nog dit jaar rustiger Jeugdbende opgerold Toch isolatie voor Woudhoek Stadskantoor officieel geopend Hardnekkig Schiedammers naar Udine BUIT RUM 30 MILLE Haring nog duur Driemaal goud voor Vlaardingse politieagente Commissaris der koningin krijgt raatje nieuwe haring m Kritiek op huurverhoging Vlaardingen In de afgelopen weken heeft de politie in Vlaardingen een zeer pro fessioneel werkende complete jeugdben de opgerold. Er zijn elf jongens gearres teerd, verdacht van in totaal circa zestig diefstallen en inbraken. Het onderzoek duurt inmiddels voort. Onderscheiding voor rector Leesdiploma's al uitgereikt i Meer dan zestig mis drijven opgelost SS* SCHIEDAMSCHE COURANT Vrijdag 28 mei 1976- ON AFHANKELIJK DAGBLAD -101ste jaargang no. 25583 g PAGINA'S Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klaehtendienst 144144 SCHIEDAM EN KETHEL Waardinnen De politie Kt de Vlaardinger E. A. P. aangehouden omdat hij zonder rijbewijs op een mo torfiets werd aangetroffen. -Het was niet de eerste keer - dat hij dat deed en dit keer weenden de agenten dan oob dat het beter was het vervoermiddel in beslag te nemen. VfeardirigeTi - De VI. 34 is ^woensdagmorgen met 37 kant- ijs Hollandse nieuwe bij de vei- -ifefekomen. Het was de i 'Jwhfet van' drie schepen. De «prijzen bleven nog behoorlijk hoog- Zo brachten de grote ha- "tingen per kantje 550 gulden po De kleintjes varieerden van 441 tot 501 gulden. Vlaardingen De 22-karige Vlaardingse politieagente Lenie ran Pelt heeft deze week tijdens de nationale pohhezwem- kampioenschappen in Enschede dne gouden medailles ge wonnen. Zij werd eerste bij de 50 meter vrije slag, bij de 50 meter rugslag en bij de 50 meter schoolslag. Bij de laatste afstand eindigde een andere Vlaardingse agente op de tweede plaats. De 20-jange Mar ja ter Hoeve verkreeg daarmee een zilveren medaille. Buurtbewoners oneens met plannen van Jan Schaper Schiedam Nog dit jaar gaat de gemeente beginnen aan de recon structie van de Dam in de Schiedsmse binnen stad. Het doorgaande woon- werkverkeer wil trien zo veel mogelijk uit deze straat gaan we ren. Het geheel zal dan moeten gaan aansluiten op het plan voor de Lange Kerkstraat dat onlangs is gepubliceerd. Een adviesbureau uit _Wad- dinxveen heeft hiervoor in op dracht van de ;rr.ieente reeds enige voorlopige plannen ge maakt Deze zijn woensdag avond op een vergadering in het Zakkendragershuisje voor- gelegd aan de werkgroep Ou de Sluis. Beide plannen hebben tot doel de Dam „verkeersluw" te ma ken, dat wil zeggen het door gaande verkeer zo veel moge lijk te weren. De verkeers stroom zal zo veel mogelijk via Korte Haven en Raam worden geleid. Achter de verlaagde trottoirbanden worden bij voorbeeld ook meer acasia's geplaatst, onder meer nabij de Vlaardmgerstraat. Het grootste verschil in de twee voorlopige plannen zit 'm m het gebied ten noorden van de Korenbeurs; of alleen voor voetgangers, fietsers en brom fietsers of ook voor auto's. Bij deze plannen is de Oude Sluis slechts een uitloper. Het adviesbureau heeft nog geen plannen voor de vroegere b renders buurt, rond de huidi ge brandweerkazerne. Men was ook met op de hoogte met het pakket van eisen en klach ten dat de werkgroep Oude Sluis enige tijd geleden voor dit gebied heeft opgesteld. De werkgroep meende woens dagavond dat de Oude Sluis beter aan de reconstructie van de buurt gekoppeld kon wor den. „Voor ons valt de Dam er eigenlijk buiten. Die ligt er ook nog redelijk goed bij. De gemeente is nu bezig met de lijst, met met het schilderij," zo reageerde cineast Jan Scha per van het Zakkendragers huisje, die zegt dat hij nog steeds geen reden heeft om m de veranderde mentaliteit van de gemeente te geloven. Ideeën van Schaper om de Dam juist niet „verkeersluw" te maken en geen bomen op de kades te plaatsen vielen echter bij de aanwezige buurt bewoners helemaal met in goe de aarde. Wat de bewoners betreft mag de straat helemaal verkeersvrij worden en moet er zoveel mogelijk fors groen worden geplaatst Wel zag men het zitten dat de werkgroep een brief naar het college van burgemeester en wethouders schnjven met het verzoek de veel te opzichtige gevelreclame van Polyesta te genover de Oude Sluis te laten verwijderen, evenals de hoe veelheid tweede-hands auto's die het garagebedrijf Waïrave en Dekker langs de Schie par keert. Ylaardingen Met het overhalen van een handle van ten rode scheepstelefoon heeft rar. M. Vrolijk, com missaris van (Te koningin in de provincie Zuid-Hol land, vanmiddag het nieuwe Vlaardingse Stadskan toor officieel geopend. Na de openingshandeling gingen de vier elektri sche deuren van het nieuwe gebouw open, waarna het gezelschap onder leiding van burge meester Wim Kieboom de nieuwe ambtelijke huisvesting kon bewon deren. De openingsplechtigheden waren zowel commissaris Vrolijk als 2ijn echtgenote een vaatje Hol landse nieuwe haring. Ook dit was met opzet gedaan omdat het een eeuwenoude Vlaar dingse traditie is geweest om nadat de nieuwe haring was gevangen, de provinciale auto riteiten een tonnetje haring aan te bieden. Later is hieruit het gebruik voortgekomen van de zogenoemde Koningïnneharing die 'elk jaar aan koningin Julia na wordt aangeboden.- kort tevoren begonnen in de Eenmaal binnen het Stadskan- Burgerzaal van het oude deel toor werd de groep genodigden van het stadhuis, waar de geno- verdeeld in vier groepen die elk "digden onder wie enkele burge- onder leiding van een eigen meesters van omliggende ge- gids het gebouw gingen bekij- meenten en vertegenwoordigers ken. tin het openbaar lichaam Rijn- De openingsfeestelijkheden wer- mond, werden toegesproken den besloten met een bijeen- door mr. Vrolijk en burgemees ter Kieboom. Daarna verliet men het oude ge itouw aan de voorkant en wan delde men naar het erachter - gebouwde Stadskantoor. Op het pleintje aan de Westnieuw- laan wapperde ondertussen de blauwe Jagersvlag die vroeger komst in de nieuwe kantine. Hier werden enkele toespraken gehouden onder andere door een vertegenwoordiger van het architectenbureau Hoogstad uit Rotterdam en de heer P. Bot van het gelijknamige aanne mersbedrijf uit Heerhugo- waard.' tin Vlaardingen veel werd uitge- Het nieuwe Vlaardingse %stads- f hangen als de vissersvloot bin- kantoor heeft in totaal ruim zes nenkwam. miljoen gulden gekost De Na de openingshandeling kreeg bouw begon in december 1973. Het kunst werk van lan Pieters nabij het Stadskan toor. dat vanmiddag officieel is Schiedam Wethouder Herman - Posthoorn gaat met een VARA- - ploeg en vertegenwoordigers van de stichting Schiedamse rfmecnschap mee naar Udine, het door aardbevingen getrof- - ten plaatsje in de provincie puli m Noord-Italië. udme is één van de partnerste den van Schiedam De betrek kingen tussen deze steden on derhoudt Schiedam via de afde- kng internationale uitwisseling dis f>phrt f7—nz-v-n schap. Van die afdeling is VA- RA-verslaggever Joop Daal- meijer voorzitter. Terwijl Posthoorn met de om roep, en de stichting gaat kij ken, welke vorm van daadwer kelijke hulpverlening Schiedam zou kunnen ondersteunen, zul len de raadcommissies voor al gemene en bestuurlijke zaken (ABE) en financiën het erover hebben of geldelijke steun r. geliik is Eén van de werkplaatsen van de dieven. Schiedam De bewoners van de 182 portiekwo ningen van de gemeente in de Woudhoek zullen zo snel mogelijk op een bijeenkomst in hun wijk worden geïnformeerd over isolatie van hun tochtige huizen. Woens dagavond is de isolatie, die in een intern rapport van de woningdienst is voorgesteld, besproken in de vergadering van de commissie voor ruim telijke ordening. Niet al le commissieleden wa ren het daar eens over de huurverhoging van 3,30, die de isolatie van de koude „gasvre- tende" woningen tot ge volg zou hebben. Vanaf oktober 1974 heb ben de daders, in leef tijd variërend van 15 tot la jaar, voor ruim 30.000 gulden gestolen. Boven dien rientten zij bij ver schillende voor meer den schade aan. gelegenheden San 1200 gul- Die huurverhoging is nog lang niet definitief vastgesteld, maar wethouder Chris Zijdeveld wil de, in verband met de naderen de zomer vakantie, de kwestie alvast bespreken in de commis sie, alvorens op het Stadskan- WD-fractievoorzitter toor financiële en juridische Verhulsdonk vindt kanten nader onder de loep te de gemeentelijke woningdienst, blijkt dat ook de vereniging Volkshuisvesting voelt voor huurverhoging- Volkshuisves ting is al enige tijd geleden overgegaan tot isolatie van haar 143 woningen aan de an dere kant van Woudhoek, maar denkt er nu ook aan om de kosten daarvan gedeeltelijk door te verrekenen in de vorm Over financiering is men het nog van de voorgestelde huurverho- ging. De bewoners van Woud- hoek klagen al geruime tijd' over bun tochtige huizen. Uit de nota van de waarnemend direk- teur van de woningdienst blijkt dat uitvoering van de werk zaamheden rond de drie maan den in beslag zal nemen. van huurverhoging. nemen. Uit de nota, opgesteld door waar nemend direkteur J. Verzijl van Gerard van het voorstel van Vemjl, dat bij iso latie sprake is van meer woon genot, niet van woningverbete ring. Hij snapt dan ook niets Rector dr. J. W. Spronk heeft woensdagmiddag in Schie dam afscheid genomen van de rijksscholengemeenschap Schravenlant aan de Hugo de Grootstraat. Van burgemeester Lems kreeg hij bij deze gelegenheid de versierselen van officier in de orde Oranje Nassau. Een groot aantal leraren en oud-leerlingen hebben daarna de nanoen; geschud van dr. Spronk die in 1966 werd benoemd tot rector van de rijksschool en nu met pensioen gaat. niet eens, maar Verzijl heeft als voorstel dat de huurders 83.100 van de kosten geza menlijk betalen (dat komt dan neer op de huurverhoging met 3.30), als het rijk een zelfde bedrag aan subsidie verleent en de gemeente 87.450 haalt uit de pot onvoorziene kapitaalsuit gaven, ten laste van de risicore serve. De werkzaamheden bestaan uit; het isoleren van de spouwmu ren van alle gevels, het aan brengen van een afsluitbaar rooster op de opening in de wand tussen de berging en de keuken en het isoleren van het dakbeschot op de zolderruimte van de 56 bovenwoningen. Schiedam Wethouder Hans van der "Wilk van communicatie-, wijk- en jeugdzaken heeft woensdagmiddag de eerste twintig leesdiploma's uitgereikt aan jongens en meisjes in de leeftijd van vijf tot twaalf jaar. Hij deed dat in de Centrale Jeugdbibliotheek aan de Korte Haven in Schiedam. Tekeningen, gedichtjes, verhaal- tjes, macramé, een houtsnij werk en een breiwerkje, alle gebaseerd op kinderboeken, werden met een leesdiploma beloond. Het is de bedoeling, dat de ieesmarathon tot sep tember doorgaat Kinderen, die in aanmerking willen komen voor een leesdiploma, dienen daartoe drie boeken te lezen en naar aanleiding daarvan een 1 i De bende ging bijzonder profes- sioneel te werk. Zo beschikte zij over een aantal goed uitgeruste werkplaatsen, waar gestolen bromfietsen onmiddellijk na binnenkomst geheel werden ge demonteerd. De onbruikbare onderdelen werden vakkundig onherkenbaar bemaakt en in het water gegooid, terwijl de rest los werd doorverkocht Het geld wat daarmee verdiend werd gmg grotendeels op aan drank en feestjes. In de afgelopen tweeënhalf jaar wisten de jongens een uitge breide lijst van diefstallen op hun naam te krijgen. Zo ver dwenen 22 bromfetsen en zes fietsen naar hun schuilplaatsen. Verder werd gestolen uit garde robes van sportcomplexen en zwembaden, uit woningen, ben zinestations en kelderboxen, uit een school en uit een gereed schapswagen. Toerenteller Het bleef met bij diefstallen al leen. Een vitnne aan de Dirk de Derdelaan moest het ontgel den. Fietsers werden op diverse plaatsen onaangenaam verrast door over de weg gespannen touwen. Hierbij gmg het de da- ders met om buit, maar slechts om het leedvermaak met hun soms lelijk vallende slachtof fers. Met de elf arrestaties is een einde gekomen aan de aktiviteiten van een goed georganiseerde bende jonge beroepsmisdadi gers. Regelmatig vergaderden de leden van de groep om gege- vens uit te wisselen en nieuwe plannen te maken. Alle jongens kenden elkaar goed. Sommigen waren scholier, anderen werk ten of bestonden geheel van hun duistere praktijken. In de meeste gevallen wisten de ou ders van niets. De zaak kwam aan het rollen toen de bromfiets van een Vlaardingse jongeman gestolen was. De eigenaar vond op een zeker ogenblik de toerenteller van zijn voertuig terugkop een andere brommer en meldde dit bij de politie. Hij kon bewijzen dat het inderdaad om zijn toe renteller gmg, omdat hij toeval lig een met-ongineel lampje erin had gemonteerd. Na dit toeval kon de politie een uitge breid onderzoek instellen. Er worden op korte termijn nog meer arrestaties verwacht Hoek van Holland Drie jonge mensen zijn donderdag ernstig gewond geraakt, toen op de Dirk van den Burgweg in Hoek van Holland een auto, bestuurd door de 19-jarige G. F. K. uit Monster, uit de bocht vloog. Volgens ooggetuigen had de auto een te hoge snelheid in de „beruchte" bocht De wagen raakte de rand van de weg, sloeg over de kop door de mid denberm en schoof vervolgens tientallen meters over de ande re rijbaan. Dit nieuwsblad, waarin u al het nieuws uit eigen om geving kunt vinden, wordt zonder extra kosten be zorgd in combinatie met het Rotterdamsch Nieuws blad. Stuur mij dit nieuwsblad 14 dagen gratis op proef foe in combinatie met; Rotterdamsch Nieuwsblad Naam- Adres- Wocnpl Tel Deze bon in open envelop, zonder postzegel sturen r\aar Antwoordnummer 83*. Botterdam.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1976 | | pagina 1