„Op hoop van zegen" op het witte doek terug in Passage Opkomst en val van een landelijk gesp rekscentrum Film, muziek, toneel, tentoonstelling en vereniging Eliteclub bloedt langzaam dood 5 (Schiedam In het PAS- SAGE-theater komt een film van meer dan veertig jaar gelededen terug, maar ai maakt „Op Hoop van Zegen" misschien qua vormge- 4 ving een wat verouder- de indruk, Heijemians' befaamde toneelstuk - heeft nog niets van zijn indringende kracht, ook niet op het witte doek, verloren. „De vis - wordt duur betaald" is -i een uitdrukking, die nog steeds wordt ge- - bruikt en zijn oor sprong ontleent aan het stuk van Herman Heii- ermans: de vis wordt betaald met de levens van de vissers, die in hun beroepsuitoefening op zee verongelukken. In de vorige eeuw tot omstreeks 1900 kwam het herhaaldelijk voor, dat de vissers op hun zogenaamde „drijvende doodkisten" de dood werden ingejaagd ter- wille van het onscrupu- leuze winstbejag van de - reders. De bijna legen- dansche actrice Esther de Boer—van Rijk speelt in Alex Eenno's film de door haar be roemd geworden vis sersweduwe Kniertje, die reeds twee zoons en haar man aan het ge weld van de zee heeft moeten afstaan. Tij dens het verloop van de film verliest zij haar beide andere zoons, die gemonsterd zijn op het vermolmde schip „Op hoop van zegen". De waarschuwingen van timmerman Simon die wist dat het schip niet meer zeewaardig was, worden in de wind ge slagen, Barend, Knier- tje's jongste zoon, heeft het gehoord en weigert aanvankelijk aan te monsteren. Maar specu lerend op Kniertje's ar moede slaagt reder Bos erin, behalve haar an dere zoon Geert ook Barend aan boord te krijgen. Geert, vanwege zijn socialistische denk beelden, ontslagen bij de Marine, met een zware celstraf achter de rug, omdat hij zich Esther de Boer—van Rijk als Kniertje in Herman Heij- ermans' „Op hoop van ze gen", te zien in PASSAGE, Schiedam, aan een meerdere heeft vergrepen, is de rebel in de film, die nog steeds als een aangrij pend document be schouwd mag worden. Jerzy Skolomowski's kos telijke satire „King Queen Knave" (Hij, zij en een moordspel) draait nu in PASSA- GE/BIO, dat in de mati nees voor de jeugd „Laurel Hardy in Wonderland" vertoont 0 De jeugdpostzegelvereniging De Zegelzoekers heeft in samenwerking met de Postzegel Vereniging Maassluis een ruilmiddag georganiseerd. De ruil- middag wordt gehouden op zaterdag 8 mei in gebouw De Sluis aan de G. A. Brederolaan naast de Maranatha kerk. Van half twee tot vijf uur is iedereen daar in staat zegels te ruilen. De toegang is gratis. 0 De toneelgroep Diskus brengt zaterdagavond 8 mei haar nieuwste produktie Een stad moet groeien. Het stuk wordt opgevoerd in het wijkcentrum 't Nieuwe- lant aan de Goudsesingel 87a in Vlaardingen. De voorstelling begint om acht uur en de toegang is gratis. In het stuk worden enkele actuele zaken, zoals stadsvernieuwing, renovatie en stadsplanning aan de kaak gesteld. 0 De Koninklijke Nederlandse Natuurhistorische Vereniging afdeling Vlaardingen houdt zaterdag 8 mei een voorjaarswandeling in 't Hof. Belangstel lenden kunnen mee en zullen in de gelegenheid zijn om van de vele broedvogels te genieten. Natuurgid- sen van de KNNV vertellen alles over de zang en de gewoontes van de vogels. Het meenemen van een veldkijker verdient aanbeveling. Er wordt al vroeg in de ochtend met de wandeling begonnen. Men vertrekt om acht uur van de ingang van het park aan de Hofsingel. O In de CJV sociëteit De Sokkel treedt zaterdagavond 8 mei de groep Fandango op. De groep heeft een repertoire van folk en countrymuziek. Het instru mentarium bestaat uit acoustische gitaren, basgi taar, mandoline, viool en slagwerk. De groep speelde oorspronkelijk blues en rock. Het optreden begint om negen uur in het gebouw van De Sokkel aan de Van Maerlantlaan 4 in Vlaardingen—West, Niet leden betalen 3,50 gulden en leden een rijksdaalder. De Filmcommissie van de CJV Liefde en Vrede brengt zaterdag 8 mei het laatste filmprogramma van het seizoen. De films hebben met vrede niet veel te maken. De eerste film wordt 's morgens om tien uur in Middelhuyse vertoont. Het Is de jeugdfilm De Gijzelaars. Deze film wordt 's mid dags om half één nogmaals gedraaid, eveneens in Middelhuyse. Het zijn openbare jeugdvoorstellin gen. De Gijzelaars wordt nog een derde maal gedraaid en wel In Triangel. Daar begint de voor stelling om half twee. Voor de leden van de film club tussen de twaalf en zestien jaar draait men 's avonds in Triangel een western. De film heeft de Nederlandse titel De Rauwe Leerschool. De voorstelling vangt om half zeven aan. Voor leden boven de zestien jaar wordt om kwart voor negen de ongemeen spannende film Papillon vertoont. De voorstelling van deze film met Steve McQueen en Dustin Hoffman in de hoofdrollen is eveneens in Triangel aan de Fransenstraat. 0 Een heel bijzonder concert vindt dinsdagavond vanaf kwart over acht in het Visserijmuseum plaats, In de muziekkamer van het museum zal het Rijn mond Saxofoon Kwartet optreden. De toegang tot dit concert kost 4,50 gulden, maar houders van een cultureel jongeren paspoort of een 65plus kaart, als mede kinderen onder de vijftien jaar onder geleide betalen 2,50 gulden. Het Rijnmond Saxofoon Kwar tet bestaat uit Tom de Vette, sopraansax, Jaap van der Lee, altsax, Henri Bok tenorsax, en Daniël Meijer, baritonsax. De vier saxofonisten hebben alle een rijke ervaring en een brede muzikale interesse. Het kwartet werd in 1973 opgericht door de vier studenten van het Rotterdams Conservatorium. Het programma voor dinsdag 11 mei omvat ondermeer werk van Alexan der Glazoenow, de eerste die muziek voor saxofoon schreef, en van de eigentijdse Nederlandse compo nisten De Vries en Heppener. Kaarten voor het concert zijn aan de balie van het Visserijmuseum te verkrijgen. Zij kunnen ook telefonisch besteld worden. Het telefoonnummer is 348722. 0 Scouting Nederland, district Rijnmond, houdt za terdagmorgen 8 mei een stroopwafelverkoopactïe. De actie is georganiseerd door de Prinses Irene- groep van Scouting Vlaardingen. Welpen, verken ners en pivo's zullen pakjes van tien stroopwafels in verschillende Vlaardingse wijken huis aan huis bezorgen. De kosten van een pakje zijn 2,50 gulden. De opbrengst van de actie komt ten goede aan het materiaalfonds van de groep. De wafels worden zaterdagmorgen vroeg uit Gouda gehaald. Zij zijn een dag eerder vervaardigd. 0 Het Nivon gaat zondag 9 mei een Havenloop houden. Het betreft een wandeling, die voor het grootste deel langs de haven zal gaan. Het doei van de wandeling is het bekijken van oude panden. Er wordt tussen negen en tien van het station Vlaardin- gen-centrum gestart. Daar ontvangt iedere deelne mer een routebeschrijving. Op de routebeschrijving staan een aantal vragen. Goede oplossers krijgen een prijsje. Na de wandeling gaat men koffie drin ken in de Hoogkamer. Het Nivon heeft verder nog een strandwandeling op 27 mei en een pinksterkamp op 5, 6 en 7 juni op het programma staan. 0 Stadsbeiaardier van Maassluis Gerard de Waardt geeft morgenmiddag tussen drie en vier uur weer zijn wekelijks carillonconcert in de Grote Kerkto ren van Maassluis. Op het programma staan wer ken van De Klerk, Clarks, De Paep, De Fesch en Bach. Verder zal De Waardt Deense, Nederlandse en Engelse volksliedjes spelen. 0 Morgenavond om half negen begint een concert van het Gewestelijk Orkest in de Oude Lijnbaan in Vlaardingen. De toegang tot het concert, dat in samenwerking met de Culturele Raad Vlaardingen georganiseerd is, is gratis, 's Middags treedt het orkest ook in de Oude Lijnbaan op. Daarvoor moet echter wel betaald worden, Het programma is even wel gelijk. Het is de bedoeling om van het gratis avondconcert een echte Vlaardingse aangelegenheid te maken. 0 De Maassluise wethouder van onderwijs, sport- en jeugdzaken en wijkaangelegenheden Smit opent morgenochtend om elf uur de tentoonstelling Kin dertekeningen. De tentoonstelling heeft in het Ge meente Museum Maassluis onderdak gevonden. De tentoonstelling is in samenwerking met de hoofdaf deling onderwijs georganiseerd. De opening van de tentoonstelling die tot en met 16 mei duurt, wordt muzikaal omlijst door Jong Kunst na Arbeid, onder leiding van L. Lucardie. Vlaardingen Heeft het Nederlands Gesprek Centrum zichzelf over leefd? Liggen de menin gen van verschillende le vensbeschouwelijke groeperingen nog steeds zo ver uiteen, dat het nodig is om een gesprek tussen deze groeperin gen op gang te houden? Zijn de huidige tegen stellingen vaak niet slechts politieke in plaats van levensbe schouwelijke? En indien dat zo is, moet het Ne derlands Gesprek Cen trum dan politieke me ningen tegenover elkaar gaan zetten? Jojo de Boer-Engelvaart, secreta ris van de Gesprekskring Vlaardingen, de plaatselijke af deling van het NGC, heeft over dit soort vragen lang nage dacht. De Gesprekskring Vlaar dingen is zelf eigenlijk al ter ziele. Jojo de Boer noemt het „slapend." De mogelijkheid is nog steeds aanwezig om de le den bij elkaar te roepen, v/ant de afdeling is nog steeds niet opgeheven. De behoefte om weer eens bij elkaar te komen bestaat echter niet of nauwe lijks. Niet bij mevrouw de Boer zelf en ook niet bij het handje vol leden van de gesprekskring. Alleen de echtgenoot van Jojo ziet nog wel mogelijkheden- Wethouder Ton Kloots Hogerop door gesprekcentrum. licht gezien. Het NGC heeft over de meest uiteenlopende onderwerpen gesproken. Homo- sexualiteit, Verdraagzaamheid en Euthanasie, één van de laai- sten. Volgens Jojo de Boer is het NGC landelijk nog wel actief. De ac tiviteit van de afdelingen ligt volgens haar geheel stil. Zij concludeert dit uit het feit dat er m het laatste jaarverslag van het NGC geen gewag meer van wordt gemaakt Dat het verval Door Onno Schoonheyt in de regio snel is gegaan wel blijken uit het feit dat in het begin van de jaren nog 29 afdelingen waren. Alleen in de provincie sel zat toen geen gesprekskring. Al met al gelooft mevrouw De Boer niet dat het NGC de toe komst vol vertrouwen tegemoet kan gaan. Al werd dat met nog zoveel overtuiging op de ius- trumbijeenkomst gesteld. HISTORIE Het Nederlands Gesprek Cen trum is een dub voor intellec tuelen, Mensen zonder titel komt men op de ledenlijst nau welijks tegen. Het zijn allemaal professoren, doktoren, inge nieurs en meesters in de rech ten. Het centrum werd in 2949 opgericht. Het was een officiële voortzetting van de dialoog tus sen de verschillende levensbe schouwingen, zoals die min of meer noodgedwongen in de Tweede Wereldoorlog in het gij zelaarskamp Sint Michielsgestel ontstond. Na de bevrijding grepen velen weer terug naar de besloten T organisaties en groeperingen van voor de oorlog. Eerst in de vijftiger jaren kwam er meer onderling begrip en onderlinge openheid. Deze ontwikkeling heeft het NGC steeds trachten te bevorderen. Dat was ook het doel van de stichting. In artikel twee van de statuten staat het omschreven: „De Stichting stelt zich ten doel bij de voornaam ste in het Nederlandse volksle ven aanwezige richtingen en groepen een beter inzicht in een vollediger begrip voor de we derzijdse standpunten en opvat tingen te bevorderen, opdat daardoor de eenheid en de ver scheidenheid, welke in het Ne derlandse volksleven worden aangetroffen, beter beseft en juister gewaardeerd worden." Het gesprekscentrum heeft al zeer snel erkenning bij de over heid gevonden. Die kwam dan in de vorm van subsidie. Vorig jaar kreeg het NGC ruim een ton van CRM. De eerste subsi die bedroeg ruim vierduizend gulden. Daarnaast kwam er een eigen congrescentrum op de Pietersberg in öosterbeek. Die „„.erkenning kon ook moeilijk uit blijven als men weet dat be roemdheden als Marga Klompé, Jelle Zijlstra en Victor K. van Vriesland hun naam aan het gesprekscentrum verbonden. TOEKOMST De tijden veranderen. Het werd ook binnen het NGC vastge steld. Bij het 25-jarig bestaan in 1974 sprak de oudste voorzitter van het NGC dan ook over die veranderingen. Prof- Dr. Ir. A. P. van Leeuwen zei toen onder meer: „Het Nederlands Ge sprek Centrum komt voor een nieuwe opgave te staan. Name lijk om er door middel van het gesprek toe bij te dragen een nieuwe afsluiting ten opzichte van elkaar te voorkomen. Wij zien de vraag naar de ruimte voor gesprekken in een polari serende samenleving als een ac tueel en centraal probleem voor het NGC in de zeventiger ja ren," Ten einde het doel van de stich ting te verwezenlijken werden er altijd commissies ingesteld- Deze bogen zich dan gedurende een aantal jaren over een om streden onderwerp. Nadat de standpunten uiteen gezet wa ren, werden deze in een boekje gepubliceerd. Inmiddels hebben bijna vijftig publicaties het Raadslid Les Hockx. Steeds in het eigen straatje. VLAARDINGEN Jojo de Boer, juriste, bestuurslid van het JAC en binnenkort do cente aan de Sociale Academie in Rotterdam, trad op verzoek van hun Humanistisch Verbond tot de Gesprekskring Vlaardin gen toe. Van de gesprekskring maakten onder meer ook de huidige wethouder Ton Kloots deel uit. Hij was zelfs nauw bij de totstandkoming van de Vlaardingse afdeling betrok ken. „Hij heeft de gespreks kring goed gebruikt om hoge rop te komen", aldus mevrouw De Boer. Hoewel de Vlaardingse afdeling van het NGC nu op zijn gat ligt, kijkt Jojo de Boer met plezier terug op de kring. „Het was toch wel nuttig. We hebben over een aantal zeer belangrij ke zaken op een goede wijze van gedachten gewisseld. We vormde met zijn tienen echt een clubje onder elkaar. Dat ging zo zijn eigen leven leiden. Te meer ook omdat er enige alleen maar plaatselijk geïnteresseer den in zaten. We hielden om beurten een inleiding over een bepaald onderwerp. Daar moest je dan echt diep op dui ken. Uit dat oogpunt was het waardevol. Bovendien was je van de betrokkenheid van de anderen overtuigd." Het KVP-raadslid les Hockx heeft ook deel uitgemaakt van de Gesprekskring Vlaardingen. Met hem ook nog een ander hoofd van een school. Jojo de Boer: „Onderwijs was vaak het onderwerp van gesprek. Zij hadden het moeilijk met de ver anderende inzichten. Die wilde ze ook op hun school doorvoe ren. Hockx was geen ideale fi guur voor het gesprek. Hij praatte te veel in zijn eigen straatje. Overigens blijkt wel dat het hier in Vlaardingen echt geen eliteclubje was. Landelijk maakt het Nederlands Gesprek Centrum wel een elitaire in druk al is het zo niet bedoeld." Voor mevrouw De Boer is het praten over het verleden. „Er zijn geen levensbeschouwelijke visies meer". Toen zij laatst het oudste lid Strookappe tegen kwam zei deze hetzelfde: „De zaak heeft zichzelf overleefd." De vragen die aan het begin gesteld zijn, heeft Jojo de Boer voor zichzelf beantwoord. Heeft het NGC zichzelf over leefd? Ja. Liggen de meningen van de verschillende levensbe schouwelijke groeperingen nog steeds zo ver uiteen, dat het nodig is om een gesprek tussen hen op gang te houden? Nee. Zijn de huidige tegenstellingen vaak niet slechts politieke in plaats van levensbeschouwelij ke? Ja. Moet het NGC dan politieke meningen tegenover elkaar gaan zetten? Nee. Is het tijd om het Nederlands Gesprek Centrum ten grave te dragen?

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1976 | | pagina 5