S \dA-bestuur laat redactie parti jblad vallen Kritiek onterecht" Onderzoek naar behoefte moedermavo Hoek pand uit gebrand Ernstig conflict in Vlaardingse afdeling na gesprek met PSP Samenhang vieze lucht en longfunctie Groen voor straat tl Bewonersvereniging wordt ongeduldig over info-avond Weer serie schoolruiten ingegooid TOEZEGGING Illlllli Urnenmuur in Maassluis Open Huis Vlaardings Stadskantoor VOLKSHUISVESTING OVER BRIEF VAN BEWONERSCOMMISSIE: 11 l Woensdag 19 mei 1976 - SCHIEDAMSCHE COURANT ONAFHANKELIJK DAGBLAD -101ste jaargang; no. 25577- 4 pagina's - Broersvest 3 telefoon administratie 268091 redactie 262566 klachtendien<*t 144144 SCHIEDAM EN KETHEL Schiedam Een uit slaande brand heeft vannacht om drie uur een woning op de eer ste verdieping aan de Nieuwe Maasstraat verwoest Het vuur dat door nog onbeken de oorzaak in de keu ken begon, richtte een schade aan van vijftig a zestig mille. De woonkamer en de keuken brandden ge heel uit. De brand weer werd door om wonenden gealar meerd. Met behulp van twee tankautos puiten en twee lad derwagens was men het vuur in een kwar tier meester. De eige naar van het pand, op de hoek van het Eo- zenbnrgerplein, boven café de Corner, is de Schiedammer Jansen uit de Nassaulaan. De huurders die dezelfde avond nog met een verbouwing waren bezig geweest, waren tijdens de brand niet thuis. Vanmorgen wist de politie nog niet de identiteit. Al leen dat het een paartje betreft dat binnenkort gaat trou wen. Vlaardingen Binnen de plaatselijke afdeling van de Partij van de Arbeid is een ernstig conflict ontstaan nu het afdelingsbestuur de redactie van het Vlaardingse partijblaadje Achterban heeft laten vallen. Het PvdA-bestuur gaat zich nu bezinnen op de functie van het blad. De „gevechten" werden voor- De PSP-kntiek was vooral ge- ncht tegen het door PvdA en PPR gevoerde gemeente lijke beleid. Verder hadden de pacifistische socialisten nogal wat bezwaren tegen de oppervlakkige manier waarop de PvdA op de kri tiek van de PSP was inge- faan. onder meer in het laadje Achterban. Dit is een van de concessies die het WOEDEND Vlaardingse bestuur heeft gedaan na het gesprek met de plaatselijke afde ling van de PSP over de meningsver schillen tussen beide afdelingen die de laatste maanden naar voren waren gekomen. al gevoerd via venijnige ar tikelen met veel verwijten in het PvdA-bUadje Ach terban en in het PSP-blaad- je Rood Vlaardingen. de PSP. Achterban zou hier een goed kanaal voor zijn en het bestuur zal zich bezinnen over de functie van dit blad". Inmiddels heeft deze opmerking bij de Achterban-redactie „de haren, helemaal ten berge laten rijzen" Woedend schrijft redac tielid Hob Krabben in hetzelfde nummer van Achterban „Want men vergeet te schrijven, dat op zijn minst met de redactie hierover zal worden gediscus sieerd direct vanaf het eerste stadium. Hoe zit dat, afdelings- bonzen7" Vlaardingen/Sehiedam Bal dadige jongeren hebben in de afgelopen dagen een groot aantal nnten van voornamelijk schoolgebou wen ingegooid. In Schiedam alleen a! werd voor meer dan duizend gulden schade aangericht; in Vlaardiugen zal de schade met veel klei ner zijn. Onder meer werd hier een ruit van 23 bij 1,5 meier van de Prinses Manjke kleuter school aan de Sneeuwbal straat ingegooid Bij de school De Zevensprong aan de Fahrenheitstraat sneuvelden achttien ramen De dienst gemeentewerken schat dat dit grapje'' onge veer 450 gulden kost. Bij de Jan Ligthartschool, even eens in Schiedam, aan het Frans Bnlsolein werden vier ruiten stukgegooid. Schade 200 gulden De derde Schiedamse school was de Prof JH Gunning- school aan de Burgemeester Van Haarenlaan Een nut werd hier vermeld, maar wel een schadepost van 400 gulden Bij de Nicolaas Beetsschool aan de Vlaar dingse Rotterdamseweg wer den veertien ruiten inge gooid De schade wordt ge raamd op 700 gulden- Amsterdam Tijdens pieken in de lucht verontreiniging boven. Vlaardmgen is een tijdelijke vermindering waargenomen van de longfuncties van de bewoners. Het 1$ aannemelijk, dat die vermindering recht streeks afhankelijk is van de mate van* luchtverontreiniging. Tot deze conclusie is een werkgroep van TNO gekomen na een m 1965 begonnen onderzoek naar het voorkomen van lon gaandoeningen als astma, astmatische bronchitis en chronische bronchitis. Het onderzoek wordt uitgevoerd in Vlaardin- gen, waar de bevolking is blootgesteld aan luchtverontreiniging, en in de Groningse gemeente Vlagtwedde, waar de bewoners nauwelijks te maken hebben met luchtver ontreiniging Bij steekproeven in beide gemeenten, bleek dat Vtaardingen meer klachten had over hoesten en het opgeven van sputum dan de inwoners van Vlagt wedde De steekproeven, die om de twee tot dne jaar worden herhaald, hebben tot doel na te gaan of bij een bevolkingsgroep, die gedurende lange tijd aan luchtverontreini ging is blootgesteld, de dalmg in de long functie met toenemende leeftijd sterker is dan de dalmg m een groep, die met aan luchtverontreiniging is blootgesteld. Deze voorlopige resultaten van het TNO-on-, derzoek werden in Amsterdam bekendge maakt door dr. E van der Lende, het hoofd van de werkgroep. Dr. van der Lende, die lector is aan het Instituut voor sociaal medische wetenschappen van de Rijksuniversiteit m Groningen, sprak tij dens een symposium over luchtverontrei niging, dat was georganiseerd door het genootschap ter bevordering van natuur-, genees- en heelkunde in Amsterdam. Het PvdA-bestuur heeft tijdens het gesprek gewezen op de ei gen verantwoordelijkheid van de fractie, de redactie van Ach terban en het plaatselijke be stuur. Maar het geeft volmon dig toe dat de afdeling te wei nig kritisch het uitvoeren van het (vroeger mede door de PSP opgestelde) programma Samen Links volgt. De plaatselijke socialistische af deling zegt in het jongste num mer van Achterban toe dat met de PSP-kntiek zeker iets zal worden gedaan Onder meer zal worden geprobeerd het ge meentelijke voorlichtingsbu reau meer m te schakelen voor het verduidelijken van dat wat het college van B en W wil en wat het feitelijk kan. Verder geeft de PvdA toe dat op de PSP-kntiek vaak met diep gaand is ingegaan. „Deze kri tiek wordt (te1*) snel als „buiten de werkelijkheid" afgedaan", zo zegt PvdA-secretaris Koos van der Vaart. „Wij moeten als PvdA echter steeds aantonen waar onze in tenties gelijk zijn met die van Vhardingtn Een deel van de Burgemeester A. van Baisizm- üan zal voor bet verkeer wor- «n afgesloten. Dit is nodig voor de aanleg van een groen- voorziening op bet terrein Hen ri Dumntlaan/Burgemeester A. vaa Walsumlaan. Vit bespre kingen met de buurtbewoners n naar voren gekomen, dat zeer positief tegenover bet tax staat Bet aan bet verkeer onttrekken van de Van Walsumlaan is ver keerstechnisch niet bezwaar- Ujk Er is namelijk een zeer geringe intens/feil van bet rij verkeer. De bereikbaarheid van de daar gelegen woningen en terreinen zal nauwelijks vrorden verminderd. Tegen de plannen van de gemeente zijn ÏWffl bezwaren binnengeko- De raad zal zich in juni orer bet voorstel van b. en w. uitspreken. Rijden over de Burgemeester A. van Walsumlaan mag straks niet meer. Groen krijgt hier voorrang. Mttssluis De algemene be- ffiufplaats krijgt een urnen- jnnur of columbarium. Het col- jege van burgemeester en wet-4 houders zal binnenkort een foorstel van die strekking aan loneenteraad zenden. ^kosten van de aanleg van deze bewaarplaats voor urnen wor- «n geraamd op ongeveer ft 000 gulden. Schiedam Een vijftal rooic vrouwen uit Schiedam wil in die plaats de behoefte pellen, die mogelijk bij volwassen vrouwen bestaat aan een moe dermavo. Mocht er redelijke belangstelling zijn (mannen mogen zich ook aanmeldenl, dan stappen de vijf met de binnengekomen reacties naar <1 nderwijs-we tho uder Herman Posthoorn. laatste zich. voor de Kotterdam- se mavo heeft opgegeven en dne anderen voor de Vlaar dingae (in die buurstad wordt ook zo'n opleidingsinstituut voor vrouwen boven de zestien jaar opgezet), vinden die drem pel toch al zo groot Diens voorgangster Clara Stro man deed half maart al de toe- zegging, dat de gemeente Schie- -Ved vrouwen durven op latere dam met de Rotterdamse buren zou gaan praten over samen werking met de aldaar gevestig de moedermavo, waarmee in september wordt gestart en waarvoor zich al 800 huisvrou wen hebben aangemeld. De vijf Schiedamse vrouwen menen echter, dat voor veel Schiedam se inwoonsters de afstand naar Rotterdam een te grote drempel is Janme Ou borg (één van dë initia tiefneemsters van de werk groep VOS Vrouwen Oriënte ren zich in de Samenleving), Hillary Canmainen, Wmmfred Elsdijk, Adn van der Stel en Anme Smolders, van wie de leeftijd niet zo'n opleiding meer te volgen", zegt Janrue Ouborg (tel 010-798863) „Bang, dat an deren hen dom vinden Je wordt ook gelijk in een hokje, gepropt, door het woord moe dermavo Maar ook mannen kunnen er terecht". Wmmfred Elsdijk: „Het is ookj belachelijk, dat iedereen gelijk: veronderstelt dat 3e die oplei-j ding voor je kinderen volgt Onzin, want je doet het voor jezelf, als je voelt dat je een hoop tekort komt". VIaardingen Van maandag 31 mei tot en met 4 juni - elke avond van 7 tot 9 uur - zal er in het nieuwe Stadskantoor een Open Huis worden gehou den. Nadat de nieuwe huisvesting van de Vlaardingse gemeentesecre taris op vrijdag 28 mei offi cieel is geopend door mr. M. Vrolijk, commissaris der ko ningin in de provincie Zuid- Holland, xal de* week daarop het gebouw open staan voor de 'bevolking. De tuintjes achter de Lek straat. De bewo ners zien de plannen voor de herindeling niet zitten. Schiedam Bij de Vereniging Volkshuisvesting vindt men de kritiek die de bewoners van de Lekstraat hebben op de samenstelling van de bewonerscommissie voor de renovatie van blok L. volkomen onterecht Indien er echter toch kritiek is, zo stelt directeur G. Prins, dan kan men zowel de bewonerscommissie als de plannen voor de achtertuinen nog ter discussie stellen. Volgens Pnns hebben de bewo ners op een plenaire vergade ring, die eind 1974 in restaurant Europoort werd gehouden, be sloten om de mensen die inmid dels wel uit de buurt zijn ver huisd met voor de bewoners commissie te schrappen „Dat wilde men toen met omdat deze buurtbewoners toch wel een stuk ervaring hadden, aan gezien ze de voorbereiding van 't begin af hebben meegemaakt en weten wat er onder de bewo ners ieeft", zo reageerde de di recteur Pruis gistermiddag op ons artikel over de bewoners van blok L ,,De bewoners zijn nu blnkbaar door de bewonersveremging Seh.edam-2uid gestimuleerd om toch te protesteren Hoewel de pianontwikkeüng op dit mo ment is afgesloten, omdat de proefwoningen nu gerealiseerd worden en het werk van de commissie dus even stil staat, kunnen we de samenstelling best nog eens ter discussie stel ien" De kritiek op de plannen voor de achtertuinen zegt direkteur Pnns wel ergens te begrijpen Gok voor deze plannen kunnen de buurtbewoners echter nog voorstellen indienen hierover komende week een brief schrijven. Schiedam De bewonersvereni ging Schiedara-Centrum heeft gisteravond besloten om er bij de gemeente nogmaals op aan De vereniging die op 11 maart te drmgen om dc bewoners van reeds een verzoek, ondertekend de binnenstad een informatie- boor 264 buurtbewoners, aan avond over de buurt te geven, wethouder Hans van der Wilk Aan het college van burge- van communicatie en wijkaan- meester en wethouders za! men gelegenheden overhandigde be treurt het dat nog steeds geen duidelijk antwoord is ontvan- roort als voorzitter werd geko zen werd ook het beleid van wethouder Chns Zijdeveld van A stadsontwikkeling gehekeld. Op de eerste ledenvergadering Voorzitter Vredebregt van de van deze vereniging die gister- werkgroep renovatie en meuw- avond in zaal Beatnx aan de bouw tegen de ruim dertig aan- Lange Kerkstraat werd gehou- wezigen- .Alles wordt maar op den en waar Martin Schilpe- de lange baan geschoven Wat betreft nieuwbouw en renovatie zijn wij zeer pessimistisch, wan neer deze wethouder met ach ter zijn broek wordt gezeten De werkgroep zou er voor wil len pleiten dat de binnenstad als renovatiegebied wordt ver klaard" ,,Op dit moment zijn er nog al wat onrechtvaardigheden Som mige bewoners hebben vijftien meter tuin, terwijl anderen veel minder hebben Alle tuinen wil len we nu op vijf meter bren gen Logisch dat de mensen, die nu veel hebben, met staan te trappelen om een stuk af te staan De dam wand wordt echt met hoger Het wordt juist een zacht glooiend terrein. De be woners krijgen eehter nog vo lop de gelegenheid om hier een mernng over te spuien. Het is nu alleen eventjes in de com missie besproken"

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1976 | | pagina 1