelijk voelde de coordinator van centrum De Kreek daar wel voor. Nu St. Jozef en verdere vertegenwoor digers van het projectteam aan gekondigd hebben dat zij niet zullen komen is het voorzitter schap op losse schroeven ko men Je staan. Gistermiddag vertelde Gerard Vos ons: „Nu de vertegenwoor digers van de bouwvereniging en de gemeente niet komen, is er een verschuiving van het ka rakter van de bijeenkomst. Als de actiegroep vrijdagavond nu «leen maar uitleg gaat geven van haar ideeën en standpunt heeft het geloof ik weinig zin «at ik daar als onpartijdig voorzitter kom. Daar moeten we met elkaar eerst nog eens over praten". Vlaardingen Wethouder Bas Goudriaan (stadsont wikkeling) heeft het openbaar lichaam Rijnmond verweten dat als het aan die instantie zou hebben gelegen de Vlaardingse Broekpolder allang be bouwd zou zijn geweest. „Het is voor mij een koud kunstje om die polder vol te bouwen'*, aldus Goudriaan tijdens de jongste raadsvergadering over de doelsteUingennota van het voorontwerp-structuurplan.„Ik ben ervan overtuigd dat we dan nog hulp krijgen van de hogere overhe den. Maar die Broekpolder hebben we als stuk recreatie hard nodig en dan heb ik niks te maken met aanwijzingen van regionale overheden". Goudriaan reageerde met deze felle uitval op de discussie over de doelstelling: „De Broekpol der wordt niet bebouwd (ook met na 1986)". Volgens het col lege van B en W moet het na tuurgebied in de directe omge ving zo sterk mogelijk zijn om het leefklimaat in Vlaardingen. optimaal te maken. De Vlaardingse raad bleek het in meerderheid met dit „harde uit gangspunt" eens te zijn. Alleen de WD-fractie en de GPV-er Van der Meer stemden tegen. WD-woordvoerster Riet van Toor-Buschmann: „We weten op dit ogenblik gewoon niet of er tegen die tijd behoefte be staat aan woningen. Bijvoor beeld door een steeds sterkere verdunning van de gezinnen. Ik hoop dat we in de Broekpolder met hoeven te bouwen, maar wij willen ons nu niet vast leg gen dat het in ieder geval met gebeurt" Met nadruk stelde zij dat de WD niet tegen een bos is, maar mevrouw Van Toor meende dat in. 1976 moeilijk al een beslissing kan worden ge nomen over de vraag: „Wat doen we precies na tien jaar?". CDA-spreker Jelle Wijnstok was degene die wethouder Goud riaan erop wees dat hij Joch ook rekening diende te houden met het recreatiebeleid van ho gere overheden, Hij stelde dat de werkelijkheid in 198b wel zal leren of er met het betrokken, uitgangspunt valt te werken.! Hij gaf dan ook zijn steun aan f het collegestandpunt met de{ toevoeging: Volledige steun in zijn standpunt over de Broekpolder kreeg Goudriaan tenslotte van zijn ei gen PvdA-fractie en de PPR'er Kwakkelstem. Goudriaan: „Eerst Holy en de binnenstad afbouwen, dat is het devies op dit moment". Vlaardmgen Wethouder Bas Goudnaan (stadsontwikkeling) heeft toegezegd dat hij zal on derzoeken of de inspraakproce dure kan worden verbeterd. „Maar", zo voegde hij eraan toe:JElk jaar is oponthoud, ook voor de oude wijken". Hij deed de toezegging na scher pe kritiek van enkele inspre kers (leden van inspraakgroe- pen die mee hebben geholpen aan de totstandkoming van de doelstellingennota van het voor ontwerp-structuurplan Vlaar- dingen) op de wijze waarop zij m de afgelopen tijd hun stem hebben kunnen laten horen. „Volgens ons is onze inbreng ongeveer 0,05 procent geweest", aldus een van de insprekers tijdens het sprekershalfuur van de Vlaardlngse~gemeèntei'aad. Volgens hem zijn er vijf duidelij ke hoofdgrieven: O Onduidelijke taakomschrij- ving inspraakgroepen Onvoldoende begeleiding O Te weinig tijd 0 Gebrek aan informatie De weerzin van het Technisch Team (een groep van technici die ook de doelsteUingennota heeft mee helpen samenstellen) ten opzichte van de inspraak- groepen. De kans dat een aantal leden van inspraakgroepen niet verder wil meewerken is dan ook groot. „Bij een onveranderde situatie overwegen wij te stop pen rnet het uitzichtloos opoffe ren van onze vrije tijd aan de inspraak", zo zeggen zij. Den Haag/Schiedam De Tweede Kamerleden Van der Lek fPSP) en Van der Heem-Wagemakers (PPR) willen een grondig onderzoek naar de vechtpartij op 18 april in Schiedam, waarbij twee Turken werden mishandeld. Volgens de Kamerleden is de terreurorganisatie Bozkurt. ook wel Gnjze Wolven genaamd, verantwoordelijk voor de mishandeling en tracht men „op deze wijze extreem rechtse denkbeelden op te leggen aan hier verblijvende Turken". De twee Kamerleden hebben over de affaire vragen gesteld aan staatssecretaris Zeevalking van justne. Zij opperen daarbij de gedachte niet alleen een grondig onderzoek in te stellen naar de Gnjze Wolven, maar ook te overwegen de organisatie tot „verbo den" te verklaren V» jQA A 'tó'' Vele honderden mensen hebben gis teren de laatste eer bewezen aan de doden van de treinramp afgelo pen dinsdag. Tweeëntwintig van de 24 slachtoffers waren tot gis termiddag opgebaard in een spe ciaal ingerichte kapel in het mid denschip van de Sehiedamse Gro te Kerk, Onder de bezoekers bevond zich ook minister Westerterp van verkeer en waterstaat die namens de rege ring een krans legde bij de 22 witte kisten die in een halve maan waren opgesteld. Verder waren er ook kransen en bloem stukken van de Nederlandsche Spoorwegen. Gistermorgen was ook NS-president-directeur M. G. de Bruin aanwezig in de doden ka pel. Verder waren er delegaties van brandweer en politie en vele honderden burgers die hun deel neming met de nabestaanden van de slachtoffers kwamen uiten. „Als er iets anders komt, dan zien we dat wel". Door de taxi-blokka de van Haagse in- en uitvalswegen werd ook ons pro- duktiebedrijf in Rijswijk enige tijd geïsoleerd. Daarom is liet mogelijk dat u de krant vandaag wat later ontvan gen beeft dan ge bruikelijk. Wij bie den u daarvoor on ze verontschuldi gingen aan. Het kleine oude wijkje Bijdorp blijft in ieder geval nog tien jaar bestaan. Schiedam Bijdorp blijft op zijn minst nog tien jaar bestaan. Als die periode om is, moet voor dit oude wijkje in Schiedam-Noord (Kethel) een definitie ve bestemming zijn gevonden. Voorop staat, dat Bijdorp wordt gehandhaafd in plaats van te worden weggevaagd" van de aardbodem. Dat is duidelijk geworden tijdens de deze week gehou den vergadering van de raadscommis sie voor ruimtelijke ordening. Geen van de gemeenteraadsleden in deze commissie ziet het zitten om het wijkje tegen de vlakte te gooien, zoals één van de ter sprake gekomen mogelijkheden is, vooral sinds het Hoogheemraad schap Delfland aanmerkingen maakt op de slechte riolering in Bijdorp en onlangs opnieuw de eis stelde dat daar aan iets wordt gedaan. Alleen het CDA-raadslid Cees Lansber gen nam in eerste instantie een hard standpunt in door te stellen, dat Bij dorp nog maar tien jaar mag bestaan en niet langer. „Dan weten de bewo ners tenminste waar ze aan toe zijn", aldus de oude Kethelaar. Namens de WD-vertegenwoordiging in de commissie zei Gerard Verhulsdonk dat „dit aardige buurtje best mag blij ven bestaan, laat de bewoners er maar 2itten". Wel vond hij een voorwaarde, dat dan alle huizen op een rioleringstel sel worden aangesloten. De woorden van Lansbergen achtte hij gevaarlijk. „Dan bestaat het risico, dat over een jaar of drie de wijk gaat verpauperen. Als de bewoners van le vorer» weten, dat ze een paar jaar later weg moeten, knappen ze hun huizen niet meer op. Dan ontstaat een situatie als in de Bakkershaven en dat betekent, dat de wijk dan zeker verloren gaat", 2ei de VVD-fractieleider. Ook Joop de Jong, PvdA-raadshd, zag er geen bezwaar in om de wijk voorlopig te laten staan. Wel zei hij nadrukkelijk, dat hij het college van B en W geen advies kon doen over een termijn, waarop de kwaliteit van de buizen aanvaardbaar, zal blijven. Aan de riolering moet wat worden ge daan. Daarover zal een gesprek plaats vinden tussen bewoners, gemeente en Delfland, welk hoogheemraadschap verlangt dat een goede oplossing wordt gevonden, opdat de huizen als ze blijven staan beter aan de „eisen des tijcJs" gaan voldoen. Volgens de directeur van gemeentewer ken, ir. Hans de Block, is voor de particuliere huiseigenaars naar de goedkoopste oplossing gezocht CPN'er Aad de Wolf en CDA-üd Pieter Poot die later ook hel woord voerde voor Lansbergen, vonden beide dat de on kosten voor de bewoners niet te zwaar mogen worden. „Zeker niet als zou worden gedacht aan een handhaving van de wijk voor slechts tien jaar", aldus de communist Vlaardmgen Vanavond zal m de grote zaal van het stadhuis de gewone mei-vergadering van de Vlaardingse gemeente raad worden gehouden. Na afloop, zo er tijd over blijft, zal de raad verder gaan met de behandeling van de nota doelstellin gen van het voorontwerp structuurplan. Tijdens de eerste vergade ring over dit onderwerp is men niet verder geko men dan stelling 53. In totaal zijn er 209, Dat men vanavond ook de- zaak met tot een einde kan brengen, betekent dat de raad vrijdagavond ook weer bijeenkomt. Zouden de raadsleden dan nog niet door de nota heen geworsteld zijn, dan zal volgende maandag II) mei de laatste vergade ring worden gehouden. Burgemeester Kieboom heeft laten weten voor de behandeling van deze no ta alle tijd te nemen. Wel houdt hij zijn devies hoog dat vergaderingen om 11 uur (of eerder) moeten 2ijn afgelopen. Die doel stelling heb ik in de nota gemist", aldus een Vlaar- dings raadslid badine rend. ADVERTENTIE voor bmtrouwbara occasions v. Dcventerstrait 17 Schiedam TeL 26.53.25 V Koopavond geopend

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1976 | | pagina 1