SCHIEDAMSCHE COURANT BHW boos over slecht onderhoud Consultatiebureau overstroomd met cafébezoel .e:*s Kwaliteit van winkel- centrum versterken Newtonplein nog dit jaar verbeterd FEESTELIJKE OPENING 6de VLEESSHOP 9 Stroom - probleem' nu opgelost Si Ook jeugd praat over stuctuurplan Tbc-explosie, maar geen reden tot paniek Vlaardinger valt meters Automobilist zwaar gewond CDA-vragen over afval verwerking Stadskantoor Beschermd" Maassluis ZIE PM. 4 EK S MN BIT BLAD op 28 mei officieel open Woensdag 12 mei 1976. Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 klachtendienst 144144 - ONAFHANKELIJK DAGBLAD - 101ste jaargang no. 25572- 6 PAGINA'S SCHIEDAM EN KETHEL fA i Vlaardingen De kwaliteit en de diversiteit van het Vlaardingse hoofdwinkel centrum in de binnenstad moet worden gehandhaafd en 70 mogelijk worden versterkt Verder zal het winkelbestand in de woonwijken zo moeten zijn dat dit steun geeft, en in ieder geval geen afbreuk doet, aan de handhaving en versterking van het hoofdwinkelcentrum. Tenslotte zal bij de ontwikkeling van het hele winkelbestand rekening moeten worden ge houden met de ruimtelijke situering in de oudere wijken en met de winkelstraten die op het centrumgebied gericht zijn. Deze drie doelstellingen voor het Vlaardingse gemeentebeleid in de komende jaren zijn deze week onderschreven door de gemeente raad. Het gemeentebestuur gaat ervan uit dat de kwaliteit van het hoofdwinkelcentrum rond het Liesveld-viaduct voorop moet staan. Daaarnaast speelt ook een grote rol dat de consument voldoende keuze heelt. Een bij zonder aspect daarbij behoort dan ook te zjjn dat de kleine zelfstandige winkelier en het grootwinkelbedrijf elk een plaats in het geheel gehouden. Geprobeerd zal moeten worden om beide bedrijfsvormen elkaar te laten aanvullen. De gemeenteraad meent verder dat grote aan dacht moet worden gegeven aan buurtwin- kels die een niet onbelangrijke sociale func tie hebben. Zowel de PvdA/PPR fractie als de VVD-fractie hadden daartoe een amende ment ingedient op de doelstelling van het gemeentebestuur die later overgenomen moet worden in het structuurplan van de gemeente Vlaardingen. De drie fracties wilden dat buurtwinkels ge handhaafd moeten worden en dat het aantal zelfs zal moeten worden uitgebreid. „Door het scheppen van gunstige voorwaarden, bij voorbeeld door een lagere buur in een ge meentelijk pand, moet de vestiging van buurtwinkels worden gestimuleerd", aldus mevrouw Van Toor-Buschmann van de VVD. Omdat de inhoud en strekking van zowel het liberale als socialistische wijzigingsvoorstel vrijwel gelijk waren besloten PvdA en PPR het hunne In te trekken en het amendement van de VVD te steun. Het en hoofdwinkelcentrum nabij het Liesveidviaduct in Vlaardingen: kwaliteit en diversiteit handhaven zo mogelijk versterken. Vlaardingen Zowel de „grote" als de „kleine" gemeenteraad bespreken vanavond in het stadhuis het structuurplan van de gemeente. In de koffiekamer komt namelijk de jeugdge- meenteraad bijeen en op de agenda staat onder meer een discussie over dit plan. Verder praat de jeugd over de onlangs gehouden forumavond over de rampenbestrijding en over het Veerpiein, waarvoor een plan bestaat om er een soort „sfeerplem" van te ma ken. De „grote" gemeenteraad verga dert vanavond voor de derde keer over het voorontwerp-stuc- tuurplan. Afgelopen maandag is de discussie gestopt bij Doel stelling 179 over de mogelijke vestiging van parkeergarages in Vlaardingen. Hierover diende de fractie van de WD en PC- G/KVP een motie in. Destem- rrung hiervan vond geen door gang omdat burgemeester Kie- boom de vergadering stipt om elf uur schorste. De Fannius Scholtenstraat in Spoorwijk: slecht onderhouden meent de BHW. -r/» Schiedam Tientalien cafébezoekers, door elkaar opgejut, hebben zich de afgelopen dagen in paniek gewend tot het consultatiebureau tot bestrijding der tuberculose in Schiedam. "Wij worden overstroomd met mensen, die als de dood zijn dat ze tbc hebben", is de reactie van het -bureau.- Aanleiding tot de paniek, waarin velen hebben gereageerd, is de ont dekking van een geval van openiongtuberculose, een week geleden. Kennissen van deze "tbc-haard", die zich de laatste tijd wat lusteloos voelden, zijn op het consultatiebureau afgestormd. Geconstateerd is, dat tien van hen zijn besmet. 0iiiiiiiiiiimiiiiiiiimiiiiin!iiiii!miii!iii!iiiiiuiiii!iiiniiiiiiiiiiiiiin!iuiuiiaiiiiiiiiiiiiiiiniii[iiii»!iiiiniiui!iiiniu!!i!iiiiii!iniiiiii!>iiiiMiniiiiiiiiiii!iiiië Schiedam Na een bedrijfsonge val op de werf Wilton-Feije- noord in Schiedam is de 29-ja- a rige Vlaardinger W. J. van Kooperen met inwendig letsel opgenomen in het Holy-zieken- huis in zijn woonplaats. In de machinekamer van een in aanbouw zijnd schip was de Vlaardinger acht meter geval len op het moment dat een zogenaamde loopkat, die hij aan het monteren was, los schoot Schiedam Na een ongeval in de' Lekstraat is de 66-jarige Schiedammer C. v.d. V. in het Nolet Ziekenhuis opgenomen A een gebroken neusbeen, snijwonden In het gelaat ge- kneusde ribben en een hersen schudding. man was maandagmiddag rond half vier bij het kruis punt met de Havendijk de macht over het stuur van zijn auto verloren, nadat zijn reeh- tcrwiel de trottoirrand had ge raakt. Tegen een wachtershuisje kwam ae wagen tot stilstand. Het voertuig moest total loss wor den weggesleept. I Vlaardingen De wijkgroep Spoorwijk van de Vlaardingse Bond van Huurders en Woningzoekenden is ernstig verontrust over het gebrekkig of helemaal niet uitvoeren van onderhoud aan en in de woningen in de Spoorwijk. De boosdoener is de woningbouw vereniging .Patrimonium, In een open brief aan b en w en de raad van Vlaardingen Iaat men weten dat vooral de Fannius Scholten-1 straatwoningen het toppunt van schandalige onderhoudsverwaarlo- i zing zijn." Volgens de huurders van de Pa- tnmoniumwoningen is het houtwerk, waarin ruiten zijn gevat, in vele portieken totaak verrot of helemaal weggerot. De angst bestaat dat hierdoor binnenkort ruiten zullen sneu- velen met alle nare gevolgen ondertekenaars van de oDen voor toevallige voorbijgangers. Men is van memng dat deze vinden daarom het heffen van] onroerendgoed-belasting op de-j ze woningen een zeer onrecht-] matige daad van het gemeente-- lijk bestuursapparaat, gevaarlijke situatie snel en af doende verholpen dient te wor den. De bewoners hebben ook nadeli ge gevolgen van het rottend houtwerk. Men heeft regelmatig te kampen met lekkages. Som migen hebben daardoor zelfs schade aan vloerbedekking en meubels opgelopea De klachten van de bewoners van de Fannius Scholtenstraat be perken zich overigens niet al leen tot het houtwerk. De voor- en achtergevels van de panden 2ien er smeng uit. En de trap pen schijnen ook ondeugdelijk onderhouden te zijn. De huurders hehben regelmatig de onderhoudsgebreken bij Pa trimonium opgegeven. Ook is Patrimonium op de hoogte ge steld van een onder de bewo ners van de Spoorwijk gehou den enquête. Deze enquête han delde over woongenot en onder houd van woningen. De brief schrijvers stellen dat er echter nog niets gedaan is om woonge not en woonkwaliteit in over eenstemming met de hoogte van de huur te brengen. Zij brief verzoeken het gemeente bestuur er bij de huiseigenaren j op aan te dringen het achter-» stadige onderhoud alsnog te Ia- ten uitvoeren. Zij willen dat de gemeente Patrimonium als ver huurder op haar plichten wijst. Vlaardingen Drie leden van de Vlaardingse raad, BOT (PCG), Hockx (KVP) en Schriel (PCG), hebben het college van B en W een aantal vragen gesteld. Zij willen voorge licht worden over de ont wikkelingen rond de af valverwerking in het Rijnmondgebied. De raadsleden willen weten of het college op de hoog te is van het feit dat de NV -Afvalverwerking Rijnmond samen met de Rotterdamse vuilverbran ding in één dienst zou opgaan. Zij willen weten of het college bereid is een dergelijke ontwikke ling te stimuleren. Daar naast vragen de drie zich af of zo'n samengaan in vloed heeft op de hoogte van de huisvuilbelasting en of de verliezen door dat samengaan in de toe- komst beperkt zuilen worden. Tenslotte willen de raadsle den weten of het college bereid is om zo snel mo gelijk met een nota over deze zaak m de raad te; komen. Daarover zou dan gediscussieerd kun nen worden. Toch is er helemaal geen reden tot paniek, sust dr.* H. M. Bak ker van het Schiedamse consul tatiebureau de zaak. Genees heer-directeur H. A. van Geuns, districtshoofd uit Rotterdam, bevestigt dat het gevaar voor besmetting niet onrustbarend groot is. Ook in Rotterdam, waar op de Baarts van Hal huishoudschool drie weken ge leden bij een zestienjarige leer ling al open tbc werd gesigna leerd en later nog dertig geval len van besmetting, hoeft men niet te schrikken, aldus Van Geuns. "We hebben tb tegen woordig goed in de hand. Gene zing is sinds de oorlog veel en veel makkelijker geworden. Maar dat neemt niet weg, dat de ziekte nog erg vaak voor- komt, meer dan men denkt". Het aantal nieuwe gevallen loopt per jaar in het Rijnmondgebied tegen de 250. Dat is vrij hoog vergeleken met elders m het land. Bij het consultatiebureau op de Baan in Rotterdam heeft men ondervonden, dat de oor zaak daarvan ligt m het feit, dat veel zeelui uit onderontwik kelde landen de Maasstad aan doen. De ziekte wordt dan hier pas ontdekt. Verwacht wordt, dat nog meer Schiedammers zijn besmet Ook vandaag nog had men het bij het consultatiebureau in Schiedam ontzettend druk. Op pagina vijf meer over de tbc-ex- plosie. 55 Maassluis Een gedeelte van de oude binnenstad van Maassluis is door minister Van Doom van CRM als beschermd stadsge zicht aangewezen. Het gaat om de Zmddijk, de Hoogstraat, de beide vlieten, de haven en de gehele voormalige schans. Een en ander houdt in dat de Monumentenraad het gebied binnen twee maanden zal in schrijven in het register van beschermde stadsgezichten. De gemeente Maassluis moet bin nen een jaar na deze inschrij ving voor het gebied een be stemmingsplan vaststellen. Dat betekent dat zolang eventuele aanvragen om bouwvergunnin gen zullen worden aangehou den. ADVERTENTIE Vlaardingen Op vrijdag 28 mei 's middags om kwart over drie zal mr. M, Vrolijk, commissaris der koningin in de provincie Zuid-Holland, het nieuwe secre tariegebouw aan het West- nieuwland inmiddels bekend als het Stadskantoor officieel openen. Na de verwelkoming door burge meester Kieboom zal mr. Vro lijk een toespraak houden. Na de officiële openingshandeling volgt een bezichtiging van het nieuwe gebouw. Na afloop volgt dan nog een feestelijke bijeenkomst in de kantine van het Stadskantoor. Schiedam Het Newton plein, de Newtonstraat, Pas- calstraat en Buys Ballotsin gel in Schiedam-Oost zullen dit najaar worden herbe- straat. De dienst gemeente werken en de bewonersver- enigring Oost hebben hier over deze week informatie bladen en entjute-formulie- ren in de buurt verspreid. Gisteravond zijn de enquete- bladen weer opgehaald. Aan de bewoners is ondermeer gevraagd of zij bezwaren hebben tegen plantvakken voor de deur en hoeveel voertuigen zij in de straat parkeren. De resultaten van dit eerste onderzoek zullen worden bekeken door een werk groep van buurtbewoners, leden van de bewonersver eniging en gemeente-ambte naren. Op dinsdag 18 mei zal deze werkgroep worden gevormd. Korte tijd later, op donderdag 3 juni, zal een info-avond worden gehouden voor de gehele buurt. Op het stadskantoor heeft men al enigszins een indruk hoe het geheel er uit zou kunnen gaan zien. Zo speelt men met het plan om bij het Newtonplein slechts een kleine speelgelegenheid te maken omdat de speelvoor- zieningen zullen worden ge concentreerd op het nabij gelegen Van 't Hoffplein. Over de verbetering van dit plein gaat de bewonersver eniging Schiedam-Oost za terdag een informatie-stand inrichten. Een werkgroep van de vereniging zal bij het Van 't Hoffplein voor bijgangers gaan inlichten hoe de omgeving opknapbeurt zien. Bij het Newtonpler schijnlijk slechts e„.. ..ie me speelvoorziening komen. Het speeltuig zal worden ge concentreerd op het nabij gelegen Van 't Hoffplein. niiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiijinniiiiiiuiiiniiiiiiiiiiiiiiiii!Eiiiiiiiii[i!itiitiiiiiii!iiii!iiiiiiiiiiH)ii!Niiiiiiiiii[iii![iiijiii[tiiiiiiiiiiifiiiiitmiiiittiiiii]|[iiii[iii]iiii[ii| Schiedam Het „stroompro- bleem" m de Laan kan ruim voor het emd van deze maand zijn opgelost. Reinier Scheeres (PvdA), wethouder voor finan- ciën en economie, heeft het met de krakersgroep uit die straat op een akkoordje kunnen gooien. Afgesproken is dat de krakers niet meer illegaal stroom aftap pen. Gisterochtend zijn mensen van de technische bedrijven naar de kraakbuurt gegaan om de stoppen te verwijderen en de meterksstjes te verzegelen. Het actiecomité heeft beloofd dat de zegels niet worden verbro ken. De kraakgroep heeft zelf sancties opgesteld: elke bewo ner van een kraakpand, die zich niet aan de belofte houdt, wordt door de groep „uitgesto ten". Op zijn beurt heeft Scheeres be loofd, dat de gemeente haast zal maken met het behandelen van een officiële aanvraag om elektriciteit. Die aanvraag heb- ben de krakers gisteren inge diend. De wethouder verwacht, dat het college van B. en W. er geen moeite mee zal hebben om op die aanvraag positief te rea- geren. Dat zal betekenen dat binnen kor te tijd de krakers stroom toege wezen krijgen, tegen betaling. Blijven de meterkastjes tot die tijd verzegeld, dan is er voor Scheeres geen reden meer om de elektriciteitskabel door te la ten zagen, zoals gemeentelieden vorige week probeerden te doen. Voor de krakers is dit een elegante oplossing, vindt de wethouder. Het scheelt name lijk aanzienlijk in de kosten: krijgen de Laanbewoners in derdaad stroom, dan hoeft nu in ieder geval die kabel niet te worden gerepareerd.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1976 | | pagina 1