n gMBji Gevaarlijk Vïaardings kruispunt verbeterd Pruissii Lgel nu veilig Po. itici 'kleurden' hangijzers KINDERFEEST BHW gaat „knokken" tegen parkeer. garage Eén bekeurd van de 896 m?k -- Schetsen voor Landstraat- kwartier Verto wijkers krijgen twee „trapveldjes" BRAND. DOOR PEUKEN Nieuwe ingang slachthuis pas volgend jaar klaar Veel activiteiten op één dag Sr<Sc': ÏT xv ys ssads&fcSKit Nieuwe scholen voor Schiedam SCHIEDAMSCHE COURANT Maandag 24 mei 1976. ONAFHANKELIJK DAGBl-AD -101ste jaargang no. 25580. 6 PAGINA'S Broersvest 3 - telefoon admimstratie 268091 - redactie 262566 - klachtendienst 144144 SCHIEDAM EN KETHEL Handtekeningen verzamelen Vlaardingen De Bond van Huurders en Woningzoe kenden gaat handtekenin gen verzamelen tegen de eventuele plannen van het gemeentebestuur om in het centrum van Vlaardingen een parkeergarage te bou wen. Volgens de buurtkrant van de BHW is het nu nodig om „te knokken voor een leef bare woonwijk zonder doorgaand verkeer en par keergarages". De bond verwijt vooral de confes sionele gemeenteraadsleden in Vlaardingen dat zij de belangen van de grootwinkelbedrijven hoger stellen dan die van de bewoners van het centrum. De socialistische raadsleden krij gen het verwijt dat zij tijdens de verkiezingen verklaarden zich te zullen inzetten voor het 'leefbaar maken van de oude wijken en dat zij nu dan wei niet praten over een parkeerga rage in het centrum, maar wei over de aanleg van parkeergele- genheden. Volgens de BHW botsen in het Vlaardingse centrum twee be langen, die van de bewoners die een rustige woonwijk willen en die van de winkelbedrijven die graag veel klanten naar hun bedrijf willen laten koraen. Het slopen van woningen voor de "v aanleg van het winkelcentrum. het Liesveld-viaduct, de aanleg rvan de Burgemeester Heusden slaan, het zijn volgens de buurt krant duidelijke voorbeelden dat tot nu toe het meest de be- - Isngen van de winkelbedrijven zijn gediend. v,,0p de kaalslag moeten weer wo ningen met recreatie voor jong en oud komen. Bomen, huizen, yijvers in plaats van beton, au to's, files, stank en gevaar", 20 zeggen de actievoerders, die de bedoeling hebben in de komen de weken alle woningen in het centrum te bezoeken met hun handtekeningenlijsten. Schiedam De politie heeft van elf uur zaterdagavond tot vier uur 's nachts 89G automobilis ten aangehouden, om te contro leren of zij niet teveel alcohol houdende drank hadden gecon sumeerd. Hoofdinspecteur P. A. J, Broeders: „We hebben slechts één proces-verhaal moeten opmaken, drie kregen een rijverbod opgelegd. Het was opvallend weer, hoeveel .dames achter het stuur zaten 111 plaats van hun echtgenoot". In totaal maakte de politie met de actie, die plaatsvond op de Churchillweg, 66 manuren. In Vlaardingen werd geen alcohol controle gehouden. In verband niet het Delftse popfestival moest een mannetje of tien naar die stad, om versterking te verlenen. wXiVW. Vlaardingen Drie architecten hebben ieder een schets ge maakt voor een eventuele be bouwing van het Landstraat- kwartier in Vlaardingen. Tij dens een openbare vergadering vanavond om 8 uur in het in formatiecentrum aan de Zo merstraat zal een commissie aangeven welke schets voor een verdere studie in aanmer king komt Het gebied waar het om gaat ligt bissen de Vossenstraat en- de Rijkstraat en naast wasserij De Hoop. De drie architecten zijn uitgenodigd om een idëeen- schets te maken in overleg met de projectgroep rehabilitatie Vettenoordsepolder. Op de openbare vergadering kunnen de aanwezigen hun mening naar voren brengen. Daarmee kan dan door de commissie re kening gehouden worden. Lief zijn voor fietsers en voetgangers. Dat is het motto bij de verbeteringen rond de Burgemeester Pruissingei- Vlaardingen De Burgemeester Pruissingel is einde lijk verkeersveilig. Nog voordat de gemeenteraad 2ijn toestemming heeft gegeven is deze belangrijke Vlaar dingse- verkeersader met vooral zijn verkeergevaarlij- ke kruising met de Westlandseweg en de Burgemees ter Heusdenslaan sterk verbeterd. Zo is onder meer de Groen van Prinstererstraat nabij de Pruissingei voor alle verkeer, behalve voor voet gangers, fietsers en brom fietsers, afgesloten. De parallelwegen van de Bur gemeester Pruissingel wor den, waar mogelijk, vrijlig- gende fietspaden. Ter hoog te van de Groen van Prin stererstraat is een door ver keerslichten beveiligde oversteekplaats voor fiet sers en voetgangers aange bracht Het gedeelte van de Broekweg, tussen de toe gang van het Kolpabad en de Westlandseweg, zal als fietspad voor 'tweerichting- verkeer worden ingericht. Dit zijn de verbeteringen zoals B en W van Vlaardingen willen aanbrengen bij de Burgemees ter Pruissingel tussen de Kiouwlaan en de Groen van Prinstererstraat. Met het uitvoeren van het B en W-voorstel is 400.600 gulden ge moeid. In augustus en september verle den jaar werd de Burgemeester Pruissingei tussen de Riouw- laan en de Vondelstraat al ver beterd. Dat gedeelte werd toen geasfalteerd. Het gedeelte tus sen de Groen van» Prinsterer straat en de Westlandseweg is gelijk met de Burgemeester - Heusdenslaan geasfalteerd. Vo- nge week nog werd hard ge werkt aan de asfaltering van het gedeelte tussen Riouwlaan en de Groen van Prinsterer straat. Vooruitlopend op de be slissing van de raad zijn de voorzieningen voor de aanleg van een fiets- en voetpad al aangebracht. Het college van B en W gelooft dat door het treffen van de voorgestelde maatregelen het voetgangers- en fietsverkeer zich veiliger zal kunnen afwik kelen. Het college is van me ning dat met name de route van en naar het Kolpabad aanzien lijk verbeterd wordt. Een voor deel van het afsluiten van de Groen van Prinstererstraat is dat op die manier een sluiprou te naar de binnenstad aan het, snelverkeer wordt onttrokken. „Dit verkeer", aldus het college, „zal zich over meer geschikte wegen moeten afwikkeien". Door het versmallen van de pa rallelwegen van de Burgemees ter Pruissmgel van vijf tot drie meter kan zogeheten schermbe- planting worden aangebracht. Deze schermbeplanting 2al de weg grotendeels aan het oog onttrekken. Volgens het college zal dat de beleving" van de weg voor het langzame verkeer en de bewoners ten goede ko men. De verkeerslichten zullen aan die op de kruising Heus- denslaan/Westlandseweg/Pruis- singel worden gekoppeld. Maassluis Wethouder J. Smit voor jeugdzaken heeft toege zegd dat er in de Vertowijk twee „trapveldjes" zullen wor den aangelegd en d\t er ook speelhoeken komen, onder meer aan de Spinnerij, aan de Touwbaan aan de Carderie en aan de Twijnerij. De wethouder zei dit nadat hij bezoek had gehad van een de putatie uit deze wijk. De bewo ners toonden in het gesprek hun verontrusting over het ont breken van speelgelegenheden. Zij boden wethouder Smit een lijst met handtekeningen aan om aan te tonen dat veel bewo ners van de Vertowijk het hier over eens zijn. Smit zei tenslot te dat er naar gestreefd zal worden de trapveldjes en de speelhoeken nog voor de ko mende schoolvakanties te reali seren. Schiedam Niet goed uitgedruk te sigarettepeuken zijn de oor zaak geweest van een brand in café Country Inn, zaterdagoch tend rond kwart voor vier, aan de Hoogstraat in Schiedam, De schade van de brand bedraagt tien a vijftien mille: de hele bar is uitgebrand. Om drie uur was café-eigenaar D. van L. (43) naar bed gegaan, klaar met het opruimen in zijn café dat onder zijn woning is gevestigd. Om kwart voor vier ging hij er weer uit, omdat hij naar de wc moest. Hij rook toen een brandlucht, snelde naar beneden en probeerde eerst zelf met zijn brandblusap- paraat het vuur te doven. Toen dat niet lukte, schakelde hij de brandweer in. De heer Van L. is voor brand verzekerd. Schiedam De nieuwe in gang van het slachthuis in Scbiedam-West zal pas vol gend jaar worden gereali seerd. Dit ondanks het feit dat de nieuwe toegangsweg, even wijdig aan de Slachthuis laan, vrijwel is gereali seerd. De reden is volgens ambtenaren van de dienst gemeentewerken dat de weg nog niet optimaal kan worden gebruikt. Pas wan neer in 1977 de Van Haarenlaan en de Vlaardingerdïjk zijn gere construeerd en er verkeerslich ten zijn geplaatst zal de nieuwe weg worden „doorgeprikt" naar het slachthuis. Enkele bomen zullen nog voor deze nieuwe uitgang moeten wijken. Het bij gebouwtje dat op het slacht huisterrein aan de zijde van de Vlaardingerdijk staat, zal dan dienst gaan doen als portierslo ge- „Een tweede reden is ook dat we de uitvoering van de weg en de ophoging van de gehele omge ving door de grote verzakkin gen versneld hebben uitge voerd. Het is in feite sneller gegaan dan we in het begin hadden gedacht", zo vertelde men gistermiddag op het stads kantoor. Schiedam Matig is de be langstelling van politici, actiegroepen en verenigin gen geweest voor Expressie Schiedam 1976, een activi teit waarbij zaterdagmid dag op een creatieve wijze aan enkele politieke hete hangijzers een kleurtje moest worden gegeven. Burgemeester ars. Arie18 Lems opende het gebeuren kort na drie uur, toen op het museumplein aan de Hoogstraat een handjevol - gemeenteraadsleden en eni ge tientallen nieuwsgieri gen waren verzameld. Lems stelde zich, zoals het een burgervader betaamt, neutraal op door, met als onderwerp de binnenstad, één van de vele kartonnen dozen met plakkaat verf vele warme kleuren te ge ven. Over datzelfde hangijzer hadden PvdA'ers Nicolaj Diele- mans en Yvonne Siljee een uit gesproken mening. In nauwe samenwerking schilderden zij in grote, symbolisch zwarte let ters "Empeo No", benadruk kend dat ze de projectontwik kelingsmaatschappij niet in Schiedams kaalgeslagen stads hart bezig willen zien met bou wen. Dielemans was trouwens verantwoordelijk voor nog meer actiekreten, om een vage reden echter allemaal in het Engels. Cultuur-wethouder Herman Post hoorn was het meest enthou siast. Hij begon spontaan vele dozen oranje te schilderen, m de veronderstelling dat hij een. bus- rode verf onder zijn neus had. Later vond hij het geheel (de opstelling van de dozen on der bordjes waarop 'proble- men' als uitbreiding van de sporthal, het Passage Theater, sneltram of metro, en de Lin- denhof-bestemming) te fel ge kleurd worden en trok hij een helblauwe streep over de hele lengte heen. Een streep, die evenwel direct weer werd uitge wist door Fred Thoolen, educa tief medewerker van het Stede lijk Museum, die Posthoorn met rood achter de broek zat. "Ach, dat is nou politiek", aldus Post hoorn later. "Het elkaar moei lijk maken". Na dat staaltje van expressie, wat resulteerde in een grillige kleu rencombinatie, ging men de kelder van het Stedelijk Mu seum in. waar twee weken lang schilderstukken, beelden, teke ningen en wandkleed] es wor den geëxposeerd. Die zijn ge maakt door ongeveer 45 Schie- damse hobbyisten. De bedoe ling van Expressie Schiedam De Historische Jaarmarkt op het Stadserf. Veel belangstelling, maar het had nog drukker kunnen zijn. Politici schilderen hun hete hangijzers, 't Werd een chaotisch geheel. was dan ook met het tonen van echte kunst, maar om te laten zien waar amateurs op creatief gebied zoal mee bezig zijn. Dezelfde politici die zich op het museumplein lieten zien, en dat waren er niet veel (verder nog Siem Rosman, Geert van der Linden, Clara Stroman, Lou van der Stel), toonden ook de nodige belangstelling voor de Historische Jaarmarkt, die werd gehouden op het Stadserf, tussen het Stadskantoor en het Proveniershuis. Het was daar zaterdag flink druk. Een paar duizend mensen zijn er een kijkje komen nemen naar het kermis-achtig ouder wetse marktje, waarop muziek- groepjes, een fakir en amateur- schilders zich aan het publiek presenteerden temidden van historische verloren gegane ele menten als de Kop van Jut en de schandpaal. Er heerste, door de beslotenheid tussen Prove niershuis, bureau burgerzaken en Stadskantoor èn de zon, een gemoedelijke, vriendelijk rusti ge sfeer. Hoewel publiciteitsagent van de organiserende stichting Jaar markt Huis te Riviere, Dick van der Lugt, tevreden leek over de belangstelling, is gebleken dat het houden van alle activiteiten ui Schiedam en omgeving op één dag tot gevolg had, dat het op sommige plaatsen minder druk was dan verwacht Veel Schiedammers togen naar de Binnenstadsdag in Rotterdam, het popfestival m Delft, de Maassluise markt en maar dat is niet ongewoon het strand, de bossen, de camping. Menigeen vond van de bijzon dere activiteiten, dat ze over meer zaterdagen uitgesmeerd hadden kunnen worden. Een regionale samenwerking was op zijn plaats geweest, vond de stichting Jaarmarkt. POLEN Vanuit de omgeving, uit Rotter dam, kwam zaterdagmiddag naar Schiedam een groot gezel schap van Nederlanders en Po len, aangesloten bij de Kring Rotterdam van de Poolse Kath olieke Vereniging in Nederland, 's Ochtends werd in een kathe draal in Rotterdam het feit her dacht, dat de Constitutie 185 jaar oud was. In sporthal Mar griet werd om die reden ge feest, tot diep in de nacht. o Op de bouwspeelplaats aan de Vlaardingse Amster damlaan is zaterdag een kinder-manifestatie gehou den. Het terrein was daar voor omgebouwd tot één groot circus vol met attrac ties. Demonstraties kinder judo, volksdansen, zitten bij het vuur van de barbecue of gewoon lekker likken aan een ijsje. Veel succes had de ruil beurs voor peuter- en kleu- terkleding. Over en weer gingen de kledingstukken voor een prikkie naar een nieuwe eigenaar. Schiedam Dc Zevensprong, een houten kleuterschool aan de Fahrenheitstraat in Schie dam, zal worden afgebroken en vervangen door een stenen schoolgebouw. Verder worden in de wijk Woudhoek op ver zoek van de St. Willibrordus- slichting nog drie noodlokalen voor het lager en kleuteronder wijs gebouwd. Voorwaarde is alleen, dat de gemeenteraad ja zegt tegen het voorstel van b. en w. om nieuwe schoolgebou wen neer te zetten. De noodlokalen in Woudhoek, waarvan twee bestemd zijn voor het lager onderwijs en één voor de kleuters, zullen later worden vervangen door een de finitief schoolgebouw. Dat komt waarschijnlijk te staan op de plaats, waar nu de drie noodlokalen worden neergezet, naast zes al bestaande lokalen waarvan de raad de bouw al eerder goedkeurde, respectieve lijk op 27 mei 1974 en 16 juni 1975. Het nieuwe stenen gebouw aan de Fahrenheitstraat zal drie werk lokalen en één speellokaal gaan omvatten. Deze zomer zal het houten gebouwtje tegen de vlakte gaan. Ruim 4000 woningzoekenden Schiedam Het aantal woning zoekenden in Schiedam is opge lopen tot 4251. Dit blijkt uit het aantal inschrijvingen dat op 30 april stond geregistreerd bij bu reau huisvesting. De överzichts- cijfers over deze maand heeft het bureau deze week gepubli ceerd. Onder de woningzoekenden zijn er 3514 aanvragen uit Schie dam. De resterende 737 aanvra gen zijn afkomstig van elders. In apni werd 54 maal een vergun ning verstrekt voor het betrek ken van een woning eigendom van de gemeente of van een woningbouwvereniging. Op 6 na waren alle aanvragers af komstig uit Schiedam. Onder de 3514 Schiedammers die een andere woning zoeken zijn 290 aanstaande echtparen, 86 reeds gehuwde paren en 168 alleenstaanden. f

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1976 | | pagina 1